Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandalul Facebook - Cambridge Analytica

facebook date

75 raspunsuri la acest subiect

#71
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 03 aprilie 2018 - 22:08

Intrebarea de la ora 9: voi ati simtit vreodata ca sinteti manipulati? Indiferent prin ce mijloace - presa, TV, internet. Am impresia ca este o notiune fara realitate concreta - spunem de altii, in special cei care nu ne impartasesc parerile, ca sint manipulati. Dar ce e manipularea, un fel de hipnoza din care te trezesti la un moment dat?

 

In rest, eu sint de parerea Letitiei - ma uit pe FB sa vad ce mai fac unul si altul din cei 25 prieteni pe care-i cunosc personal. Despre politica, cea din România, ma informez pe forumul asta sau prin telefon de la maica-mea. Nu postez niciodata nimic despre mine, ba da, a fost o exceptie acum 3 ani. Am inceput odata sa urmaresc un user FB care posta despre Bucurestiul interbelic si am fost fericita cind FB mi-a mai trimis si  altii, m-a scutit sa-i caut eu. In schimb n-a reusit sa ma identifice prea bine, pt ca am cautat pe Airbnb in Germania si-mi trimite sugestii numai din vestul Frantei. Nu primesc spamuri pe mobil (din cauza de lene nu folosesc decit foarte rar internetul de acolo). Da, am un cont gmail si ma bucur ca nu trebuie sa-l scriu de fiecare data pe youtube. Ma bucur cind youtube imi da sugestii din aria muzicala pe care o ascult cel mai des (daca vreau altceva stiu sa caut si singura).

 

A, si inca ceva, am 3 conturi de FB - cel oficial, cu numele meu si celelalte 2 pe care le-am creat pt jocuri si sint prietene intre ele. Am creat conturi de mail diferite. Undeva am citit ca nu se poate crea un cont pe FB cu pseudonime, ba, da, se poate. Nu am folosit niciodata conturile de mail pt altceva. Ei bine, dupa 3 ani de cind le folosesc, pot spune ca nici un contact din mailul sau din FB-ul oficial nu a fost copiat, e drept ca nici eu nu le folosesc decit la jucat (un singur joc, de fapt), Probabil sint o persoana atit de insignifianta ca Zuckerberg nu-si bate capul cu mine.



#72
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 aprilie 2018 - 07:46

Eu m&am simțit manipulată prin reclame. Reclame mincinoase, cand produsul in sine este de calitate foarte proasta. Mă rog, nu a durat prea mult, am învățat repede sa nu mă iau după reclame.

 

Și la știri m-am simțit manipulată, când am observat la un moment dat că se prezintă informatii trunchiate, scoase din context și căpătând astfel alta valoare.

Și asta am învățat repede, inițial mă uitam la mai multe canale care prezentau aceeași știre din diferite unghiuri și recompunem oarecum imaginea de ansamblu, ulterior mi-a devenit greu și am renunțat și la asta.

 

Cred că ideea de a manipula oamenii este ca aceștia să nu își dea seama, altfel nu mai are efect tul scontat, deci este posibil sa fiu manipulată și să nu știu. Nu refuz aceasta idee .... 



#73
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 aprilie 2018 - 07:51

Iar serviciile și aplicațiile sunt uneori foarte utile, așa că trebuie cântărit dacă le dai acces pentru propriul acces, o mana spala pe alta în acest proces, trebuie sa platesti un oarecare preț scăzut vrei sa beneficiezi de ceva.

Mă refer la un exhilibru, nu la furt de identitate și altele nasoale, ilegale de fapt. Este un risc oricum, oamenii adulți își asumă riscuri. Permanent. 

Doar cu chestia politica nu vad cum se poate rezolva, influențarea opiniei publice se face ușor, și nu cred că se poate stopa în vreun fel.



#74
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 aprilie 2018 - 07:57

De  exemplu, eu înțeleg ca și manipulare ascunderea de informații pentru crearea unei anumite atitudini.

Citesc un articol despre o bătrânică, amarata, croșetează și vinde șosete, fără casă, sta pe strada, fiul decedat etc..  Opinia publica inflamata toată, acuze către serviciile sociale, primărie, se ajunge la "sistemul și oamenii politici niște nenorociți...etc". Ulterior citesc despre aceeași bătrânică care refuza ajutorul fetelor sale (că mai avea doi copii dar pe ea o interesa doar de băiat), că are casa, că are pensie, fiind alegerea ei sa stea pe strada.... Deci? Primul articol a fost o intenție clara de manipulare. Și asta e un exemplu minor....



#75
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 aprilie 2018 - 07:59

Fără să vrei ți se formează o simpatie sau antipatie pentru ceva/cineva din felul în care este pus în cuvinte/imagini .

Trebuie mereu sa pastrezi starea alertă a creierului și să cercetezi, dar asta ia mult timp și energie și nu cred că e cineva pe lumea asta care sa nu fi înghițit o "gălușcă" din presa pe nemestecate (negândite). Și gata, poftim manipularea.



#76
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 aprilie 2018 - 08:05

Cred că există mereu intenția de manipukare, de la simplu i divid până la companii sau state.

 

Și între noi prezentam , alegem anumite cuvinte, cu scopul clar de a determina reacția așteptată de noi.

 

Exemplu: o sună pe mama cineva pentru ajutor financiar "că a ars o casa și au rămas doi copii fara adapost" întreabă mama ce vârstă au copiii? "19 și 20 de ani" , deci cuvântul "copii" nu prea avea ce căuta acolo, decât în scopul de a impresiona și a facilita donația.





Etichetat si cu facebook, date

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -