Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Impactul socio-emotional al retelelor sociale la copii

facebook social media

50 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:15

Un copil inteligent,pasionat de ceva nu sta pe net,caci nu are de ce !

Eu de ex.am interzis ,chair de la fetita mea,sa nu postez,etichetez nimic in ceea ce o priveste!

 

Asta mi se pare un punct de vedere complet ingust. Chiar crezi asta? Ar trebui ca pe net sa stea doar copiii prosti si fara pasiuni - dar iti spun eu - adolescentii din ziua de azi au crescut in social media asa ca o e prostie sa i-o interzici.

 

Cred ca rolul parintilor ne e sa adopte interzicerii sau a strutului - ci sa accepte realtatea sa il faca pe copil sa inteleaga mai degraba care sunt riscurile ...



#12
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:43

- Intalnirile, activitatile cu prietenii, iesirile, propunerile de vacanta, biletele la concerte, la teatre, la cinema, numerele de telefon de la diverse institutii, preinscrieri la facultate, ziarele, comenzi de carti, informarile din viata de zi cu zi, cazarile etc pe internet se fac, pe retelele de socializare.

 

 

Tot ce am bolduit se poate face pe internet in afara retetelor sociale. Nu zice nimeni sa ia cartea de telefon si sa caute numarul ptr teatrul x sau institutia y, cand e la un click distanta insa clickul ala nu este imperios necesar sa fie pe fb/ twitter etc

 

Primele 4 se pot face pe sms (multe telefoane permit crearea de grupuri) sau whatsapp sau aplicatii unde nu ni se mai serveste ‘vitrina’ vietii celorlalti si sentimentul de inadecvare scade.



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:54

Eu cred ca se face confuzie între rețele sociale și internet. In “rețelele sociale” nu e obligat nimeni sa între, cu atit mai puțin copiii, de acea eu cred ca e o falsa problema. Eu as ridica limita de virsta de a putea sa iti deschizi cont, la 18 ani. Cine a intrat cu acordul părinților, sa își asume acțiunea. Poți fi popular și avea o viața socială bogata și fără rețele sociale. Fiu-miu e cel mai bun exemplu.



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:54

dupa parerea mea, mamicile care ne spun ca trebuie interzis accesul la retele sociale ale copiilor - au copii mici.

E ca si schema clasica cand femeile fara copii se uita dezgustate la mamicile cu copii mici si spun: ntz ntz ntz.... al meu nu va face o astfel de criza niciodata  [soricel]

Vorbim mai tarziu  [pk]



#15
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:54

Viviana, nu as amesteca lucrurile practice care se pot face online, pe Social Media sau pe diverse site-uri cu influenta Social Media din punct de vedere emotional. Eu cred ca exista doua aspecte negative distincte (pe langa evident aspectele pozitive):

 

1. Timpul pierdut: e exemplu sa pierzi ore citind feedurile FB, Instagram ale celor pe car ii urmaresti. Informatie in general fara valoare, sau mai rau care te poate afecta emotional.

 

2. Impactul generat de acest FAKE LIFE pe care il afiseaza majoritatea tinerilor pe Social Media (si de aici apar starile depresive, FOMO, etc.)

 

Eu nu am o problema in sine cu Internetul ca activitate. De exemplu daca te uiti la un documentar sau la un Youtube cum sa canti la chitara, acesta nu il vad ca un timp pierdut. Copiii in ziua de astazi prefera aceste moduri de documentare in dauna cititului. Si nu am o problema cu asta.



#16
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 13:56

Eu cred ca se face confuzie între rețele sociale și internet. In “rețelele sociale” nu e obligat nimeni sa între, cu atit mai puțin copiii, de acea eu cred ca e o falsa problema. Eu as ridica limita de virsta de a putea sa iti deschizi cont, la 18 ani. Cine a intrat cu acordul părinților, sa își asume acțiunea. Poți fi popular și avea o viața socială bogata și fără rețele sociale. Fiu-miu e cel mai bun exemplu.

 

Aceasta limita de varsta exista pe FB. Era 16 ani, au coborat la 14. Dar nimeni nu o respecta! Sunt mii de parinti care deschid conturi de FB pentru bebelusi, pisici, etc. si nu le contrleaza nimeni. Mai mult, de cand cu GDPR-ul o sa fie si mai greu pentru retelele sociale sa impuna reguli.



#17
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 14:06

dupa parerea mea, mamicile care ne spun ca trebuie interzis accesul la retele sociale ale copiilor - au copii mici.

E ca si schema clasica cand femeile fara copii se uita dezgustate la mamicile cu copii mici si spun: ntz ntz ntz.... al meu nu va face o astfel de criza niciodata  [soricel]

Vorbim mai tarziu  [pk]

 

Nici eu nu sunt de acord cu interzisul. Nu rezolvi nimic. Acum de cand toti copiii au telefon mobil este chiar f. greu sa interzici ceva.

 

In plus doresc sa mai atrag atentia asupra unui fenomen: exista multi parinti care au impresia ca sunt la curent cu modul in care copiii activeaza online. Va spun de pe acum si cat se poate de dur: HABAR NU AVETI! sau ca sa nu va luati de mine prea tare o sa spun: Subestimati fenomenul crezand ca tineti pasul si sunteti la curent. Majoritatea parintilor sunt depasiti tehnologic, iar multi ideologic. 

 

Exemple personale: am cunostinte tehnice si de IT mult peste normal. Dar cu toate acecstea nu pot sa tin pas cu toate toolurile si la unele nu am acces. Spre exemplu Snapchat se bazeaza doar pe lagaturi directe. Nu exista profile publice. La un moment dat Andrei mi-a trimis invitatie de Snapchat pe care am acceptat-o dar primesc de la el putin continut fata de tot ce publica. El alege foarte atent ce postari catre cine le trimite.

 

Ideologic vorbind, Andrei a facut un test cu noi. Ne-a aratat 20 (doua zeci!) de MEMEs diferite  in care el murea de ras si eu si Mirela nu intelegeam nimic! Nu ca nu zambeam, nu intelegeam! Ele sunt bazate pe lucruri foarte subtile cu informatii pe care noi nu le urmarim. Exemplu: o remarca facuta de Tyga sau Kylie Jenner cu o zi in urma este sursa unor MEMEs pe care nu ai cum sa le intelegi daca nu esti la curent cu ce s-a intamplat. Aceste informatii se propaga asa  de rapid in randul tinerilor ca ei stiu imediat despre ce este vorba. Daca la asta mai adaugam slangul, prescurtarile, si pot spune ca traim in alta lume... 



#18
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 14:24

TEST: Andrei lanseaza in 2 saptamani o noua melodie Whip Up (a good life). Sunt curios cati dintre voi cunosc la ce se refera cuvantup "Whip". Si fara sa cautati pe net! Sunt curios daca cei din UK sunt la curent?

 

Cati dintre voi stiu ce inseamna:

  • Soden
  • DAB
  • Marco 
  • Gucci
  • Netflix ‘n Chill
  • NIFOC sau GNOC

  • 9 Short

Cati dintre voi au auzit de urmatoarele persoane:

  • KSI 
  • Jenna Marbles 
  • Yuya

  • Mihai Zmenta



#19
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 14:31

dupa parerea mea, mamicile care ne spun ca trebuie interzis accesul la retele sociale ale copiilor - au copii mici. E ca si schema clasica cand femeile fara copii se uita dezgustate la mamicile cu copii mici si spun: ntz ntz ntz.... al meu nu va face o astfel de criza niciodata [soricel] Vorbim mai tarziu [pk]

 

Titlul subiectului face referire la copii, aka < 13 ani. Si eu m-am mirat ca v-ati grabit sa dati exemple cu adolescenti si tineri adulti >18 (oficial adulti deja!).



#20
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 iulie 2018 - 14:33

cred ca rolul parintilor ne e sa adopte interzicerii sau a strutului - ci sa accepte realtatea sa il faca pe copil sa inteleaga mai degraba care sunt riscurile ...

 

 

Luna a spus cu totul altceva: ca fiica ei i-a interzis Lunei sa posteze pe social media despre ea (fetita).

 





Etichetat si cu facebook, social media

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -