Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Vi4i si Daniela! Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (17)

gravidute sept2013 oct2013

277 raspunsuri la acest subiect

#271
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 23 august 2013 - 11:01

La noi e decis ca tati sa stea in sala de nasteri desi tati lesina la orice picatura de sange. O sa stea la capul meu, pe scaun, nu o sa vada nimic din ce nu vrea. Acum incerc sa il conving sa taie cordonul..nu vrea, ii e frica.



#272
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 23 august 2013 - 11:06

Si eu planui un coafor, da sapt viitoare, sper sa stie donsoara ca tre sa mai astepte :)) 

 

Andra, eu voi face sub anestezie generala, asa ca oricum nu ma ajuta sa fie acolo. Pe de alta parte, crede-ma, omu e f simtitor, desi daca-l cunosti n-ai zice si, vorba ceea, eu am treaba multa pentru el dupa ce nasc. Asa ca raman la ideea ca ii va sta foaaarte bine pe hol si-o sa-si vada fata cu un delay de cateva minute. So.....good enough, zic eu :)



#273
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 23 august 2013 - 11:18

Multumesc fetelor pentru sfaturi. Dark si Raluca astept sa vad cat de tare se intetesc contractiile si apoi ma indrept spre spital. Daca merg acum la spital cred ca e prea din pripa si parca vad ca ma trimite inapoi acasa pana se intetesc. Asa ca am de gand sa imi fac sederea cat mai placuta in pat asteptand ori sa treaca de la tratament ori sa avanseze...

Acum am durere de mijloc. Am luat no spa de dimineata si parca s-au mai redus un pic de tot contractiile...insa cand am fost la baie pe la ora 8 iar am observat pe hartia igienica mucoasa din aia gelatinoasa...colul meu de 4 cm cred ca are ceva modificari.Maine eram programata la eco si o sa imi spuna sigur daca s-a mai scurtat.

In dimineata asta am reusit sa adorm de la 8 la 10.30 insa am tot avut contractii ca ma vaitam in somn de durere de burta, cu tot cu no spa-ul luat. O sa pun acum uscosinul si nu-mi ramane decat sa vad cum trec de ziua de azi.

Eu mi-as dori sa se opreasca contractiile si sa ajung linistita pe data de 6 sept la cezariana programata. Nu stiu daca as putea sa nasc natural. Insa, incep sa ma simt pregatita pentru oricare dintre variante.

 

Va pup



#274
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 august 2013 - 11:59

Miralexia in ce saptamana esti? Of, ce rau imi pare ca ai durerile alea, sper sa scapi de ele cat mai repede si sa te linistesti si odihnesti.. [flo2]

Azi am auzit ca nasterea vine dupa coborarea burtii - asta o stiam, dar nu cu detalii - cica ar trebui ca intre sani si burta sa incapa o palma drept.



#275
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 august 2013 - 12:04

Miralexia, succes!!! Eu dupa tot ce ai scris tu, cred ca momentul nasterii e aproape.Succes!!! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] . O sa vezi ca va fi bine!!! Chiar daca se declanseaza totul spontan, tot la cezariana ajungi daca va fi necesar.  Nu te ingrijora!

 

Mina, Alma chiar e ff grjulie cu bebelusii,dar si cu mine. Azi le-a adus catevam jucarii de plus de acasa si acum a cerut asistentelor sa stea pana la 15 cu mine, sa ma pazeasca. Asta dupa ce am avut un episod mai ciudat dimineata. Am mers prima data la toaleta, cu ajutorul sotului si al asistentei. M-am simtit ca si cand am avut de urcat muntele Everest.  M-a durut operatia destul de tare la miscare, iar cand am vrut sa ma ridic sa vin inapoi, am simtit ca se invarte totul cu mine si am auzit voci in jurul meu, am simtit brate ce ma puneau intr-un carucior.. Abia peste 10 minute mi-am revenit, dupa ce am fost depusa in pat. Peste cateva ore incercam din nou.

 

Al meu sot a fost muuuult mai panicat ca mine miercuri, desi eu eram ceea ce resimteam durerile...Si cand mi s-a rupt apa, tot eu a trebuit sa sun la spital , ca el deja nu mai stia ce sa incarce in masina, desi eu pregatisem totul dinainte. A stat cu mine si la cezariana, m-a tinut de mana, dar eu faceam glume si radeam cu el sa-l imbarbatez, nu invers, desi la mine in burta deja se lucra [:-)))] . Am si o poza , dar am zis ca nu o pun sa nu ziceti ca am luat-o razna [batcap] .

 

Lapte inca nu am ..Doar cateva picaturi au iesit azi dimineata si...si pe alea le-a consumat Alma din pompa ca era curioasa ce gust au. [:)]



#276
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 23 august 2013 - 12:26

Arnnia maine fac 37 de saptamani. Si da, burta mi-a coborat exact cu o palma sub sani, de aceea am observat ca pot respira si mai usor. Inainte imi stateau sanii pe burta, acum stau singurei :) Plus de asta, doc mi-a spus ieri in urma consultului ca bebe a coborat.

 

Daniela, multumesc pentru infuzia de optimism :) Sper sa fie totul ok. Acum stau cumintica in pat, am luat tratamentul si vad ca se mentin contractiile la aprox 30 de min dar am si durere de mijloc continua intre ele, ca atunci cand ma pregateam sa intru la menstruatie, si tot gasesc pe chilot ori pe hartia igienica mucoasa gelatinoasa...

De abia astept eco de maine sa vad ce mi zice de col...

Daniela, baieteii tai erau activi in timpul travaliului la inceput? La mine bebelina azi noapte nu a dormit mai deloc..S-a tot foit



#277
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 august 2013 - 12:34

Mira, si eu am avut durere continua la spate, inca dinainte sa mi se fi rupt apa.. Ce nu am mentionat pana acum e ca eu marti seara am avut contractii neregulate si singura constanta era de fapt durerea de spate..Nu am scris atunci nimic de ele pt ca am prefera sa ignor situatia si sa sper ca nu se va declansa nasterea asa repede. Stiu doar ca m-am gandit in sinea mea ca 21-08 ar fi o data frumoasa de nastere, pentru ca e exact cu 2 luni inainte de ziua Almei (21-10). .Miercuri dimineata la 5 m-am trezit de la durere de spate si cu burta intarita. Asta m-a determinat sa ma scol si, cum tot eram treaza, am zis sa merg la toaleta....Acolo am avut senzatia ca trebuie sa fac No 2, cum zice Dark...si de aia m-am apucat sa mananc iaurt imediat ca sa ma ajute...dar in loc de No 2, mie mi s-a rupt apa.

 

Poze am pus si pe Picasa, nu doar pe FB.



#278
SeptOct2013

SeptOct2013

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 23 august 2013 - 13:05

Dragelor va invit la un nou capitol





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -