Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 35 Felicitari FlorinaIris, Didi81, llorrenna, Ramoon, Sherry!

gravidute ciresele mai sarcina

256 raspunsuri la acest subiect

#21
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 04 iunie 2014 - 21:54

Si al meu suge de unde curge probl e k adoarme la san si molfaie mult si mereu dupa papa cauta cu gurita, m-ar manca nu alta :-)

#22
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 05 iunie 2014 - 07:27

Salutare mamici! Nu am timp sa povestesc despre nastere, ma lupt cu furia laptelui asa ca ii dau titi, mai dau cu pompa, pana ma spal si eu si una alta o iau de la capat. Cu somul staqu... prost.

Am vazaut ca ati scris sa evitam lactatele, eu mananac branzica de vaci si iaurturi. Acum mananc un gris cu lapte. Nu e ok?

#23
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 05 iunie 2014 - 08:14

Buna mamici!
Sherry am citit si eu pe net despre consumul de lactate de catre mamica ca ar da colici la bebel...dar si eu mananc zilnic iaurt, lapte dulce. Azi am mancat branza cu ou ochi si am scos si un iaurt sa se incalzeasca...si bebe inca nu mi-a facut colici...

#24
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 05 iunie 2014 - 08:32

Neatza fetelor!

 

Ramoon , eu l-am scos afara de prin ziua 7 (ne zisesera din spital ca il putem scoate la plimbare chiar si imediat dupa externare, dar era ploios), si de atunci am iesit cu el prin parc zilnic, ne-au prins chiar si niste mici ploicele pe afara, nu a fost problema pt ca i-am pus aparatoarea de ploaie si gata  [:)]

 

Sherry, nu e musai sa fie probleme de la lactatele consumate de mama, doar ca unii bebei se simt mai bine fara.

 

Si al meu sta mult la san, dar asta pt ca la mine curge greu lapticul, asa ca el mai mananca, mai face pauza, se mai aduna putin lapte si tot asa... Si s-a obisnuit sa manance incet si mult, la fel face si la biberon, cu pauze  [soricel]



#25
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 05 iunie 2014 - 13:14

Eu nu pot trai fara lapte, unt si o tona de smantana. A papat si in sarcina de toate.



#26
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 06 iunie 2014 - 11:24

Neatza!

 

Ce faceti mai mamici???? V-ati ascuns toate? Cum va mai intelegeti cu bebeii?

 

Llorrenna, tu nu ne povestesti?



#27
AlinaDia

AlinaDia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 08:58

Buna fetelor, ce liniste aici. Noi cateodata nu mai stim ce zi e. Trebuie sa dau un telefon si m-a trezesc ca au trecut 2 zile [:-)))]

Asta mica creste vazand cu ochii. Maine avem ecografie la sold.

Ati facut botezul? V-a bagat bebele de tot in apa? Noi am zis ca facem in iulie sau august si vrem sa gasim un preot care sa n-o scufunde pe Emma. Doar cu corpul si apoi udat un pic capusorul.

Irva de ce e ultimul capitol? Nu se poate pastra in continuare?



#28
madacristina

madacristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 10:10

Neata mamici,

Nu am mai apucat sa scriu...noi ne luptam cu colicii si puseele de crestere...le-'am avut pe primele 3...

In rest suntem bine, creste vazand cu ochii, pe 5 am facut o luna, ieri 5 sapt de la nastere. Are 4780 gr si 57cm...e un mic grasunel.

Noi vom avea botezul pe 12 iulie, am aranjat la restaurant, acum impartim invitatiile.

Mamici sta vreuna dintre voi prin zona Dorobanti Pta Victoriei sau vine in parc Floreasca sau Aviatorilor Kiselef?

Ma gandeam ca poate iesim impreuna cu piticii...

O zi frumoasa sa aveti.

Va pupam,

Mada & Eduard

#29
Ramoon

Ramoon

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 523 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 11:11

Salutare fetele, ma bucur sa vad k mai scrieti cateceva...
Noi abia avem 17 zile, deci mai avem pana la botez. L-am programat pe 26 iulie, inca nu am vb la biserica, doar la pensiune. Vom sta 2 zile in afara orasului cu cativa prieteni care au copii de varsta cu fimea.
Bebe e bine, creste , e cuminte , palnge cand ii e foame in rest e ok. Mananca mult nu pot sa-i dau doar san k nu se satura si ii mai dau completare, problema e k e tare mancacios si ar manca mai mult decat e voie pt varsta lui si mai vomita..tare ma sperie.
Noi inca nu ne-am bagat cu totul in apa, il tin eu de ceafa, mi-e frica la urechi k buricul a cazut de mult.
Va pup si sa auzim de bine!

#30
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 14:29

Buna fetelor,

 

Noi nu ne-am hotarat inca referitr la botez cand sa il facem, dar ori  prin iulie, ori prin septembrie... Pe la sfarsitul lui iulie - inceputul lui august vrem sa mergem la mare, asa ca botezul ori inainte ori dupa.

Acum cred ca e mai molesit de la atata caldura, ca de ieri ar sta ziua la san non stop, dar fara sa manance, doar sa molfaie acolo cate putin si sa atipeasca. Azi dupa ce a stat la san am mai scos si eu cu pompa 100 si i-am dat mai tarziu cu biberonul ca altfel nu il prea conving sa traga mai mult. Noaptea pare sa manance mai eficient, a mancat aseara la 12 de la san si apoi a dormit in patutz pana la 5 dimineata.

 

Ramoon, noua ne-a zis pediatra sa il bagam cu incredere in apa la baitza, sa ii acopere apa urechile ca nu se intampla nimic daca ii intra apa acolo. Avem cadita simpla si separat forma de-aia anatomica, dar am renuntat la ea, punem doar apa in cadita si il lasam pe el intins acolo, ii place mai mult asa.





Etichetat si cu gravidute, ciresele, mai, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -