Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mămici în străinătate

mămici străinătate

17 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 14 februarie 2017 - 23:16

Nu sunt deloc stresată din cauza atacurilor teroriste, ele de obicei se petrec în jurul orelor de vârf și în locații foarte aglumerate pe care localnicii le evită (și destul de rar ultimul în afară de ăsta a fost în Iulie). Mă înțeleg extrem de bine cu părinții soțului mei și cu surorile și frații săi. Am zis mai sus că avem întâlniri toți la fiecare 2 săptămâni. Acum că sunt din noi însărcinată soacra și socrul au venit la mine să aibă grijă de una și de alta (am mai zis soțul meu este destul de des plecat). Soacra va găti, va face curat, va avea grijă de copii iar socrul se va duce în oraș la cumpărături, repar prin casă etc. Ăsta e un obicei aici când o noră e gravidă toată familia vine să aibă grijă de ea pentru a fi cât mai puțin stresată. :)

 

felicitari si o sarcina usoara (nu remarcasem asta la semnatura ta). tocmai acum am aflat si de o neapoata de-a mea ca e insarcinata....ce coincidenta.

 

ma bucur pt tine ca ai tot ajutorul neccesar si ca ai parte de o familie buna.



#12
ZoePete

ZoePete
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 19:28

Bună! Eu sunt în USA de ceva timp, pot spune că acum mă simt super integrată!  [:)] Eu am 1 băiat pe nume Kai de 19 ani (acum e la faculate la UCLA), și o fată pe nume Iris de 14 ani. Eu iubesc viața aici, mai ales vremea! [il] Văd că și Michelle e din USA, eu locuiesc în Chula Vista, California dar am locuit și în San Francisco. 



#13
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 17:20

Buna, eu locuiesc de patru ani in Germania , dar vad ca la forumul mamicilor din Germania nu s a mai scris demult. 



#14
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 23:15

Bună! Eu sunt în USA de ceva timp, pot spune că acum mă simt super integrată!  [:)] Eu am 1 băiat pe nume Kai de 19 ani (acum e la faculate la UCLA), și o fată pe nume Iris de 14 ani. Eu iubesc viața aici, mai ales vremea! [il] Văd că și Michelle e din USA, eu locuiesc în Chula Vista, California dar am locuit și în San Francisco.


ma bucur ca ai venit pe forum. chiula vista...pe langa san diego , nu?
spune mai multe de zona ta, viata in general.

#15
ZoePete

ZoePete
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 23:29

Da, pe lângă San Diego. 

În zona mea sunt foarte mulți hispatici (mai mulți decât în restul Californiei) deoarece suntem chiar la graniță cu Mexicul, prețul caselor este puțin mai scăzut, multe locuri de distracție pentru adulți și copii cum ar fi: SeaWorld San Diego, San Diego Zoo Safari Park, Belmont Park, etc. , distanță relativ mică din Chula Vista până în Los Angeles cam 125 mile (mergem mai mereu, eu iubesc Santa Monica, Pacific Park, plajele din Malibu).  [usa]



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 00:30

am fost o data in san diego la sea world...dar de mult, in urma cu aproape 20 de ani...anul asta vrem sa revizitam zona.
fiu-miu e innebunit dupa plaja, ocean...si astea sunt ce ne lipsesc in zona mea, dar soare avem din plin.
am stat in zona Torrance mai bine de 10 ani,in fiecare weekend eram la ocean, jogging pe plaja.

tu avind copiii la facultate aici poate ne dai si noua mai multe informatii, la subiectul cu facultatea in USA...de la scoli, licee...

#17
White_Angel

White_Angel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 29 decembrie 2017 - 08:08

Bună! Am locuit 5 ani în Grecia (am ajuns ca turist și între timp m-am îndrăgostit de un grec) și de 2 ani și 10 luni locuim in Germania. Aici nu m-am putut acomoda din cauza vremii, oamenilor etc. Anul care vine nevreintoarcem acasă în Grecia. Limba germană am învățat-o din obligație, nu din plăcere așa cum a fost cu limba greacă. Momentan nu avem copii împreună, deși la anul ne pregătim să facem

Editat de White_Angel, 29 decembrie 2017 - 08:12 .


#18
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 28 iunie 2018 - 17:02

Asfiya,esti un exemplu viu ca viata in Arabia Saudita,e posibila si nu are nici o legatura cu ce se vehiculeaza in mass-media.

Eu traiesc de 16 ani in Emirate,si daca sotului meu nu i-ar placea Romania asa de mult si ar fi mai putin cald,nu m-as intoarce niciodata acasa.

 

Ne-am prelungit sederea datorita ratelor la banci,scolii fetitei mele,insa per total am avut o viata frumoasa si nu imi pare rau de alegerea facuta,de a veni intr-o tara ,pe atunci,necunoscuta,des confundata cu Arabia Saudita.

Aveam rude chiar la Jeddah,care intre timp au emigrat in SUA,insa aveau o viata absolut perfecta.

Iti doresc sarcina usoara si toate cele bune!


Editat de Luna75, 28 iunie 2018 - 17:29 .




Etichetat si cu mămici, străinătate

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -