Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

MONTIGNAC (199)..STIL DE VIATA NU DIETA

monti slabire stil de viata

584 raspunsuri la acest subiect

#561
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 14:37

Am intrebat o ce garnitura prefera la snitel, s pus ca atunci mai bine mananca numai salata. Nu se omoara cu conopida, broccoli, dovleacul. Oricum cred ca nu e capat de tara din cand in cand, cand ii e pofta. Primavara insa ii plac cartofii noi cu patrujnel, yummy, aia mi plac si mie  [:I]

Din ce combinatii am icnercat in acest weekend, locul 1 il ocupa muffins cu ciueprci si spanac, s a hotarat ca de astea sa le mai fac  [:)]



#562
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 16:54

Of ! Cand va aud imi vine sa va spun ca habar nu aveti ce inseamna sa ai un copil care nu mananca NIMIC si unul care mananca ORICE. Cum sa fac sa ii impac pe amandoi ?

Eu pe Alex nu stiu ce sa-i mai dau de mancare ...orice, i-as da orice. Nu are o mancare preferata, are doar cateva mancaruri pe care le manaca: pizza, salata orientala, salata verde cu ceapa, hamburger si paine cu cascaval la cuptor. Dar si astea sunt cu emotii ...sapt trecuta i-am facut salata orientala si cica nu gusta ca de obicei - habar n-am ce inseamna asta ...

 

Ieri de ex a mancat dimineata cereale cu lapte, dulci desigur ...la pranz o bucatica cat palma de pui la gratar cu o lingura de piure (si asta sub amenintari), o salata verde cu ceapa si seara un castron de capsuni cu zahar ...eu nu stiu de unde are copilul asta atata energie.

 

Sa nu imi spuneti ca asta vine din copilarie, ca numai eu stiu cate supe pasate am facut ...in plus, mai am un copil la diferenta de 1 an care manaca absolut orice. Pe fica-mea trebuie sa o pun pe Monti ...dar e copil, nu pot sa-i dau unuia Monti si celuilalt "orice" numai sa mai manance ceva. Cateodata ma si confuzeaza, fica-mea cere mancare intr-una si ala nu cere niciodata. Nici nu imi mai dau seama care este "normalul", ca el sau ca ea.

 

Eu o sa incerc sa trec dulciurile pe Monti ...ca la dulciuri nu se da nimeni inapoi, nici fiu-meu. Macar atat ...


Editat de buflea, 02 februarie 2014 - 16:56 .


#563
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 19:35

Buflea, ne seamana fiicele. Si a mea cere mancare, moare destul de des de foame, degusta orice farimitura de zici ca n a mai mancat de o luna  [:-)))]

Probabil fiul tau e alt aluat. Daca bea lichide, se hidrateaza, e ok, de foame sigur nu va muri. O sa vina si vremea cand va cere mancare, ai sa vezi.

Cati ani au copiii tai ?  [flo2]



#564
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 20:55

Daaaaa ...eu chiar am inceput sa ma ingrijorez pentru ea. Exact, e atat de pofticioasa, frate, vrea sa guste si din mancarea cruda ...cum amesteci ceva cum vrea sa guste. Si desigur ca este si mult mai puturoasa. Nu-i plac sporturile, este complet anti-talent, ma mir de gimnastica asta ca ii place si vrea sa mearga, dar nu straluceste deloc. O las acolo ca e un fel de gym, sa mai arda cateva calorii...noroc ca o mai trage Alex la fuga, dar incet, incet incep sa li se desparta preocuparile . La after care cand ii iau, Alex e mereu in sala de sport, ud fleasca, el joaca orice ... si ea pe langa ea ...

Alex are 9 ani si Flavia 8 .

Editat de buflea, 02 februarie 2014 - 20:59 .


#565
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 02 februarie 2014 - 22:43

Buna seara fetelor.Eu am avut un we ingrozitor, nu s-a rezolvat bine problema cu gazele si cu centrala, azi am ramas fara apa.Mi-am petrecut duminica pe langa instalatorul care mi a schimbat pompa submersibila pentru a treia oara in mai putin de un an, m-a costat o galagie de bani si mi-am pierdut si vremea aiurea, nimic nu am facut...

 

Si daca tot nu am facut nimic pana la 6, la 6 m-am apucat sa bucataresc, macar asta ma relaxeaza.Am facut si eu saratele, ca m-ati zapacit, o salata inedita cu sfecla rosie cruda si hrisca, si pentru ca mi-era pofta de ceva cu scortisoara, am adaptat o reteta suedeza si am facut niste briose cu mere si cu scortisoara, o nebunie.Pun imediat reteta, pana nu o uit...

 

Si ca si cum nu era destul, am o durere de spate cum nu am avut niciodata, de la frig, de la vreo miscare gresita, habar nu am...dar abia pun piciorul drept in pamant.

 

Briosele si saratelele:

photo 1(7).JPG

photo 2(7).JPG

 



#566
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 07:04

Saratelele astea sunt rotunde ?

 

Si eu am mai facut o serie de muffins cu masline si ciuperci pentru saptamana asta. Eu pot trai cu aceste muffins si salata, dar tare mi-e teama ca la mine nu functioneaza.

 

Ah ...si azi iar am calcat pe bec. Am fost la ski si copiii si-au cumparat numai junk si eu, foarte cuminte, o salata cu pui ...pe care au navalit copiii fix cum am desfacut-o, asa ca eu am ramas sa mananc hamburger si cartofii prajiti.  Hamburgerul l-am scos din panie, dar cartofi tot am mancat vreo 10 . 

 

Asta e, incepem fresh de maine.



#567
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 07:36

Functioneaza, Buflea, la mine e -1,4 kg la cantar  [:)]  Deci functioneaza !

Sa ti traiasca cei doi copii, a mea va face 10 ani anul asta. Si tot asa, nu e prea sportiva, ar putea sta si 5 ore la bibilit diverse chestii, insa datorita propagandei face si miscare.

 

Caress, multa sanatate [pup] si sa treaca durerea, e groaznic cand doare spatele, nu poti face nimic :( 

Am vazut reteta de briose  [flo2]  crezi ca la mine merge jumi juma faina de secara + minunatele tarate de ovaz ? sau mai bine cumpar amestecul de faina folosit de Carmen ... 

 

 

O zi usoara de luni tuturor !  [bis]


Editat de szivarvany, 03 februarie 2014 - 07:38 .


#568
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 07:37

Neata, o saptamana frumoasa! [flo2]

 

Caress, imi pare rau, ai grija cu spatele! Toata saptamana ai dat la lopata; asa s-a ales sotul meu cu o frumoasa hernie de disc! [fri] Arata bine briosele!

 

Gata de azi sunt mai cuminte, ca iar stagnez; desi am fost conforma, vreau sa mai renunt la lactate! 

Dimineata am preparat un lapte de susan cu adaos de chia (ce IG au???), migdale, seminte de in macinate, tarate de psyllium si ovaz, o caisa uscata taiata si putina nuca de cocos!

 

Ieri:

md: mamaliga ovaz+branza+smantana

p: ciorba alba cu usturoi

c: humus, guacamole, tort de caise - putin din fiecare

inainte de culcare portocala - imi era foame ca altfel nu ma aruncam la ea!

 

Buflea, si fii-mea (10 ani) s-a cam puturosit in ultimul timp si a adunat si ceva aripioare; nu mai vrea sa faca deloc miscare si are si o pofta de mancareeee... cred ca e in faza de crestere brusca, se cam formeaza formele... [vampa]  [:-@] .



#569
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 07:47

Cred ca am uitat sa pun meniul de ieri

-cafea cu cofeina

MD: cateva saratele ramase de o zi inainte

P: humus

G: saratele (am mai facut o serie)

C: mamaliga de tarate de ovaz cu branza telemea si smantana, 1 pahar de vin

 

Buflea, mai bine mancai 2 hamburgeri scosi din paine dar nu mancai cartofii. Functioneaza daca esti conforma, o sa vezi, dar orice abatere te costa.

 

Sz, felicitari pentru kilele in minus! Hai ca se poate!

 

Caress, imi pare rau de pompa ta, nu stiu ce au cu tine de se strica asa des.  Iar ai gatit minunatii. Eu am facut la sarateleeeeee, cred ca in sfarsit am saturat pe toata lumea!

 

Eu deja sunt la servici de ceva vreme, am epuizat pana acum portia de cafea cu cofeina si am oo cana de ceai de baut. M-am cam plictisit de ness-ul fara cofeina. Nu stiu ce mananc azi, raportez diseara.

 

Raportul la greutate: 57.5. In sfarsit s-a deblocat si cantarul meu. Mi-a venit inima la loc.



#570
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 03 februarie 2014 - 09:09

Mneatza oficial de la munci .

Meniul meu pe azi: apa cu lamaie, 500 ml

apoi urmeaza o cana mare de lapte degresat cu cafea

apoi 2 mere

la pranz am musaca cu dituoateprinea

apoi am 3 clementine ofilite

iar la cina vom vedea , insa sigur vom face briosele [pk] [pk] [pk]





Etichetat si cu monti, slabire, stil de viata

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -