Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

MONTIGNAC (199)..STIL DE VIATA NU DIETA

monti slabire stil de viata

584 raspunsuri la acest subiect

#571
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 10:31

Buna dimineata fetelor.Eu sunt acasa, nici nu se punea problema sa conduc, cand m-am dat jos din pat nici nu am reusit sa stau in picioare, orice miscare era ca un cutit infipt in nervul meu. [batcap] [batcap] [batcap] [batcap] Dupa o ora sunt un pic mai bine, desi nu am luat nimic, o astept pe Klara sa mi aduca Diclofenac, Midocalm si altele.Groaznic, nu am avut niciodata asemenea dureri...

 

Sz, fiind un aluat semioparit cred ca poti face briosele doar cu tarate de ovaz, fara niciun fel de faina.Poate nu vor fi extrem de crescute, dar sunt foarte dietetice si gustoase vor fi sigur.Felicitari pentru scadere, e extraordinar.!!

 

Buflea, reiterez ce ti-am spus deja.In primele doua luni nu ai voie sa te atingi de interzise nici daca mori de foame, altfel nu va functiona.Toata aceasta dieta se bazeaza pe ,,adormirea pancreasului'' si scaderea reactivitatii lui la glucide, implicit a secretiei de insulina, cea care da comanda formarii de noi grasimi care sa se depuna.Daca nu intelegi si nu respecti acest principiu, vei renunta foarte repede pentru ca nu vei vedea niciun rezultat.



#572
marietutza

marietutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 10:31

Neata fetelor,

 

am vazut ca este discutia despre copiii care mananca/nu mananca: la noi Stefan- sa nu vada carnea... in rest orice( bine ca mananca linte, fasole brocoli etc) si sportiv.... Elena mananca de toate... dar puturoasa... de abia merge pe jos.. iar daca e cu taica-su nici macar pe jos nu mai merge...

 

Eu sunt happy am minus 800 g pe cantar!!!!

 

Meniul de azi:

MD: iaurt 0% tarate de ovaz, seminte canepa

G: salata de cruditati; seminte de canepa( 1 lingurita) seminte susan(1 lingurita) seminte de fl soarelui( 1 lingurita)

P: ciorba din gaturi curcan+ legume

G: ceai

P: mancarica de praz cu ciuperci si pulpita de pui, un ceai de tei.  

 

 

 

 



#573
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 10:47

Buna dimineata dragele mele  [hia]  [hia]  [hia]



#574
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 12:50

ce-am gatit in WE :

 

  • ciorba de perisoare (fara cartofi si cu orez complet)
  • couscous complet vegetarian
  • clatite cu faina de secara amestecata cu faina de hrisca, si cu lapte de ovaz in loc de lapte de vaca. Garnitura: dulceturi diverse fara zahar. Am terminat si ultimul borcan de magiun de Topoloveni, din cele 20 cumparata asta-vara
  • paine cu faina se secara, hrisca si tarate de ovaz.

Din cate stiu eu, e o oarecare diferenta intre taratele de ovaz si cele de grau: cele de ovaz sunt hidrosolubile si aduna totul in calea lor : grasimi, apa, minerale. De aceea sunt recomandate in curele de slabire.
Taratzele de grau nu sunt hidrosolubile. Ajuta in caz de constipatie. Dar nu trebuie abuzat, ca pot sensibiliza intestinele.
 

 

Si unele si altele contin gluten. Ovazul are altfel de gluten decat graul  - avenine (sau care o fi corespondentul in ro...), si in cantitate mai redusa.
Si secara contine gluten - secalina

 

Eu am doar -300g in minus. Dar sunt multumita, ca sapt trecuta am mancat pe saturate....

 

Ce mai am de gand se fac zilele astea :

  • omleta cu dovlecei
  • supa de varza
  • pui la rotisor


#575
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:00

olo couscusu daca nu era integral (ig 45) si merge sa-l faci vegetarian(asta inseamna complet?)...k daca era unu normal are 65 IG-ul...asa ca e bine sa-l eviti ca e pe lista rosie!

 

perisoarele...chiar daca is cu orez "complet" (te referi la wholegrain nu? adik cel salbatic)..are ig 45-50...deci nu merge alaturat cu carne decat daca faci mancare de F2 [barfa] eu la perisoare ori pun quinoa ori nu pun nimic decat un ou si niste ierburi

 

pentru a face combinatiile cele mai bune si de F1..trage un ochi pe www.montignac.com are si in french denumirilesi cel mai bine e sa amesteci numai lista verde cu grasimi (IG sub 35...) si lista portocalie s-o tii numai pentru mix-uri vegetale

 

 

** cat despre gluten...si taratea are gluten!! daca m-ai auzit pe mine ca fac paine fara gluten e pentru ca incerc sa reduc consumul de gluten..nu ca monti ar spune ceva de el (cel putin eu nu am vazut sa fi spus).Si to be true...nu au gluten alea care is mai interzise cum is cartofii, porumbul si orezul [batcap]  [batcap]   [batcap] ..asa ca eu cel putin o sa incerc sa ma adaptez din mers [fri]


Editat de brindusik, 03 februarie 2014 - 13:03 .


#576
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:07

Eu m am indragostit de taratele de ovaz.

 

Si eu sunt pusa pe fapte mari, sa stiti.

O sa mi fac o supa de conopida cu perisoare [:-)))]  Eu traiesc fara supe, nu le vad rostul, dar cei de acasa nu pot trai asa. Asa ca m am gandit mult [:)]  si cum nu avem voie morcovi, o sa fac ce avem voie.

Perisoarele doar cu ou si verdeata, cum ai scris tu Brindu [flo2]

 

 

Si mai vreau sa va multumesc pt sustinere si sfaturi si idei ! [flo2]

Azi sunt asa happy si plina de optimism. Parca mai plina decat de obicei [clo]


Editat de szivarvany, 03 februarie 2014 - 13:09 .


#577
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 13:18

SZ poti incerca sa pui cum spun fetele ca pun la sarmale..si 2 lingurite de tarate.. eu personal nu pun si de ani fac asa..nu simt nevoia sa pun altceva dar...

sa stii ca poti pune un morcov la ciorbe...acu nu vreau sa intru iar in conflictul " sa nu mai dai experiente personale ci sa sutinem buchia cartii"..eu prima oara cand am slabit ~10kg mancam numai supe creme de telina (care si asta are fiarta IG 85 cu Steluta)..si la propriu punem numai telina radacina taiate felii si fierbeam cu un morcov si pasam...in supa mea puneam si piept de pui fiert si fasole verde (ca sa ii dau cik taiteii:)) )

 

 

meniul meu azi:

Md: toast , juma pahar de milk

G: capucino productie proprie

P: piftele la cuptor si ceva legume la tigaie

G: mar, vreo cateva alune, chesscake de fructe de padure [il]

C: poate o omleta cu brinza


Editat de brindusik, 03 februarie 2014 - 13:27 .


#578
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 14:05

ce zice oLo complet inseamna integral... n'est ce pas? :)

 

eu am facut o salata de varza buna buna: varza rosie, morcovi, cu dressing de: lamaie, mustar cu bob intreg, maioneza facuta de mine, iaurt gras (12%), piper.

ii buna rau!!!



#579
Myhaella

Myhaella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 15:04

Buna,

Caress, însănătoşire grabnică!

Sz, am făcut in weekend ciorbă cu perisoare de curcan (carne tocată de curcan, ou, tărâţe ovaz) şi au ieşit foarte bune.

Cum se împacă maioneza cu F1, determină stagnari? Ma tentează reteta de salata de varza a Roxanei :)

Am făcut scallion pancakes cu făină monti şi nu au ieşit, aliatul a fost lipicios, nu am reuşit sa-l întind, până la urmă am făcut nişte turtite dar nu sunt prea grozave...

#580
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 15:09

myhaela ai de gand sa pui kg de maio?? [fri]  [fri]  ca daca nu esti safe pentru F1 cu ea





Etichetat si cu monti, slabire, stil de viata

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -