Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Pinguinii zburda prin nameti

pinguini madagascar ghetar

913 raspunsuri la acest subiect

#21
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 ianuarie 2021 - 11:08

Ați auzit de acest caz? 
 

https://www.wired.co...harmless-hiker/

 



#22
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 24 ianuarie 2021 - 21:48

a fost un week-end de primavara in Bucuresti [:)]

 

ieri am iesit la o terasa unde au facut tocana vanatoreasca (de mistret); apoi la Yagmur, unde s-a facut o rata cu portocale.

 

azi la alta terasa, unde in cinstea micii uniri s-a facut fasole cu ciolan [:)]



#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 24 ianuarie 2021 - 22:31

Otilia, îmi amintesc bine ca scriai cum ca voi nu va puteți vaccina in No Pt ca nu vaccinează populația sănătoasă? 
Chiar acum citesc ca primul ministru al vostru a declarat ca pana in Iunie vrea ca toată populația adulta sa fie vaccinată. 



#24
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 ianuarie 2021 - 23:49

Vaccinurile inteleg ca Pfitzer si Moderna sunt realizate pe "tehnologie" mARN (ARN mesager), dar AstraZeneca, nu? Ce metoda foloseste AZ? Inteleg ca AZ are si cele mai simple conditii de transport si pastrare...

 

Si am impresia, ca parca asa am citit ca AZ are cea mai redusa eficienta, undeva 60-70%, asa este? Ca celelalte au 94-95%. Ori am inteles eu gresit? Tot la ei a fost si problema ca nu stiu ce au descoperit dupa administrarea primei doze, in cadrul testelor? 

As prefera sa nu-mi pice AZ cand mi-o veni randul. 

Ungaria am inteles ca a contractat vaccinuri Sputnik de la Putin personal :)))



#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 ianuarie 2021 - 23:57

Felicitari pt alergat! 7 km nu e putin lucru...

 

Spune-mi si mie, te rog, pt mate, ce culegere de teste recomanzi, cu teste de antrenament pt clasa a 8a? Am vazut ca au aparut destule... sunt vreo 2 de la editura Art Klett (seamana destul de bine, nu prea inteleg ce diferenta e intre ele), una de la Paralela45. 

Pt Andreea as fi vrut sa cumpar, ea e a 7-a acum, deci in vara 2022 va da examen, dar ma gandeam sa mai lucreze prin vacanta de vara, sau cand o mai avea timp, chestii de clasele 5-7, sa-si reaminteasca materia, sa treaca prin ea si sa fie pe formatul nou, asta care incepe cu seria de anul acesta...Ulterior, normal si materia de a 8-a.

Mersi  [flo2]

 

Roli, Marc dupa ce culegeri/carti lucreaza la mate si la romana?

 

Am scos capul din laptop și am alergat 7km. Ce dor mi-a fost! Nu am mai alergat de pe 6 ianuarie, de mult nu am făcut o pauză atât de lungă. Abia aștept primăvara! 



#26
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 00:00

Vaccinul Astra Zeneca este pe un adenovirus atenuat de răceală comună la cimpanzei. Sunt detalii despre studiu în materialul pe care l-am pus eu ieri (sau poți găsi alte materiale similare).



#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 00:06

O sa caut si sa citesc.

In linii mari, pana apuc sa stiduez, s-a gasit o legatura intre sars-cov2 si virusul care da raceala comuna la cimpanzei?

 

Cu eficienta cum sta? Mai slab decat Pfitzer si Moderna, mai bun sau tot asa?

Vaccinul Astra Zeneca este pe un adenovirus atenuat de răceală comună la cimpanzei. Sunt detalii despre studiu în materialul pe care l-am pus eu ieri (sau poți găsi alte materiale similare).



#28
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 00:20

Negativi amândoi, fiuuuu....

Să vedem ce mai e săptămâna viitoare la școală, câți copii absenți, câți sănătoși.

 

La noi un frig glacial în continuare, am fost la săniuș că era frumos și soare, dar n-am putut sta prea mult din cauza frigului.

Mi-am făcut un vin fiert la întoarcere, tare bun, cred că repet înainte de culcare.

 

La noi merge foarte lent vaccinarea și lipsit de transparență. În timp ce majoritatea habar nu are când se va vaccina, o bâtrână atinsă de senilitate a primit de doua ori prima doză de vaccin, odată Moderna și la două săptămâni și Pfizer. Fusese transferată de la o casă de bătrâni la alta și nu au mai ținut socoteala. Familia ei e foarte revoltată, autoritățile sanitare au zis că e regretabil dar nu periculos.

Aici în Québec s-a finalizat și un studiu care arată eficiența medicamentului colchichina, cunoscut si folosit demult împotriva gutei, în cazurile grave de covid. Ar fi cel mai puternic antiinflamator cunoscut și ar împiedica acel răspuns imunitar exagerat care poate fi mortal în covid.

 

 



#29
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 00:28

O sa caut si sa citesc. In linii mari, pana apuc sa stiduez, s-a gasit o legatura intre sars-cov2 si virusul care da raceala comuna la cimpanzei? Cu eficienta cum sta? Mai slab decat Pfitzer si Moderna, mai bun sau tot asa?

 

Din câte am înțeles, e alt tip de virus decât corona, mai precis un adenovirus. Are rol de "vector viral", adică transportă cu el ( i- a fost grefată) acea proteină spike a coronavirusului, cu scopul de a activa sistemul imunitar să producă anticorpi împotriva ei. Când adevăratul coronavirus se prezintă, anticorpii distrug proteina care e "cheia" cu care sars-cov-2 pătrunde în celule.



#30
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 09:22

Bună dimineața!

 

Fleur, ce bine că sunteți negativi amândoi!

 

Mianna, foarte fain ai petrecut, practic dintr-o tocană în altă tocană :).

 

Monica, Astra Zeneca a folosit adenovirus de răceală comună la cimpanzei ca vector viral nu pentru că s-a descoperit o legătură între acest adenovirus și SARS-CoV-2, ci tocmai că e diferit de coronavirusuri. E nevoie de un alt virus pe post de vector când se folosește un astfel de vehicul, pentru că dacă s-ar folosi un virus comun la oameni este posibil ca anumite persoane să aibă deja anticorpi la virusul vehicul și să-l neutralizeze înainte de a reuși să ”descarce” încărcătura virală modificată (proteina spike de SARS-CoV-2, în cazul nostru), cea care trebuie să determine sistemul imunitar să producă anticorpi. Din acest motiv AZ a ales un adenovirus de răceală comună la cimpanzei.

 

Eu am avut un weekend plin cu diverse administrative, mai aveam de lucru și pentru birou, dar n-am avut absolut nici un chef.





Etichetat si cu pinguini, madagascar, ghetar

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -