Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Iunie 2016 (Capsunele de Iunie 2016)

sarcina mamici gravida iunie 2016

5698 raspunsuri la acest subiect

#11
bibianca

bibianca
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 05:58

Bună dimineața fetelor.O sa fiu si eu o mamica de iunie,avem 7 saptamani si 3 zile :).va pup



#12
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 09:32

Buna, sunt si mamica de iunie 2016. UM 08 septembrie, bebe ar trebui sa aiba astazi 5 saptamani si 4 zile. Insa la echograf a aparut ca e cu 6 zile mai mic. BetaHCG mi-a iesit 14000 valoare de 5-6 saptamani.



#13
str82_miki

str82_miki
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 17 octombrie 2015 - 22:47

Felicitari noua tuturor si sa fie sarcini usoare! :) 

Ma bucur sa spun cuiva intrucat e aproape secret, astept sa fie totul bine cu sarcina pana la sapt 12 si abia apoi voi striga in gura mare sa afle toata lumea ce fericita sunt ca dupa 1 an si jumatate in care am incercat, eu si sotul meu traim bucuria de acum!

La mine a fost asa : am aflat acum 2 zile in urma a 4 teste si intarziere de 6 zile, UM 05/09. Estimez sarcina de 6 saptamani, dar astept programarea medicului si confirmarea lui, inca nu am facut eco sau altceva...

Astazi am avut primele simptome si nu cred ca am sarit ceva: durere de cap, ameteala, greata, durere de spate, de burta, de stomac-arsuri...si somnolenta crunta de vreo 2 saptamani (care, evident, abia acum face sens :)) ) [fal] Au venit foarte brusc de ma si gandesc daca nu mi le induc eu pentru ca am aflat de sarcina...vedem de maine ce ma asteapta :) avem un drum lung de parcurs, dar asta e...il topaim cu bucurie atunci cand nu ne taram :))) 

Noilor burtici va doresc sa cresteti mari si frumoase, fara mare bataie de cap!

O sa revin cu vesti si sa mai vad cum evoluati si voi.

Va pup, [:-)))]

 

6+



#14
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 19:00

Buna ziua!

Ma inscriu si eu pe listuta. UM 2 septembrie, deci 6 sapt si 5 zile, dar bebe azi dupa masuratorile de la eco avea 7 sapt si 1 zi

Din pacate se pare ca am si un hematom (pe care la ecografia de la 4 sapt si 2 zile nu l-au vazut, nu stiu de ce, inainte sangerasem, intre timp nu). Sper sa nu il afecteze pe bebe, o sa stau cuminte si o sa imi iau tratamentul, si sper sa ne vedem cu toate in iunie fericite mamici :)

In rest, de toate - greata, dureri de stomac, de cap, ameteala, oboseala non-stop. Trec ele. Faceam socoteala ca mai am 6-7 saptamani pana trec :D

va pup,

Anca



#15
iuliana_i

iuliana_i

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 07:21

Ma mut si eu aici de la mamici de mai. Dupa ultima menstruatie DPN-ul era 23 mai. Dupa masuratorile de ieri DPN-ul este 4 iunie 2016. Bebe se pare ca are 7 saptamani si 2 zile.

 

Sarcina usoara tuturor!



#16
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 08:43

Fetelor, eu am o poveste mai trista. Si m-am gandit sa v-o spun, poate ajuta pe cineva.

Am pierdut o sarcina in iunie la 14 saptamani din cauza neglijentei medicilor care in afara de progesteron nu au binevoit sa imi dea nici o analiza sa fac in ideea ca sunt ok. De la pierdere am tot incercat sa aflu de ce s-a intamplat asta, si am aflat o posibilitate abia acum cand am ramas din nou. Tocmai ce mi-am facut absolut toate analizele ce trebuie facute in sarcina si mi-a iesit pozitiva analiza de Ureaplasma. Astazi ma duc la doctor sa vad ce e de facut. 

Sfatul meu pentru toate ce sunteti la inceput, stiu ca toate analizele costa destul de mult, insa va rog sa va faceti toate analizele posibilie din primul trimestru (Chlamydia, Ureaplasma, Mycoplasma, anticorpii pentru Toxoplasma, Rubella, Lysteria, CMV, virus herpes, anticorpi anti -d si anticorpi anti rh pentru norocoasele cu Rh negativ, hemoleucograma, teste de coagulare). 



#17
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 20 octombrie 2015 - 19:06

Am fost la medic astazi, pentru ca au inceput sa apara primele semne "rele". Secretia s-a modificat fiind mai galbena, cu o tenta rozalie. Am primit azitromicina 7 pastile, clexane 0,4 pana vin rezultatele de la analizele de trombofilie, aspenter de 3 ori pe saptamana, progesteron 200 seara intravaginal, magne B6, acid folic 5mg, si no-spa 40g.

Sa speram ca de data aceasta totul va fi bine!



#18
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 21 octombrie 2015 - 14:49

Multa sanatate! Sa trecem cu toate cu bine si de semestrul 1, si sa ne vedem cu bebeii in brate :)

Analizele le fac maine (daca am o zi decenta)

Ieri nu m-am putut tine pe picioare si am dat afara din 30 in 30 de minute, azi e mai bine, am putut chiar sa mananc putin orez si sa beau cateva guri de apa... Dar cred ca am devenit paranoica cu hematomul asta, m-am speriat ca m-am simtit mai bine

Acum nu am ce sa fac, decat sa astept...



#19
AndreeaPt88

AndreeaPt88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 21 octombrie 2015 - 19:21

buna mamici eu nu prea am nici un simtom doar sani ma dor putin si cateaodta ma doare burta dar f putin spr sa fie bine am 7 sapt marti am programare la eco  sper sa fie bine . dintre voi sunt care nu ati avut nici un simtom? va pup si va doresc bebici sanatosi



#20
OanaTD

OanaTD

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 298 mesaje

Postat 22 octombrie 2015 - 06:10

Eu am mai primit o lovitura astazi. Am mai facut o ecografie si s-a vazut un sac embrionar in partea de jos a uterului, ceea ce poate creste incidenta unui avort spontan. 

Va rog sa va rugati si pentru mine fetelor sa fie bine!





Etichetat si cu sarcina, mamici, gravida, iunie, 2016

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -