Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandalul Facebook - Cambridge Analytica

facebook date

75 raspunsuri la acest subiect

#41
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 martie 2018 - 17:58

Si odata cu ele trebuie sa evoluam si noi. Nu e de ajuns sa spunem "Gata, astia au prea multa putere/influenta e clar ca nu a fost vina mea".

 

Dar pentru sta trebuie sa știm metodele, altfel nu ne dăm seama că e manipulare, ci suntem convinși că sunt alegerile noastre.



#42
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 10:21

am mai spus-o, nimic nu este safe pe Internet. nimic. nici ceea ce consideram poze private, mesaje private. se strang date despre noi, se creeaza un profil al nostru. se stie ce, unde, cand comentam, ce, unde, cand uploadam/downloadam. cu google maps mi-am surprins cunostinte in fata blocului.

 

eu am facut greseala de a-mi transmite numarul de telefon de mii de ori de cand il am - in special pentru anunturi de locuri de munca. ma suna periodic dubiosi. azi-noapte pe la 1 ma suna cineva cu numar strain (0039), iar azi-dimineata m-a trezit din somn cineva din Bacau, convins ca nr. meu e nr. de Anglia. sunt doar 2 din apelurile dubioase si insistente pe care le primesc.

 

de spam nu mai vorbesc. am setat niste alerte de calatorii pe site-uri cunoscute. primesc periodic oferte spam din domeniul calatorii de la site-uri pe care nu le-am accesat niciodata. la fel, am intrebat ceva prin mail catre Sephora (parfumuri). pac, spam de la Sefora.


Editat de Pepco, 02 aprilie 2018 - 10:23 .


#43
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 10:28

ca idee:

 

RB Outlet contact@email.topoise.eu

Parfumeria De Lux newsletter@email.fragrance-ro.eu

SlimFit Body newsletter@email.hotpromotoday.ro

Treninguri Sport contact@email.topoise.eu

Vacante Luxury info@eml.vacanteluxury.ro

 

nu am accesat niciodata site-urile astea. totusi, ma spameaza continuu.



#44
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 10:33

si inca ceva: daca aveti mai multe conturi de e-mail, pe baza acestor date adunate, cine le aduna isi poate da seama ca sunteti tot voi in spatele conturilor de e-mail. chiar daca voi nu ati legat niciodata conturile.



#45
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 12:20

na poftim: http://adevarul.ro/t...3690/index.html

 

Google, la fel ca Facebook, colectează o mulţime de date personale despre utilizatorii săi, arată consultantul şi dezvolatorul web Dylan Curran în articolul publicat în „The Guardian“. Arhivează datele despre locurile în care te-ai aflat – ştie pe unde te-ai plimbat şi-ţi arată asta pe o hartă a lumii –, căutările tale de pe internet, aplicaţiile pe care le utilizezi, preferinţele muzicale de pe Youtube şi multe altele. Toate aceste informaţii sunt păstrate privat, dar Google are ca scop cunoaşterea în detaliu a obiceiurilor utilizatorilor săi, în aşa fel încât reclamele pe care i le va prezenta să corespundă cât mai bine profilului acestora.



#46
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 13:06

http://comunitate.de...tica/?p=8582791

 s-a discutat in urma cu 2 pagini despre acest articol. cel original, din The Guardian. le faci viata usoara daca dai "accept" la "Google wants to track your physical location. allow?" pe desktop, sau location on pe mobil. macar sa munceasca putin mai mult daca tot imi dau apoi "reclama personalizata" :)



#47
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 15:37

ca idee:

 

RB Outlet contact@email.topoise.eu

Parfumeria De Lux newsletter@email.fragrance-ro.eu

SlimFit Body newsletter@email.hotpromotoday.ro

Treninguri Sport contact@email.topoise.eu

Vacante Luxury info@eml.vacanteluxury.ro

 

nu am accesat niciodata site-urile astea. totusi, ma spameaza continuu.

 

Da raport ca spam. In timp vei avea un inbox curat.



#48
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 18:26

http://comunitate.de...tica/?p=8582791

 s-a discutat in urma cu 2 pagini despre acest articol. cel original, din The Guardian. le faci viata usoara daca dai "accept" la "Google wants to track your physical location. allow?" pe desktop, sau location on pe mobil. macar sa munceasca putin mai mult daca tot imi dau apoi "reclama personalizata" :)

Folosesti Google maps>Get directions? Pe telefon ofera posibilitatea "Use my location" ca persoana sa nu stea sa localizeze adresa exacta, foarte folositor daca esti intr-o localitate straina tie. Odata activata, ramane activata pana te hotarasti sa o dezactivezi. 

Se pune problema ce valoreaza mai mult pentru tine? Facilitatea obtinerii unei rute de urmat, mijloacele de transport la indemana ta etc, sau tinerea locatiei tale un secret.

Daca folosesti Yelp ca sa obtii reviews despre o firma, un restaurant, o sala de sport si ai locatia activata la Google, Yelp va folosii informatia asta si iti va cere un review (nu e obligatoriu), Facebook-ul iti va oferii ocazia sa iti faci tag la locatie daca postezi poze de acolo. Asa apar posturile gen "Cutarescu feeling blissfull with icsulescu at Pearl Moon Spa". 

De exemplu cati dintr voi stiti ca inchiderea paginii de browser in care ai avut logat mail-ul nu te delogheaza din mailbox? Cati stiti ca daca iti lasi logat contul de mail de google, cand mergi pe youtube esti logat (si deci tot ce vizionezi e marcat ca preferinta)?

 

Tehnicile lor nu sunt infailibile, nu sunt precum hipnoza, ramane la latitudinea persoanei daca cumpara sau nu, daca urmeaza trendul sau nu si tot asa.

 

Exemplul meu. Mi-am luat casa si vreau sa fac niste modificari, sa pun parchet, sa iau mobila ca orice nou proprietar. Mi-am facut buget si am inceput cautarile, pe net evident ca mi se pare mai simplu in prima faza. 

Instant am primit oferte Home Depot, si alte magazine de gen, zilnic am pe feed reclama pentru parchet sau mobila. Primesc si cupoane de reduceri, oferte de creditare. 

Sunt 2 luni de cand m-am apucat de chestia asta si nu am cumparat nimic. Deci tot data mining-ul asta nu le-a folosit la nimic. Daca gaseam ceva sa-mi placa le-as fi multumit pentru ca m-au ajutat.

 

Toate mailboxurile au spam, pentru asta exista filtrul de spam, adaugi senderul la "spam list" si  nu-l mai vezi in inbox. 

 

Exista parti bune si parti rele la orice tehnologie noua, dar cred ca demonizarea unor tech companies doar asa ca e in trend nu e o idee buna.



#49
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 19:12

Madanic, sunt și nu sunt de acord cu tine. De acord că ei au link-uri unde te informează că strâng date despre tine. Dar nu-ți explică în detaliu ce fac cu datele acelea. Nu-ți oferă facil oportunitatea să le retragi acceptul să colecteze informațiile respective.

 

Sunt curioasă cum vor îndeplini toate aceste aplicații noul regulament GDPR al Uniunii Europene care intră în vigoare în luna mai anul acesta. Acolo sunt prevăzute o grămadă de obligații ale celui care prelucrează date personale ale persoanelor de pe teritoriul UE și sunt prevăzute și amenzi extrem de mari (până la 4% din cifra de afaceri globală).

 

Conform noului regulment GDPR, firmele vor fi obligate să ceară consimțământul explicit al persoanelor implicate pentru multe din prelucrările de date personale pe care le fac. Consimțământul trebuie să fie cerut în limbaj simplu și toate prelucările trebuie să fie stipulate explicit. Retragerea consimțământului va trebui să poată fi făcută la fel de ușor ca acordarea lui.



#50
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 02 aprilie 2018 - 19:18

Pai așa Pepco fa ca pensionarii, renunța la adresa de email, i-ați telefon de ăla fără internet, nu naviga niciodată pe internet și nu te va mai deranja nimeni. Pe ai mei care nu aveau nici o treaba cu tehnica asta a ultimilor 20 de ani nu-i deranja nimeni. Nu poți și cu slănina in pod și cu buzele unse. Cum spunea Madanic, filtru la calculator pentru spam, nu-ți da adresa de email sau numarul de telefon decit dacă chiar trebuie, nu da like la FB, etc. Aici eu sint TPS registered și nu ma deranjează nici o firma comercială pe telefon. Dacă o fac, ii reclam și sint amendați. Am înregistrat toate telefoanele din casa, mobile și fixe cu TPS. 





Etichetat si cu facebook, date

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -