Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mămici în străinătate

mămici străinătate

17 raspunsuri la acest subiect

#1
Asfiya

Asfiya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 21:48

Haideți să cunoaștem mămicile românce de pe alte meleaguri! [:D] Eu sunt din Timișoara dar în 2003 m-am căsătorit cu soțul meu care e arab și ne-am mutat în Jeddah, Arabia Saudită. Cu religia nu a fost nici-o problemă pentru că eu provin dintr-o familie de musulmani. În anul 2006 am născut și cele 2 minuni ale mele: pe Zair (primul) și Zara (a doua) diferența de vârstă fiind de 5 minute. Despre viața de aici vreau decât să vă zic că nu este deloc cum media o face să pară: femeile nu poartă burqa (haina aia care îți acoperă tot corpul până și ochii), majoritatea purtând abaya și hijab; internetul este cenzurat dar cam 80% din populație are VPN instalat și nu au probleme; e adevărat că femeile nu pot conduce dar unele pot (inclusiv eu) dacă arată că soțul lor este plecat mai mult timp (al meu mai mereu pleacă cu afaceri prin Țările Golfului); adevărat, majoritarea femeilor nu ies din casă neînsoțite dar unele (din nou, și eu) ies în grupuri mai mari, ceea ce e permis dar Jeddah e un oraș puțin mai ne strict și unele ies și singure cu copiii; nu sunt atacuri teroriste în fiecare zi! cum accesul în țară este destul de restrâns, nu prea are cine să comită atacuri (din exterior) și celor din interior le e frică din cauza pedepselor foarte stricte cum e moartea, închisoare pe viață... etc. Acum aștept să vă descrieți și voi puțin "a doua patrie", cum e viața acolo, cum v-ați acomodat, etc. [pace]


Editat de Asfiya, 11 februarie 2017 - 00:31 .


#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 10 februarie 2017 - 23:54

bine ai venit!

 

wow, f interesant ce ne povestesti si  te astept cu mai multe povestiri. nici nu-mi pot imagina cum e sa traiesti in arabia saudita .

 

eu sunt in america din '97 si am un baiat de 13 ani. imi place tara asta si ma simt aici "ca acasa".

 

ref la religie, eu sunt credincioasa crestina.

 

 poate subiectul ar trebui mutat la diaspora.


Editat de michelle-usa, 10 februarie 2017 - 23:55 .


#3
Asfiya

Asfiya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 11 februarie 2017 - 00:29

bine ai venit! wow, f interesant ce ne povestesti si te astept cu mai multe povestiri. nici nu-mi pot imagina cum e sa traiesti in arabia saudita . eu sunt in america din '97 si am un baiat de 13 ani. imi place tara asta si ma simt aici "ca acasa". ref la religie, eu sunt credincioasa crestina. poate subiectul ar trebui mutat la diaspora.
Am vizitat și eu SUA prin 2000 ce e drept doar partea de Vest (Los Angeles, San Francisco, Las Vegas) și e superb.

P. S. Dacă ar trebui mutat rog un moderator să facă asta. 



#4
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 12 februarie 2017 - 15:50

Asfiya , cum e la voi , aveti grupuri de mamici , va intalniti periodic . Ai pe cineva din Romania sau esti numai cu familia sotului .

#5
Asfiya

Asfiya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 12 februarie 2017 - 21:00

De obicei ne întâlnim în fiecare sâmbătă și duminică să mergem cu copiii prin parc, la shopping, restaurant etc. dar și în cursul săptămânii când trebuie să mai mergem prin oraș să cumpărăm una alta (asta când nu e soțul acasă). Aici sunt decât cu soțul și copiii dar mama mea vine foarte des (câteodată și de câte 5 - 6 ori pe an), îi place mult: vremea, să viziteze Mecca (suntem decât la o oră de el), oamenii foarte prietenoși, să petreacă timpul cu copiii. Și avem întâlniri foarte dese cu familia de aici: soacra și socrul, cumnatele și cumnații cam la fiecare 2 săptămânii vin toți pe la mine sau mergem noi la unul din ei și ne întâlnim toți (copiilor le place foarte mult mai ales că se întâlnesc cu verișorii lor). În România mergem o dată pe an.



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 februarie 2017 - 12:58

Asfiya, tu esti in poza de la profil ? Daca da, esti superba.

Asfiya inseamna ceva in limba araba ? Dar numele copiilor tai, se pot traduce, inseamna ceva anume ?


Editat de CorinaDani, 14 februarie 2017 - 13:02 .


#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 14 februarie 2017 - 21:59

am

 

Am vizitat și eu SUA prin 2000 ce e drept doar partea de Vest (Los Angeles, San Francisco, Las Vegas) și e superb.

P. S. Dacă ar trebui mutat rog un moderator să facă asta. 

 

 

am  locuit mai mult de  10 ani in los angeles , undeva aproape de ocean. mergeam saptamanal la plaja.

acum stau undeva la 30 min de sacramento (in nordul californiei0, la distanta de 2 ore de san Francisco.

 

unde stam noi nu avem decit un lac, si ne lipseste f mult oceanul...dar zona e superba. 

vara e foarte cald dar o caldura uscata care face vremea acceptabila. iarna de obicei ploua rar, exceptie facind anul asta.

lumea f linistita, politicoasa, orasul f curat, scolile sunt ok...activitati pt copii, parcuri.

 

am vazut poze superbe cu orasul tau...dar nu stiu cum traiesti chiar daca  "nu sunt atacuri teroriste în fiecare zi"...poti sa te simti in siguranta? cum te-ai obisnuit cu obiceiurile pe acolo? iti place tara aia , te-ai acomodat...?

 

imagineaza-ti ca majoritatea din noi pe unde suntem nu se compara cu locul unde stai tu ...si avem multe intrebari pt tine.



#8
Asfiya

Asfiya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 14 februarie 2017 - 22:17

am vazut poze superbe cu orasul tau...dar nu stiu cum traiesti chiar daca  "nu sunt atacuri teroriste în fiecare zi"...poti sa te simti in siguranta? cum te-ai obisnuit cu obiceiurile pe acolo? iti place tara aia , te-ai acomodat...?
 
imagineaza-ti ca majoritatea din noi pe unde suntem nu se compara cu locul unde stai tu ...si avem multe intrebari pt tine.

Sincer, mă simt mai în siguranță de cât în Europa! Aici când mergi singură pe stradă (mai rar dar se mai întâmplă și asta) nu mă simt de parcă cineva se holbează într-un anumit fel la mine sau că cineva merge prea aproape și încet de mine, furtul în general nu prea se practică (nu cred că am mai auzit de un caz de câteva luni aici în Jeddah), violența între oameni pe stradă nici atât așa că să nu mai zic de omoruri și astfel de chestii. Cu acomodarea cred că cel mai complicat lucru a fost învățarea arabei care chiar îți dă multe bătăi de cap dar este o limbă frumoasă cu o oarecare muzicalitate aparte. Obiceiurile nu sunt deloc o problemă (mai ales pentru mine pentru că Jeddah este mai "relaxed" când vine vorba de obiceiuri decât să zicem Riyadh sau Abha) și îți vine mult mai ușor să te acomodezi cu ele când ai fost crescută într-o familie de musulmani (cazul meu). Poți să spun că după 14 ani petrecuți aici eu consider Arabia Saudită ca, casa mea și nu România (mă simt ca un localnic) și nu m-aș mai întoarce în Romania sau să plec în altă parte (poate decât în niște circumstanțe de viață și de moarte).

Editat de Asfiya, 14 februarie 2017 - 22:19 .


#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.635 mesaje

Postat 14 februarie 2017 - 22:33

Sincer, mă simt mai în siguranță de cât în Europa!

 

inteleg ce spui ca nu esti privita deosebit datorita portului , dar daca nu ma insel chiar acum in ianuarie a fost un atac terorist la tine in oras. nu ai grija asta? la voi cine sunt potentialii teroristi?

 

am intilnit in urma cu citiva ani, o fam. de romani spunea ca plecasera din Israel tocmai ca sa nu mai aiba stresul atacurilor teroriste...si in sfirsit sa traiasca in pace.

 

imi imaginez ca e super sa ai o familie mare...cum te-ai acomodat in familia sotului?

 

tata prin anii '80 a lucrat in siria si irak si invatase limba araba incit sa poata conversa.



#10
Asfiya

Asfiya

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 14 februarie 2017 - 23:02

inteleg ce spui ca nu esti privita deosebit datorita portului , dar daca nu ma insel chiar acum in ianuarie a fost un atac terorist la tine in oras. nu ai grija asta? la voi cine sunt potentialii teroristi?
 
am intilnit in urma cu citiva ani, o fam. de romani spunea ca plecasera din Israel tocmai ca sa nu mai aiba stresul atacurilor teroriste...si in sfirsit sa traiasca in pace.
 
imi imaginez ca e super sa ai o familie mare...cum te-ai acomodat in familia sotului?
 
tata prin anii '80 a lucrat in siria si irak si invatase limba araba incit sa poata conversa.

Nu sunt deloc stresată din cauza atacurilor teroriste, ele de obicei se petrec în jurul orelor de vârf și în locații foarte aglumerate pe care localnicii le evită (și destul de rar ultimul în afară de ăsta a fost în Iulie). Mă înțeleg extrem de bine cu părinții soțului mei și cu surorile și frații săi. Am zis mai sus că avem întâlniri toți la fiecare 2 săptămâni. Acum că sunt din noi însărcinată soacra și socrul au venit la mine să aibă grijă de una și de alta (am mai zis soțul meu este destul de des plecat). Soacra va găti, va face curat, va avea grijă de copii iar socrul se va duce în oraș la cumpărături, repar prin casă etc. Ăsta e un obicei aici când o noră e gravidă toată familia vine să aibă grijă de ea pentru a fi cât mai puțin stresată. :)



Etichetat si cu mămici, străinătate

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -