Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

A venit vara pe ghetar

ghetar pinguini

1499 raspunsuri la acest subiect

#11
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 09:40

Buna dimi,

 

Strumphi, frumoasa foc Sophia  [il]

 

Viv, sper sa se linisteasca Maya. 

 

Ma termina mainile umflate dimineata, dor incheieturile la degete cand scriu/ folosesc mouse. :(



#12
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 09:41

Hello,

 

cafea nu mai am, dar am ceai verde pentru cine doreste.  Eu mi-s iar treaza de la 5, la naiba! 

 

E soare si frumos azi, dar de maine se schimba vremea. Cand am deschis usile la gradina a intrat asa un aer fresh, cam rece dar placut. Cica vom avea 27 grade azi si maine coboram la 17 si zilele urmatoare mai putine. Avem nevoie de ploaie, multa! La mama ploua de vreo 2 saptamani continuu si se plange ca inca face foc in soba, ba a facut si foc in centrala cand au venit nepoatele. Sora mea din Bucuresti e acolo de o saptamana si nu ii vine a crede cat e de frig si la mine atat de cald. 

 

Miss doarme, n-are treaba. Acusi ma duc s-o trezesc ca seara nu se da dusa in pat, ma cert cu ea. Mr. e inapoi la munca de la 7 si desi a avut 2 zile libere aseara adormea cu capul in mana pe canapea, atat e de obosit. Desi puteam sa il scot ieri la o plimbare in Cotswolds, nu am vrut pentru ca e super obosit si sa ii cer sa conduca 2 ore dus si altele 2 intors. 

 

Planuri de vacanta de vara nu imi fac inca, m-am uitat pe diferite locatii si am incercat sa fac un traseu. Mai astept sa vad cum evolueaza situatia. Oricum vara asta o petrecem in UK, nu am curaj sa ies peste hotare. Am destule colturi de UK inca nevazute, deci am de unde alege. Sanatosi sa fim!

 

Ioana, ma intrebai in capitolul trecut de flori. Sa stii ca eu nu le stiu pe toate dupa nume, dar marea majoritate sunt foxgloves, salvia, delphinium, poppies, canna, verbena, hollyhocks, aquilegia, lupins, campanula, lobelia, geum, scabiosa, eysimum, penstemon .. si nu mai stiu, dar mai sunt vreo cateva a caror nume nu mi-l amintesc. Ah si un trandafir catarator galben pe care l-am pus in locul unei honeysuckle care s-a uscat. 



#13
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 09:55

neata!

 

frumoasa mandra in rochita noua! [pup]

 

eu mi-am facut ieri damblaua cu terasa, chiar daca a plouat (dar a facut fata umbrela de pe terasa, asa ca nu ne-am miscat de acolo), si chiar daca eram in geaca de piele mai groasa (m-am felicitat ca n-am luat-o pe cea subtire, de vara, ca as fi tremurat in ea).



#14
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 10:10

Saptamana trecuta pe forumul local cineva intreba de un rucsac de carat bebe/toddler ca vrea sa cumpere second hand. Mi-e plin podul cu diverse lucruri de la mandra. I-am spus ca am eu unul, i-am trimis poze si a fost multumit. Era aproape nou, l-am folosit doar de cateva ori. M-a intrebat cat vreau pe el? Nu stiam cat sa ii cer, ma gandeam la 30 lire, nou a fost cam 120. Nick nici el nu stia, cica sa i-l dau asa free. Eu nu, macar ceva tot vreau pe el ca e un brand bun si a fost scump nou. I-am spus domnului sa imi faca o oferta si m-a intrebat daca sunt multumita cu 60 lire? Yes, thank you very much!  [:D]  A venit duminica si l-a luat si a fost super incantat, eu la fel. Cand am intrat in casa cu banii in mana, Sophia ii zice lui Nick: more flowers for mummy!  [:-)))]  [:-)))]

 

La cate chestii am in pod pe care as putea sa le vand as face bani nu numai de flori, dar de-o vacanta. Mi-a dat asa un imbold si imi vine sa incep sa fac poze la tot sa le pun pe ebay/gumtree. Daca mai vand si toate hainele in care nu mai incap, ma tin ocupata toata vara.  [8D]



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 10:12

Nici nu ma mai  gandesc  la vacanta.

Am aflat ca Arabia Saudita isi deschide aeroportul pe 1 august. So...



#16
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 10:26

Ma duc sa trezesc mandra sa isi faca temele, a inceput ieri summer term si deja au lectii gramada. 

 

Pana plec, mai tip odata dupa o reteta de papanasi ca am intrebat eu deunazi, dar nu m-a citit nimeni ori nu mancati/faceti asa ceva [:p]  

 

Ah si reteta de tort simplu si gustos cine are, va rog! Multumesc!

 

O zi frumoasa! [flo] 



#17
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 10:28

Strumph, merci pe SAvoru Urbane, acolo asesti tot ce-ti vrea inima

 

https://savoriurbane...na-si-dulceata/



#18
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 10:30

Va ofer eu o cafea buna cu lapte !

 

Si la noi a fost foarte cald. Am fost cu fetele la plaja si balacit si duminica si luni. Sambata am fost doar cu cea mare in orasul de langa la plimbari pe stradute, la restaurant. Ea a stat o ora la biblioteca si nu a plecat fara sa cumpere o carte. I-a placut sa fie doar ea cu mine.

De abia m-am trezit de dimineata. Greu sa mergi zilnic la plaja, la soare. Bagaje, prosoape ude, costume, crema de soare. Ehe.

 

Nu mai zic ca am spalat la greu peste we daca tot a fost asa cald. Pe langa rufe, am spalat si perne, cuvelturi. Poate mai pun si azi ceva din cele greu de uscat.

 

Strumphi, ce frumoasa e rochita de vara. Imi place si mie asa .

 

Si eu am pus ieri un rucsac la vanzare. L-am primit de la serviciu acum mult ani si e nou. E din acela care are si un scaun metalic inclus. Adica greut, dar bun pentru pescari. Am pus un pret fara sa ma uit daca se vinde ceva similar. Am mai gasit si un grill de padure pliabil. Probabil tot de atunci. Dar nu rest nu am multe obiecte de care as putea scapa. Am tot dat de fiecare data cand ne-am mutat si pe masura ce au crescut fetele. Chiar aseara citeam in ziar ca magazinele care vand lucruri folosite nu mai fac fata. Primesc zeci de tone pe zi. Se pare ca daca tot au stat acasa multi au facut curat in poduri si pivnite. Deci deocamdata nu pot duce nimic la ei. Am adus o pereche de cizme de plaoie la serviciu. Poate la ia vreo colega.

 

Ioana, cand pui si tu poze cu gradina?

 

Viviana, ce fel de puisori sunt cei din cuib? Sper ca nu ii ataca nimeni. Nu e un parinte cu ei.

 

Noi ne bucuram ca putem merge in Danemarca din 15 iunie. Dar nu se deschid aquaparcurile. Iar casele cu piscina sunt foarte scumpe. Asa ca zicem pas deocamdata. Am reusit insa sa facem programare la ambasada pentru pasaportul mijlociei. Tare prost ne-a prins ca au inchis o perioada. Asa m-am saturat sa avem mereu un pasaport de inoit.


Editat de Otiliav, 02 iunie 2020 - 11:14 .


#19
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 10:45

Bună ziua și de la mine!

 

Strumf, eu nu fac papanași, doar îi mănânc  [:D], dar tot Savori Urbane recomand. Pentru tort de efect și care se face rapid recomand:

- Tort cu fructe de pădure

- Tort / tartă cu trei feluri de ciocolată

 

Tort cu 3 feluri de ciocolată am făcut și eu, am aromat diferit straturile: ciocolată amăruie cu portocală, cea cu lapte cu cafea și cea albă cu cardamom.

 

A, și voiam să-ți spun că Miss s-a înălțat foarte tare  [il]



#20
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 02 iunie 2020 - 10:52

Buna ziua!

Bine v-am gasit la capitol nou!

 

am fost in week-end la plimbare prin padurile noastre, ne-am relaxat si ne-am odihnit. am stat si juma de zi cocotata in cires, fiind singura care urca in pomi din familie am cules pentru toti.

ieri am iesit cu fetele pe faleza sa sarbatorim 1 iunie. 

 

Strumphy, Sophya scrie mai frumos ca C, a inteles perfect! sper sa ajunga repede inapoi raspunsul [flo2]

 

Michelle, felicitari lui Will pentru ca a incheiat cu bine inca un an. Mai are si C pana saptamana viitoare. 

 

Monica, la noi au inceput de 2 saptamani antrenamentele pe stadion. intai au inceput cei mari apoi si cei mici. C deabia astepta. ieri au facut pauza ca era ziua lor dar azi la 5 sunt la start. stau la distanta, pleaca in serii...oricum ei sunt putini.





Etichetat si cu ghetar, pinguini

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -