Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Vi4i si Daniela! Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (17)

gravidute sept2013 oct2013

277 raspunsuri la acest subiect

#21
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 19 august 2013 - 21:36

Buna fetelor,

 

Azi am fost si noi la control pentru ca medicul va pleca in concediu 10 zile si m-a chemat sa se asigure ca sunt ok. Bebe nu m-a lasat sa dorm azi noapte decat 1 ora, si m-am plimbat prin casa , am baut lapte cald, a adormit exact cand am plecat spre spital . Am inteles oricum cat imi doresc sa ma tina treaza..........:(

Se pare ca bebe al meu creste ca Fat Frumos, intr-o saptamana cat altii in 3. Azi ne-a schimbat oficial DPN -ul pe 3 octombrie pentru ca desi sarcina are 31 saptamani , la masuratori iese de 34 , hai ,cu indulgenta 33 saptamani.Tot timpul a fost mai mare cu 10-14 zile , deja medicul ma suspecta azi ca nu-mi mai amintesc eu cand am avut ultima menstruatie.

Prevazator cum este mi-a dat sa fac Dexa , 1 la 12 ore, 4 fiole. Am inteles ca ar creste tensiunea si ca trebuie regim fara sare. Ce parere aveti?

Pe mine m-a "gasit" tare palida si oricum am de cateva zile o stare permanenta de lesin asa ca mi-a dat sa refac toate analizele si sa iau vitamine prenatale.

In rest ok, col luung si inchis, sarcina foarte sus si tensiune buna. Mi-a interzis efortul si alte cele.De-acum ...mai vedem peste 2 saptamani.

 

Wish cu arsurile e greu. Ma linistesc acum cu Gaviscon si un pahar de lapte rece inainte de culcare, uneori, dupa ce aplic metoda vomitatului ca si tine:(. Cand ma trezesc sa merg la baie ma iau iar si mai beau un pahar de lapte rece si reusesc sa adorm. Am ajuns la mai bine de 1 l de lapte pe zi. Medicul mi-a spus sa mai iau cate un Omez in cazuri de maxima necesitate . 

 Cam atat de la noi, pup fetele si s-avem numai vesti bune!



#22
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 19 august 2013 - 21:48

Tanaion: imi pare tare rau..nu imi vine sa cred. Sunt alaturi de tine si multa putere!



#23
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 19 august 2013 - 22:40

Tana, o imbratisare si de la mine! Imi pare nespus de rau, sper ca timpul sa te ajute sa treci peste suferinta ...

 

Eu tot cu program infernal la servici... mi-am facut o gramada de nervi in ultimele saptamani pt ca se pare ca nu intelege nimeni ce inseamna o sarcina (nici nu am pretentii ca dintr-un colectiv de 35 de persoane din grupul meu, numai o singura fata e mama). Toti se asteapta sa lucrez cel putin 12 ore pe zi, fara pauze, sa predau totul la timp si sa nici nu ma plang.. Sorry dar nu mai am nici energia fizica nici psihica acuma sa le fac pe toate 100% cum prost i-am obisnuit pana acuma

Ma bucur ca mai am 3 saptamani si gata. Incerc sa nu pun la suflet si sa imi vad eu interesul meu si binele la bebe inainte de toate. Sper sa stea bebitza mea pana la termen sa apuc macar sa ma odihnesc si eu 2 saptamani pana incepe alt program nebun.



#24
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 19 august 2013 - 23:41

Am fost azi la un nou curs de pregatire prenatala. Azi ne-a vorbit despre ingrijirea bebelusilor. La o chestie am ramas ft uimita..a facut moasa un calcul si a zis ca in primele 3 luni o sa folosim circa 900 de pampersi..mi se pare enorm de mult. In rest cursul a fost ok. Moasa mea nu e fana a sacilor de dormit, nu am inteles exact motivul.

Maine am programare la ginecolog.



#25
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 19 august 2013 - 23:48

Din cate tin minte, eu foloseam in medie cam 7-8 pampersi pe zi in primele saptamani/luni... schimbat cupilu' cam la 3 ore. Programul era cam asta: schimbat cupilu', alaptat, dormit, trezit, schimbat, alaptat, iar dormit...

 

Elena, si eu sunt inca "clasa muncitoare", dar la mine e un pic altfel, nu e munca asa de grea, ma pot relaxa intre programari si toata lumea se agita sa imi fie cat mai comod si sa fiu OK.  Hai ca nu mai e mult la amandoua.

 

Maine am si eu control, sa vedem ce imi zic cei de la spital...



#26
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 20 august 2013 - 00:18

Buna seara,

Mai dar cate fete s-au reactivat! Nu mi- a venit sa cred cand am vazut cat s-a mai scris.

Nu am cuvinte si nu-mi vine sa cred ceea ce i sa intamplat Tanei.
Imi pare tare rau.

Acum abia astept consultatia de maine,parca nu mai am rabdare sa treaca noaptea.

Fetelor, va rog pe toate sa aveti grija de voi si la cel mai mic dubiu sa mergeti la doctor sau macar sa-l sunati.
Asta e, or sa ne creada pisaloage, dar e spre binele nostru.

Va pup pe toate,
Noapte buna

Editat de pastilutza, 20 august 2013 - 00:21 .


#27
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 20 august 2013 - 07:00

Buna dimineata! 

 

Elena, chiar ma intrebam zilele astea ce mai faci, n-ai mai dat niciun semn de viata. Ai grija cu efortul la munca, nu cred ca empatia colegilor ar trebui sa fie conditionata de faptul ca au sau nu copii acasa. 

 

Simona, bine ca e colul inchis si tensiunea buna, probabil ca esti putin anemica, de aceea esti palida. Sa fii cuminte astea 10 zile cat e medicul plecat ;). 

 

Alina, ies cam multi pampersi dupa socoteala moasei tale, dar nu cu foarte mult. Daca mai e si un bebe .... cacalicios, cum a fost Matei al meu in primele luni, s-ar putea sa sari de 900. Saaaau, daca vei fi mami un pic stresata si il vei schimba de cate ori doar banuiesti ca exista suspiciunea de o vaga urma de pipi [:)]  ....tot asa. 

Asta cu sacul de dormit depinde f mult de copil. Stiu multi bebici care au dormit bine merci in sac, al meu n-a vrut si pace. Il apucau toate pandaliile si transpira instant, a fost intotdeauna un  copil f rau de caldura. Mai tarziu, cand a mai crescut, il enerva faptul ca nu putea da la liber din picioare. Asa ca am dat toti sacii de dormit cumparati unei "colege" de generatie. 

 

Andra, Pastilutza, avem toate control azi, abia astept sa vedem care-i situatia. 

 

Fetelor eu cam toata noaptea am avut contractii dureroase. Nu foarte dese, insa completate de lovituri frumoase si bine plasate ba la ovare, ba la stomac, de n-am dormit mai deloc.....mai ca era sa pun mana pe telefon s-o tai la urgente, dar mi-era cam urat ca eram singura acasa. Abia astept sa vad ce zice azi dr la control, sper sa nu ne grabim cu cezariana, as vrea sa o duc macar pana in sapt 37..... Va tin la curent, acu ma duc iar in pat ca imi cad ochii in gura de somn. 



#28
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 20 august 2013 - 08:04

simona aseara am baut un iaurt rece de la frigider inainte de culcare si se pare ca a avut efect.Desi m-am trezit de cateva ori sa merg la baie am simtit acele senzatii dar nu foarte acute , m-au lasat sa dorm in continuare.Poate , poate scap asa !!!

 

alina asta inseamna ca la mine vor fi 900* 2 adica 1800 pampersi in primele 3 luni [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

 

Fetele va asteptam cu vesti bune de la eco !!!

Ce bine este la ora asta si peste cateva ore ... [pl]  [pl]



#29
Vi4i

Vi4i

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 20 august 2013 - 09:16

Buna dimineata!
Se vede ca eu sunt prima care terminat cu vizita la dr.
Maine ma interneaza..la evidenta ca sa cam speriat cu acizii..si plus sa-mi faca toate analizele de innainte de cezariana. A zis ca ori maine ori joi scoatem bebeul la lumina.:D
Am emotii de mor.... Dar sunt si fericita ca in sfarsit scap de mancarimi! Abia astept sa-mi tin bebeu in brate!

Asteptam si pe celelate fete sa vina cu noutati de la dr.
Hai cine naste cu mine in aceasta saptamana?

#30
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 20 august 2013 - 09:25

Andra, Pastilutza, Mina, va astept pe toate trei cu vesti bune de la controlul de azi. Eu ma duc la control joi (acuma doar la moasa), iar pe 29 voi avea iar intalnire cu medicul ginecolog, cand vom decide ce si cand vom face (cel mai probabil cezariana) daca nu apar bebelusii spontan pana la 1 septembrie.

 

Wish, eu pentru gemeni iti recomand sa te gandesti la o medie de 15 pampersi pe zi. La Alma am folosit in medie 7 pampersi pe zi si cam asta e media oricum la un bebelus in general (exceptand cazurile exemplificate de Mina [:)] ).

 

Elena, ai grija de tine si incearca sa ii ignori pe colegii tai! Stiu cum e in campul muncii si mai stiu ca cei din firma se asteapta sa prestezi la fel, cum i-ai invatat. Si eu am lucrat de una singura pana am intrat in medical (saptamana 28) si mi-am dat toata silinta sa prestez la maxim, iar acum (in lipsa mea) lucreaza doi oameni pentru acelasi volum de munca. Cand ma voi intoarce tot singura voi fi.  Mi se pare totusi mult inca 3 saptamani pentru tine... [alcool] . Nici nu vreau sa-mi inchipui.

 

Pisica mea cea mare a plecat iar in vacanta ieri seara..de data asta in trecere pe la bunici, urmand sa insoteasca o matusa a sotului la Breda, localitatea unde locuieste aceasta. Ieri seara m-a sunat insa inainte de culcare (sotul plecase de doar 15 minute) si plangea in hohote la telefon ca ea nu mai poate de dorul meu si vrea sa vina cat mai repede inapoi, ca nu-i mai trebuie nicio vacanta...Mi s-a parut ciudata reactia ei, mai ales ca duminica mi-a spus ca la sora-mea ar mai fi stat o saptamana, insa cu Ada (matusa sotului) nu are de gand sa prea stea. Femeia asta si-a luat mereu concediu in toate vacantele Almei ca sa stea cu ea vreo doua saptamani (asa se simte si ea utila si adora compania Almei)..Cred ca pun imediat mana pe telefon sa vad cum a dormit mademoiselle si sa vad ce mai are de gand. Sotul a zis ca merge iar dupa ea daca intr-adevar nu vrea sa ramana, sa nu care cumva sa se simta abandonata acum ca se apropie sosirea gemenilor. Vacanta i-am planificat-o cu cateva luni bune in urma si de comun acord cu ea, deci nu i-am impus nimic.


Editat de danyce, 20 august 2013 - 09:30 .




Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -