Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandalul Facebook - Cambridge Analytica

facebook date

75 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 16:23

Am tot dorit sa incep acest subiect despre acest scandal major  cu datele de la Facebook insa ba nu a mers forumul ba am avut alte lucruri de facut.

 

Insa ma asteptam sa il comentati si voi pentru ca stirea este semnificativa si cred ca are de a face cu multe probleme care se intampla in ziua de azi. E clar ca prin obtinerea de date, fake news si influentare ... a ajuns sa fie ales Trump si deja se discuta ca asa au influentat si accesat date care au dus la BREXIT.

Iata ca azi aflam ca un roman  care lucra la CAalytica  a fost gasit mort - in 2012 - in camera de hotel pe cand lucra la campania de alegere a presedintelor Kenyei. ... Clar ca se intampla lucruri de multi ani. Lucruri grave. Asadar foloeseu aceste date de multa vreme.

 

Datele acestea care sunt accesibile atat de usor = sunt cu siguranta si in mainile celor cu bani si putere. 

Desigur, veti spune... ce daca imi ia datele ... nu ma intereseaza ce face cu ele.

Ei bine, nu este corect ce face FB si nu cred ca asta va avea un impact pozitiv asupra lumii.

 

Ei bine, eu nu am descarcat aplicatii care ofera date si acces la informatiile mele ... insa aflu ca toti prietenii din lista mea de FB ce au descarcat aplicatii penibile (la moda este... sa vezi cum ai putea arata pe coperta unui magazin, cum aratai in alta viata ... etc) ... sugeau datele tuturor prietenilor din lista lor ... [batcap] iata-ma deci fara voie supta in aceasta hotie de date si informatii.

 

Nu stiu ce va urma insa nu e OK.  As vrea sa aud si punctul vostru de vedere. 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 17:18

interesant de citit Calul și cerbul din Breaza implicați în Cambridge Analytica. Fabulă despre Fake-news



#3
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:07

Eu am spus din timpul campaniei lui Trump, daca va aduceti aminte,  ca e acelasi patern cu brexitul , aceleasi slogane , aceiasi oameni , farage &co. A fost un fenomen de manipulare a maselor foarte bine studiat . Macar Churchill a recunoscut ca a" impuscat un porc gresit" ; cu Brexitul l-au impuscat din nou.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:16

foarte trist!!!

Se pare ca cine are bani - pune mana pe date. Iata ca si PSDul se gandeste sa le foloseasca. Nu degeaba se pare ca Dragnea va candida la presedintie. Pentru ca poate...

 

Exista insa multa lumea care crede ca Facebook traieste din publicarea video-urilor cu pisici...  [:-)))]



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:25

[batcap]

 

d111506b6d10395da16557d141ff285b.png



#6
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:59

Articolele de top din Gardianul de azi sut mult prea concludente . Cambridge Analitics intrece cu mult afacerea Watergate.

#7
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 12:36

Redactor, nu este vorba numai de ce le permite utilizatorul sa foloseasca (numerele din agenda de telefon) de ex sau ce ajunge la ei de la terte persoane (prietenii care te invita sa folosesti apps), ci si de detalii conexe: modelul de telefon folosit, numerele apelate, sms-uri trimise (cui, ora. data), programarile din calendar etc Volumul de date este urisas si se colecteaza si prin messegner nu numai prin aplicatia FB.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 14:08

Ioana, sigur ca da - ai dreptate. Nivelul si profunzimea informatiilor la care au acces este foarte mare. Da, datele se iau din toate aplicatiile lor - si de pe Fb dar si de pe Instagram sau Watsup. Apropo- de curand a spus creatorul Watsups ca ar trebui ca toata lumea sa isi stearda contul pentru ca ... informatiile care se iau de acolo sunt ....uriase.

 

(Wathaupp a fost cumparat de FB)



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 10:12

oribil

 

Facebook stochează istoricul apelurilor și SMS-urilor efectuate cei cu telefoane Android



#10
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 14:09

Si pentru alte modele de telefon- asa a aparut stirea aici, dar sincer nu-mi amintesc unde am citit-o.





Etichetat si cu facebook, date

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -