Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pentru dependentii de Facebook

facebook

19 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 18:50

Zilele trecute am tot citit multe stiri si comentarii care ar putea interesa pe cei care care sunt dependenti de Facebook.

 

Pe scurt, Facebook si-a schimbat regulile de confidentialitate (la 30 ianuarie 2017) si ar trebui sa stiti cat de multe se intampla in spatele ecranelor. Pana la urma, Facebook are re platit multi bani investitorilor si e bine sa stiti si voi cum va face asta.

 

Aici materialul de citit Get your loved ones off Facebook.

 

[flo]



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 20:53

Cam nasol... Cred că pe undeva, cam bănuim toți că asta se întâmplă. Și Google face la fel, și mulți alții, cred că am fi apărați doar daca am renunța la tehnologie definitiv, ori asta nu se poate, așa că probabil acceptam in continuare sa din monitorizați, cam ca o turma de oi te păzite bine ;). Nu prea vad ce am putea face. Toate aplicațiile importante trimit informații. Telefonul meu știe pe unde am umblat, găsesc în istoric la hărți, deși nu am cerut asta :)) și asta e un mic exemplu. fără tehnologie insa, nu cred că m-aș descurca in lumea asta a vitezei și a informației.



#3
nicoopoliciuc

nicoopoliciuc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 21:28

Foarte bine! Jos cu el!

Sa socializeze lumea la telefon, pe watap, forumuri pe diverse subiecte...

Deja acest site a luat amploare, de fapt oamenii care sunt dependenți, care fara a posta ca merg la Cluj nu se deplasează liniștiți, sau fara a se poza când mănâncă la KFC, si multe alte banalități.

Insa poate mai sunt oameni care stiu sa folosească acel site. Postează ce trebuie si ce are sens. O bucurie, un eveniment, sau stiu eu?.. 

Eu nu mai am cont pe facebook de 3 ani si nici macar nu-i simt "lipsa". Deșii aveam in lista doar prieteni sau " prieteni". Dar nici ei nu au știut o limita. Fete aproape goale, băieți nesimțiți,  postări in batjocură si multe altele.

De ce să-ți pierzi timpul pe facebook, când , daca ti-e dor de cineva sau dorești sa vorbești cu el/ea, te întâlnești si vorbești fata in fata, dar macar ști cu cine vorbești si etc. 

Desigur, aceasta est părerea mea despre acest facebook...

:)



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 21:36

Partea neplăcută este că sunt așa multe informații strânse care pot ajunge la persoane nepotrivite. Toată gama, de la teroriști la psihopați. Inclusiv date despre nonuseri. Dacă are sora mea și apar și eu în poze, deja au date despre mine chiar daca nu am FB. 



#5
nicoopoliciuc

nicoopoliciuc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 21:48

Nu, poi cum altfel te-ai mai face remarcat? Cum, si unde ți-ai arata noii sâni, buzele retușate, noua mașină, sarutand-o pe iubită si invers...?
Deja acel site este aerul multor persoane, care va zic eu ca ar face foarte urat sa ii luați telefonul pentru o zi. Vad la soră-mea, daca nu primește like este supărata, iar daca primește dansează si se simte bine. I.am zis de nenumărate ori
Nu un like te face frumoasa, cum nu un like te face mai deșteaptă. Si am încercat sa.i enumăr câteva fete frumoase si deștepte care aveau 15-20 like.uri la o poza. Infine.. Poate se va trezi si ea la realitate
La început era frumos pe fb, dar după ceva timp a început sa se împută treaba, scuzati-mi expresia.
...

#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 21:51

Eu sut curioasa daca utilzatorii FB ii citesc Terms and Conditions    [:)]



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 21:55

si inca ceva - am gasit recent niste postari rasiste, extrem homofobe si extrem antisemiste la niste comentatii la un articol postat de Digi24. Le-am raportt la FB si nu s-a intamplat nimic. Au ramas acolo. Iar acei autori sunt bine mersi in continuare, pe FB. 



#8
nicoopoliciuc

nicoopoliciuc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 11 ianuarie 2017 - 21:59

Oamenii trebuie sa deschidă ochii. Iar cei ce văd deja sa ii anunțe si sa insiste pe acest subiect. Își pun fara sa știe copiii in pericol sau intreaga familie.
Eu am sa încerc sa o conving si pe mami, ca si ea e pe facebook si pune cam des poze cu fratele meu de 4 anișori, din cate îmi povestește. Dar bine, daca ni te ai im discuții cu persoane dubioase si ai in lista doar persoane cunoscute si putine ni ești atât de expus... Bănuiesc
:D

#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 09:14

Cand ai acces la internet esti monitorizat oricum. Intrebarea este daca voi credeti ca va monitorieaza pe voi personal cineva sau daca astea sunt facute pt alti pesti mai mari.

Eu una sunt sigura ca nu intereseaza pe nimeni ca am fost in weekend la lacul X sau ca mananc acum la restaurantul Z.

 

Facebook ul imi este f util, mi/am gasit fosti colegi de scoala, am organizat intalnirea de X ani prin fb, ca altfel nu aveam cum, sunt grupurile pt protectia animalelor acolo si cele pt medici.

Iar check in ul eu nu il vad ca pe u mod de a te lauda ca ai mancat o pizza ci ca pe un mod de a recomanda pizza mancata.



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 ianuarie 2017 - 09:21

Xio, e vorba doar de transparență. Nu deranjează pe nimeni atât de tare să primească reclame legate de căutările proprii, sau în funcție de profilul personalității făcut statistic de FB, dar deranjează că nu sunt sinceri și deschiși cu faptul că o fac, de parcă noi suntem niste oi bete care nu ne " prindem" de nimic. Plus mai e varianta nasoală in care sunt racolați/recrutați/ îndoctrinați utilizatori tocmai pentru că au un anumit profil rezultat statistic, și mă refer la recrutările "nasoale". Vezi că pentru atât amar de informații nu merita sa faci nemernicii? Eu cred că pentru unii merita. Înseamnă putere asupra publicului, asupra unui segment din comerț. Au fost multe cazuri de pedofilie, jafuri și altele, făcute din cauza informațiilor prea multe pe mâinile cui nu trebuie. Asta mi se pare mie problema, ok, te folosești de datele mele, dar asigura-mi o protectie





Etichetat si cu facebook

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -