Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Pinguinii zburda prin nameti

pinguini madagascar ghetar

913 raspunsuri la acest subiect

#41
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 15:41

Servus pinguini

 

Am avut un weekend relaxant...vineri seara am dus copila la o prietena si apoi am recuperat-o (sta in alt oras, la 20min mers cu masina...cu trenul, autobuzul ar face 90min).

Sambata la cumparaturi cu cumnata, apoi ne-am uitat pe Netflix la diverse...mandra a avut dimineata cursul online, apoi a fost in Zurich, s-a vazut cu o prietena si si-a mai facut 2 piercing-uri...unul in nas, pe parte (a avut unul, dar i s-a infectat si a renuntat la ei) si unul in ureche, in interior...mi-a spus ca-si face, de la 16 ani nu mai are nevoie de acordul parintilor.

Ieri am fost la socrii, la masa...am ajuns spre seara acasa.

 

Ai mei au fost azi la medicul de familie, in jur de 25 martie vor face vaccinul, atunci il au la policlinica (ei sunt la Opsnaj)...ii va anunta in momentul in care au dozele, se poate sa fie si mai devreme...mama era fericita ca nu tb sa mearga in alta parte sa-l faca...oricum ei nu ies decat o data la 2 saptamani la Carrefour, de intalnit nu se intalnesc cu nimeni....asa pot veni la noi in mai, de Pastele ortodox.

 

La noi a nins putin azi-noapte si de dimineata, e totul alb  [pk]

 

Maine merg cu mandra la dentist, o doare un dinte cand il atinge. 

 

Mandra a primit o scrisoare de la armata, ar putea sa se inscrie daca vrea...a zis ca e o idee buna, dar dupa ce vine din Coreea (si poate din Japonia, asta ar fi dupa Coreea)...i-ar surade sa lucreze in armata...salariile sunt ft bune, posibilitati de avansare la fel...spunea ca nu vrea sa renunte la scoala, vrea sa faca ceva mai departe...alternativa ar fi si teatrul....cat a fost mica, a fost la teatru, a jucat in diverse piese...e talentata si ii si place mult...si acasa joaca teatru de multe ori  [:D]

 

Tot maine ajunge si costumul de ski  [pk] in weekend mergem la zapada, cu colega cumnatei si sotul ei.

 

Si la noi merge incet vaccinarea  [zirea] sper doar ca fratelo sa faca vaccinul in februarie.

In weekend, 2 zile, 4300 de cazuri la 55mii teste.

Aseara spuneau ca vor sa faca mult mai multe teste, inclusiv cele cu saliva...pana acum s-a demonstrat ca rezultatul este acelasi, la test PCR si test rapid...aici PCR-ul si testul cu saliva costa 195 CHF   [batcap]

 

O zi faina sa aveti. 



#42
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 15:41

Și vaccinurile primite in toată țara, pe regiuni: 

 

https://www.folkhals...nser-av-vaccin/

 



#43
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 15:52

La mine frig, frig, frig. 

 

Sambata m-am invartit pe langa casa dar ieri am iesit la o plimbare cu masina. Am plecat pina in Newport, Rhode Island (cam la 2 ore de noi). Ne-am pus in plan sa vizitam cateva faruri dar batea un vant ingrozitor pe partea sudica. Asa ca ne-am mutat pe partea mai nordica si am facut o plimbare lunga pe Cliffwalk (este lunga de 3,5mile, pe malul oceanului si trece pe langa niste case absolut extraordinare). O sa pun niste linkuri mai jos. Noi am mers de multe ori aici, pe cont propriu, cu copiii, cu amici care ne vizitau, familie din Romania...e un orasel tipic pentru New England in infatisare dar si extraordinar de diferit - aici aveau rezidenta de vara pentru aproximativ 6 saptamani pe an crema societatii New Yorkeze (familiile Vanderbilt, Astor, Morgan, etc.) Edith Wharton descrie putin in Age of Innocence "sezonul". 

 

Eu am luat tururi atat de des acolo ca as putea pur si simplu deja sa ma angajez ghid. Plus ca m-a fascinat era si locatia (Guilded Age in New York si imprejurimi). Aveam abonament anual aici...cum se termina covidul, reinnoiesc. 

 

http://www.cliffwalk.com/

 

https://www.newportm...ons.org/explore

 

 

 

 

 

 

 

 

Miniaturi atasate

  • Newport 1.jpg
  • newport 2.jpg
  • newport 3.jpg
  • Newport 4.jpg
  • newport 5.jpg


#44
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 18:35

Chiar te rog sa intrebi, cand poti si apoi sa scrii raspunsul, explicatiile si aici  [flo2]  [flo2]

 

Eu sunt sigura ca fiind in categoria 3 la vacccinare, care inca nici nu a inceput, pana la noi se termina si Moderna si Pfizer si voi pica pe AZ cu adenovirus de cimpanzeu plouat :))))) 

 

din cate am inteles e taiata o bucatica din adenovirus, ca sa nu mai produca infectia - dar nu stiu cum e cu anticorpii. o sa incerc sa intreb un prieten virusolog.



#45
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 18:40

Monica uite aici explicații despre vaccinul Astra Zeneca: https://www.nytimes....19-vaccine.html

 



#46
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 18:46

Și un articol unde se vorbește de toate trei vaccinurile: 

 

https://www.preventi...vid-19-vaccine/

 



#47
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 18:47

Socrii se vor vaccina joi, ei sunt in categoria 1 (peste 75 ani: soacra 79 si socrul 80). 

 

Monica, ce figura esti  [:D]



#48
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 18:49

Silvia a completat azi formularul Pt armata. A zis ca la toate cerintele s-a încadrat, deci mai mult ca sigur ca va fi chemată...

 



#49
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 18:50

La noi AZ nu a fost inca aprobat; Pfizer si Moderna da. Ziceau la stiri acum ceva timp ca Elvetia e prima tara care a aprobat Pfizer dupa ce s-a terminat tot procesul (nu au dat aprobare de urgenta). De-aia se misca acum precum melcul  [zirea] Si pt ianuarie au primit mai putine doze din cate erau comandate. Sper ca cei de la Moderna sa se miste mai repede. Pt februarie sunt comandate 1 milion de doze. Pt ianuarie au fost 500mii.

 

Am inteles ca la vaccinari sunt campioni cei din UK. 


Editat de Ella73, 25 ianuarie 2021 - 18:54 .


#50
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 18:53

Însă UK e singura țara care nu vor respecta cele 3 săptămâni între vaccinări. Vor sa întindă pana la 8 săptămâni. Vaccinează cât pot cu prima doza. 
 

Nu sunt la curent, dar Israelul era in frunte cu vaccinarea acum o vreme. 





Etichetat si cu pinguini, madagascar, ghetar

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -