Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

...Si-a murit iubirea noastra...

divort despartire copii minori international insela

101 raspunsuri la acest subiect

#21
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 13:38

Asa...avem o casa, e casa lui.in rest conturi, contracte, pe numele meu.eu am avut, un singur contract, la un mall, la inceput.Dupa care, am stat acasa sa am grija de fete.El ne-a asigurat tot ce aveam nevoie. Marius, eu am plecat de aici si m-am casatorit acolo intr-o luna.Il stiam dinainte...

#22
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 13:51

Referitor la Romania, fetelor nu le place.Cea mare vrea inapoi, i-a spus si lui la telefon, tati, nu mai vreau sa stau aici, ia-ma acolo...i-a spus ca o sa cumpere bilete saptamana asta si vine sa discutam si atunci ii explica si ei situatia.Cea micuta, e prea mica sa stie ce se intampla...ce e socant, pentru noi, e faptul ca noi am venit intr-o vacanta de 3 luni...si m-am trezit fara familie...

#23
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 13:53

Deci: ai muncit la ei, ergo ai drept de munca. Daca acum nu muncesti este pentru ca el ti-a asigurat confortul pentru a sta cu fetele. Il va asigura in continuare ! Intereseaza-te daca poti primi locuinta sociala, altfel EL este cel eligibil sa plece si TU sa ramai in casa cu fetele ! Daca nu ai un venit se prea poate ca statul brazilian sa-ti subventioneze divortul.

Daca renunti acum, am sa-ti explic ce inseamna: va trebui vrand-nevrand sa ajungi tot acolo ca sa obtii divortul, iar el va face totul sa te amane, asta in cel mai bun caz. In Romania vei avea de intretinut singura doi copii straini, fara gratuitati, fara scoala de stat pentru ca nu au acte si foarte posibil si fara alocatie. Va trebui sa iti gasesti locuinta, job si sa o iei de la capat. Si n-ai sa vezi poate nici pensie alimentara.

 

Nu fa ca altii ca nu e deloc funny. Cel mai bine pentru toata lumea este sa rezolvi totul acolo unde a inceput totul. Altfel se va profita la maxim de plecarea ta din tara.



#24
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 13:55

Referitor la Romania, fetelor nu le place.Cea mare vrea inapoi, i-a spus si lui la telefon, tati, nu mai vreau sa stau aici, ia-ma acolo...i-a spus ca o sa cumpere bilete saptamana asta si vine sa discutam si atunci ii explica si ei situatia.Cea micuta, e prea mica sa stie ce se intampla...ce e socant, pentru noi, e faptul ca noi am venit intr-o vacanta de 3 luni...si m-am trezit fara familie...

 

Se mai intampla si mai devreme sau mai tarziu tot ti-ar fi explodat in fata. Acum gandeste-te ce e mai bine pentru copiii tai si asigura-ti spatele. Ai sa ai timp dupa aceea sa iti lingi ranile, dar fara stressul si nesiguranta de acum.



#25
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 14:05

Virgo, eu asta imi si doresc.Sa ne intoarcem acolo, sa mai incercam, un timp, sa ne salvam, fetele mele sa creasca cu tatal lor.Divortul se poate pronunta doar in Brazilia.

#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 14:09

narcisa,deci eu intzeleg ca acum e problema fina nciara care te retzine aici?

 

Adica nu ai bani d ebilete pentru a te intoarce in Brazilia?

 

Pentru ca daca nu asta este problema,el nu mai are motiv pentru a veni in Romania,ca situatzai voastra tot in Brazilia trebuie rezolvata,deci sunt niste cheltuieli in plus.

 

Deci daca ai bani,cumpara-tzi bilete si anuntza-l ca in data de ...la oar de...aterizezi acolo.

 

Dana



#27
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 14:42

Dana, eu am bilete care sunt amanate.data de intoarcere era pe 11 aprilie.el ne-a cerut sa nu ne intoarcem.banuiec ca inca nu le-a anulat, trebuie sa platim doar taxa de reemitere.Dar el, de doua luni, ne spune sa nu venim pentru ca el vrea sa vina sa discutam.Probabil, sa ne ceara sa nu ne mai intoarcem, sa ramanem aici, chiar daca nu divortati, separati...asta e scenariul meu.el insista sa vina, sa vada fetele, imi spune ca traumatizez fetele daca nu le las sa vb cu el etc. Nu imi explic de e vrea sa vina (daca, totusi, vine).sa mai spele din rusine, sa para responsabil, nu stiu...parca e mai simplu sa te desparti la telefon, decat fata in fata... Daca iau fetele si plec acolo, risc sa il enervez foarte tare, sa aud o gramada de acuzatii cu fetele de fata...acum, parca stau si astept sa vina cu securea...

#28
narcisa.s

narcisa.s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.477 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 14:45

La fel, am impresia ca el nu a consultat nici un avocat, isi imagineaza ca ne putem desparti foarte repede si usor...eu am sunat la ambasada si ei au spus ca daca a fost realizata casatoria in Brazilia, indiferent daca e transcrisa in registrele romanesti, se poate realiza divortul doar in Brazilia, la curtea suprema, unde dureaa intre 5-7 ani...

Editat de narcisa.s, 14 mai 2013 - 14:46 .


#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 14:51

Am intzeles cu biletele,ideea e ca foarte mult trebuie sa conteze ce vrei tu si fetele si mai putzin ce vrea el(nu ce vrea el in general ci cum crede el ca se rezolva problema acum).

 

Eu cred ca nu e informat si da,chiar crede ca voi neintorcindu-va ,el va fi lipsit de obligatzii,datorii financiare si morale,adica ceva d egenul"nu mai vad,nu exista"

 

Eu itzi spun sincer ca in situatzia ta,as lua copii si m-as intoarce acolo(mai ales ca asta este si dorintza ta),deocamdata(ca se enerveaza sau nu...e problema lui )esti sotzia lui legal si nu te poate arunca din casa.

 

Apoi as vedea in functzie de evolutzia situatziei cum as proceda.

 

Dana



#30
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 14 mai 2013 - 14:53

Daca tot vine, fa-le si acte romanesti copiilor....in rest, asta e, a murit, a murit...n-ai cum s-o mai invii. Despartirea mea s-a consumat fix ca a ta, imi si vine sa rad (scuze) de asemanare....stati voi nitel in Rom ca am nevoie de "liniste"...n-a mai fost de resurscitat nimic si am invatat o lectie , sa nu mai stau sa astept ca altul sa ia decizii care privesc si persoana mea, fac exact ce vreau eu, cum vreau eu.





Etichetat si cu divort, despartire, copii, minori, international, insela

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -