Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Montignac (196)...STIL DE VIATA NU DIETA

montignac monti slabire ig-indice glicemic

534 raspunsuri la acest subiect

#11
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 06:35

Alizee, e foarte bine daca tu poti slabi reducand portiile. Desi si asta e cu dus si intors. Adica reducand portiile, reduci clar si caloriile. La un moment dat, organismul se obisnuieste cu caloriile alea putine pe care i le dai si se opreste din slabit. Nasa mea a ajuns sa manance o data pe zi, si atunci doar piept de pui cu salata si degeaba, stationeaza la o anumita greutate si acum chiar se ingrasa deja. Si mai e o chestie, eu nu suport sa imi fie foame. De-asta inafara de monti, la mine nu ar putea functiona nici o dieta. Eu daca mananc normal( asta nu inseamna sa mananc foarte mult sau foarte des, doar sa mananc paine normala, cartofi, orez normal) ma ingras automat.

 

Brandu, mie carbonara imi plac cel mai mult. Musai sa incerc pastele alea de naut pe care le-a facut Alina. Doar-doar oi putea manca carbonara. Eu am incercat piscoturile de care zice Alina. Dar cred ca trebuie mai multa faina de migdale decat e in reteta. Mie mi-a iesit destul de lichid aluatul si foarte subtiri piscoturile. Dar la gust sunt bestiale. Chiar am mascarpone in frigider si poate fac in weekend o portie.

 

Codrina, Darling, foarte conforme meniurile voastre. Bravo [flo2]

 

Dana, feniculul are un gust vag de marar. Cum mie nu imi place deloc mararul, i-am omorat gustul cu peste afumat si rosii. Dar merita incercat o data. Era la Lidl la reducere, si am zis sa vad cum e ca nu am incercat niciodata.

 

Ninha, sper ca esti bine. Da un semn de viata [pup]

 

Claudia, se mai misca cantarul?

 

Mie imi arata de dimineata, 54.8 [batetoba] Provocarea va fi sa imi arate si luni tot asa [:D]

 

Meniu azi:

MD: perle de branza cu smantana

P : salata cu fenicul, rosii, ardei si peste afumat

C: inca nu stiu ce gateste mama

 

Yupiiiiiii, e vineri [pk]



#12
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 06:55

Buna!
La revedere mamaliga de tarite de ovaz ,seminte ,fistic ,cioco sly ,ca azi aveam 0.5kg in plus.
Puisor,54.8 kg?Felicitari! Eu vreau de Craciun sa ajung la 54 ,dar sint intepenita la 58 si in loc s-o iau in jos ,pun la loc.
Aseara tocmai m-am uitat de cind sint pe aici si am vazut ca de prin ianuarie ,dar inainte am tinut oschawa ,Dukan si hiperproteic. Deci probabil de vreun an am dat cu greu 7 kg.
Poate daca n-as fi avut atitea vacante as fi stat mai bine? Nu e rau si astea -7kg ,insa mai am destul si as vrea sa le dau o data jos ,ca la mentinere mie mi se pare ca-s talentata.[:D]
Cind vad meniul tau imi dau seama ce trebuie sa scot.
Azi:
MD-rosie cu cascaval
P-conopida,rosie cu cascaval
G-mar ,para
C-conopida,rosie cu cascaval,somon
Caress e la conventie. Pariez ca vine mai slaba.
Darling,tu faci sport la domiciliu? Am incercat si eu aseara ,dar m-au intrerupt si adios.
Alizee,dar tu vrei sa slabesti? Daca esti cea din poza,cred ca nu ai nevoie!
Brindu,ghinion!Reteta aia arata artistic ,cu furculita pudrata cu cacao! Tai orice prajitura. Vreau sa vad macar 57.9 ,dar sa fie cu 57 in fata.
[pup] si o zi perfecta!

Editat de dulcetica, 01 noiembrie 2013 - 06:59 .


#13
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 07:33

alizee are dreptate, una dintre cele mai bune metode de a slabi este sa mananci jumatate din portii. Asta cu obisnuitul corpului nu e valabila, ca la fel se poate obisnui si cu dieta voastra, si cu oricare alta.

Ideea la a manca jumatate din portie este sa nu mai mananci pana simti ca esti satul deoarece pana ajunge senzatia de satietate la creier stomacul deja este mult prea plin.

Mancand jumatate din portie in primul rand iti inveti stomacul sa nu se dilate ca un balon umplut cu apa, iar in al doilea rand, satietatea care oricum apare te ajuta sa nu mai simti senzatia de foame.

 

Operatiile gastrice care se fac in cazul pers. obeze pe asta mizeaza:  micsorarea stomacului.

 

 

Si la culturism se recomanda sa mananci la fiecare 2-3 ore cate putin. Putin si des.



#14
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 07:35

Puisorul, spune-i nasei tale ca daca mananca sub 1000 de calorii pe zi este imposibil sa slabeasca.

Asta cu obisnuitul iarasi este fals. :)



#15
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 08:39

Buna dimineața monti girls! Congresul asta e un fel de minivacanța de care m-a bucur din plin , e o vreme superba si atmosfera deasemeni. Mi-e greu sa va răspund punctual de pe telefon, sa vedem ce îmi aduc aminte...nu prea știu cum sa scriu cu aliniat imi baga totul de a valma...Azi la prânz vreau sa mergem sus la cota 1400 sa mâncăm , recunosc ca nu sunt extrem de insetata de știință .:)))Dulcetica, stai linistita ca nu te ai ingrasat dintr o cina conforma, ai sa vezi . Si da, e posibil sa ma întorc mai slaba ca mare lucru n am mâncat ieri : md clasic acasă , 2 briose cu legume, 2 iaurturi mici, o felie de wasa cu Gouda si ardei,o omleta cu salata mixtă si o feliuta de baton cu ciocolata . Hai ca nici nu e așa de puțin...In schimb am călcat strâmb in expoziție , unde toată lumea te îmbie cu dulciuri . Cu 3 macarons ... sa fie primite, ca tare bune sunt :).Xio si Alizee , revin mâine de acasă legat de ce Spuneți voi. Nu funcționează in toate cazurile așa...deloc chiar. Iar exemplul cu chirurgia bariatrica nu se potriveste. Oamenii aia trec de la 4-5000 sau chiar mai mult, la 4-500 kcal pe zi ...Brindusik, încerc eu tiramisu mâine, chiar vroiam de mult sa întreb dacă exista vreo reteta monti. Aseară n am avut stare așa încât înainte de culcare am facut 5 serii a câte 10 flotari, abdomene, plankuri si altele... Nu sunt sănătoasă, e clar!!!ps Nu știu de ce crede tel meu ca știe el mai bine unde se pun cratimele...:)))))

Editat de caress, 01 noiembrie 2013 - 08:41 .


#16
child

child

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 08:44

Ma declar fan al taiteilor mung! As manca zilnic, in special cu branza.
Si am mai si gasit taitei ambalati in portii, asa ca nu mai trebuie sa-i tai, fierb, usuc, congelez...

Cand m-am apucat de monti, acum vreo 10-11 ani, cel mai mult am suferit dupa paste cu branza, acum sunt happy!

Si eu cred in micsorarea portiilor, dar tot in combinatii bune, in special pentru functionarea pancreasului si ficatului. Adica eu nu cred prea mult in mancarurile gatite cateva ore si combinatii multe si diverse de alimente, cele mai bune, pentru mine, sunt alimentele in stare cat mai naturala, eventual putin gatite si combinate.

Problema la mine este ca atunci cand imi place ceva, nu ma pot opri din mancat, mananc compulsiv, probabil pe baza de stres.

#17
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 09:12

Alizee si XIO, la mine nu a functionat ce spuneti voi. Nu mananc mult, nu sunt pofticioasa de fel, nu mananc compulsiv. Am redus portii pana nu am mai avut ce sa reduc si am ajuns cat casa. Da, am fost si la nutritionist, nu numai la unul, am fost si la endocrinolog, am primit tot felul de combinatii de diete care nu se puteau tine decat timp limitat. Lasa, ca nu s-a vazut mai nimic nici cat le-am tinut... si dupa aia?

Monti e unicul mod in care am mancat normal si am slabit. Am slabit aproape 18 kile. Mai am vreo 6 de dat jos pentru a ma declara multumita. Si mai stiu ca e un mod in care pot functiona a la long fara sa ma fac iar cat casa.

E greu sa intelegi cand esti bine mersi si dai jos repede jumatea de kil pusa renuntand la o felie de paine.

Mie imi e bine asa. Cred ca asta conteaza pana la urma, ca fiecare sa isi gaseasca drumul. Mananc si legume si fructe si carne, nu ma deranjeaza sa tin minte IG-urile si ce cu ce se poate combina. Da, e mai greu un picut la inceput, dar dupa aia deja le stii din reflex si... pentru asta suntem cu toatele aici, sa ne sustinem si sa ne tragem de maneca atunci cand se intampla sa facem combinatii nepermise. Si uite ca functioneaza. La mine cel putin, functioneaza cum nu a mai functionat nimic pana acum.



#18
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 09:15

Meniul meu de ieri:

-cafea cu cofeina

MD: ness fara cofeina (nu am mai apucat sa mananc efectiv, ca m-au programat de la servici la medicina muncii)

G: fresh de portocale

P: pulpa de pui dezosata la gratar, salata de varza murata

G: 1 ciocolatica sly

C: mancare de fasole uscata, ardei copt



#19
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 10:02

XIO ti-o dat carmen cel mai bun exemplu...vroiam si io s-o dau aseara ca exemplu da am spus sa nu se supere...[flo]
nu cred in ce spui tu ca se obisnuieste organismul cu monti si dupa pui la loc..daca combini alimentele conforme nu ai de ce iti face griji...

nush ce inseamna la tine portii reduse..dar crede-ma inainte de monti mancam de cateva ori mai putin decat sora ma de exemplu...si mereu la masa mancam un singur fel de mancare..si tot aratam ca tancu in comparatie cu ea si avem relativ acelasi tip de corp

la fel si prietena mea manca putin si nu ca nu dadea jos dar a pus enorm pe ea ca la un moment da medicii o suspectau de diabet desi nu erau probe clare..dar nu gaseau alta explicatie de ce pune pe ea la cat manca...i-au facut teste si cel cu glucoza si di tati si tot degeaba...acum monti +sport e happy [flo2]

cu monti si eu am ajuns sa mananc portii normale si meniuri mai ordonate.cred ca e f important sa mananci sanatos....si chiar daca renunti la un aliment sa gasesti unul conform in schimb..singurul dezavantaj cu monti e ca nu gasesti mancare conforma si mereu tre sa gatesti [q]


Editat de brindusik, 01 noiembrie 2013 - 10:05 .


#20
RSilvia

RSilvia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:16

Salutare fetelor,

 

Brindushik, interesant articolul de pe eva. Mi-a placut chestia ca foamea se simte in gat si in piept, nu in stomac. In gat simt si eu 'foamea' de dulciuri [:)]. Ah, si cu papilele gustative, am remacat si eu ca se sensibilizeaza daca inlaturi alimentele procesate, foarte dulci etc.

Reteta de tiramisu tocmai mi-o copiam, arata bine.

Darling, am vazut ca bei dimineata apa calduta cu lamaie, la ce foloseste?

Child, mi-ai adus aminte de taieteii mung, mi-am luat si eu din DM. I-ai facut cu branza sarata sau dulce?

Referitor la discutia lansata de Alizee si Xio cu medicii, eu am un caz concret aici care urmeaza de trei luni un regim dat de un medic nutritionist (ii zice efectiv ce, cat si cand sa manance si mananca vreo 5-6 mese pe zi, la aceleasi ore) si a slabit vreo 12 kg, deci in medie 1 kg pe saptamana, asta in conditiile in care are tot felul de probleme de sanatate, inclusiv endocrinologice. Se simte foarte bine, nu ii e foame, are energie. Singura problema e ca trebuie sa-si pregateasca mesele, ceea ce nu-i usor, ii ia mult timp.

 

In ceea ce ma priveste, n-am cu ce ma lauda, am mancat haotic si mult si nemonti, in conditii de stres si oboseala maxima. Astept vremuri mai bune!





Etichetat si cu montignac, monti, slabire, ig-indice glicemic

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -