Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lacrimile din prima zi in care a plecat

despartire

191 raspunsuri la acest subiect

#161
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 20:33

Astea sint condițiile de a preda engleză in Corea de sud. Într-adevăr e greu de crezut ca o persoana cu școala profesională poate lucra in învățământ ca profesor oriunde in lumea asta.

Miniaturi atasate

  • A31898D9-C5EA-49B4-8453-DB6A6F269E1D.jpeg

Editat de Letitia1, 05 ianuarie 2019 - 20:34 .


#162
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 21:13

Eu am asa in gol in stomac, de pe acum...

 

dar,

 

sper sa isi ia liber 1 an. Copilul mic termina scoala si nu are 18 ani. 

Mi se pare asa interessant anu asta . Numai bun sa se hotaraasca Ce vrea sa faca Mai departe. 

 

 



#163
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 21:23

In Germania legea spune asa :

profesorii ( toti Sunt Lehrer, nu exista invatatori Professor, cel care educa. ) Pt ciclu primar și  prima treapta clasa 5-7 trebuie sa aibă 8 semestre ( 6 Banchelor plus 2 master )

cei se la Clasa 8-12 trebuie sa aibă 10 semestre ( 6+4)

 

apoi profesorii trebuie sa aibă cel puțin 2 materii. 

La profesorii de la școala Nostra sunt: germana & Religion , Mathe &muzica, germana & Mathe, istorie & engleza... toate Variantele . 

 

Daca ai terminat Mathematica nu rezulta ca poti preda. Noo Mai Sunt vreo 4 Semester.

Primul an e teorie si practica cu in Professor mereu cu tine.

Ultimul an se numeste referendar si predai la scoala si faci si teorie si faci lucrarea. 

Dupa anii astia in functie de Land primesti loc intr- o zona si devii functionar.



#164
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 22:04

In Elvetia, dupa terminarea Lehre, se pot contina studiile la o Universitate de Stiinte Aplicate timp de 3 ani si jumatate, unde in inginerie de exemplu se pune mai mult accentul pe practica decat pe teorie.

 

Universitatile astea pregatesc in diverse domenii: arte, stiinte aplicatee, arhitectura, design, sanatate, limbi straine, administrarea afacerilor etc.

 

Ceea ce este nemaipomenit la sistemul Lehre este faptul ca absolventul e bine pregatit practic si are o meserie serioasa, cautata si daca mai urmeaza si studii astea si e si foarte bine poate ajunge cu usurinta chiar in functii de conducere, isi poate deschide o afacere (pentru ca are practica extinsa)

 

Personal imi place sistemul  asta  elvetian si stiu ca mai mult de 40% dintre elevi merg catre Lehre. 



#165
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 22:14

Da, se pot continua studiile oricand si oriunde. Vointa sa ai dar discutia era imediat dupa ce termina liceul sa isi ia anul ala si Ella spunea ca nu se va duce  in Coreea asa cum spunea Michelle ca vrea sa se mute in... nu mai stiu statul exact. Texas cred. Spunea ca va preda poate imediat dupa Lehre cu cateva luni un curs . Citeste in urma

 

Si mie imi place sistemul cu scoala de meserii si consider ca e foarte bun pentru stat. Oricum o groaza e bani de la guvern se duc aiurea in multe tari care nu au asa sistemul pe copii care isi fac veacul prin studentii . Pentru ei mult mai bine ar fi fost la 15ani sa aiba o meserie in mana .

Insa acolo merge atat de bine totul tocmai pentru ca lucrurile sunt clare . Nu se amesteca. 


Editat de mamica11, 05 ianuarie 2019 - 22:25 .


#166
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 22:23

Da, se pit continua studiile oficand si oriunde. Vointa sa ai ddar discutia era imediat dupa ce termina liceul sa isi ua anul ala si nu s*ar fi dus in Coreea asa cum se ducea Michelle in ... nu mai mai stiu statul exact. Deci imediat dupa Lehre cu cateva luni un curs .

si foarte bine, posibilitatile sunt nelimitate. Nu e treaba noastra sa facem disectii mai ales asupra lucrurilor pe care nu le cunoastem in intregime.

Ca sa predai engleza la gradinita o limba straina nu iti trebuie diploma diplomelor, sau ca sa faci meditatii la clasele i-Iv.

 

 

Absolventul care isi ia anul ala sabatic  foarte bine face. Nu strica nciodata sa aiba timp sa caste ochii asupra lumii si sa stie exact ce vrea sa faca in viata.

Nu toti copiii stiu ce vor sa faca  la 18 ani.



#167
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 22:29

Bineinteles ca fiecare  face ce vrea  si ae muta cu copilul sau unde vrea . 

Dar atunci cand o informatie scrisa nu e exacta e bine de atras atentia totusi pentru a nu se raspindi unfals. 

Tabelul pus aici sus de Letitia explica cum e cu Coreea deexemplu in privinta predarii limbii . 

 

Edit acum am vazut ce ai scris de gradinita . Iar aceeasi chestie,. Esti tu sigura de asta si afirmi? 

In tarile astea in care NU se amesteca diplomele nu, nici la gradinita nu predai cu scoala de meserii.  Deci nici in Asia.

Absolventij acestor forme de invatamant sunt in general foarte cautati, isi gasesc de lucru repede, sunt destepti si bine platiti dar lucreaza meseria lor. Nu devin profesori. Nu, nici macar la gradinite. 

 

Si asta este exact motivul pentru care exista subiectul asta. De aceea isi trimit parintii copii la facultati la care diploma e diploma  chiar si cu sacrificii . Mari si emotii mari. In tarile astea nu se amesteca lucrurile . Nu merge "lasa ca au doar trei ani sau lasa ca e la tara nu iti trebuie diplome. "  Iti trebuie .


Editat de mamica11, 05 ianuarie 2019 - 23:13 .


#168
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 05 ianuarie 2019 - 23:15

Și aici exista sistemul asta cu școala profesională dacă nu ești academic sau n-ai chef sa continui liceul, dar nu poți aplica decit la un număr limitat de facultăți. Însă de obicei cind o apuci pe drumul asta nu vrei sa faci facultate, ceea ce e foarte bine. Nu toată lumea trebuie sa facă facultate, mai costa și o groaza de bani, iar cu aceste calificări profesionale poți ajunge și aici departe dacă te ții de treaba.



#169
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 01:12

Cati dintre parinti au avut un an sabatic intre liceu si facultate? Eu nu cunosc niciunul, nu era pe atunci. Probabil vi se pare misto, si mie, oarecum, dar am cunoscut si lucrat cu voluntari din alte tari, aflati in acest an sabatic, la varsta asta 17-18. Va spun ca in urma experientei nu o sa o las pe fii-mea sa faca asta. Sa lucreze undeva, poate, angajata daca vrea si poate, dar acesti copii, veniti din tari mult mai dezvoltate si civilizate decat a noastra, va spun sincer ca nu erau nici pe departe pregatiti. 

Cateva constatari: mintea de copil si hormonii erau la ei acasa, au facut dese prostii legate de sex, fetele erau usor de ametit, baietii nu mai spun, bani nu aveau ca voluntariatul nu este platit, ce le dadeau parintii si un minim de hrana, care se duceau pe prostii, cu adevarat sa se plimbe sau sa viziteze ceva nu prea aveau cum, seriozitate la munca, mai putin, oricum aveau sarcini super simple si pe astea le chixuiau de multe ori, de imbatat nu mai spun, in comunitatile locale sunt priviti ca ceva exotic si atrag tot felul de ipostaze mai mult sau mai putin periculoase, in unele cazuri au fost trimisi inapoi pentru ca efectiv eraumai mult o pacoste decat un ajutor.

Si atunci ma intreb pentru ce sa nu isi ia cineva un an sabatic cand are un obiectiv mai clar in cap, un domeniu mai clar de explorat, ceva ce isi doreste sa afle, sa cunoasca si mai ales cand are suficienti bani pusi deoparte pentru a putea cu adevarat calatori, vizita, experimenta, cumpara, pipai, simti..etc,

Adica undeva dupa cativa ani de studi, poate inaintea unei decizii de loc de munca serios sau stabil, dar dupa ceva munca necalificata care i-a permis sa invete si valoarea banului si a muncii.



#170
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 ianuarie 2019 - 01:14

*de studii, imi sta pe creier studi ala cu un i, dar daca intru pe text sa editez fuge in toate partile





Etichetat si cu despartire

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -