Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandalul Facebook - Cambridge Analytica

facebook date

75 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 17:25

Ah ...

Acum catva timp aparuse stirea ca FB acceseaza camera telefonului sau laptopului insa erau unii care nu credeau - iata ca avem confirmarea in the Guardian

 

They can access your webcam and microphone
The data they collect includes tracking where you are, what applications you have installed, when you use them, what you use them for, access to your webcam and microphone at any time, your contacts, your emails, your calendar, your call history, the messages you send and receive, the files you download, the games you play, your photos and videos, your music, your search history, your browsing history, even what radio stations you listen to.

 

...  [:-)))]



#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 18:17

Dupa cum ziceam: 

Google knows where you’ve been

Google stores your location (if you have location tracking turned on) every time you turn on your phone.”

 



#23
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 19:55

Indignarea asta este super exagerata. Cum poti ca user ale retelei respective sa te indignezi cand in termenii licentei iti e specificat clar ca oferi accesul la toate datele pe care pui pe retea?

Cum poti sa dai ochii peste cap cu indignare si sa spui ca nu stiai ca "iti colecteaza datele" cand fiecare app care e deschis iti cere accesul specific la contactele tale si datele de profil? 

Am uitat sa citim? Sau pana nu a venit baiatul asta de la Cambrige Analytica nici nu ne-am obosit sa ne gandim oare de ce si-ar dorii facebook, google, yahoo, apple datele noastre?

 

De cate ori nu am venit sa arat ca materialele prezentate de diversi useri sunt neverificabile, sau pur si simplu sunt usor de demontat daca te obosesti sa nu le inghiti la prima vizionare. Ceea ce arata declaratiile whistle blower-ului de la Cambrige Analytica, nu e "perfidia corporatiilor" care de bine de rau iti dau un avertisment inainte sa-ti ia informatia, ci extrema naivitate a userilor, care pentru a afla "cum arata machiati ca un superstar" sau "ce personalitate au fost intr-o viata anterioara" apasa pe butonul YES - vreau sa ofer acces la lista mea de contacte si la profilul meu. 

Eu nu ofer accesul la profil si lista de contacte nici unei aplicatii.

 

PS. Daca vrei sa folosesti google maps ca sa localizezi o ruta spre destinatia ta trebuie musai sa le dai accesul la locatia ta, foarte putina lume merge sa caute si sa dezactiveze locatia dupa aia. 

 

 

Later edit:

Procedura de adunare a datelor nu e o noutate, se practica de foarte mult timp in special aici in US. Cand mi-am facut primul credit card aici in US (inainte sa existe FB), banca mi-a luat toate datele si nu mi-a specificat faptul ca isi rezerva dreptul de a vinde informatia respectiva altor institutii de credit. Am aflat un pic mai tarziu cand au inceput sa-mi apara in posta oferte de la alte banci pentru credit cards, cel putin 4-5 pe saptamana. Am incercat sa imi scot datele din baza de date sunand la numerele listate si surpriza... doreau sa afle SSN-ul si alte date personale. Nu mai vorbesc ca un pic de cercetare pe subiect a relevat ca de fapt nu te scot de pe lista.
Hotelurile, magazinele fac schimb de baze de date cu informatiile cumparatorilor. Si asta nu de ieri de azi.
Brusc lumea s-a infoiat la reteaua sociala, unde culmea culmilor, nici macar nu erai obligat sa iti creezi cont. Sincer fara credit card aici nu poti traii dar fara FB, twitter, Google+ si toate variantele poti sa stai linistit.

Editat de Madanic, 28 martie 2018 - 20:06 .


#24
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 20:07

Ce ziceti de Amazon Alexa, de Siri , si de casele inteligente? Aveti idee cata informatie personala oferiti? 



#25
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 21:21

Ce ziceti de Amazon Alexa, de Siri , si de casele inteligente? Aveti idee cata informatie personala oferiti? 

 

A aflat ca aspiratorul meu robot (Roomba, denumit afectua la mine acasa, Edgar) stringe date din casa: suprafata, unde este amplasata mobila, etc. 

Ma face acest fapt sa il arunc? Nu...stiu ca imi difuzeaza din casa si cu asta, basta!

 

Cambridge Analytica nu mi se pare un scandal referitor la stringerea de date ci de cine se afla in spatele acestei organizatii (Robert Mercer) si de politica pe care o impinge (iar votantii o inghit nemestecat) la un loc cu amicii gen Peter Thiel (printre fondatorii FB) care l-au sustinut masiv pe Trump si care au fost instrumentali in votul Brexit. Mlastina este adanca si masiv populata...la mijloc este politica, nu trafic de date. 

 

E greu de admis ca oamenii au fost grosolan manipulati si ca alergerile/referendumul a fost "furat". Si atunci...facem subiectul mai gen barfa :) 

 

https://www.newyorke...the-brexit-vote


Editat de antmil, 28 martie 2018 - 21:34 .


#26
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 21:52

Cambridge Analytica nu mi se pare un scandal referitor la stringerea de date ci de cine se afla in spatele acestei organizatii (Robert Mercer) si de politica pe care o impinge (iar votantii o inghit nemestecat) la un loc cu amicii gen Peter Thiel (printre fondatorii FB) care l-au sustinut masiv pe Trump si care au fost instrumentali in votul Brexit. Mlastina este adanca si masiv populata...la mijloc este politica, nu trafic de date. 

 

E greu de admis ca oamenii au fost grosolan manipulati si ca alergerile/referendumul a fost "furat". Si atunci...facem subiectul mai gen barfa :) 

 

https://www.newyorke...the-brexit-vote

 

Exact! Oamenilor nu le place sa auda ca s-au lasat manipulati. In realitate nu era greu de imaginat ca urmatorul pas e materialul propagandistic cu tinta.

Problema e ca neacceptand ca au fost creduli/naivi continua sa piarda din vedere exact radacina problemei. 

Ei pot incerca sa-ti vanda o idee/ o gogoasa dar atata timp cat esti hotarat sa analizezi cu atentie, logic nu sentimental informatia oferita, strategia lor nu va avea succes.

Daca continui sa te enervezi ca taurul la carpa rosie esti tinta lor. 



#27
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 martie 2018 - 02:41

Exact! Oamenilor nu le place sa auda ca s-au lasat manipulati. In realitate nu era greu de imaginat ca urmatorul pas e materialul propagandistic cu tinta. Problema e ca neacceptand ca au fost creduli/naivi continua sa piarda din vedere exact radacina problemei. Ei pot incerca sa-ti vanda o idee/ o gogoasa dar atata timp cat esti hotarat sa analizezi cu atentie, logic nu sentimental informatia oferita, strategia lor nu va avea succes. Daca continui sa te enervezi ca taurul la carpa rosie esti tinta lor.

 

Total de acord :)

Să observi că ți se colectează date sau că ești o țintă comerciala nu e așa greu (vezi reclamele care îți apar, legate de cuvinte cheie din mesaje, emailuri, etc), e mai dureros să te simți manipulat politic. Recunosc că până acolo nu m-am gândit, dar probabil din cauza că nu sunt activă în acest domeniu. Totuși recunosc că este perfect logic... Și  in natura omenirii. 

 



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 29 martie 2018 - 02:50

Chiar îmi amintesc de discuțiile de acum 20 de ani, de la începuturile accesului la internet (pentru mine vorbesc, alte țări și oameni au avut mai d timpuriu), când credeam că nu o să reziste mult pentru că "va deștepta" omenirea și nu e in interesul celor care vor sa conducă masele de manevră. Se pare totuși că se găsesc soluții, și cantitatea de informație la care avem acces nu este in masura sa produca schimbări majore în mentalitatea umană. 



#29
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 29 martie 2018 - 10:29

Mdanic, dar ce vina au cei din lista de contacte? Sa fiu mai clara- persoana x nu are Fb, etc dar era in lista din telefon a lui Q care are Fb.  Cat despre pliantele pe care le primeai, asa  e la voi . Unde locuiesc e de ani buni lege prin care sunt obligati sa aiba un mesaj standard la telefon unde poti sa iti dai sau nu acordul pt abordarea de catre ei.De asemenea ,  exista  optiunea asta on line.   



#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 29 martie 2018 - 11:37

eu nu cred ca FB e mai periculos decit alte site-uri unde iti lasi de buna voie toate datele si informatiile personale, poze, etc. 





Etichetat si cu facebook, date

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -