Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tipologiile Facebook

facebook

24 raspunsuri la acest subiect

#21
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 14:01

Vorbim de adolescenți sau vorbim de adulți? 

Ca orice lucru pe lumea asta, eu consider ca moderația este cheia. Și mai cred ca in general (și aici ma refer la propriul meu cerc de prieteni, nu la lumea întreaga) oamenii sint in virtual relativ asemănători cu cei in real life. Dar, normal, exista excepții.

 

Daca vorbim de adolescenți, eu cred ca eu deja au depășit FB ca trend in mare parte. "Virtualul" a devenit o parte normala din viața lor și ca orice altceva trebuie învățați cum sa navige. Și in viața reala sint o droaie de bully. Total de acord ca virtualul scoate la iveală mai mult acei bully care in viața reala sint mult mai retrași. Eu consider ca un om care are doua fațete: o personalitate virtuală si alta reala este un om cu multe anxietăți și probleme. Un om normal ar trebui sa se prezinte la fel peste tot...eu nu îmi pot imagina ca ești vitriolic in scris și lapte și miere in viața de zi cu zi. Trebuie sa existe ceva "disconnect" pe undeva.

 

Mie îmi face mare plăcere sa văd fiecare pe unde merge, cu ce se bucura, la ce se gindeste (cind postează articole)...recunosc ca ma regăsesc in cea mai mare proporție in tipologia celui care postează multă politica și mincare! Mai pun câini o droaie (cei personali)! Îmi place sa pun check-in cind călătoresc...mai mult o fac pentru mine și pentru cei care îmi sint apropiați sufletește dar depărtați geografic. Ma bucur ENORM sa văd poze de călătorie ale prietenilor...călătoresc virtual și eu cu ei.



#22
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 15:46

Eu am remarcat ca de cand cu Social Media - am facut mai putine lucruri de calitate pentru sufletul meu. Am scris asa de rar pe blog, aproape mai nimic ... Era o vreme cand obosita, seara, ma apucam de scris ... si era cea mai mare relaxare a mea. Acum, stau seara ca o ciuperca in fotoliu si glisez pe ecranul telefonului. Am devenit o consumatoare de detalii care nu sunt esentiale vietii mele. 

Desi mi-e drag sa tin legatura cu prieteni  - nu e intitdeauna necesar sa vad ce bere beau sau ce mananca si nici ce lilke-uri dau vecinei de scara.

Pe vremuri ne sunam, ne scriam mailuri lungi ... acum  doar niste like-uri si atat.

Din punctul meu de vedere, less is more.



#23
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 16:09

Nu ne obliga nimeni sa dam like-uri, eu nu prea dau caci poate prietenii mei nu vor ca alte persoane cu care ei nu sint prieteni, sa le vada postarile. Nu toate persoanele prietene cu mine sint prieteni intre ei. Am o prietena buna care a divortat de barbata-su. Eu sint pretena pe FB cu amindoi, dar stiu ca ei nu ii face placer sa vada ce mai face el. Atunci prefer sa nu dau like nici intr-o parte, nici in alta.

 

Apoi prietena mea cea mai buna, stabilita in Texas de 20 de ani, de cite ori o apuca dorul de patrie incepea sa imi posteze pe wall-ul meu tot felul de articole romanesti prost scrise, cu cit sint de fantastici romanii si Romania, cum strainii vor sa cumpere Romania pe nimic, cum vor sa ne distruga padurile, vor sa “fraking” in paminturile patriei, etc, etc. I-am spus frumos sa inceteze, nu sint interesata, nu s-a oprit, am scos-o din lista de prieteni. Si am mai scos vreo 2 care ma plictiseau cu postarile si sint foarte fericita.  De aia zic  ca e la latitudinea noastra pe cine pastram si pe cine scoatem din lista. Cu prietena mea sintem foarte bune prietene in continuare, dar preferam sa ne sunam in fiecare saptamina si sa vorbim cu orele de fiecare data, ca atunci cind eram in clasa a Va. Insa pe FB nu mai sintem prietene! [:)]


Editat de Letitia1, 08 martie 2017 - 16:17 .


#24
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 16:11

Îmi place sa pun check-in cind călătoresc...mai mult o fac pentru mine și pentru cei care îmi sint apropiați sufletește dar depărtați geografic. Ma bucur ENORM sa văd poze de călătorie ale prietenilor...călătoresc virtual și eu cu ei.

 

Eu evit sa postez cand calatoresc, pt ca mi-e frica sa nu ajunga la urechea hotilor. Nu ca as avea mari averi, dar gandul ca cineva strain mi-ar intra in casa, ma inspaimanta. In general stau linistita pt ca socrii mei sau diferite neamuri care locuiesc prin alte zone, vin in Copenhaga, in apartamentul nostru, cand suntem plecati.

Dar si mie imi place sa ma uit la pozele din vacanta, ale celor din lista mea.

 

Pe mine ma "obosesc" daca pot spune asta, tipologiile B si in special E.


Editat de stefaniya, 08 martie 2017 - 16:12 .


#25
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 martie 2017 - 18:51

Nu stiu unde i-ati gasit pe toti userii stransi in catalogul de note, din primul post. Eu urmaresc numai ce este compatibil cu felul meu de-a fi. 

 

Eu sunt aia care posteaza in functie de starea din ziua respectiva, mai pun din cand in cand poze cu mine si familia, dar numai pt prieteni. Si imi place sa dau like uri, sa nu creada oamenii ca vorbesc singuri la pereti.  :D

 

In schimb, ma dispera o prietena care a trecut la adventisti si, de atunci, numai despre dumnezeu scrie si pune imagini inspirationale. Zici ca i-a resetat careva creierul.  [alcool]





Etichetat si cu facebook

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -