Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

...Si-a murit iubirea noastra...

divort despartire copii minori international insela

101 raspunsuri la acest subiect

#1
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 07:13

Dragele mele, nu credeam sa ajung vreodata aici, pe acest topic...sa va spun, pe scurt, povestea noastra, desi nu cred ca mai exista un noi.
Ne-am caatorit in urma cu mai bine de 5 ani.El, brazilian, cu 20 de ani mai mare ca mine.Este barbatul vietii mele iar timp de 8 ani cat a durat relatia noastra, el a fost impecabil.Eu am intrat in casatorie dupa o alta relatie, de 7 ani.El, dupa o casatorie de 28 de ani, doar cu certuri si scandaluri, alegand sa stea impreuna cu fosta sotie pentru as vedea ei trei baieti asezati la casele lor.
In fine, ne-am casatorit, avem doua etite, una de aproape 5 ani, cealalta de 1 anisor.
Repet, in tot acest timp el a fost impecabil, atat ca tata cat si ca sot.
Sigur ca in relatia noastra au mai existat discutii, si unele drturi dar nimic sa duca la o despartire atat de grusca.
In deembrie am hotarat sa venim toti in Romania, sa ne petrecem sarbatorile.El a plecat inapoi la mijlocul lui ianuarie.Noi am hotarat de comun acord sa mai ramanem pana la inceputul lui aprilie, el spunand ca afe foarte mult de alergat si ca nu va putea sa ne ofre atentia pe care o meritam.Si ca e mai hjne pentru mine sa stau inca putin in caa parintilor mei, sa am ajutor.
Totul a fost hjne pana la inceputul lui martie cand a inceput sa nu ma raspunda la apeluri, decat dupa cateva ore, sa nu mai spuna te iubesc sau te sarut, ca de obicei, sa se enerveze pe mine din orice...intrebandu-l cand gine sa ne ia, ne tot amana cu vorba...zilele astea rezolv...Noi aveam bilet de intoarcere la inceputul lui aprilie, ne-a rugat sa il ascultam si sa nu ne intoarcem...Dupa o discutie foartd aprinsa la telefon, mi-a spus ca s-a spart cristalul si ca nu mai e nici o sansa de rcuperare.Ca are o varsta si ca vrea sa traiasca linistit..L-am intrebat daca are pe alfcineva, mi-a spus ca nu e vorba despre asta...ca noi nu ne mai intelegem, ca eu ma crt cu el, ca nu le face bjne copiilor, ca o sa vina sa avem o discutie, ca sa nu mai implic copii ca, de fapt e vorba doar despe noi doi etc.Am continuat sa vb oe skype zilnic, sms-uri si semnale pe telefon, vroia sa vada ce fac fetele...pana in urma cu doua saptamani cand am primit, pentru prima data, factura telefonica pe mobilul din Brazilia.Ambele telefoane, al meu si al lui, fiind pe numele meu.Suma se apropia de 500 de euro...aoleu, cu cine a vorbit de toti banii astia? Si m-am uitat pe factura desfasurata.Aparea insistent un numar.si la 12 noaptea, si dimineata, si seara, sms-uri...o persoana din alt oras.M-am uitat pe factura din martie, suma era cam 400 de euro., convorbirile lor incepand din 19 februarie.I-am spus ca stiu, ca daca sunt mai kica nu inseamna ca sunt si mai proasta...a inceput sa tipe, sa imi spuna ca cine mi-a spus mi-a spus doar jumatate de adevar ca da, exista o doamna, proesoara, mama si bunica, peste 60 de ani, cu care e impeuna,.I-am spus ca e perfect si ca noi iesim din viata lui si sa fie fericit.A inceput sa insiste sa vina, sa avem o discutie, ca nu trebuia sa se intample asa, ca nu asa s-a gandit el, ca are dreptul sa isi vaa fetele, ca daca nu il las sa le vada o sa platesc scump, ca eu sunt o mama minunata dar ca nu mai merge intre noi si ca Dumnezeu l-a eliberat si ca asta este...Eu insist sa nu vina, sa mai lase un timp sa treaca, sa veem noi incotro mergem, cum ne eadaptam la viata din Romania.Fetita ea mare insista ca vrea acaa, nu ii place aici, vrea la tati, cand plecam, cand plecam...ea mica, nu stie si nu intelege prea multe...Acum, dragii mei, de unde o apuc si ce e de facut?

#2
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 07:16

Imi cer scuze pentru greselile de mai sus, tastatura imi joaca feste.

#3
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 07:44

Lasa-l in plata Domnului, nu il mai cauta, vorbeste cu el doar despre copii atunci cand el ii cauta. Daca a murit atunci ia lopata si du-o la ingropaciune. La ce bun sa ii mai ceri socoteala, sa cauti sa afli cauza?  



#4
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 07:57

Larasarit, pentru ca eu il iubesc, pentru ca fetele sunt foarte atasate de el, pentru ca sunt multe nerezolvate-conturi, proprietati, obiecte personale, oentru ca , ma gandesc, o casnicie, cu doi copii implicati, nu se termina pe skype sau la telefon...pentru asta caut raspunsuri si solutii, inca

#5
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 08:07

nu stiu ce sa-ti spun despre relatia voastra. uneori barbatii sunt orbiti de o aventura, apoi revin la familie, alteori ramane cu amanta si e totul pierdut. n-ai de unde sti cum va fi la voi.

e normal sa vrei sa lupti pt. relatie.

insa...

ce e cel mai important e ca ai fetele cu tine.

daca pleci acolo, ma tem sa nu le opreasca la el si tu sa ramai fara ele. nu stiu exact ce statut legal ai tu in Brazilia, insa am mai citit cazuri pe forum cand sotul a oprit copiii in strainatate, iar mama era singura in tara, fara posibilitatea de a-i vedea.

asa ca ai mare, mare grija la acest aspect.

daca o sa va vrea inapoi, lasa-l pe el sa ia atitudine.



#6
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 08:07

Divortati, impartiti ce aveti de impartit, fetele o sa inteleaga cu timpul si cu ajutorul tau de ce tati vine doar in vizita pe la ele. Mai mult de atat nu poti sa faci.

Lasa fetele in Romania cat tu rezolvi cu actele si cu mutatul acareturilor, discuti si cu el intre 4 ochi asa cum iti doresti..

El nu te mai iubeste, te intrebam la ce bun sa cauti cauza pentru ca nu are nici un rost sa tragi de un caine mort


Editat de larasarit, 14 mai 2013 - 08:19 .


#7
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 08:21

Ramonika, multumesc pentru sfat.Fetele sunt cu mine dar sunt cetateni brazilieni.Adica fara nici un drept in Romania....scolarizare doar cu plata, asistenta medicala doar de urgenta etc... Larasarit, deocamdata nu se pune problema ca eu sa le las pe fete si sa merg acolo.Biletul de avion foarte scump, avocati, un divort in Brazilia dureaza intre 5-7 ani, cu obligatia de a merge 3 luni la consiliere matrimoniala, termene de impacare etc.Ori eu nu pot sta atata timp acolo, fara fete

#8
rosanita

rosanita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 08:24

O situatie complicata...Daca nu ar fi doi copilasi la mijloc, ar fi totul atat de simplu....

Din ce am inteles eu, dansul nu stie ce vrea.Nu mai sunteti pe aceeasi lungime de unda, si asta distruge orice fel de relatie.

TU trebuie sa iei o decizie inteleapta, tu stii cel mai bine ce-i in sufletul tau, ce fel de casnicie ati avut.

Noi...ne dam doar cu parerea, si e greu sa intelegi din afara ceva atat de important cum e o casnicie din care a rezultat doi copii.

Iti doresc sa-ti dea Dumnezeu intelepciune sa iei decizia buna pentru tine si fetele tale.La voi trei gandeste-te, nu la el!



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 08:26

Exact cum banuiam. Fetele sunt cetateni ai altui stat. Pe romaneste daca aceste fete nu ajung inapoi in in tara lor se numeste rapire internationala.

Nici moral nu este corect. Aceste fete s-au nascut acolo au trait acolo nu au nici o legatura cu Romania. Este incorect sa fie fortate sa traiasca in alt stat.



#10
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 08:32

Marius, eu am anuntat ambasada despre situatia lor.mi-au spus ca, fiind vorba de cetateni brazilieni si minori, ei asigura tot sprijinul -de la acel medical pana la transportul in tara natala.Rapire nu e pentru ca am autorizatia scrisa a tatalui sa iesim din tara.Acum, ma intreb, ne intoarcem acolo...nu avem pe nimeni, doar pe el.Acolo nu am nici un sprijin, din partea nimanui...o, Doamne, ce infern...



Etichetat si cu divort, despartire, copii, minori, international, insela

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -