Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu pot sa-l uit! Au trecut deja doi ani. Help!

despartire

34 raspunsuri la acest subiect

#11
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 15:09

Sunshine, așa cum ți s-a mai spus aici nu, nu ești nebună și da, ai făcut o fixație față de persoana în cauză, fixație pe care adesea o fac într-o relație eșuată victimele. Într-adevăr mi se pare cam mult doi ani... dar, cum ai spus și tu, fiecare trece în felul lui printr-o despărțire. Eu cred că tu nu ți-ai dat voie să te desprinzi cu totul și ai rămas blocată în niște întrebări și situații care au fost între voi. și mai cred că ceea ce simți acum nu mai este iubire, ci doar o stare de confuzie amară ce rămâne adesea după o despărțire. Îți recomand cu drag să mergi câteva ședințe la un psiholog. Nu îți va da rețete minune, dar te va ajuta să te descoperi pe tine și să îți descoperi resursele emoționale de a trece peste această întâmplare... Un psiholog bun poate să facă asta, îți spun din experiența proprie. Și da, o despărțire provoacă aceeași suferință ca și moartea cuiva drag... 



#12
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 15:35

Exact, de ce nu iei totusi in calcul sa vezi un psihoterapeut?

In vreo 2-3 luni, ai fi ca noua. 

Ai vara la dispozitie, mergi si...vindeca te.  Ar trebui sa fie prioritatea ta numarul 1in vara asta. 

 

Altfel, risti sa te mai chinui inca vreo 2 ani, in cautarea unor raspunsuri. Nu i imposibil sa reusesti si singura, dar dureaza mult mai mult. 


Editat de A_Iulia, 26 iunie 2016 - 15:37 .


#13
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 16:09

pe bune dar in ce mediu te invarti de toate prietenele tale sunt intr-o relatie abuziva? cum poti sa crezi ca asta e normalul? 



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 16:14

Asta ma intreb eu. De ce sunt inca atat de atasata emotional de el si nu gasesc niciun raspuns. Poate ca ma simt foarte singura. Majoritatea prietenelor mele au acest gen de relatii cu partenerii lor, adica au fost jignite sau chiar palmuite. Am ajuns sa cred ca o relatie normala, bazata pe respect si dragoste neconditionata nu exista. Si nu inteleg de ce ma invinovatesc atat de tare pentru despartire.

Chiar asa ,intreb si eu ca Marina,cum de toate prietenele tale au acest gen de relatie?

 

Ai scris la inceput ca nu cunsoti acest gen de relatie din familie,deci inseamna ca ai niste baze sanatoase pentru o relatie si asta e modelul,nici decum modelul prietenelor tale.


Editat de andacos, 26 iunie 2016 - 17:07 .


#15
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 16:53

Este foarte trist ca au si ele o astfel de relatie. Iti este clar ca sunt nefericite, da? Tu bucura-te ca tocmai ai iesit dintr-una! Bineinteles ca nu toate relatiile sunt asa. Normal este ce ai vazut la tine acasa, unde ai spus ca nimeni nu jignea si nu lovea pe nimeni.

Si, vezi, prietenele au ramas mai mult timp in ea si au ajuns sa fie batute! De multe ori este doar o problema de timp de la prima vorba urata la prima palma. Un psiholog ar fi numai bun.Sper ca n-ai prejudecata aceea ca doar "nebunii" merg la psiholog! Daca cei din anturajul tau o au, o poti face discret, mergi si nimeni nu trebuie sa stie. Interesul e al tau!



#16
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 18:54

Este necesar sa te "resetezi" putin. Pana si faptul ca prietenele tale au relatii asemanatoare cu cea avuta de tine mie imi spune ceva. Este practic realitatea creata de tine conform a ceea ce tu gandesti. 

Poate-ti suna aiurea ce spun eu, sau poate nu intelegi, dar incearca sa iesi din gandire asta.

Impune-ti sa gandesti altceva, da-ti voie sa fii fericita. Lasa poarta deschisa sa poata intra in viata ta barbatul potrivit pentru tine.

Daca nu schimbi modelul, urmatorul barbat va fi identic ca primul si vei continua sa fii o victima.



#17
Sunshine1

Sunshine1
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 21:00

pe bune dar in ce mediu te invarti de toate prietenele tale sunt intr-o relatie abuziva? cum poti sa crezi ca asta e normalul? 

Nu sunt toate, dar multe dintre ele au parte de asta in relatia/casnicia lor. Le-am intrebat ce le determina pe ele sa continue, si imi spun ba ca au copilasi, ba ca pentru ele sunt perfecti asa cum sunt, lasand la o parte faptul ca sunt jignite la nervi. Si ca toti au cate un defect. Poate ca mi s-a implementat si mie aceasta convingere, fara sa-mi dau seama. M-am gandit ca poate toti avem probleme in relatii, doar ca multi nu spun si par absolut fericiti.



#18
Sunshine1

Sunshine1
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 21:11

Este necesar sa te "resetezi" putin. Pana si faptul ca prietenele tale au relatii asemanatoare cu cea avuta de tine mie imi spune ceva. Este practic realitatea creata de tine conform a ceea ce tu gandesti. 

 

Pana sa-l cunosc pe el, nici n-as fi conceput sa am o relatie cu cineva care sa ma jigneasca. Dar tocmai el a venit :)) Cred ca nu degeaba s-a intamplat asta. Stiu ca partenerul este practic oglinda ta. Ce gandesti si ce simti, aia atragi. Nu prea am avut niciodata foarte multa incredere in mine si el tocmai asta mi-a aratat prin comportamentul lui. Adica nu ma respect si nu ma iubesc suficient. Are logica ce spun?



#19
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 26 iunie 2016 - 21:25

As mai avea un sfat. Nu mai tine legatura cu el, fie ca are prietena, fie ca e singur. Asa cum a spus Marius. Gata, nu mai exista!



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 10:52

priveste partea plina a paharului : n-ati apucat inca sa formati o familie si sa aveti unul sau mai multi copii. pentru ca ti-ar fi fost si mai greu sau imposibil sa iesi din aceasta relatie, iar el ar fi ajuns sa te abuzeze si fizic.

relatia pe care ai avut-o nu a fost deloc sanatoasa. din pacate, fiind primul barbat din viata ta (daca am inteles bine), neavand asadar experiente anterioare cu care sa poti face comparatia, ai crezut ca ceea ce traiesti tu este normal, firesc, ca li se intampla si altora, convingere intarita si de intamplarile din viata prietenelor tale.

ai devenit dependenta de abuzatorul tau.

ca la orice dependenta, perioada de sevraj si dezintoxicare este dificila si de lunga durata, daca nu cauti si nu accepti un ajutor specializat.

pune-ti viata in ordine, invata sa te iubesti, accepti si apreciezi la adevarata ta valoare, pune cruce anilor petrecuti langa acest magar si mergi mai departe.

nu-l mai cauta, nu mai incerca sa afli ce face, cu ce se ocupa, cu cine are o relatie. considera pur si simplu ca nu mai exista sau ca a emigrat in cealalta parte a planetei si ca nu-l vei mai vedea niciodata.

nu face o fixatie, o obsesie in gasirea unui nou partener, pentru ca risti sa te arunci cu capul inainte, orbeste, intr-o relatie similara. lasa lucrurile sa decurga firesc, ocupa-te de tine, mergi la spa, inscrie-te la cursuri de dans, de aerobic sau ce iti place, pleaca intr-o vacanta, schimba-ti tunsoarea/culoarea parului, garderoba, cu alte cuvinte intoarce o foaie noua, curata, in viata ta, uita trecutul si priveste cu incredere spre viitor.

gandeste-te ca ai capatat experienta (dureroasa, nedorita) si ca vei putea face o alegere mai buna data viitoare, in privinta partenerului de cuplu.





Etichetat si cu despartire

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -