Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Mamici de Septembrie 2014 (Dovlecei de Septembrie) (17) Felicitari Arwen_76,Marru,CarmenStoica,Lolaria,Alina_mv,NicNic,Tuka81,IuliaTeodora,Clau1178!

septembrie gravidute mamici burtici

695 raspunsuri la acest subiect

#661
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 16:26

Si eu stau si ma minunez cu ce burta m-am ales. De acum fac si versuri.:)))) Nu ca eram vreun fotomodel, dar nici chiar asa. Astept sa treaca 40 de zile, sa merg la controlul de 6 saptamani sa vad ce imi zice doctorul si daca imi da voie la exercitii fizice, ma apuc de abdomene. Vreau sa fiu tanara si frumoasa pentru sot si copii.:))) Ii tot zic sotului ca ma duc la sala, sa fiu frumoasa, sa zica lumea ca suntem surori, eu si Irinuca mea.:))

 

Mamici, dar la voi cum de vin pediatrii acasa? V-am tot auzit zicand asta. Am facut si eu programare joi la pediatru ( dar la cabinet ) si sambata la ortoped pentru ecografia de sold. Sper sa fie bine la amandoua.:)



#662
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 17:43

Dragelor,

Eu am facut eo de sold imediat ce a implinit Tudor 5 saptamani. E bine, o sa vada si pediatru la controlul de 1 luna. 

Adriana, eu am cerut si cautat pediatru sa vina acasa, am si eu un fix cu microbii din cabinete. Si vaccinurile le fac tot acasa, vine sa ni le faca. La cat am tras eu sa am acest copil, nu ma risc cu nimic. Nu cred ca iti da liber la abdomene prea repede. Am inteles ca daca nu ai avut activitate inainte nu e bine sa faci sport intens mai ales daca alaptezi pentru ca substanta care-ti face febra musculara interfereaza, blocheaza prolactina.

Fetelor, Tudor la mine se potoleste, la altii mai greut. Intai il potolesc eu si asa il dau mai departe ca altfel se intarata rau si urla de mama focului. O fi bine, o fi rau... imediat dupa baita papa, dupa care somn de voie si e sigur la el in patut. Se trezeste in jur de 1-2 noaptea si de atunci il iau in pat. Fie doarme pe mine sa langa mine, fie pe tati. Ii dau si culcata san dar adorm ft repede si ma trezesc ca ma ustura sfarcul dupa juma de ora, el tot mufat e bineinteles. Ii place tzitzi doooamne, n-ar lua gura de pe ea.

In ce ma priveste, am niste dureri de spate, sani, dar ma omoara mainile. Durerile din ultimul trimestru nu numai ca nu au disparut, ci s-au accentuat. Noaptea nu mai este de mult prietenul meu.

Pup, incerc si eu Fb



#663
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 18:34

Buna fetelor!

Vad ca si-a revenit forumul, ma bucur.

Si eu am cont pe Facebook dar f rar intru. Stiu ca aveti intentii bune cu grupul acolo dar am vazut la f multe odisei ca asa s-au destramat, cateva din mamici au postat numai acolo si forumul a ramas gol. Pentru mine deocamdata e ok aici, pun semn de carte unde raman si citesc si raspund cand imi permite timpul.

 

Noi suntem singure in seara asta, sa vedem cum ne descurcam. Sotul a plecat in tara sa o duca pe mama, a fost destul pt ea 5 saptamani departe de casa. Piticuta doarme in cosul ei, sper sa-mi doarma la noapte. Aseara abia la 2 am reusit sa o pun la somn, a plans ingrozitor din cauza colicilor. Mama a leganat-o pana la 1 si eu inca o ora.

I-am facut o lista cu ce sa imi trimita pt colici din Ro, sper sa aiba rezultat. Am comandat si Protectis. Stiu ca Lulu ii dadea lui Thomas, se vad ceva efecte benefice?

 

Pishkot, pai ai baiat mare, daca ajunge si la 4 kg e mai mult decat bine!

Pe noi ne-a cantarit pediatrul la prima vizita, si mai avem programare abia in 3 noiembrie. Eu nu am cantar dar vad pe ea ca creste, deja avem cateva salopete pentru colectie, nu o mai ajung.

 

Eu nu stiu cum sa alaptez culcata, nu gasesc pozitia. De multe ori cand alaptez noaptea sunt asa de obosita ca imi pica capul in piept. Trebuie sa ma documentez si eu si sa incerc culcata, ca micuta doarme f bine in patul nostru. O iau dimineata dupa ce pleaca sotul si doarme pana la 11 fara pauze. Eu insa nu ma odihnesc bine, ca tresar la fiecare miscare de-a ei.

 

Arwen, ce norocosi sunteti ca ati scapat de colici! Eu nu stiu ce sa ii mai fac, plange asa cu jale ca mi se rupe sufletul. Sper doar sa treaca timpul mai repede, sa crestem si sa depasim perioada asta nasoala.

Pediatrul unde merg eu are 2 sali de asteptare, una pt copii bolnavi si una pt cei sanatosi, care vin doar la control sau vaccin. Pe noi oricum ne cheama cu o ora inainte de inceperea programului, pana nu vin pacientii, si nu ne prea intersectam cu alti copii. E mai bine pt voi ca vine acasa, nu trebuie sa te mai deplasezi tu.

Apropo de caca, si a mea face mereu, in fiecare scutec e cate ceva. Si o schimb des, ca se irita imediat. In 3 sapt am epuizat rezerva de scutece ce le-am cumparat inainte de nastere, peste 100 de bucati. Dar am refacut stocul saptamana trecuta. [:)] Cel mai mult ma deranjeaza ca trebuie sa o schimb noaptea, ii dau sa suga, aud ca face caca, o schimb si se trezeste de-a binelea. Apoi iar cu ea la adormit in brate. [smulgpar]

 

Eu sunt necajita ca nu reusim sa ii facem certificatul de nastere romanesc, si nici pasaport inca. Am sunat la consulat si mi-au spus ca acum se fac pe baza de programare iar programarile au ajuns pana in ianuarie 2015. [fal]  Am vrut sa o intreb pe secretara, le fac gratis, sau cum se poate asa lung sa astepti?! Trebuia sa sun cand aveam 5 luni de sarcina sa imi fac programare?! Chestia e ca nu ii pot cere dreptul de sedere aici fara pasaport , si fara dreptul de sedere nu pot depune actele pentru indemnizatie, alocatie, si ce mai trebuie. Ma incurca rau de tot. Sper sa reusim cumva pana la urma.

 

In rest, ma bucur de ea in fiecare zi. [il] Mi se pare ca e dintotdeauna cu noi.



#664
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 21:35

Helio Girls :)

Am reușit sa adorm piticul,care acum sforăie lângă mine și am zis sa intru repede sa vad ce mai este nou.
Adriana am cautat grupul pe fb însă nu am găsit nimic...
Arwen m ai pus pe gânduri cu mersul la pediatru pt vaccin pe virozele astea care circula acum,motiv pt care sun mâine sa vad dacă poate veni sa i l facă acasă,va ta...mai bine nu risc nimic,sper sa rezolv asa ;)
Oricum am asa o frica cu vaccinul asta de 2 luni ca am înțeles ca se cam face febra de la el...iar noi îl vom face înainte de botez,sper ca va fi ok.
Of Dauna te înțeleg cu colicii,e groaznic sa i vezi ca urla și nu i poți ajuta cu nimic...mie mi se rupea sufletul când îl vedeam cum suferă și al meu a făcut o forma ușoară,bine ca acum am scăpat de ei.

#665
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 14 octombrie 2014 - 21:37

Scuzați scrisul cam aiurea,sper ca ati înțeles ce am vrut sa spun, am o setare cretina la tel și scrie cum vrea el...

#666
oana92

oana92

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 00:03

10552527_716406451780124_3638045688309213167_n.jpg vaiaaai.mamici(cred ca acum am devenit toate deja,nu?) cat v-am cautat si intr-un final v-am gasit si ultimul capitol :d

 

bun sa va zic si despre noi cate ceva:am devenit mamica pt a 2-a oara,tot de baietel(rafael alexandru) pe 26august la ora 18:45 si a avut 3200g si 50cm care seamana cu frate-su :d.

 

m-am internat pe 24aug cu mici contractii neregulate(la 5-10min) insa peste noapte mi s-au oprit fara sa-mi fi dat/facut ceva dar mi se fisurasera membranele(nush daca d la controlul ginecologic din garda sau pur si simplu...) si am stat eliminand lichid pana marti cand mi-au indus nasterea printr-o perfuzie cu oxiton si in 6h am nascut.citisem tot felul d tampenii p net cu inducerea nasterii si eram terminata d frica dar n-a fost deloc asa,am avut un travaliu atat de usor incat nu-mi venea sa cred ca alea-s contractii de 7-8cm dilatatie,stiind ce am trait cu travaliul lui david(primul copil).travaliul mi-a fost usor insa nasterea,nu,din pacate :((...cand venise momentul nasterii m-am cam chinuit 30-45min pt ca dr ce era d garda si care pana la urma m-a si asistat la nastere o astepta p dr mea care era la 10min d spital sa vina spre mine(tineau legatura permanent la telef sa vada in ce stadiu sunt) dar rafa n-a mai vrut sa asteptam si am nascut cu dr ce era de garda :d in rest am nascut ff usor,am impins d 3ori si a iesit,m-a cusut si gata...inca dp ce l-am scos p bb si l-am vazut,i-am cerut moasei telef dp noptiera sa imi anunt sotul ca e "gataaa-exact asta i-am scris in msj) care m-a auzit cum tipam d durere :)))) 

 

in rest ce sa va zic?!suntem bine acum,dar trebuie sa ne apucam de kinetoterapie pt talus valgus si pt torticolis care nu e nmk grav,dar treb facut masajul asta.a avut si o nemernica d conjuctivita inca din maternitate care nu l-a lasat in pace vreo 4sapt si i-a trecut d-abia dp al 3-lea tratament,dar bine ca i-a trecut!cu colicii e bine,mai are si el "crize" dar f usoare,nu e un "terorist" cum a fost frate-su :)) laptic am avut,dar de vreo 2sapt l-am pierdut si nici nu imi pare rau pt ca nu statea la san si-mi era obositor si deprimant si in al 2-lea rand nu puteam face fata si  la mluls din 3 in 3h sa aibe mese,si la casa si la copii si la tot,as fi fost la balamuc acum probabil(nu vreau polemici pt tema alaptarii!) . 

 

david se comporta f bine si acum dp 7sapt aproape,nu a intervenit gelozia,din contra,sta numai calare p el si acum,sa il pupe,sa il mangaie,e grijuliu cand il aude ca plange etc deci nu ne asteptam la reactia asta din partea lui stiind ca are "probleme" afara cu copii d varsta lui(2+,3aproape).

 

sambata avem si noi botezul p care o sa il fcm acasa,in familie si cativa prieteni.

cam atat despre noi!

 

erau fete ce treb sa nasca la universitar in bucuresti...sunt curioasa,puiutii vostri au fost diagnosticati cu ceva la externare?cum am zis si mai sus,rafa a fost diagnosticat cu talus valgus(tine laba piciorului mai inghemuita cum a stat inghemuit in burtica) si torticolis(tine capul mai mult p stanga) si treb masate oasele ca sa isi revina si la una si la alta,d-aia ii treb kinetoterapie.eu daca nu-s medic.nu mi-as da seama de defrormatia piciorului,deci nu e vizibil...

 

hai ca am scris,nu gluma!va pupam si aveti grija de voi si d puiuti!


Editat de oana92, 15 octombrie 2014 - 00:16 .


#667
oana92

oana92

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 00:23

si noi trebuie sa bagam deja cateva randuri d hainute ca deja nu mai incape in ele si d la 3200 cand l-am nascut si 3050 knd am iesit din spital,a ajuns la 7sapt aproape la 4400g :d 



#668
danadana81

danadana81

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 08:07

Buna fetelor!!!

Nu stiu daca am spus sau nu, dar noi suntem diagnosticate cu reflux gastroesofagian.

Nu vomita, dar ia foarte putin in greutate.

Am luat legatura si cu un chirurg pediatru de la Grigore Alexandrescu dar a zis ca nu este deocamdata cazul de operatie, mai ales ca e micuta.

Se inneaca foarte rau cand papa, si ii vine ca o galgaiala in gat.

Este foarte greu, dar asta este....sper sa trecem cu bine peste.

Va pup si va doresc sanatate multa la bebei!



#669
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 08:13

Buna dimineata fetelor. Imi pare rau dana ptr problema cu fetita.. Nu se poate rezolva fara operatie?
Oana, ma bucur ca ne ai scris. Da , suntem mamici toate. Scriem mai rar ca ne ocupa cei mici timpul, dar e tare frumos.
Lulu, daena, aveti niste bebei superbi, sa fie sanatosi si mancaciosi.
Noi suntem bine, tot cum ne stiti, toata ziua la mami sau la tati in brate:)
Ieri am fost afara si am dormit muuult in carucior. Acum asteptam sa iasa soarele si fugim afara ca tare bine dormim :)
Voi ce faceti? Sunteti bine ?? Va trimitem pupiiiici

#670
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 15 octombrie 2014 - 10:58

Salut mamici,  [flo2]

 

Daena, pentru Tommy combinatia Protectis+ Espumisan functioneaza chiar bine. Toata ziua se partaie si parca nu se mai incovoaie asa. Sper sa functioneze si ptr micuta ta.
 

Dana, multa sanatate fetitei tale!

 

Oana, felicitari pentru voinic!

 

Pishkotel, cum il cheama pe puiul tau?

 

Alina, de la ce farmacie ai luat glicerina simpla (fara Borax) ?

 

Noi ne echipam de plimbare. Va pupacim!





Etichetat si cu septembrie, gravidute, mamici, burtici

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -