Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Despre barbatii care isi parasesc familia: motive si situatii

divort cuplu despartire lasitate

130 raspunsuri la acest subiect

#21
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 20:52

da, revenind acum la lucruri serioase e ceva foarte greu de inteles sau explicat. 

 

 pe langa chimia aia sexuala, care vad ca e la mare pret in ultimele zile, trebuie sa existe si chimia sufleteasca.  



#22
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.292 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 21:06

In cazul sotului meu, fosta lui sotie in momentul in care a devenit mama, nu a mai vrut sa fie si sotie. Ea a stat mereu acasa, cu toate astea si el se ocupa de copii dupa ce venea de la serviciu. Adica nu e genul care lasa totul pe seama sotiei, se implica cat de mult poate. Iar daca ea vroia sa iasa cu prietenele sau sa mearga in excursii in weekend, el ramanea cu copiii. Dar pt el relatia asta de frate-sora nu a fost una optimala, asa ca dupa ce a incercat timp de multi ani sa schimbe ceva in relatia lor, dar fara succes, a decis sa caute in alta parte.  



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 21:51

andacos, tot universul se schimba cand apare un copil. si pentru mama si pentru tata.

 

amandoi trebuie sa priveasca copilul in acelasi fel: este al nostru pentru ca noi doi  l-am facut.

Sigur ca tot un universul se schimba,ideea e ca mama uneori stapinetse bine universul asta,in timp ce -neglijindu-l pe tata,sau el simtzindu-se neglijat-are mai mult timp liber si astfel...poate cauta alte centre in univesrul lui. [:)]

 

Dana



#24
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 14 martie 2014 - 21:52

Incompatibilitatea,dorința unuia dintre soți de a L acapara pe celălalt,incultura,lipsa unui bun management al căsniciei, sunt Iarăși printre multi alți factori ce contribuie la acest fapt.Pentru unii sexul nu este așa de important in căsnicie,cat poate fi stilul managerial,pentru alții insa sexul este primordial,si așa mai departe.Indiferent,Soț sau soție,trebuie ca ei sa nu lase loc de întâmplări nefericite si ambii sa aiba o dezvoltare propice vieții lor.



#25
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 15 martie 2014 - 09:56

Eu vorbesc din punct de vedere al copilului dintr-o familie monoparentala. Parinti despartiti cand aveam eu vreo 10 ani, de atunci singura imagine parentala a fost a mamei mele, tatal disparand in ceata. Asta este varianta cea mai proasta. Varianta cea mai buna este atunci cand tatal pastreaza relatia cu copiii si cu mama una civilizata. Ca mama, cred ca as insista foarte mult pentru ca relatia copil-tata sa fie una normala. Chiar si atunci cand copilul spune ca nu vrea sa-l vada, as gasi cumva o cale sa-l conving. Copilul isi reprima sentimentele pentru ca se gandeste sa nu-si faca mama sa sufere. Am invatat asta din prorpie experienta.

De ce pleaca barbatii si isi parasesc familiile? Nici acum, dupa 25 de ani nu am primit un raspuns clar. Asa a fost sa fie. O vreme am crezut ca vina mea, a avut grija cineva sa-mi induca asemenea ganduri. Cand am mai crescut mi-am dat seama ca e vina lor, a amandurora, fiecare a avut parte de vina. S-au despartit, asta este, fiecare pe calea lor, ce nu pot ierta e absenta asta.



#26
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 00:06

andacos, tot universul se schimba cand apare un copil. si pentru mama si pentru tata.

 

amandoi trebuie sa priveasca copilul in acelasi fel: este al nostru pentru ca noi doi  l-am facut.

Asa e. Cred ca depinde mult si de gradul de maturitate si de egoism al taticului. Taticul nostru (sotul meu) mi-a spus din start ca el intelege ca Victoria are mai multa nevoie de mine decaty are el. Ca nevoile Victoriei trebuie sa fie prioritatea mea nr. 1. El e mare, daca are nevoie de ceva, poate sa-si ia/faca, in schimb un copilas mic, nu poate/stie. Cand, la 4 luni ale Victoriei m-am mutat cu ea in patul ei, in camera ei, sotul meu a fost foarte ok. Cand dupa vreun an-doi l-am intrebat daca inca e ok, mi-a spus ca oricat ar avea el chef sa ma tina in brate noaptea, e constient ca Victoria are nevoie de mine mai mult decat are el. Si uite-ne, dupa 5 ani jumate de dormit separati, suntem mai bine (ca si cuplu) decat oricand si mai bine decat multe cupluri in care sotul se da cu fundul de pamant ca nevasta nu sare sa-l cocoloseasca de cum intra pe usa. Personal, in cazul meu, stiu sigur ca NU as fi schimbat nimic, adica tot langa copil as fi dormit, tot ea ar fi fost prioritatea nr. 1 si daca sotului meu nu i-ar fi convenit. Nu ar fi schimbat nimic, in afara de faptul ca ar fi creat tensiune in casa si certuri si acum, in loc sa ne casatorim dupa 11 ani de relatie, probabil ca ne-am fi despartit.



#27
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 00:13

da, revenind acum la lucruri serioase e ceva foarte greu de inteles sau explicat. 

 

 pe langa chimia aia sexuala, care vad ca e la mare pret in ultimele zile, trebuie sa existe si chimia sufleteasca.  

Nu stiu de ce se pune atata pret pe chimia aia sexuala. La noi sexul ocupa (intr-un clasament) locul 1928365455729  [:)]  Pe primul loc e exact chimia aia sufleteasca de care amintesti tu, ne cunoastem sufletele unul altuia atat de bine incat de multe ori ne intelegem fara vorbe. Sexul ar putea sa fie sau nu, nu ar schimba cu absolut nimic relatia dintre noi. Pentru ca legatura sufleteasca e atat de puternica incat ne-am putea lipsi de orice alte legaturi intre noi. Faptul ca exista o legatura sexuala e un bonus si atata tot.



#28
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 00:59

Dana, in esenta ai dreptate, femeile trebuie sa fie in egala masura si mame, dar si sotii si nu trebuie neglijat nici un aspect. 

Insa, sunt circumstante si circumstante, ca de ex: unele cupluri beneficiaza de ajutorul bunicilor, altele, nu (e mare lucru sa poti "evada" putin); unii bebelusi sunt mai linistiti, dorm noapte bine (se scoala doar pt alaptari si apoi dorm la loc), altii se scoala, si adorm apoi greu, ori se scoala f des sa suga samd. 

Si in general, in perioada de "copil mic" se acumuleaza f multa oboseala. Si atunci, da, poate iti mai "palesc" un pic calitatile de sotie.

Insa intreb uneori: partenerii unde sunt in ecuatia asta? Pot sari si ei sa ajute, sa spuna macar o vorba buna, nu numai sa astepte....

 

Teoria mea este ca daca un cuplu reuseste sa supravietuiasca in primii 3-4 ani ai copilului/ copiilor [:-)))], atunci va tine mult de acu in colo  [:)]

 

Eu am experienta a 2 copii cu diferenta f mica de varsta (1 an si 4 luni), si nu mi-a fost usor deloc. Acum, la 5-6 ani si lor, este mult mai usor fizic decat la 0-1 ani ai lor, sau la 1-2 ani ai lor...

Ai perfecta dreptate. Asta ti-o spun eu, femeie-mamica-sotie, care nu a  beneficiat NICIODATA de vreun ajutor, de niciunde. De 6 ani suntem numai noi trei. De 6 ani, Victoria a fost ori cu mine, ori cu sotul meu, ori cu amandoi. Insa Niciodata cu altcineva, fara noi. Singurul timp ptr. noi e seara, dupa ce adoarme Victoria. Si am trecut prin multe, multe si grele si, totusi, am facut fata. Desigur, au fost momente cand din pura frustrare urlam la el si el ma lasa sa urlu si sa-l fac in toate felurile, dupa care ma lua in brate si ma pupa. Si eu, la randul meu, cand il vedeam/vad ca e suparat/stresat/frustrat, il las in pace, vorbim maine. Suntem 100% diferiti, reactionam diferit; eu la stres, suparare, etc. am nevoie sa vociferez, sa ma descarc, sa gandesc in timp ce urlu, el vrea sa fie singur sa gandeasca. Sigur ca sunt momente cand ne dorim sa avem un pic de timp ptr. noi, insa, sincer, la momentul asta, dupa 6 ani in 3, cred ca nu am fi in stare sa ne relaxam fara sa o avem pe Victoria langa noi. 



#29
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 01:31

Nu stiu de ce se pune atata pret pe chimia aia sexuala.

 

Te citez, desi nu la asta te refereai: pentru ca suntem diferiti [:)]

Pe unii sexul ii apropie mai mult decat 2 zile de vorbit.



#30
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 16 martie 2014 - 08:33

Bineinteles ca sexul poate fi privit ca ceva cahhhh, si nedelicat, si cu totul lipsit de importanta si valoare, si... ,

Asa.. un moft al barbatilor pe care "saraca" femeie trebuie sa-l suporte de dragul armoniei in casnicie.

 

Sau poate unii barbati carora nu "le mai trebuie" si nu mai vor sa-si simta, atinga si iubeasca femeia cu anii.. au varii motive. Poate o anumita varsta, poate posibile afectiuni, poate lipsa cronica de chef sau poate chiar rasuflat usurat ca nu li se mai cere sa-si exprime si fizic dragostea.

 

Mi-e greu sa cred ca un barbat in putere este fericit si implinit intr-o relatie in care ani de zile trebuie sa se multumeasca doar cu firimiturile atentiei si afectiunii. (lasand la o parte perioadele de criza acuta cand copilul are o problema grava si solicita toata atentia parintilor).

 

La fel cum nici o femeie nu ar rezista, decat daca lasa tot greul in spinarea copilului si acela poate deveni singurul responsabil de umplerea rezervorului de dragoste al mamei.





Etichetat si cu divort, cuplu, despartire, lasitate

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -