Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tipologiile Facebook

facebook

24 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 16:15

Am si eu cont de cativa ani pe FB. Initial am fost incantata ca am gasit multi colegi de faculate, veri indepartati si chiar fosti lovers de prin vremurile pre-istorice. 

Se comunica, se sharuieste, ne falim cu copiii, postam poze din vacante, sharuim tratamente cu ceapa si slanina, etc... pana la un anume stadiu de saturatie. La care unii ati ajuns, iar altii nu inca.

 

Sunt si eu aproape de faza pe care o descrie Nana01 - Ziua in care mi-am dezactivat contul de Facebook - mai ales ca vad ca al meu copil adolescent nu mai este interesat sa isi publice viata pe FB - ... era o metoda faina sa-i spionez prietenii si haterii :) - tot ce e mai important pentru el posteaza pe Instagram dar mai ales pe secretosul Snapchat. 

- asa ca mi se termina misiunea pe FB>

 

Si imi place mult ce spune Nana - despre tipologiile FB

 

A e pasionată de bucătărie. Postează zilnic rețete din bucătăria internațională și ne dă sfaturi practice și secrete gastronomice.

 

B e proaspăt divorțat. Melodiile de dor și jale îi inundă peretele, laolaltă cu mesaje deznădăjduite de genul ”viață crudă”, ”ce-am făcut de-am meritat asta” și altele din aceeași categorie.

 

C e în război declarat cu băncile. Scrie poezii cu rimă împerecheată din care reiese obida față de orânduirea cea crudă și nedreaptă care împarte lumea în bancheri și nefericiți posesori de credite.

 

D își iubește copiii, clar. Vezi asta din fiecare din cele zece poze pe care le postează zilnic, cu bebe la plimbare, cu bebe în parc, cu bebe ieșind din parc, cu bebe având parcul în fundal, cu bebe așteptând din nou să meargă în parc.

 

E este profundă și spirituală, postează mesaje de pace universală, liniște supremă, iubirea aproapelui și fericirea de a fi. Face yoga, de unde-ți pune uneori poze cu ea în poziția păsării flamingo, cursuri de terapii neconvenționale, vindecare cu apă de ploaie și, general, peretele ei e plin de Dalai Lama, flori pastelate și remedii ayurvedice pentru afecțiuni de orice natură.

 

F e enigmatic și profund, nu oricine poate ajunge să înțeleagă complexitatea gândirii sale. Scrie câte un status succint, eliptic de numeroase părți de vorbire, fapt probabil menit să adâncească profunzimea mesajului său. Îți aduce aminte de teoria vârfului icebergului, peretele său e plin de vârfuri din astea abstracte formate din două-trei cuvinte aruncate la întîmplare, din care doar cei inițiați ar trebui să deducă adevăruri imuabile și mistere de nepătruns. Nu știu care-or fi inițiații ăștia, singura mea reacție (nescrisă) la statusurile lui ia doar forma a trei litere: WTF???

 

G scrie public, însă se adresează doar unei audiențe specifice (presupun că ea și F au ceva în comun) face referiri la situații la care publicul larg nu are acces și nici nu ar trebui să aibă. E un fel de spălare virtuală a rufelor în public în genul ”Nici o faptă nu rămâne nepedepsită. Cine se simte să reacționeze. Sau cine se simte ăla e”, cam așa ceva. Se victimizează public, pentru că ce folos ar avea dacă ar face-o în particular? Cine i-ar mai da fețe plângăcioase în semn de solidaritate? Cine-ar mai bătea-o pe umăr prin comentarii gen ”așa e oamenii, răi cu sufletele bune”?\

 

H spamează cumplit, de la concursuri imbecile cu ”partikip”, tag-uri în tot felul de proiecte dubioase până la anunțuri așa-zis umanitare cu poze grotești cu copii mutilați, ”semnează petiția de formare a comisiei care să aprobe înființarea comisiei de reglementare a comisiilor”, poze drăgălașe cu pisici în borcane și aplicații de genul ”vezi cine îți va da unfriend pe facebook dacă nu încetezi”.\

 

I este .... nu știu cine este. Mi-a cerut accept, i-am dat accept că mi se părea numele cunoscut, n-a zis nimic, n-am zis nimic, nu postează nimic. I nu va regreta niciodată că mi-am dezactivat contul. Nici eu nu-l voi regreta pe el.

 

Perfect de acord. Le-am intalnit pe toate... insa mai sunt o serie de genuri... si va invit sa le completam impreuna. Si eu am multe trasaturi de mai sus. :)

 

Mai este si: conspirationista, obsedata de selfies ...



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 16:24

Mai sunt iubitorii de gratare.  [:)]



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 16:28

mai sunt iubitorii de pisici...



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.446 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 16:32

Si iubitorii de caini  [il]  [cutu]



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 16:37

mai sunt si artistii/vedetele, fan-cluburile acestora...



#6
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 16:46

   Mai sunt cei care se cred mai catolici decat Papa prin postari cu mii de icoane,sfinti care mai de care mai noi aparuti,etc



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 16:49

in concluzie, FB reflecta societatea in care traim si tipologiile oamenilor reali...



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 18:50

in concluzie, FB reflecta societatea in care traim si tipologiile oamenilor reali...

cred ca mai curand reflecta un mod de a iesi din cotidian.



#9
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 19:53

Mai tineti minte mailurile pe care le primeam inainte cu tot felul de glume si glumite si desene si powerpoint-uri? Cam asta vad eu acuma pe FB si ma enerveazaaaaaa....Macar inainte nu eram obligata sa le deschid, le stergeam inainte. Acuma sint obligata sa uzez rotita de la mouse ca sa trec mai repede de ele.

 

Iar in ceea ce priveste tipologia utilizatorilor, io sint genul secretos, asa cam ca "I"-ul din lista, numai ca n-am cerut niciodata prietenia cuiva si accept doar daca cunosc persoana si ma intereseaza. Am postat ultima data ceva despre mine acum 3 ani, intru din an in paste pe FB si dau like-uri si mai rar.



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 20:00

Mai e tipul "mistocarului" care ia in ras pe toți și toate.





Etichetat si cu facebook

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -