Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Montignac (196)...STIL DE VIATA NU DIETA

montignac monti slabire ig-indice glicemic

534 raspunsuri la acest subiect

#21
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:24

neata! eu, de cand am inceput sa tin monti, am inceput sa ma si disciplinez alimentar. inainte aveam 1 singura masa pe zi! una singura, la ora 14... insa era atat de toxica masa aia, un amestec imens de carbohidrati cu de toate, caci eram disperata sa bag carbo in mine...mancam preponderent cartofi, sub orice forma, paine si dulciuri. Acum mananc de 3 ori pe zi, uneori bag si gustari. Fetele stiu cat m-am chinuit sa ma invat iar sa iau micul dejun.

pana sa raman gravida cu Alexandra am avut 47 kg, eram o slabatura....dupa sarcina am ajuns la 68 kg, cu Monti am slabit la 55 kg, insa m-am culcat pe o ureche si-n 3 ani am ajuns iar la 58 kg. am fost la nutritionist endocrinolog si mi-a zis sa-mi iau gandul, ca nu o sa mai slabesc prea usor, caci am hipotiroidie si ovare microchistice.

am primit tratament cu Euthyrox si cu Diane 35. In urma tratamentului am ajuns la 64 kg, cu plapitatii si cu stari de rau. Intre timp aveam si "regim" alimentar. Timp de 2 saptamani trebuia sa mananc zilnic 1.5 litri de supa de legume, stracurata. Am renuntat lamentabil, dupa 3 zile de hipoglicemii urate si lesinat la serviciu.

Apoi, endo-nutritionistul meu mi-a zis ca asta e, asa sunt eu, nu voi slabi cu afectiunile mele si nici sanse de alt bebe nu am. Eu visam la Teo atunci...

Am mai incercat o tura de slabit, cu supa de varza si disociat si mers la sala, unde am dat de cel mai scarbos antrenor de fittness existent pe pamant. Ma tinea cate 1 ora pe bicicleta eliptica, apoi inca juma de ora pe banda si imi zicea ca numai asa slabesc.

Mi s-a luat si de slabit si de sport si de orice si m-am consolat cu ideea.

Intr-o zi mi-a fost atat de rau de la euthyroxul ala, ca l-am dat naibii si am trecut pe tratament homeopat, am ramas gravida, am nascut, m-am ingrasat si m-am ras-ingrasat, intre timp mi-am tratat naturist si ovarele si m-am pus pe slabit.

Dar de data asta am ales sa slabesc destept, cu cap si suflet. Imi place sa mananc monti, am invatat sa gatesc!!! da, eu faceam numai cartofi prajiti, piure de cartofi si cartofi fierti, nimic altceva.

Cel mai important este ca am ajuns sa ma gandesc la monti ca la un stil de viata, nu un regim, nu o corvoada. In vara am luat decizia sa merg si la sala, cu teama in mine ca voi pati ca data trecuta. Am ajuns sa iubesc si asta!

Pana acum am slabit 14 kg, intr-un an si jumatate de monti si mai vreau sa slabesc intre 3 si 5 kg, inca nu stiu, depinde cum o sa arat la acel moment :)).

Dar nu am castigat numai prin slabit, ci prin disciplinare, prin bucuria de a face ceva cu manuta mea si a primi laudele copiilor mei, apropos ei sunt fani bunataturi monti. Fiica-mea ma lauda zilnic pt cum arat, sotul meu e incantat de mine, nu ca n-ar fi fost si inainte, dar acum il vad cat e de mandru,mai ales ca se astepta sa ma las de sala dupa 2 zile. D-aia l-am si ales sa ma antreneze la sala, caci niciun antrenor din lume nu are rabdarea lui si interesul lui de a ma modela :))

De ce ar trebui sa fiu nutritionist ca sa vad ceea ce e evident si asa? Sunt foarte mandra de decizia mea si de faptul ca in sfarsit am inteles ce inseamna stilul de viata sanatos. Singurul meu regret este ca am stat 10 ani din viata cu 20 de kilograme in plus, ca m-am frustrat si am inghitit in gol de fiecare data cand probam o haina si nu incapea pe mine, ca ma imbracam oribil, in prelate, nu in haine, ca nu mai ieseam nicaieri de frustrata ce eram, ca nu voiam sa apar in nicio poza.

Ingrasatul a avut si partea lui buna. Daca nu m-as fi ingrasat si as fi continuat cu alimentatia mea haotica si oribila, in mod sigur, as fi dezvoltat o colectie impresionanta de boli si afectiuni.

Asadar, Alizee, nu sunt nutritionist, insa sunt mandra de ceea ce am reusit sa fac in ultimul an cu corpul si cu mintea mea.


Editat de ariel_7000, 01 noiembrie 2013 - 11:30 .


#22
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 14:00

Alizee, si eu am tinut Monti de vreo 3 ori: 2 sarcini si emigrarea.

 

E un stil de viata, te face sa descoperi alimente sanatoase de care nu stiai.

Pai, neavand voie cartofi: mananci conopida, brocoli, naut, linte, spanac, ciuperci etc

 

Si da, principiul e sa iti re-descoperi placerea de a gati si a manca.

E un stil de viata care te ajuta sa nu iti fie foame, sa mananci sanatos si sa poti sa functionezi la maxim cu toate cate ai de facut.

 

Azi am liber, ne recuperam dupa Halloween, si o sa ma rasfat cu Panna Cotta.

 

O zi buna,



#23
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 15:12

Buna ziua monti girls  [pl] si doamnelor din umbra care ne cititi si iubiti acest stil de viatza  [sap] ... va pup si va doresc o zi minunata si conforma  [artif]

In primul rand va multumesc celor care ati povestit aici procesul slabirii si experienta voastra alaturi de Monti .....  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]  [flo]

Mi-ar placea sa mai citesc povesti [bis] ... sunt sigura ca sunteti multe cele care doar ne cititi  [floare3] dar iubiti acest stil de a manca Montignac   [floare3]

Si daaaaaa  [disco]  ... sustin cu tarie ca Monti se poate foarte usor adopta ca un stil de viatza , si nu este neaparat o dieta [i] ... e asa de simplu sa tii minte doar niste combinatii ..... nu stiu de ce multe spun ca e tare complicat ... nimic nu este complicat atunci cand stii nu ??  [EU]

Si daaaaaa [disco] .... se si slabeste si se slabeste frumos .... pentru ca in momentul in care schimbi stilul de viata si renunti la tot ceea ce ingrasa (aici ma refer la prajeli, dulciuri nesanatoase)  incepi sa mananci sanatos combinand alimentele corect -  nu ai cum sa nu slabesti  [blabla]  [blabla]

 

Eu personal [hopsieu]  am incredere deplina in acest stil de viata ...   [yum] mananc astfel de 5 ani de zile timp in care am slabit 30 de kilograme si ma mentin de doi ani si ceva foarte frumos mancand in acest stil cu mici abateri din categoria "oameni suntem" sau "pofta din cauza careia am ajuns unde am ajuns cu kilogramele" ....  [soc]  [soc]  [soc]

 

Mentionez [jongleur] ca nu am revenit la modul de alimentatie haotic si nesantos nici dupa ce am slabit pentru ca am hotarat ca acest stil de a manca si gati este foarte usor de potrivit intregii familii si l-am adoptat ca stil de viata ..... [nervo] oricine stie ca odata ce revii la mancat haotic si nesanatos pui kilogramele inapoi indiferent prin ce metoda le-ai dat jos , fie el regim  hipocaloric, Montignac sau Dukan .... 

 
Mi-a placut mult forma de incheiere a lui Ariel asa ca o adopt si eu .... "nu sunt nutritionist dar sunt mandra de ceea ce am realizat in ultimii ani cu corpul si mintea mea" 

Editat de andanii, 01 noiembrie 2013 - 15:14 .


#24
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 16:14

Fetele, organismele sunt diferite intre ele. Metabolismele difera, la fel si varstele si mostenirea genetica.

 

Nici eu nu am o silueta de vis ( nu sunt cea din avatar ), dar decat sa tin asemenea diete, mai bine mananc mai putin, dar divers.

 

N-as putea in veci sa ma hranesc numai cu cartofi. Eu mananc : mazare, fasole uscata, fasole pastai, spanac, conopida, orez, praz, masline, marar, patunjel, rosii, castraveti,mere, pere, struguri, pepene, usturoi, mamaliga de porumb, oua, branza nesarata, lapte, iaurt samd. Ideea e sa echilibrezi alimentele intre ele. Un exemplu ( despre care stiti si voi ), nu mananci paine la orez, cartofi sau carne .

 

Chestia cu dietele tine un an sau doi sau 3 si iar pui pe tine. Desi, este normal sa fluctueze greutatea, doar nu suntem fotomodele, care isi castiga existenta datorita greutatii corporale, printre altele. Plus ca unele mai au si o anumita varsta, cateva nasteri...

 

Dar daca voi va simtiti bine tinand asemenea diete ( sa calculati totul ca diabeticii ), pt mine nu este nicio problema.

 

Va urez succes pt termen lung-lung ! [flo2] [flo2] [flo2]

 

PS : eu fac gimnastica acasa. Nu as avea rabdare sa imi pierd vremea pe la sala, decat daca as vrea sa aflu miscari noi de gimnastica.

Si un kinetoterapeut stie ce exercitii sa dea fiecareia pt a slabi, fara a face atata efort ca la sala. Am o cunostinta care a facut hernie de disc din cauza efortului depus la un sport de sala.



#25
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 16:33

alizee cred ca duci discutia prea in extrem..

1. nu calculam ca diabeticii nimic...sau consideri ca a nu manca cartofi si a nu combina glucide rele cu lipide e calcul ff elaborat de trebe sa-l facem?

2. monti nu  pune rabat la cantitatile de mancare atat timp cat e mancarea sanatoasa. spune-mi tu ce aport nutritiv iti da tie mamaliga de porumb a ta vs a noastra de tarate de ovaz 

3. asta cu nu mergeti la sala ca faceti hernie sau va accidentati cand mergeti la sala e ca si cum ai spune..nu mai mergeti cu masina ca sigur muriti in accident. nu te obliga nimeni sa mergi sa sala si sa tragi ca nebunu si in nestiinta de cauza daca tot vrei sa tragi

 

si nu inteleg ceva...daca forumul se cheama "montignac stil de viata nu dieta" nu iti inteleg postarile, nu am batut la usa nimanui sa-i punem in brate cartea lu monti sa racolam noi "adepte"...nu inteleg de fapt care e mesajul tau after all pentru noi cele ce am adoptat stilul asta?

 

Ps: andani tine de 5 ani si in nici un caz nu s-a intors la cele 95



#26
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 16:47

Pai am zis deja : nu as putea sa tin asemenea regim si nici nu am incredere in el, ca durata, in timp.

Daca mananci proportional cu efortul depus, e usor sa dai jos surplusul. Chiar si 10 minute de gimnastica zilnica sau de 3 ori pe saptamana, da rezultate.

Nu stiu cine spunea ca se ingrasa, desi manca mai putin decat nu stiu cine.

Metabolismul meu nu mai este ca la 30 de ani. Dar am observat ca manacand mult, ma ingras, manacand mai putin, slabesc. Ideea e sa te hranesti divers, nu cu cateva feluri de alimente.



#27
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:08

well alizee nush ce ai inteles tu din stilul asta de viata..dar asa dupa tine crezi ce femeile care au adoptat stilul asta de viata si-ar supune familia si copii la diete de slabit in care se mananca doar "cateva alimente"?

 

inca o data...de ce ti se pare tie ca e asa restrictiv? ca nu mancam zahar si cartofi sau?


Editat de brindusik, 01 noiembrie 2013 - 17:20 .


#28
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:20

"nu beţi niciodată la începutul mesei."

 

Din cate stiu eu, daca bei un pahar cu apa inaintea mesei, vei manca mai putin.



#29
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:27

no, asa si eu pot sa enumar o lista intreaga de accidentati la sala...dar daca o faci cu cap, fara excese, cu incalzire inainte, executand corect si dupa puterea proprie exercitiile, zau daca e periculos! se uita unii chioras la mine ca stau 10 minute si-mi incalzesc umerii, dar zau daca-mi pasa! decat o intindere de ligamente, mai bine privirile lor ironice...

eu acasa nu as avea in niciun caz cum sa obtin rezultatele pe care le obtin la sala, nu am dotarile necesare si nici ambitia, as gasi pretexte si motive sa trag chiulul. mi-am luat bicicleta eliptica, aparat de abdomene, extensor, gantere mici, asa si...s-a asezat praful pe ele. mereu aveam altceva de facut, eram obosita, gaseam eu scuze.

asa, fiind acolo, platind un abonament, zau ca nu-mi arde sa stau pe o banca si sa astept sa se scurga timpul. si chiar imi place ce fac acolo, nu ma plictiseste deloc, caci am un program diversificat, pe grupe de muschi, abia astept ziua de pectorali si de bicepsi, nu ma omor dupa ziua de umeri in schimb. dar le fac, ca stiu ca asta e solutia catre telul meu si anume un corp tonifiat, nu numai slab.

 

cat despre dieta, ma tem ca nu ai inteles prea multe din ce presupune acest stil de viata, monti. mancam variat, sanatos, ne place sa mancam ce gatim, ne place sa pregatim mancarea. ce nu-mi place, evit si gata! de ex nu-mi plac nici moarta fructele de mare, so what? nu le mananc si gata. in schimb am o paleta intreaga de optiuni.

 

e mai bine si mai sanatos asa? DA!!! pt ca am ajuns sa mananc fructe, legume, lactate. Era mai bine inainte de monti? NU! pt ca mancam TRASH FOOD. Chiar daca reduceam la jumatate portiile, tot mancare de proasta calitate era, doar ca mai putina. Mai devreme sau mai tarziu si-ar fi pus amprenta asupra sanatatii mele. Si asa, pe langa ingrasare, mi-am stricat unele "piese" din organism, cum ar fi stomacul - m-am ales cu gastrita de la atatia cartofi prajiti, mi-am dat colecistul peste cap etc, etc...

 

Si ce e mai important si mai valoros, e ca puii mei stiu ce inseamna hrana sanatoasa! si au startul asta in viata. Nu vor ajunge la 20 si ceva de ani, ca o amica a mea, sa afirme ca nu au baut niciodata apa, ci numai sucuri imbuteliate...Ei merg ocazional la Mc Donald's si atunci numai pt a le cumpara jucaria, nu pt a consuma mizeriile alea de pseudo alimente.

 

Deci, unde gresim?



#30
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:31

hai mha alizee ma lasi?..tu acu nu ai cu cine face caterinca sau ai lipsa de ocupatie si vii cu prostii din astea aici sau cum?? [mariaj]

din punctul meu de vedere discutia asta e incheiata...nu prea am cum purta o discutie cu cineva incoerent [help] [barfa] imi e de ajuns real lifu' pentru discutii non sens [zz]


Editat de brindusik, 01 noiembrie 2013 - 17:39 .




Etichetat si cu montignac, monti, slabire, ig-indice glicemic

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -