Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Mamici de Septembrie 2014 (Dovlecei de Septembrie) (17) Felicitari Arwen_76,Marru,CarmenStoica,Lolaria,Alina_mv,NicNic,Tuka81,IuliaTeodora,Clau1178!

septembrie gravidute mamici burtici

695 raspunsuri la acest subiect

#681
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 21:33

Hehe fete v am găsit în sf și pe fb,m am alăturat grupului vesel de mămici :),mulțumesc Lulu pt link ;)
Se pare ca mâncatul fructelor a avut efect în digestia lui Tudorache al meu,aseară am mâncat 2 prune iar astăzi a făcut kk de 2 ori de a trecut și prin pampers :))),așadar ma declar mulțumită și fericita ca am găsit remediu natural pt pb constipației.
Fetelor ce credeți? Tudor abia face 2 luni pe 21 iar mie deja mi au apărut "musafirii" :((... Știam ca pe perioada alăptării nu ar trebui sa apară însă nu este chiar asa...chiar nu mi era dor de ei.
Azi am alergat iar toată ziua prin oraș,am mai făcut cumpărături pt el,tot vroiam sa i iau un pledulet pt cărucior și nu găseam ce vroiam însă am ajuns prin Dragon și am găsit paturica minune :) apoi am fost la restaurant pt degustarea meniului de botez și stabilirea detaliilor,bine ca am scăpat..nu sunt prea împăcată cu aranjamentele florale alese însă nu mai aveam răbdare sa stau sa aleg.
Fug sa fac un dus :)

Noapte buna tuturor!

#682
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 16 octombrie 2014 - 22:11

Alina, ma bucur ca decurg bine pregatirile pentru botez. Si noi am fi vrut sa facem in Ro, dar nu se poate ca nu avem pasaport sa putem pleca. Asa ca va fi aici, dar mult mai restrans. Si imi facusem atatea planuri... In fine, important e ca suntem sanatosi si avem pe cine boteza. [:)]

Ce bine ca ai gasit leac pt constipatie! Nepoata sotului tot asa era, alaptata exclusiv pana la 1 an, era mereu f constipata. Dar si-a revenit cand a inceput sa pape mancare. Bine ca la  voi merge asa, sa mananci tu si sa aiba efect la el.

Cu musafirii, nu cred ca e regula. Sunt femei care nu au deloc pe perioada alaptarii, dar stiu si cazuri cand s-a instalat ovulatia destul de repede. Eu inca mai am lohii, oare cat mai tin?



#683
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 06:43

Neataaaa!

Lulu, multumim pt link, azi sper sa reusesc sa ma alatur grupului.

Daena, se mai intampla sa planga bebeii asa, chiar si afara. O pateam cu Luca. Acum nu am curajul sa plec prea departe cu Ioana, dc mergem in parc suntem cu sotul cu masina, sa putem ajunge repede acasa dc urla. Cu Luca nu eram asa ... paranoica :(

Alina, spor la pregatiri! Noi nu stam prea bine la capitolul asta...

Fetelor, eu am o problema cu bebita de miercuri seara: ea, care facea caca o data pe zi, a inceput sa faca des rau adica de 13 ori on 24 ore. Face putin si des, dar nu moale spre apos... Sa merg cu ea la spital? Pediatra ei e in concediu... nu stiu ce sa fac :(

#684
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 08:28

Neata frumoaselor,

Crisa, al meu face dupa fiecare alaptat aproape. Asa face de cand a venit pe lume, dupa ce s-au curatat intestinele de meconiu. Ar fi bine sa intrebi un pediatru totusi, daca inainte facea o data pe zi. 13 ori e cam mult totusi.

Daena, asa plang micutii cateodata. Nu prea avem ce sa le facem. Si piticotul are episoade din astea, de aia ieri i-am luat un leagan electric in care sa il pun sa se linisteasca. Cum sunt doar eu cu el cred ca as lua-o razna sa planga asa des. Am vazut ca e incantat si ii place si se linisteste in el daca e marait.

va pup!

#685
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 10:25

Cris nu cred ca e pb ca bobita face kk de atâtea ori pe zi,mie pediatra mi a spus ca ar trebui sa facă dp fiecare masa însă nu este o regula,atâta timp cât mananca bine și ia în greutate eu zic ca este ok însă pt liniștea ta poți întreba și pediatrul sa vezi ce zice :)
Daena îmi pare rău că nu puteți face botezul în tara,asa cum ți ai dorit însă vb ta,important este ca aveți ce boteza,restul sunt detalii. Noi ne agitam atât de mult cu botezul sa iasă ok pt ca avem mulți invitați,prieteni,care abia așteptau o astfel de ocazie,mai ales ca de la nunta noastră au trecut 4 ani iar atunci nu ne permiteam sa facem ceva mai amplu,am avut o nunta simpla dar frumoasa la care toată lumea s a distrat pana la 6 dimineață,sper ca și la botez sa iasă la fel sau chiar mai bine. Avem și multe momente drăguțe,gen Minie și Mikey care se vor juca cu copii și i vor picta pe fata timp de 2h,dp care avem ursitoarele,care vor fi puțin altfel la modul ca vor face o sceneta comica la care vor participa și invitații,dp asta avem cântăreț de muzica populara,apoi o prietena cântăreața deci evenimentul va fi destul de plin de distracție :),am asa emoții pt cum o sa iasă și eu și al meu soț,el este chiar stresat,s a trezit azi de la 5 dim și se gândea numai la asta :)))
Lulu leagăn avem și noi doar ca nu este electric,e pe sistem manual,însă piticului ii place sa stea în el pt ca poate explora mai bine lumea din jur,deja a devenit curios,ar vrea sa se ridice,se enervează,offf ce ma așteaptă :)))
De azi și pana duminica am 2 copii nu 1,o am și pe sora mea de 8 ani în grija,abia vad cum e cu 2 pitici,o aștept acum de la școală sa ne apucam de teme ;)
Nic cum mai stați cu mucii?pe noi iar ne au năpădit nenorocirii,nu mai scăpam de ei...
Apa..Fetelor,vedeți ca ieri a băgat la Lidl aparat de aerosoli la 125 lei,noi ne am luat pt ca este bun,l am găsit pe alte site-uri cu 350 lei asa ca am zis sa profitam,cu siguranță vom avea nevoie la un moment dat de el.

Pupici

#686
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 10:47

Alina, bafta cu 2 copii! Ai noroc ca surioara ta e deja mare :). Multumim pt pontul cu aparatul de aerosoli.
Dar voi chiar veti avea un botez superb! Felicitari!

#687
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 12:08

Alina inca ii are. Mai trecusera dar au revenit. Ii trag cu batosta bebelusului de 2 max 3 ori pe zi. So dupa ce ii trag iar il aud haraind. Dar nu am ce sa ii fac.

Al meu sta in lesgan sau la carusel dar f putin.

Crisa si eu in parc prefer sa merg cu al meu cu masina. Mi-e groaza daca incepe sa urle :)))

Daena imi pare rau ca nu puteti ajunge in tara. Dar poate apoi dati o petrecere cand ajungeti cu prietenii si rudele de aici :)

Si noi am cam terminat cu pregatirile pt botez. Acum in weekend dam lista cu preparatele alese si mai am de luat marturii si cruciulite. Voi folositi si baloane? Cat despre aranjamente florale, cei de la restaurant au deja unele dar artificiale. Eu de regula sunt impotriva lor, dar ce au ei sunt destul de simple si par f reale. Sunt niste buchetele micute si albe. Oricum, cum a zis si Alina, stam tare prost cu timpul si cheful ca sa stam la ales altceva.

Noi il vom face duminica pe 2 noiembrie si o sa fie de zi ca sa terminam pana seara pe la 10. Tortul o sa il comand la un laboratot, Dor de dulce. Am mancat de la ei anul trecut unul din iaurt si cirese si a fost super bun. Sper sa fie la fel si acum :)

Gagici zau ca as vrea sa ne vedem iar ca mi-e dor de voi, dar nu stiu cum sa facem. Cum inca mai suntem prinse fiecare cu cate una alta. Dar gasim noi timp :)

Pupici gagici si bebici :*

#688
LittleLulu

LittleLulu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 12:31

Ce fain fetelor ca faceti botezul deja! Abia astept sa vad poze! Noi abia la anul pe 17 sau 24 ianuarie il vom face. Iubi vine acasa abia pe 8 noiembrie si pleaca pe 12 decembrie, dar e post si nu putem tine, apoi vin sarbatorile si el e plecat iar si abia in 7 ianuarie vine acasa. Am vb cu preotul cand a fostsa ii citeasca piticului la 7 zile si a zis ca e numai bine in ianuarie sa ii facem botezul. O sa imi confirme cand merg ptr molifta de 40 de zile. E un om deosebit si vreau el sa il boteze pe micut. 



#689
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 15:16

Buna fetelor!

Deci sa inteleg ca eu am fost curajoasa sa plec cu ea asa departe la plimbare, si singura... Cred ca o sa ne limitam la parcurile din imprejurimi, cel putin pana mai creste.

 

Incerc sa fac o salata orientala de dimineata, deocamdata am fiert cartofii. Urmeaza ouale, poate reusesc sa si mananc pana diseara. Si vreau si putina curatenie sa fac. Profit ca a adormit, sa vad cat o tine.

 

Crisa, a mea face kk in fiecare scutec, nu le-am numarat. Asa face de cand s-a nascut.



#690
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 16:29

S-a trezit. Măcar am fiert ouăle și am aspirat.



Etichetat si cu septembrie, gravidute, mamici, burtici

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -