Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de Octombrie 2014 - Capitolul 1

bobocei octombrie 2014 copii mamici

29 raspunsuri la acest subiect

#21
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 15 mai 2016 - 09:20

Helloooo luuumeee, bobocei maaari mamici ocupate!

 

Ce mai faceti, cum o duceti? Sper ca sunteti bine cu toti, sanatosi, voiosi, plini de energie si veseli :)

 

Ne e dor sa va mai vedem si sa auzim noutati.

 

Din pacate timpul trece extrem de repede... :( si nu mai apucam sa facem tot ce ne planuim.

 

Uite ca am trecut de un an jumatate si ne indreptam spre 2 ..Doamne unde a fugit timpul asta?

 

Un mic rezumat de la noi; avem 8 dintisori si 4 masele. Acum ne chinuim (Cred) cu caninii - nu se vede nimic inca dar a inceput sa planga noaptea si presupun ca ei cresc si il dor gingiutele. Cu mancarea stam asa-si-asa. Mananca ciorbite dar nu bea lapte (l-am intarcat de aproape o luna) si nu ii place mancarea "uscata" gen pui sau orez etc. dar ne chinuim. Avem in schimb o listuta de cuvinte in repertoriu :))) si mai vb pe limba noastra toata ziulica :)

 

Va imbratisam pe toti si pe toate cu drag  si asteptam si de la voi vesti :)

 

Pupici!



#22
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 12:32

Buna Anda,

 

 

Ma bucur c-ai scris chiar si eu ma intrebam ce mai fac mamicutele? se vede ca-s foarte ocupate cu bebeii nazdravaneii :)

 

Noi suntem bine in mare, avem ca si voi 8 dintisori si 4 maselute si cred ca vor aparea caninii. Suntem foarte vorbarete, are si cuvinte care le spune corect dar si foarte multe pe limba ei :) .Cu mancarica nici noi nu stam bine, avem zile si zile, ciorbica o mai papa, fructele nu prea :( , in schimb ne titilim de cand ajung acasa pana a doua zi dimineata cand plec la munca, nu mai zic de weekend :). Am tot zis c-o intarc dar e ffff atasata de titi, nu stiu cum sa fac, n-as vrea s-o traumatizez :(. Am incercat s-o pacalesc ca titi doarme sau c-a papat-o catelul dar nimic trage de mine, ma dezbraca si-si ia titi a ei, ce sa-i fac? Si as vrea s-o intarc ca poate va manca mai bine si va dormi mai bine dar mi-e si foarte mila de ea, se da o lupta in mine :(, plus ca ma gandesc daca nu mai are titi cum va mai adormi sau daca o vor durea dintisorii cu ce se va mai calma? offf... As vrea sa-mi dai reteta de intarcare pas cu pas si sa-mi spui daca si al tau era la fel de atasat de titi? te rog, te rog!

 

Va pup si va imbratisez cu drag!



#23
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 12:59

roxy, si mie mi-a fost greu cu intarcatul, am dus o lupta cu mine mai mult... eu am luat-o treptat, nu am putut brusc. Am tot scos din mese pe rand pana au ramas strict mesele de somn. Apoi le-am scos si pe alea tot asa usor. Cand se obisnuia sa treaca peste o obisnuita repriza de supt fara probleme ( ii distrageam atentia de obicei) o scoteam si pe urmatoarea.

Si eu ma temeam ca nu va adormi fara titi :(

S-a intamplat ca a trebuit sa plec intr-o zi si sa nu apuc sa ajung la amiaza sa ii dau sa suga pentru somn asa ca maica-mea l-a adormit fara probleme in 10 minute! Am vazut ca poate si nu cere am zis ca de atunci sa incerc si eu in premiera adormitul fara "nani" cum ii zicea el :) - doar pentru amiaza la inceput. Am pus plusul sa doarma si ne-am pus pe pat amandoi. Evideeeeeeeent a cerut a cautat a tras a plans un pic. 2-3 zile a fost mai greu apoi adormea fara probleme la amiaza si fara sa suga. Tot asa dupa un timp i-am scos si ultima masa de seara :( mai mult plans pentru mine decat pentru el, sentimente de vinovatie etc dar au trecut. Nici  n-a durat o saptamana fara sa mai ceara sau sa traga de mine.

De dormit doarme cu mine dar somnul clar e imbunatatit. Nu se mai trezeste noaptea, doar plange in ultimul timp dar o pun pe baza durerilor de gingii.

Problema la noi e ca nu vrea nici un alt tip de lapte sa mai bea, asa ca incerc sa ii dau in mancaruri mai multe lactate.

Nu e o decizie usoara, stateam mereu si ma gandeam ce si cum sa fac, ma apuca plansul inainte sa si hotarasc ceva dar a trecut :)

Fiecare pui e diferit, si al meu era f atasat de titi, naaani-naaani striga dupa ea :) dar mi-au ramas cateva poze amintire, 1 an si 7 luni bifate :)

Mult succes si spor la titilit pana atunci ;)



#24
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 13:28

Multumesc Anda, nu ma gandeam ca poate fi asa greu cu intarcatul, in primul rand pentru noi mamele :(. 



#25
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 13:44

Am uitat sa te intreb daca ai luat pastile pentru oprirea lactatiei sau ce ai facut? Ti-a fost rau? :(



#26
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 13:56

da, nici eu nu m-am gandit ca poate fi atata de grea aceasta despartie :(

 

Nu, nu am luat nimic si nici nu am avut probleme, cred ca si datorita faptului ca intarcarea a fost treptata si lactatia s-a reglat in timp. ajunsesem la o singura masa pe zi seara, deci nu mai sugea mult. La capitolul asta am avut noroc, cu toate ca asta era alta spaima pentru mine :) la inceput aveam mult lapte, cam pana la un anisor cand sugea din stangul de exemplu curgea si din dreptul :))) eram mereu cu tampoanele de sani cu mine :))

 

Il luam mereu in brate il mangaiam si ii spuneam ca mami e cu el nu pleaca nicaieri, il pupam si statea asa o bucata, uneori il mai leganam usor dar acum deloc. Desi sunt ziel cand stam cate o ora la amiaza dar si seara pana adoarme. Ma fac ca dorm :) si nu-i usor :)))

 

Trebuie sa ne gandim ca e o perioada ce va veni mai devreme sau mai tarziu :)

 

Tine-ne la curent :)



#27
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 17 mai 2016 - 13:57

dar uite, acum la o luna de la intarcare, inca mai am lapte daca strang putin, dar nu ma doare nimic :)



#28
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 25 septembrie 2016 - 08:21

Helloooo mamici si pitiiici!!! Cine mai este prezent? Offf mi-e dor sa aud ce mai fac copilasii? Cum sunteti? Cine a inceput gradinita? Noi la anul cred, mai stam acasa cu mami :)

Am inceput antrenamentul pentru olita, incet incet progresam

Ce mai faceti?????????



#29
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 25 septembrie 2016 - 08:36

Uitati, tocmai am facut un grupulet pe FB,  grup inchis, poate ne adunam mai usor sa mai schimbam o vorba ;)

 

Mamici de Septembrie - Octombrie 2014 >>AICI

 

Va astept cu drag sa il "populam :)



#30
Tamia

Tamia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 03 aprilie 2017 - 12:12

Bună,

Fetele îmi pare rău că nu vă mai găsesc, chiar aș fi vrut să mai știu cum vă descurcați, dacă sunteți sănătoși.

Pupici de la rătăciți




Etichetat si cu bobocei, octombrie, 2014, copii, mamici

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -