Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Montignac (196)...STIL DE VIATA NU DIETA

montignac monti slabire ig-indice glicemic

534 raspunsuri la acest subiect

ariel_7000

ariel_7000

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:32

daca bei apa imediat inaintea mesei, iti diluezi sucul gastric si-ti afecteaza digestia, e logic...

Asta nu inseamna ca nu poti bea o gura de apa daca lesini de sete sau ca nu poti bea cu jumatate de ora inainte. Si...noi nu vrem sa mancam mai putin, vrem sa mancam exact cat sa ne simtim bine si fericite! Eu daca am stomacul gol sunt agresiva, pe bune :)) [:D]

• 1

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:32

Nu am spus ca gresiti, ci ca eu nu as putea sa imi numar caloriile. Imi pare mult mai simplu sa manac mai putin si, gata. Miscarea zilnica are o mare importanta.

Nici eu nu frecventez mc, decat de 2 ori pe an, cel mult. Mancam numai ceea ce gatesc eu.

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:33

hai mha alizee ma lasi?..tu acu nu ai cu cine face caterinca sau ai lipsa de coupatie si vii cu prostii din astea?? [mariaj]

din punctul meu de vedere discutia asta e incheiata...nu prea am cum purta o discutie cu cineva incoerent [help] [barfa] imi e de ajuns real lifu pentru discutii non sens

Hai, mey, m-ai luat la ciocanit ? [:-)))]

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:39

daca bei apa imediat inaintea mesei, iti diluezi sucul gastric si-ti afecteaza digestia, e logic...

Asta nu inseamna ca nu poti bea o gura de apa daca lesini de sete sau ca nu poti bea cu jumatate de ora inainte. Si...noi nu vrem sa mancam mai putin, vrem sa mancam exact cat sa ne simtim bine si fericite! Eu daca am stomacul gol sunt agresiva, pe bune :)) [:D]

Si, totusi, de ce este sfatul asta : "nu beţi niciodată la începutul mesei." ?

Cum adica nu vreti sa mancati mai putin, ci cat sa fiti fericite ?

OK, m-am lamurit. Sunteti cateva fete entuziaste.

Va urez succes in continuare ! [majoreta]

• 0

ariel_7000

ariel_7000

Membru de baza

• Membri
  • 5.517 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:42

pai si atunci care-i baiul? nu-ti place, nu tine monti! noua ne place, atunci tinem...ar fi culmea sa ma duc peste fetele care tin Dukan si sa incep sa le iau la rost doar pt ca mie nu-mi place regimul lor :)) sau sa ma iau de fetele de aici ca de ce mananca creveti sau alte aratari, cand eu nu vreau sa ma ating de ele.

suntem diferite, avem gusturi diferite, trebuie sa acceptam asta...

• 0

brindusik

brindusik

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:42

alizee no ofence da nu cred ca te-am ciocanit io prima ..lipsa de incoerenta in argumentele tale is dovada ca nu am fost eu prima ...mai intai argumentezi ca mancam restrictiv..dupa cand te-am intrebat ce ti se pare atat de restrictiv...nu ai dat raspuns dar ai luat-o cu apa inainte de masa.....orice doctor normal la cap o sa-ti spuna ce a spus si ariel ...

good luck si tie!

• 0

ariel_7000

ariel_7000

Membru de baza

• Membri
  • 5.517 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:46

1. pai tocmai ce ti-am explicat ce e cu sfatul ala. pt ca ti se dilueaza sucul gastric si nu mai ai o digestie corespunzatoare. pt ca te balonezi si ca mancarea nu este digerata total.

2. eu una nu vreau sa ma infometez prin mancat mai putin, vreau sa mananc exact cat sa nu-mi fie foame! dar sa o fac corect, ca sa nu imi stric sanatatea si sa nu ma ingras la loc.

3. repet ca nu ai inteles despre ce e vb aici, altfel nu ai tine-o cu numaratul caloriilor. aici nimeni nu numara nimic. nici macar eu care mananc panna cotta si cheese-cake, care sunt extrem de calorice.

4. cu miscarea nu are sens sa mai dezbat. orice forma de sport este benefica, fie ca este vb de sala, de inot, de tae bo, aerobic sau alergatul dupa fluturi...insa este o chestiune personala, la liberul arbitru. eu am inceput sa fac sport intens si serios in momentul in care EU am decis asta, chiar daca sotul meu m-a batut la cap 5 ani inainte, atunci am considerat eu ca pot si vreau.

da, suntem entuziaste, nu cateva, ci toate de la subiectul asta, d-aia am ales stilul asta de viata. altfel ma indopam cu burgeri, nu 10, ci numai 5, ca sa ma amagesc ca am redus cantitatea. ce conta ca erau din categoria TRASH, erau mai putini...

repet ca nu ai inteles despre ce e vb aici, altfel nu ai tine-o cu numaratul caloriilor. aici nimeni nu numara nimic. nici macar eu care mananc panna cotta si cheese-cake, care sunt extrem de calorice.

Editat de ariel_7000, 01 noiembrie 2013 - 17:51 .

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:47

Nu m-am suparat, doar amuzat, de ciocanul ala dat in cap. [:-)))]

Eram doar curioasa sa aflu amanunte; le-am aflat.  [:)]

• 0

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:49

1. pai tocmai ce ti-am explicat ce e cu sfatul ala. pt ca ti se dilueaza sucul gastric si nu mai ai o digestie corespunzatoare. pt ca te balonezi si ca mancarea nu este digerata total.

2. eu una nu vreau sa ma infometez prin mancat mai putin, vreau sa mananc exact cat sa nu-mi fie foame! dar sa o fac corect, ca sa nu imi stric sanatatea si sa nu ma ingras la loc.

da, suntem entuziaste, nu cateva, ci toate de la subiectul asta, d-aia am ales stilul asta de viata. altfel ma indopam cu burgeri, nu 10, ci numai 5, ca sa ma amagesc ca am redus cantitatea. ce conta ca erau din categoria TRASH, erau mai putini...

Pai de ce iei in calcul mancarea fast food ? Eu nu ma raportez deloc la asemenea "mancare", ci la ceea ce gatesc eu.

• 0

andanii

andanii

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 19:02

Doamneeee ce de polemici ??? 

hai sa pun si eu putine paie pe foc .... sa nu se stinga ..... [batcap]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

si totusi cine numara aici caloriile ??? de 5 ani de zile mananc in acest stil, gatesc in acest stil , cumpar alimente in acest stil, imi hranesc familia in acest stil combinand alimentele sanatos .... nu ma simt la dieta si nu imi supun familia la dieta contiua cum spui tu , nu sunt frustrata ca nu mananc cartofi prajiti si prajituri cu aluaturi albe si creme gretoase, ma mentin foarte frumos de atata timp mancand sanatos si nu ma ingras decat in momentul in care mananc prostii gen ciocolata, inghetata , biscuiti cu crema si alte mancaruri nepermise nu numai de Monti ci si de orice nutritionist .... 

Alizee  ti-au explicat foarte frumos fetele in ultimele doua pagini cu lux de amanunte si tu nu si nu , o tii pe a ta in continuare ... eu sincer iti spun ca nu inteleg postatile  tale .... ce vrei defapt de la noi ???? sa ne lasam de a manca in acest stil ??? care este ideea ta ??? de ce ai venit la noi aici sa ne iei la intrebari ca de ce si cum si unde .....  ????  [ups]

Si inca o intebare .... de unde ai dedus ca noi nu mancam variat si mancam doar cateva feluri de alimente .... eu cred ca tu nu ai inteles deloc acest stil de viatza .... asta e clar  [fri]

Ariel , Brandusik va pup   [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [deziuata]

Editat de andanii, 01 noiembrie 2013 - 19:08 .

• 0

Etichetat si cu montignac, monti, slabire, ig-indice glicemic

Intrebari Panica

• Sexul

andreea9211
    - Astăzi, 16:33

• Balonare in timpul sarcini

ionela alina
    - Astăzi, 01:51

• Sunt însărcinată?

ValentinaAnghel
    - Ieri, 21:17