Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2016 (Buburuze de Aprilie 2016)

mamici gravide sarcina aprilie 2016

1262 raspunsuri la acest subiect

#11
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 22 august 2015 - 12:54

Hey mamici, eu cred ca sunt prima mamica de buburuza, avem dpn pe 1 aprilie,desi probabil ca vom veni mai repede, eu as vrea in aprilie deoarece si sotul e berbecut. Acum sunt putin ingrijorata deoarece la analize mi-a iesit tsh mare (6)cea ce inseamna ca am hipotiroidism din ce am citit. Luni merg la doamna doctor si marti la endocrinolog pentru a vedea ce e de facut. Speram ca vom fi bine, e o buburuza tare dorita. Voi ati mai auzit de problemele astea cu tsh?



#12
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 22 august 2015 - 20:59

Bine ai venit, Ale2114! O ruda prin alianță a avut problema ta. Din cauza hipotiroidie nu reușea sa rămână însărcinată. După mulți ani de tratamente (10-12) a reușit, însă a trebuit sa fie monitorizata în permanenta. Tsh 6 nu este exagerat, ea avea mult mai mult înainte de sarcină. Doctorii au tot speriat-o, ca vroiau teste peste teste și se temea de toate cele. Într-un final a născut o minune de băiețel, un premiant care anul acesta împlinește 10 ani. După baiat nu a mai rămas însărcinată și considera ca a avut noroc. Eu te-as sfătui doar sa nu te bazezi pe un singur medic și nici sa nu te infricosezi de ce vei citii pe net. Este ceva întâlnit destul de rar în sarcină și din cauza asta medicii sunt mai reticenți. În loc sa ridice moralul viitoarei mămici, ei pun raul in față și spun direct ce se poate întâmpla în cel mai rău caz. 



#13
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 23 august 2015 - 09:46

Multumesc mult, LaRa de incurajari . E drept ca m-am ingrijorat putin, dar mi se pare ciudat deoarece nu am simptomele pe care le_am gasit pe siteuri. Plus ca la noi nu a existat nici o problema cu conceptia. Singurul lucru care sa zicem ca ar fi e faptul ca de tanara am avut perioade de ciclu neregulat, dar nu tot timpul . Oricum voi repeta analiza marti si daca va fi cazul vom face tratament. E important sa fie buburuza bine, pana acum chiar suntem ok si in parametrii.



#14
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 23 august 2015 - 11:58

În timpul sarcinii multe valori o iau razna. La tine tsh-ul a deviat puțin și probabil este ceva trecător. Îți țin pumnii pentru marți la analize și așteptăm vesti bune!



#15
BCO78

BCO78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 724 mesaje

Postat 24 august 2015 - 13:55

Buna tuturor,

 

Iata ca ne inmultim :) Eu am implinesc azi fix 7 saptamani de sarcina. DPN 10 aprilie.

 

Ale 2114 nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi cu privire la TSH dar cred ca e bine sa mergi cat mai repede la medic sa incepi tratament. Eu aveam o valoare usor marita inainte sa raman insarcinata si dr mi-a recomandat sa iau euthyrox 25 mg dimineata. Euthyroxul este safe in sarcina, nu afecteaza bebelusul.



#16
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 24 august 2015 - 22:06

Astazi am fost la doamna ginecolog. Spre norocul meu, e o doamna extraordinara, nu a incercat sa ma sperie, dar nici nu m-a cocolosit. Bebe e bine, e in parametrii pentru cele 8 saptamani ale sale. Maine merg la endocrinolog sa vedem ce tratament primesc. Va multumesc tuturor pentru incurajari, sa avem sarcina usoara si buburuze sanatoase. Va tin la curent;)



#17
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 25 august 2015 - 14:21

BCO78, 10 aprilie este data mea de naștere. Nu știu de ce, dar m-am simțit mereu mândră de ziua în care m-am născut. E carismatica, iar zodia berbecului este super tare :) DNP-ul meu ar fi 13 aprilie, însă de obicei nașterea are loc cu 10-15 zile mai devreme. 

 

Ale2114, ma bucur mult, bravo! Apucă taurul de coarne din timp și o să fie bine. Așteptăm de la tine vești din ce in ce mai bune!

 

Eu am fost ieri la control. Nu mi-a dat sonorul sa aud inima însă mi-a arătat cum pâlpâie. Și eu, ca moaca, m-am blocat de nu am cerut sa aud. Acum mă oftic de mor...

Am un chist și un miom intramural. Știam de ele... Docamdata nu avem ce face, le urmarim cum evolueaza si ne rugam sa nu creasca. Mi-a dat Progestan200 pentru susținerea sarcinii și o chestie lichidă pentru constipația cu care mă lupt de săptămâna trecută. Se numește Duphalac și şi-a făcut efectul imediat. Este Ok pentru gravide, însă nu trebuie abuzat. Am luat un căpăcel și gata, o perioadă nu-mi mai trebuie... M-a golit de tot :)

După UM, ar fi trebuit sa am 6 săptămâni și 5 zile. Eco arată 6s și 1z. Atât timp cat inimioara palpaie restul nu contează, probabil am ovulat câteva zile mai târziu.

Următorul control este săptămâna viitoare.



#18
Ale2114

Ale2114

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 25 august 2015 - 15:02

Hey fetele, am fost la doamna doctor si se pare ca am tiroida autoimuna. Partea buna e ca am descoperit-o la timp, partea proasta e ca trebuie sa iau tratatament permanent. Am fost putin trista, dar ma bucur ca nu l-a afectat pe bebe si acum asta e important. Ma cam nemultumeste chestia cu tratament permanent, dar dupa ce bebe vine, voi incerca sa caut ceva variante alternative, nu cred ca e o solutie sa o ajut sa fie lenesa.



#19
LaRa75

LaRa75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 25 august 2015 - 19:12

Autoimună? Ce mama mă-sii mai e și asta de necesită tratament permanent? 

Să nu fi tristă, bucura-te ca ai aflat și știi ce ai de făcut. În plus, așa cum spui și tu, dacă bebe nu e afectat restul contează mult mai puțin. Cât despre tratament, ți-a spus în ce constă?

Și nu uita, când ai timp și dispui de bănuți, ar fi bine să mai ceri opinia unui alt doctor, eventual profesor.



#20
lauragur

lauragur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 august 2015 - 20:32

Buna, mamicilor si felicitari tuturor pentru reusita...am.si eu aproape sapte saptamani si inca mai sunt cu inima stransa..astept sa trecem de perioada asta mai critica si sa ne bucuram cu adevarat de ce se intampla !! Am vazut ca majoritatea ati scris data probabila a nasterii..la noi, se pare, ca va fi 13.aprilie !!!! Sa fie cu noroc !!!





Etichetat si cu mamici, gravide, sarcina, aprilie, 2016

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -