Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2016 (Dovlecei deSeptembrie 2016)

bravida sarcina septembrie 2016 mamici

473 raspunsuri la acest subiect

#21
ELEnNa_12

ELEnNa_12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 13 februarie 2016 - 22:58

Bună fetelor Sunt mămică de băiețel 3 ani și 2 luni. Acum sunt însărcinată în 9 săptămâni și am DPN pe 17 sept 2016. Speram sa fie o fetita! Ma confrunt cu grețuri și vărsături. Dureri de spate și sâni. Ceva mai pronunțate decât la prima sarcină. Dar la fiecare e diferit. La mine ambele sarcini au fost grele. Sarcini ușoare sa aveți și ne mai citim pe aici! ☺

#22
Ella_b

Ella_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 15 februarie 2016 - 11:31

Incet si sigur am ajuns si in cea de-a 9-a saptamana de sarcina. Nu  mai au sanii tensionati, m-au lasat si durerile de spate parca si oboseala mi-a mai trecut, insa nu am experimentat ametelile si nici greturi nu am prea avut. In schimb sunt stresata, de cele mai multe ori fara motiv real. Voi cum stati la acest capitol?


Editat de Ella_b, 15 februarie 2016 - 19:51 .


#23
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 16 februarie 2016 - 20:55

Viitoarelor mamici, cum sunteti cu burticile? Se observa ceva? Eu parca am inghitit un dovlecel de-a binelea, si sunt abia in saptamana 11. Balonata nu sunt. Deci ori e pe bune, ori incep sa se acumuleze kilogramele. Va pup si sper sa ne incingem la discutii cu timpul!  [flo2]



#24
Oana1609

Oana1609

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 17 februarie 2016 - 20:39

Bună. În săptămâna a 10 a și sunt la fel de balonata /grasa /umflata. Cine ma vede ma întreabă dacă am gemeni sau dacă sigur nu am mai multe luni. 

 

Ma simt foarte jenanta.  



#25
andreearoxy

andreearoxy
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 13:23

Buna mamici, si eu sunt o viitoare mamica de dovlecel :)) am DPN 6 septembrie.

Acum am 10 saptamani cam 2 zile , de vreo saptamana am scapat de greturi si mi-a revenit usor apetitul, inca ma mai supara durerile de cap, ametelile uneori si mirosurile de tot ce inseamna mezeluri si afumaturi .

Si mie imi pare ca deja ma strang unii pantaloni:) in weekend s-a minunat o prietena cand m-a vazut cat am burtica, dar eu cred ca e doar din cauza balonarii si a constipatiei care imi da mari batai de cap .



#26
ELEnNa_12

ELEnNa_12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 15:29

La prima sarcină cu băiatul eram puțin mai plinuta. Aveam vreo 58 kg cand am rămas însărcinată. S a cunoscut burtica abia pe la 16 săptămâni. Acum aveam vreo 52 kg când am rămas însărcinată si dupa 9 săptămâni deja nu reușesc sa mai închid nici o pereche de pantaloni la fermoar. Ceva e în neregula. Probabil am și pus ceva pe mine dar tot ciudat mi se pare. Pt ca eu și vărs ce mananc de multe ori. Dar burta e mare și nu sunt balonata. Clar se vede sarcina și bebe are vreo 3 cm. Sper sa ma mai încapă paltoanele pana trece frigul. Ma pun pe cumpărat colanți pt ca nu are rost sa dau banii pe blugi. Practic cresc văzând cu ochii. Dovleceii ne umfla rapid. Haha. De unde sunteți fetelor? Eu București.

#27
fistikutz

fistikutz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 18 februarie 2016 - 18:08

Bucuresti si eu! [pk]

In ceea ce priveste burtica... mica sau mai maricica - oricum ar fi, eu abia astept sa vina primavara si sa trec la hainute de graviduta. Mai ales ca acum pot, in sfarsit, sa ma laud cu un decolteu.. interesant  [striptis]

Ca remediu pentru constipatie eu beau dimineata, pe burta goala, un iaurt din acela... prezentat ca ajutand tranzitul intestinal. Cu niste fructe spre pranz si multa apa... pana acum a functionat (si eu iau si putin mai mult fier, anemica fiind).

in rest... ma omoara psihic lipsa vreunui simptom, vanez orice urma de greata sau ameteala, asteptand cu sufletul la gura fiecare ecografie ca sa ma linistesc ca bebe e bine si creste la caldurica. 

Aveti ceva planuri de vacanta cu burtica?



#28
andreearoxy

andreearoxy
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 februarie 2016 - 09:59

Eu sunt din Timisoara

Multumesc de pontul contra constipatiei, dar parca nu ma mai atrag iaurturile, am mancat la inceputul sarcinii cand aveam greturi, le combinam cu visine congelate si erau foarte acre si bune :)) la fel s-a intamplat si cu covrigii boromir si cornurile cu dulceata, batoanele cu cereale, vreo 3 saptamani numai asta mancam, acum imi place carnea fiarta sau la cuptor si fructele.



#29
arianna05

arianna05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 24 februarie 2016 - 10:15

Timisoara si eu si stiu ca si Ella e tot din Timisoara :-)

La mine singurele simptome sunt sanii usor durerosi si un gust naspa rau in gura.Pentru constipatie folosesc cu succes semintele de chia lasate la inmuiat 30 de min sau ca atare.

Cat despre mancare,sunt putine lucruri pe care le pot manca acum,nu neaparat sa imi e greata si pur si simplu nu imi trebuie.

Din lista celor acceptate mentionez:paste,cartofi,carne la gratar in curte(nu pe aragaz),mici(oriunde si oricand),ridichi si legume verzi plus orice fruct in special struguri si pepene galben,cereale fierte gen mei,ovaz,quinoa cu fructe,cremwursti de casa,paine cu unt si sare si cam atat.

Sper sa se termine perioada asta si sa reintru in normal cu mancatul ca deja nu mai stiu ce sa mai gatesc :-)



#30
cathaleya

cathaleya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 24 februarie 2016 - 11:37

Si eu tot din Timisoara.din cate citesc eu stau pana acum cel mai nasol la capitolul mancat-- in continuare vars aproape dupa fiecare masa.Abia astept sa imi treaca greturile.Voi va odihniti bine noaptea?(eu visez tare ciudat

 

O ZI FAINA SA AVETI!doar e DRAGOBETELE! CU PUPICI PT BURTICI





Etichetat si cu bravida, sarcina, septembrie 2016, mamici

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -