Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Vi4i si Daniela! Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (17)

gravidute sept2013 oct2013

277 raspunsuri la acest subiect

#41
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 august 2013 - 12:29

Cat timp voi sta acasa e clar ca Mister nu va merge la afterschool sau la childminder, ar fi si culmea, el incepe scoala la 9, termina la 3 (asta din septembrie, acum e doar pana la ora 12) , iar eu sa mai il trimit si altundeva inca 2-3 ore (si ar fi niste bani aruncati, atata timp cat eu voi fi acasa si voi putea sa am grija si sa ma ocup de el)



#42
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 20 august 2013 - 12:30

Uite un subiect la care ma gandesc inca de aseara :) si anume fratiorii mai mari sau mult mai mari cum e in cazul meu. Teo a mea chiar daca a trecut de 11 ani jumatate e foarte copilaroasa si nu da semne evidente de pubertate..stiti la ce ma refer. 

Am discutat iar si iar ca indiferent cat de mic, dragalas ,etc va fi fratiorul ei nu se vor face "discriminari" si parea ca totul e ok, ea fiind foarte entuziasmata de bebe (ii citeste, canta ).

Aseara a venit la mine cu o carte ("Jurnalul uni pusti" se cheama-e colectia ei preferata) si mi-a aratat un desen in care "pustiul " primise un cadou ,de Craciun cred, iar fratiorul mic un munte de daruri. Nu a zis nimic, doar mi-a aratat si se citea asa o tristete in ochii ei. M-am topit toata. Ma gandeam ce-o fi in sufletul ei si cat de mult se gandeste la ce va fi si ascunde totul cu entuziasmul de care va povesteam. 

Bine-nteles ca au urmat valuri de alintari si asigurari ca voi fi impartiala si ea stie asta. cand am luat patutul de exemplu ,am comandat in aceeasi zi rechizite de aceeasi valoare asfel incat coletele sa ajunga in aceeasi zi si sa vada ca totul este echitabil.

Voi cum procedati? Oare stim ce este cu adevarat in sufletul lor? Noi suntem foarte apropiate si daca-mi ascunde anumite sentimente sunt sigura ca o face pentru a nu ma necaji in perioada asta cand vede ca mi-e greu .

 

Danyce aici la mine se vine la bebe cu hainute iar la mama cu ceva lichior sau bere [alcool]  si prajituri. Nu ca mama ar fi dorita de alcool dar asa e traditia si inca se pastreaza. Din nefericire nu se gandeste nimeni la fratiorul mai mare asa ca trebuie tot timpul mamica sa aiba dosita macar vreo cutie de bomboane.

 

Multumim Dorutza, zen sa fie :))



#43
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 20 august 2013 - 12:34

Daniela imi place foarte mult comunicarea dintre tine si Alma si mai ales genul de mama care esti, foarte atenta la nevoile ei si mai ales ca incerci sa intelegi copilul.pana la urma ei au nevoie de noi in toate privintele nu doar sa le asiguram hrana si acoperis deasupra capului cum s-ar spune. Ma inspiri si sper sa fiu si eu o mama la fel de buna pt bubulina mea, pe care de-abia o astept. Ma si vad cu ea in bucatarie, de Craciun care e sarbatoarea mea preferata, prajiturind checul meu traditional de craciun cu glazura de ciocolata si portocale :)
Ref la intrebarea adresata Minei, imi dau si eu cu parerea. da, asa se obisnuieste in Ro. Cei care vin sa vada copilul aduc cadouri pt el. Si intr-adevar bine ar fi sa nu o uite pe Alma. Ca idee, eu consider ca a noastra catelusa este copilul cu blana :) si tot asa ne-am propus sa nu o neglijam si sa o tratam cu bunatati astfel incat sa nu se simta neglijata si sa nu devina geloasa. Asta asa ca o paralela. Cu copiii mai mari clar trebuie avut grija. Dar cu parinti asa atenti ca tine la aspectul asta totul va fi bine

#44
dorutzaddd

dorutzaddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 20 august 2013 - 12:42

si eu m-am doc mult pe tema asta..

al meu cel mare are 2 ani.. sunt ingrijorata cum va fi fara mine daca nasc natural stau 3-4 zile daca prin ceza 7 zile .. eu planuiesc sa-l aduc la spital sa ne vada.. nu stiu daca e bine sau nu, dar eu asa simt.. cel mai mult a stat despartit de noi doar o noapte, si asta doar ca sa-l obisnuim in caz de nevoie..

am mai citit ca e bine tati sa-l tina pe bebe in brate cand venim acasa, iar mami sa vina cu ceva cadou..si eu ma gandesc acum ce cadouri sa am pregatite pt el pe cand vor veni in vizta.. pe bunici i-am intruit prima data sa ii acorde atentie la cel mare si apoi la cel mic, oricum cel mic nu stie si sincer nici nu prea are nevoie de bunici ci de mami si tati.. iar pe vizitatori probabil ca ii voi instrui la locul faptei

sunt sigura ca la cel mare ii vor aduce ciocolati si dulciuri.. ca si cum i-as da la copil de 2 ani de astea... nu zic, sunt exceptii dar nu e cadou potrivit pt copil de 2 ani...

avand in vedere ca acum a fost ziua lui si a primit jucarii la greu, sunt cam in pana de idei cu ce mici bucurii sa ii facem..



#45
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 20 august 2013 - 13:15

Ma bucur ca ati deschis acest subiect, ca sa ma documentez si eu pentru urmatorii :).

Oricum, Danyce, noi  (eu si sotul) intotdeauna ducem cadouri si la bebe mic si la bebe mare - la orice vizita a prietenilor nostri cu 2 copii. Deci sunt sigura ca nu trebuie sa iti griji. Intradevar cum zicea si Miralexia, este de apreciat si de invatat din ce ne povestesti tu despre cum comunici cu Alma. E un copil minunat, acum o adevarata domnisoara :).

DarkBendis, eu zic sa te grabesti cu aranjatul ultimelor lucrusoare ca ceasul a inceput tic tac tic tac :) [flo2]



#46
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 20 august 2013 - 13:19

Mina, Dark, Simona, Dorutza, ma bucur ca si voi aveti cam aceleasi idei. Olandezii considera ca eu exagerez cu grija ce i-o port Almei, dar eu am decis sa ii ignor pentru ca stiu clar ca e diferenta de mentalitate si eu imi cunoscu copilul mai bine decat ei.

 

Mira, merci de aprecieri! Mereu am incercat sa fiu foarte aproape de fetita mea si la fel voi incerca si cu gemenii. Consider ca o comunicare foarte buna intre mama si copil e esentiala in dezvoltarea lor si le prinde foarte bine copiilor in viitor. Mai cred ca mama are o influenta cruciala asupra comportamentului lor cand vor fi adulti....Multe comportamente deviante la adulti sunt rezultatul unei educatii si comunicari defectuoase in copilarie, a lipsei de afectiune in primul rand. Si eu consider afectiunea si atentia personala oferita copilului cel putin la fel de importanta (de fapt chiar mai importanta) decatr necesarul zilnic de alimente, haine, etc...

 

Altfel, si Alma adora pur si simplu sa faca prajituri si cand ne apucam de ele, lucram cot la cot...ea cu reteta ei si cu echipamentul din dotare, eu cu reteta mea, etc.. Eu doar ii mai dau indicatii ca in rest se descurca ea. Chiar are o indemanare deosebita, de parca ea cofetar s-a nascut [:)] . Nu a trebuit niciodata sa-i explic in detaliu cum se intinde aluatul pentru fursecuri, de exemplu. O fi vazut la mine, cred. La fel si eu am "furat" indeletnicirea asta de la mama mea. Si a propos de Craciun, adoram sa o ajut pe mama la pregatiri cand eram copil. Acum o va ajuta Alma pe mama daca tot mergem de Craciun in Romania.

 

Mina, Dark, eu nu doar in perioada cand voi sta acasa, ci si dupa ce ma reintorc la servici in februarie, nu o sa mai am nevoie de dadaca...Pe de o parte, Alma va avea mai multe activitati si va trebui dusa-adusa (fie de mine, fie de tatal ei sau de o terta persoana/mama prietenei ei cele mai bune). Pe de alta parte, mama va fi aici pentru a avea grija de gemeni si Alma vrea si ea sa dea o mana de ajutor bunicii. Cu ocazia asta isi pune la punct cunostintele de limba romana (are sansa de a invata romana intensiv, noi comunicand in olandeza de obicei). Mai am si backup asigurat de mama prietenei Almei, care e dispusa sa o duca/aduca pe Alma la/de la scoala ori ce cate ori e nevoie, ea ramanand din decembrie fara job si decizandu-se sa ramana 2 ani acasa pentru copii (fratele Ylaidei, prietena Almei, e si el mic). Mai mult, femeia asta s-a oferit sa faca totul pe gratis.

Alma era insa foarte atasata si de dadaca ( o percepea ca pe o prietena) si de copiii ei (prietenii ei, unul dintre ei e si colegul ei de clasa). De aceea ma gandeam ca poate prefera sa mearga din cand in cand la ea, doar pt ca se simtea acolo in largul ei. Cum d-ra n-are nicio problema, ci chiar prefera noile solutii propuse, mi s-a luat si ultima pietricica de pe suflet si stiu cum sa actionez.  Maine seara ii facem o vizita dadacii sa o anuntam de decizia noastra personal pentru ca nu mi se pare politicos sa o sun si sa-i dau sec vestea asta la telefon. Sper sa ramanem in relatii bune cu ea in continuare, mai ales ca ea e si sefa Comitetului de parinti de la scoala, unde activeaza si sotul.

 

Si  eu m-am gandit in mare parte la jocuri de lego tehnic pentru Alma, gen lego Friends si Playmobil (cutiute mai mici,of course...cate una de fiecare data cand se va veni in vizita la fratiorii ei). Pe astea le gasesc la oferte la 5-6 euro cutia si sunt de fapt completari la seturi pe care le are deja ( de exemplu caluti in plus la Herghelia de cai sau elemente/accesorii diverse pentru castel, instrumente pentru artistii de la teatru). Ea si din Franta s-a intors cu un ditamai castel de la Playmobil, pe care si-l cumparase singura dupa vizita la Versailles. Ea inca adora sa se joace si cu papusile Barbie si are o colectie impresionanta, doar doua ii mai lipsesc din colectia ei ( o Barbie cu ceva delfini si inca una, o Barbie top model). Asadar si pe acestea le va primi, plus "coaforul papusilor Barbie", sa le faca freza [:)] . O alta categorie de cadouri: cartile din colectia ei preferata, cele pe care inca nu le-a citit. Adora sa citeasca niste carti despre un profesor traznit, care face o adevarata petrecere din orice ora la scoala. Rade in hohote cand citeste cartile astea si ce imi place mie e ca le chiar citeste pe nerasuflate.

 

Arnnia, edit ca sa raspund la postul tau de mai sus:))..In Olanda, oamenii au alta mentalitate si nu-s nici pe departe atenti la nevoile spirituale/sufletesti ale celor din jur. Eu nu am vazut pe absolut nimeni sa duca un cadou la un copil mai mare cand mergeau in vizita la un bebelus. Tocmai de aceea, eu chiar ma astept ca Alma sa nu primeasca mai nimic de la altii. E posibil ca vreo doi prieteni buni si cumnata sa se gandeasca si la acest aspect, insa de la restul chiar nu ma astept.

Eu de exemplu m-am suparat putin pe soacra azi dimineata cand mi-a zis ca Alma e foarte bine si ca ieri seara o fi fost doar obosita (asa isi explica ea reactia Almei la telefon, cand ma sunase ieri seara) atunci cand am intrebat-o ce face d-ra (Alma dormind in momentul acela si in conditiile in care eu ma gandeam inca la conversatia pe care am avut-o cu ea ieri, inainte de culcare, cand d-ra era oricum, dar nicidecum foarte bine sufleteste, altfel nu ar fi plans asa la telefon.)..A fost mai bine abia dupa ce am povestit pe indelete noi doua azi dimineata.

 

Intre timp i-am comandat tot ce aveam pe lista [:)]  si maine primesc totul. O sa impachetez frumos fiecare cadou si le ascund in dulapul meu de haine [:-)))]


Editat de danyce, 20 august 2013 - 14:22 .


#47
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 20 august 2013 - 14:52

Mira, apropos de ce-ti imaginezi tu cu Craciunul...eu la primul Craciun cu Matei am facut bunatati cu el asezat in scoica pe masa din bucatarie. De la al doilea - era deja baiat mare, 1 an si 3 luni - am niste poze mortale cu el plin de faina (da pliiiiiin) tot pe masa din bucatarie. Efectiv se juca in faina. Poate dau de ele si vi le arat intr-o zi ....

 

Asa, am fost la dr, am luat draftul de contract cu maternitatea (e pe bune, cica teoretic nu trebuie sa-mi aduc nimic cu mine, practic doar daca vreau o anume pasta de dinti si, desigur, cosmeticele personale pt mine). Colul e de 3 cm, inchis, insa donsoara e cu capul in jos (deci fundul ei imi omoara ficatul :)) ) si destul de coborata. Are in jur de 2.800 g, ceea ce inseamna ca regimul pe care l-am tinut pt suspiciunea de diabet gestational a dat roade, n-o sa avem macrosomie de data asta. In principiu dr vrea sa se tina de "litera cartii" si sa faca cezariana cu apx 7 zile inainte de termen, insa vedem din mers cum merge treaba. Oricum trebuie sa stau cat mai cumintica sa mai stea macar 2 saptamani. Voi continua tratamentul cu Tardiferon-fol (asta a la long, pana termin cu alaptatul, ca abia atunci iau taurul de coarne sa vad cum dau cu anemia ), no-spa de 40 de doua ori pe zi si uscosin supozitoare seara. Singurul semn ingrijorator ar fi contractiile dureroase de ieri, dar sa speram ca daca stau mult linistita nu mai apar. 

Gata raportul, deci n-am stabilit data, dar se pare ca e pertinent planul meu ca ar fi intre 1 si 8...numai ca am vorbit acum cu o prietena buna care e plecata din tara pana pe 7 si cica vrea sa o astept....na, tre sa ma planific serios, nu asa :)). 

 

Daniela, ma distreaza putin reactia soacrei tale, si bunicile lu fimiu pun uneori pe seama oboselii toanele lui, desi zau, la aproape 9 ani parca nu mai e ca un bebe care smarcaie ca n-a dormit suficient. Nu mai zic ca am discutii cu ele ca nu mai vrea Matei sa doarma la pranz. Asta off topic ca-s inca sub impresia ultimei convorbiri telefonice cu soacra, f ingrijorata ca azi Matei n-a dormit si sa nu acumuleze cumva oboseala.

 

Gata, imi descarc niste carti pe reader si ma cocot in pat, relache pana la sfarsitul zilei. 



#48
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 20 august 2013 - 15:33

Am venit si eu de la medic. Nu a masurat-o..a zis ca asa ochiometric se afla in limite normale si ca o sa vedem noi cat e de mare in sala de nasteri. Eu sunt un pic dezamagita dar na..Capul era destul de jos( il simt si eu). Bataile inimii sunt puternice, tensiunea mea buna, hemoglobina ok. Mi-a prelevat secretie vaginala pt streptococul b hemolitic. Nu s-a uitat  la col. Mi-a facut programare pt 2 sapt, "daca mai e cazul" a zis el.

Pe mine de 2 zile ma doare ft tare undeva in vagin cred. Parca e alta durere fata de cea de simfiza pubiana. Doctorul a zis ca impinge bebelusa cu capul si se lasa cu toata greutatea acolo. Oricum nasoala durerea.



#49
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 20 august 2013 - 15:41

Mina si Alina, ma bucur pentru vestile bune de la control! Va tin pumnii sa mai stea bebelusele la caldurica.

 

Alina, si eu am parte uneori de durerile descrise de tine.Si mie mi s-a spus ca e de la faptul ca bebe impinge (la mine e vorba de unul dintre ei, mai bine zis de bebelusul dansator, de care mai spuneam eu ca am impresia ca seamana cu Alma din mai multe puncte de vedere [:)] ).

 

Abia astept si eu controlul de joia asta sa ii vad si sa aud ce mi se mai spune despre ei.



#50
dorutzaddd

dorutzaddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 20 august 2013 - 17:08

mamicile cu gemeni cred ca e super tare senzatia din burtica cu doi.. ma si gandesc ca va fi super greu cu 2 si dupa ce se nasc.. mie mi-a fost usor cu unul dar cand ma gandesc ce faci cu 2?

nu stiu pe nimieni cu nastere naturala de gemeni, la noi toate mamicile fac cezariana de teama si si dr prefera asa.. chiar si dr mea care e mult pt nasterea naturala.. 

sarcina s-a prins natural sau in urma unor tratamente??

 

in alta ordine de idei cele care sunt pt nasterea naturala ati auzit de dianatal gel obstetrical, cica ajuta mult la nasterea naturala si s-ar putea sa scapi si de taietura..

eu in 2 sept am programare la medic si o voi intreba daca a nascut pe cineva cu ajutorul acestui gel, iar daca nu o voi ruga sa se documenteze si sa traga ea concluzia daca are rost sa-l cumpar sau nu.. se gaseste pe net intre 200 si 500 ron...





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -