Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Impactul socio-emotional al retelelor sociale la copii

facebook social media

50 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 13 iulie 2018 - 14:06

De citit:

https://www.independ...a-a8428166.html

 

"Singuratatea trebuie să fie luată în serios deoarece poate afecta sanatatea fizica și mentala a copiilor. Întrebarea crucială este ce provoacă această creștere de sentiment de singuratate în rândul tinerilor? si cat de mare este aportul retelelor sociale " 
 
"Suntem prea ocupați pentru a face spațiu și timp pentru copiii noștri? Așa am pierdut spre exemplu obiceiul de a mânca împreună. Sau cauza este iluzia creata de socielele sociale cum ca oricine altcineva este fericit, sanatos, are o viata perfecta fara probleme, o viata mai interesanta decat a ta!"
 
Personal urmaresc de mult rolul pe care retelele sociale il au asupra baiatului meu si a colegilor si prietenilor sai. Am identificat de multe ori presiunea pe care o creaza spre exemplu Instagramul prietenilor sai sau al celora pe care baiatul meu ii urmareste (mai ales cand este vorba de o vedeta sau un muzician). Multi dintre acesti "perfect instagrammers" se confrunta ei cu depresii majore (Avicii a fost un exemplu) dar acestea sunt ascunse in spatele pozelor alese, editate, photoshopate care prezinta o viata perfecta.
 
FOMO,  sentimentul de excludere, joaca si el un rol important. Cand vezi ca o parte din prietenii tai s-au intalnit si tu nu esti prezent te simti singur, depresiv si te afecteaza.
 
FOMOm FOJI, MOMO, JOMO sunt concepte care noi parintii nu le-am experimentat (sau nu prea le-am experimentat). Desi social media are ca ideal sa conecteze oamenii, de fapt creaza premizele izolarii si singuratatii.
 
 


#2
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 iulie 2018 - 21:42

Social media este o afacere care urmareste sa tina conectat utilizatorul cat mai mult... la ea. Nu neaparat in legatura cu alti oameni/ prieteni ci doar conectat, dependent (si nu folosesc termenul in mod ironic ci cat se poate de stricto sensu).

 

Sunt multe de spus despre cat de false sunt informatiile postate acolo, ma refer numai la ce posteaza useri particulari. Aici exemplul studentei care s-a prefacut ca a fost in Asia in vacanta- https://www.independ...ok-9726396.html

 

My goal was to prove how common and easy it is for people to distort reality. Everyone knows that pictures of models are manipulated, but we often overlook the fact that we manipulate reality also in our own lives."



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 iulie 2018 - 23:17

Cred totuși că nu ne putem da seama de adevăratul impact al rețelelor sociale asupra oamenilor, pentru că ar trebui sa vedem ce se întâmplă pe parcursul cel puțin a unei generații, de la 10 până la 60 de ani macar. Nu știm dacă nu ar fi fost triști și însingurați și fără social media asta, doar din simpla lipsa de timp, goana după bani, suprapopulare, crize economice, adică ...obișnuitele probleme ale omenirii...

O schimbare fata de generația noastră este cu siguranță, dar , nu e in natura firii evolutive sa fie astfel? Nu ar fi fost deloc firesc să fie la fel ca noi, iar diferențele în structura tinerilor de astăzi pot fi foarte ușor descrise ca " afectare a sanatatii", așa cum au fost mereu descrise deosebirile și tot ceea ce nu a fost înțeles pe deplin... Afecțiune! Boala! Ciudățenie! Anomalie!!  

Cum suntem siguri că le este "afectata" sănătatea fizică și mintala , doar prin prisma diferențelor? Adică, cum probam că sunt afectați și nu doar diferiți?



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 iulie 2018 - 23:22

Și dacă argumentul ca sunt afectați ar fi valul mare de sinucideri, mă întreb de unde știm că acum 100 de ani nu se sinucideau tinerii/ oamenii în aceeasi masura, doar că nu aveam acces la informația respectiva?

Cel puțin legat de agresivitatea care mie mi se părea la un moment dat că a luat-o razna in rândul oamenilor obisnuiti (crime, bătăi, atacuri.etc), am constatat în urma citirii unor articole despre infractori de demult că oamenii erau la fel de agresivi, la fel de repede puneau mana pe topor sau cuțit, și nu doar la noi, peste tot unde exista ființe umane... Doar că, la fel, nu exista liber acces la informațiile respective



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 iulie 2018 - 23:32

Mie mai mare afectare a sanatatii copiilor și tinerilor mi se pare lipsa de atenție a părinților cu program aglomerat, care nu au timp sa schimbe doua vorbe cu ei.

La fel de mult pe net și pe rețele și pe jocuri sta și un adolescent cu rezultate geniale la școală cu parinti profesori, de exemplu, caași unul cu părinți pseudo vedete, dar care primește educație cel puțin dubioasă și bani nelimitați pe mana. Diferența se vede in rezultatele profesionale ulterioare, în competența, în calitatea omului . 

Și nu accesul la.internet face diferența aici.



#6
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 02:32

Un copil inteligent,pasionat de ceva nu sta pe net,caci nu are de ce !

Eu de ex.am interzis ,chair de la fetita mea,sa nu postez,etichetez nimic in ceea ce o priveste!

M-am suparat,am intrat pe contul ei si am dat :) Unfollow ca sa nu ma vada niciodata,oricum nu imi da  [batcap] like , desi postez ,numai chestii serioase  sau superhazlii!

Oricum,sa fie sanatoasa,caci ii cunosc si activitatea "secreta" de pe Instagram si era sa cad jos cand am aflat,ca de fapt are 2 conturi,una de vazul lumii ,si una pentru prietene!

Nu am inteles la ce e bun Instagramul,daca postarea se sterge in 24 de ore!

Eu chiar nu mi-as pierde timpul,cu ceva atat ,de efemer [clo]



#7
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 06:49

Si andrei are 2 conturi de instagram si majoritatea colegilor sai au minim doua :) 

Unul este public, celalalt private numai pentru prieteni.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 07:27

Un copil inteligent,pasionat de ceva nu sta pe net,caci nu are de ce !

Eu de ex.am interzis ,chair de la fetita mea,sa nu postez,etichetez nimic in ceea ce o priveste!

M-am suparat,am intrat pe contul ei si am dat :) Unfollow ca sa nu ma vada niciodata,oricum nu imi da  [batcap] like , desi postez ,numai chestii serioase  sau superhazlii!

Oricum,sa fie sanatoasa,caci ii cunosc si activitatea "secreta" de pe Instagram si era sa cad jos cand am aflat,ca de fapt are 2 conturi,una de vazul lumii ,si una pentru prietene!

Nu am inteles la ce e bun Instagramul,daca postarea se sterge in 24 de ore!

Eu chiar nu mi-as pierde timpul,cu ceva atat ,de efemer [clo]

Fata mea este un copil foarte inteligent, este pasionata de diverse chestiuni si, totusi, sta pe net foarte mult - aci gaseste foarte multe  raspunsuri in legatura cu pasiunile ei, socializeaza cu prieteni din lumea intreaga - e mai ieftin decat sa vorbeasca la telefon - asa cum faceam noi cu orele - 

Intalnirile, activitatile cu prietenii, iesirile, propunerile de vacanta, biletele la concerte, la teatre, la cinema, numerele de telefon de la diverse institutii, preinscrieri la facultate, ziarele, comenzi de carti, informarile din viata de zi cu zi, cazarile etc pe internet se fac, pe retelele de socializare.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 07:39

Da, suntem dependenti de social media.

FOMO - anxietatea asta sociala de neparticipare la o activitate a grupului - am experimentat-o si noi cred, eu sigur, si fara social media pe la varsta adolescentei.

 

Cred ca pe parcurs ce copiii nostri cresc vor putea discerne intre ce e bun si ce e rau, intre ce e credibil si ce nu.



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 09:16

Da, cu valorile corecte insuflate de parinti, nu va fi o problema.

Cred că e pentru noi o problema social media, noi nu știm cum să o administram, având alta formare de baza, am învățat altfel socializarea, acum suntem cam in dilema cum împăcăm și capra și varza. Generația noastră invariabil spune " era mai bine pe vremea mea când....", Dar tinerii nu au nicio problema, în capul lor nu se bat conceptele ca la noi.

Ca sa nu devina problematic statul pe internet, părinții trebuie sa înțelegătoare cu ce se mănâncă, să îl poată îndruma pe copil prin "pădurea deasă"





Etichetat si cu facebook, social media

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -