Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu pot sa-l uit! Au trecut deja doi ani. Help!

despartire

34 raspunsuri la acest subiect

#21
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 11:20

Nebuna nu esti, nici macar dependenta.....mai degraba as zice ca nu accepti aceasta "infrangere".  Asa vrei sa-ti traiesti anii de acum? Sa "evoluezi" intr-o viata depresiva, invinovatindu-te ? De ce trebuie sa fiti prieteni???? Nu zice nimeni sa traversati strada daca va intalniti....dar cafelele poti sa le bei cu altcineva iar de demonstrat nu ai nimic de demonstrat nimanui....singura persoana careia ai putea sa ii demonstrezi ceva esti chiar tu. Nu trebuie sa imi raspunzi mie, intrebarile astea trebuie sa ti le pui tie....si sa iti si raspunzi cu maxima sinceritate si in functie de raspunsuri, sa actionezi. Daca nu poti singura, cere ajutor specializat.... Eu zic ca ai lungit-o prea mult cu aceasta perioada, de asta ti-e si greu sa iesi din ea.... Viata e frumoasa, daca vrei sa ti-o faci frumoasa....daca nu, e fix cum vrei si acctionezi sa fie....



#22
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.447 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 11:32

Nu mai lungi agonia. 

El de schimbat nu se va schimba niciodata; bucura-te ca ai scapat asa usor.
Stii vorba aia, fericirea e in noi, fa-ti viata frumoasa, incepe sa te ocupi de tine, de lucrurile care iti plac tie. Mai bine singura, decat in companie tampita, o spun din experienta :-)



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 11:36

Imi pare rau ca suferi atata...

Stii, dragostea, prin definitie, e ceva mirific, toata viata visam sa iubim tocmai pentru sentimentele minunate, trairile extraordinare pe care ni le ofera

Ori tu, traiesti o drama...si asta pentru ca iubitul nu te mai vrea.

Pentru ca asta e esenta: nu te vrea in viata lui.

Acum tu gasesti motive, ca n-ai facut una sau alta, ca atunci, acum sau cine stie cand ai gresit...tot tu...

Eu nu-s asa de oripilat de comportamentul lui, faptul ca te injura si jigneste. Stiu oameni care te jignesc si te umilesc, te rup in doua...si numai cu cuvinte alese.

Eu nu vad aici decat un barbat si o femeie, din care ea iubeste si el nu.

Sper sa intelegi ca viata lui poate continua si fara tine, fa pasul mai departe si traieste si tu viata ta. Nu mi se pare deloc ca esti nebuna, deplasata sau mai altfel ca altii/altele. Chiar deloc...

Dar mi se pare ca faci parte din cei care cred ca pamantul nu se mai invarteste fara ei...si trebuie musai sa se intample dupacum vor/simt ei.

Nu-i asa.



#24
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.964 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 13:48

Draga, fa bine si aduna-te. Cand 2oameni iti spun ca esti beat te duci si te culci, acum o gramada de oameni iti spun ca el nu e de tine si lasa-l si desprinde-te. Nu mai esti o copila fara minte, cum chiar tu spui, pai fa bine si poarta-te in consecinta.



#25
Sunshine1

Sunshine1
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 20:13

Multumesc pentru mesaje. M-am gandit sa merg si la psiholog, dar am spus ca poate reusesc singura si nu e cazul. Pot accepta o infrangere, nu e prima data cand pierd ceva drag si nicidecum totul trebuie sa fie cum imi doresc eu.

Nu am mai vorbit cu el de cateva luni, de cand i-am spus tot ce simt. N-am mai avut ce sa spun. Asa ca n-o s-o fac nici de acum inainte. V-am spus, cred ca am ramas cu gandul ca el s-ar fi putut schimba si ca a vrut sa ne despartim chiar atunci cand eu credeam ca n-ar face asta si se purta din ce in ce mai frumos, dar ca eu am gresit atunci, fiind rezervata.  

O sa fac tot ce pot sa ma concentrez pe mine si sa nu imi mai bat capul atat cu ce s-a intamplat. Nici nu are rost, stiu asta. Sper sa reusesc :)



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 21:34

 Sper sa reusesc :)

Schimba! Taie cuvantul sper din propozitie inlocuieste cu o  si devine corecta!

 

O sa reusesc !



#27
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 21:47

Eu vreau sa reusesc!  [:)]

Sunshine1, invata sa traiesti in prezent, nu in trecut sau in viitor!



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 27 iunie 2016 - 22:03

Buna ! Uite, tu pari blocata undeva intr-o lume paralela , "ca daca... poate..." . Daca era iubire adevarata nu va desparteau niște conflicte, va ardea inima sa le rezolvati. Fiecare se străduiește sa scoata ce e mai bun din el, de ce sa faci scenarii cu "daca" asta? Gândește-te ca v-ati straduit maxim amandoi, atat a ieșit pana la urma.... Te vedeai cu el si peste 10 ani?Simteai ca nu poti trai fara el? Relatia voastra ti se arata minunata ? Daca DA probabil ai construit asta in capul tau, realitatea fiind , dupa cum se vede, alta... si probabil ca de imaginea asta ti e greu sa te desparti. Daca NU, atunci ce vorbim aici? Inseamna ca undeva ai stiut mereu ca nu sunteti potriviti si nu vrei sa accepti ca ai gresit, pacalindu-te si continuand de fapt o relatir fara viitor. Hai, considera ca ai jelit destul o himera, si consoleaza-te cu ideea ca "nu a fost asta destinul", la fel plangi si ca nu te-ai straduit sa inveti mai mult si sa devii neurochirurg, de exemplu? :)

#29
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 06:26

. Pot accepta o infrangere, nu e prima data cand pierd ceva drag si nicidecum totul trebuie sa fie cum imi doresc eu.

Nu am mai vorbit cu el de cateva luni, de cand i-am spus tot ce simt. N-am mai avut ce sa spun. Asa ca n-o s-o fac nici de acum inainte

Nu ai vb atunci cand a fost alegerea ta, acum e alegerea lui.....si mie personal mi se pare ca nu poti/vrei sa i-o accepti....si asta nu e doar la tine, la marea majoritate se intampla, constient sau inconstient. 

 

Nu te mai amagi cu schimbatul....cand esti cu cineva il accepti pt ce si cum este, nu stai cu el si cu speranta ca se va schimba, il iubesti pt cum este nu pt cum vrei tu sa fie. E vb de toleranta si de lucruri pe care le poti accepta sau nu. 



#30
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 iunie 2016 - 07:17

Nici mie nu mi se pare ca se simte infranta. Se simte vinovata pentru despartire. In cele 3 luni de impacare, el a avut totusi o scapare care a facut-o pe ea sa se indeparteze din nou. Asta isi reproseaza, atitudinea rezervata de dupa, care, de fapt, n-a fost decat o reactie normala.  Era de fapt dovada ca ea functiona normal, ca avea inca instincte sanatoase. Ea isi reproseaza de fapt ca n-a fost suficient de buna pentru el astfel incat relatia sa mearga si sa-l pastreze. El, probabil, n-a vrut sa continue o relatie langa o fata care nu-l accepta exact asa cum este - agresiv verbal. Am senzatia ca respectivii cauta cat cauta si se opresc doar cand sunt convinsi ca isi gasesc o victima, pe cineva care ii suporta (asa cum sunt prietenele care raman in astfel de relatii). Asta trebuie sa inteleaga Sunshine. Ea nu are nici o vina. El oricum nu s-ar fi schimbat, oricat l-ar fi asteptat, oricat ar fi sperat, nici daca ar fi incercat sa-l schimbe. Si din punctul asta trebuie intoarca foaia si sa mearga mai departe.





Etichetat si cu despartire

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • 31 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 13:33

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -