Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Vi4i si Daniela! Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (17)

gravidute sept2013 oct2013

277 raspunsuri la acest subiect

#31
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 20 august 2013 - 09:27

Victoria, iti tin pumnii de pe acum pentru minunatul eveniment de maine sau de joi [flo2] [flo2] [flo2] . O sa vezi ca va fi bine!

Eu inca nu ma abonez sa nasc, astept sa am 37 de saptamani de sarcina. Mereu mi-a functionat foarte bine subconstientul si sper sa nu dau gres nici de aceasta data.



#32
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 20 august 2013 - 09:49

Victoria, curaj si fruntea sus, in curand o sa-ti tii fericita in brate bebelusul. O sa fie bine, cu siguranta. Asteptam vesti despre marea intalnire . 

 

 

Daniela, cred ca-i ia si pe ei stresul nasterii :)) . Ma refer la Alma si Matei. Si-al meu e acum la socri, aflati in plina campanie de facut conserve pt iarna, activitate in care intotdeauna s-a implicat cu mare entuziasm. Acum, insa, e plictisit de nu mai poate, inca nu s-a cerut inapoi acasa dar nu cred ca mai dureaza prea mult. Sper numa sa reziste pana la sfarsitul saptamanii, cand se intoarce sotul din delegatie, ca dupa cum m-am simtit azi noapte mi-a cam pierit curajul de a sta doar cu el in perioada asta. Asa, singura, daca apare ceva, dau fugutza la dr, dar cu Teiu ce ma fac? 



#33
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 20 august 2013 - 10:18

Buna fetelor,

Am revenit dupa 2 saptamani - varuit si vacanta la mare. De abia am reusit sa citesc 2 capitole, dar sunt la curent cu ce faceti :).

Dupa cum spuneam, in sfarsit am reusit sa terminam casuta de aranjat si de abia acum incepem cu forta cumparaturile..cred ca sunt ultima dintre voi la acest capitol - nu am luat absolut nimic pentru bebe :(.

La mare a fost bine, dar foarte obositor, ca vila era departe si am facut ceva kilometri pana la plaja. La soare nu am stat - dar totusi m-am bronzat cat m-am balacit seara prin mare.

In acest weekend a fost si nunta cumnatului - nunta mare  de 200 de persoane - am reusit sa stau pana la 2 - dar imi vibra atat de tare burtica de la muzica incat am renuntat de a sta pana in zori. 

 

Ne ducem si noi la control saptamana viitoare  si facem si analizele de saptamana 34. (in sapt. 31 bebe avea 1800gr :). Bebe este foarte activ si da foarte tare (noapte-zi), cateodata simt ca ma misca din loc. A inceput sa imi fie un pic mai greu si mie..dar nu mai e mult si bucuria e mare.

 

Danyce imi place foarte mult  cum ai amenajat camera gemenilor :) e foarte vesela. Alina burtica ta pictata cu dovlecei e scumpa rau  [flo2] .

 

Victoria sa ai o nastere usoara si sa te bucuri din plin de venirea bebelusului.

 

Va pup tare pe toate


Editat de arnnia_a, 20 august 2013 - 10:19 .


#34
dorutzaddd

dorutzaddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 20 august 2013 - 10:25

Victoria  nastere usoara!

 

simona81 am si eu o intrebare... de ce ti-a dat medicul sa faci dexa? fetita ta s-a nascut mai devreme sau sunt semne ca vei naste baietelul inainte de 37s?

daca e una dintre situatiile astea, imi cer scuze ca intreb dar daca nu..

imi dau doar cu parerea caci nu mi se pare o chestie ok sa faci preventiv dexa.. asa ar trebui sa facem toate preventiv..caci clar nu se stie cand nastem.. dar  dexametazona asta contine cortizon, are o lista intreaga de efecte adverse, nu e ca o vitamina "inofensiva".. inainte de o decizie de asta trebuie analizat clar benefiiciile/ efecte adverse.. 

eu am citit si recitit acest subiect pana m-am saturat, fiind in situatia de stat la pat.. dr nu mi-a recomandat, am vrut eu sa-i cer dar m-am razgandit.. caci situatia nu s-a agravat ci dimpotriva s-a imbunatatit (contractii false)

iar referitor la masuratori,  o fi bebe tau mare, conform masuratorilor exterioare dar asta nu inseamna ca si intern corespunde masuratorilor. si aici ma refer la creieras, plamani, stomac..

si un exemplu personal: si ecografele au erori.. eu am facut inainte de nastere 3 ecografii pe 3 aparate diferite, cu 3 medici diferiti.. la toate a iesit ca bebe are 2400-2500gr la 38 saptamani.. se rupsese apa nu mai aveam ce face oricum, dar bebe a iesit cu 3000 gr...

 

o zi buna fetele...

 

 

fetele vreau sa vad si eu poze.. ma indrumati va rog??


Editat de dorutzaddd, 20 august 2013 - 10:27 .


#35
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 20 august 2013 - 11:05

Dorutza nu stiu ce sa mai zic. Ma documentez si eu pe tema cu pricina. La fetita aveam DPN 21 mai si am nascut pe 26 aprilie. Fetita a avut 2700 si a fost considerata la termen pentru ca nu a avut niciun fel de problema. In schimb se vedea la ecograf ca e micuta. A fost o sarcina foarte grea. Praevia totala, 4 luni in spital din 8 si ceva.Dureri si iar dureri. O cu totul alta situatie. 

Acum medicul zice ca bebe e mare si-i este frica sa nu ne faca vreo surpriza in 2-3 saptamani. E intors si pregatit de la 20 sapt dar nu a coborat inca. Mi-a spus printre altele ca e posibil sa le fac degeaba dar ca in cazul unei nasteri premature beneficiul este evident.

Crede-ma nu stiu ce sa fac. Ma mai gandesc. Maine fac analizele, si incep un regim fara sare sa ma pregatesc pt dexa. Sunt asa fricoasa, sa nu declansez altele cum ar fi tensiunea .:(



#36
dorutzaddd

dorutzaddd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 20 august 2013 - 11:37

of iarta-ma nu am vrut sa te ingrijorez.. atunci e mai bine asa cum zice nenea dr cu dexa..

eu azi sunt zen, incearca si tu :))



#37
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 20 august 2013 - 11:53

Simona, succes cu orice decizie aui lua! Si la mine riscul de a naste prematur a fost destul de mare, in opinia medicului meu...cand au vazut la 28 de saptamani ca bebelusii erau mari si aveam si foarte mult lichid. Cu toate acestea, nu mi-a recomandat nimic pentru maturarea plamanilor. Mi-a zis doar ca daca se declanseaza nasterea, va face tot posibilul sa o intarzie...Nu a fost cazul. Aici exista mentalitatea "monitorizam si vedem ce facem pe parcurs, in functie de ce se intampla", nu face nimeni nimic preventiv.

De fapt, tot ce e preventiv, daca pot spune asta, e incercarea de a nu face efort in aceste cazuri. Pe mine asta cred ca m-a ajutat foarte mult sa ajung la mai bine de 35 de saptamani. Probabil ca altfel era situatia daca as fi continuat sa merg la servici si as fi ignorat semnalele corpului meu.

 

Mina, cred ca ai mare dreptate in ceea ce-i priveste pe copiii nostri mai mari. Am vorbit cu Alma si m-a intrebat din start ce fac bebelusii din burtica. Mi-a mai spus ca toata noaptea s-a foit si abia spre dimineata a adormit, trezandu-se intr-un final pe la ora 11, ceea ce e foarte ciudat pentru ea, care si in vacanta se trezeste pe la 9 cel tarziu...

I-am spus ca o sa iasa cu soacra si matusa la o inghetata dupa-amiaza si la shopping (vorbisem in prealabil cu soacra sa le aflu programul) si i-am promis ca pe ea o sun prima daca e cazul sa merg la spital si fratiorii ei se anunta mai devreme de saptamana 37. Am si asigurat-o ca in cazul asta o sa vina direct acasa, ca nu ramane pe  acolo pe unde e.

 

In alta ordine de idei, am concluzionat ca nu mai am nevoie de serviciile dadacii dupa ce incepe Alma scoala, deoarece acum va avea si mai multe activitati extra scolare (pe langa teatru si muzica, va face si street dance si poate si o forma de sport) (oricum nu pentru un numar de foarte multe ore pe luna, fapt pentru care cred ca nici nu va vrea dadaca sa mai se ocupe de Alma dupa ce incepe scoala pt ca nu mai castiga mare branza). Imi faceam griji initial ca Alma nu o sa fie incantata sa nu mai mearga deloc la dadaca (acolo era locul ei preferat de joaca pana la finele anului scolar), insa ea a reactionat foarte bine si i se pare logic sa nu mai mearga acolo, motivand ca ea in curand cu fratiorii ei o sa vrea sa se joace cel mai mult si, daca are nevoie de compania unor copii de varsta ei, se va duce fie la prietena cea mai buna, care locuieste la cativa metri distanta de noi, fie la alti copii din vecini. Totul se rezolva de la sine pana la urma.

 

Mina, in Romania vin prietenii si familia in vizita cu cadouri la bebelusi? Scuze ca-s asa de pe dinafara, dar cum din 2002 sunt aici, uneori am impresia ca sunt putin desprinsa de realitatea de acolo. Te intreb asta pt ca zilele trecute citisem ceva ce mi s-a parut interesant...e vorba de niste ponturi pentru a-i da senzatia fratelui mai mare/sorei mai mari ca el/ea nu ramane pe dinafara si ca nu doar cei mici sunt in centrul atentiei. Nu multi adulti se gandesc si la copilul mare cand vin in vizita si isi indreapta atentia doar asupra bebelusilor si ei sunt cadorisiti. Copilul cel mare nu primeste de obicei nimic si exista riscul sa se simta putin ignorat/dat la o parte. In cartea citita, e recomandat ca parintii sa aiba la indemana mici surprize pentru copilul mare, pentru a-i pasa si lui din cand in cand cate un cadou, sa nu fie singurul care nu primeste. Eu am luat foarte in serios aceste ponturi si mi-am facut o lista cu tot felul de maruntisuri pe care stiu ca si le doreste Alma si nu se asteapta sa le primeasca prea repede. Cred ca azi ma si apuc sa cercetez piata online si comand cate ceva sa am totul pregatit. M-am mai gandit ca la nasterea bebelusilor, sa primeasca chiar un cadou mai mare, tot ce isi doreste si nu crede ca primeste prea repede.



#38
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 20 august 2013 - 12:19

Daniela, da, se obisnuieste aducerea de cadouri. Si da, din pacate cam toata lumea se focuseaza pe bebelus. Mai exista, cum probabil am mai pomenit, si conceptia ca cel mare trebuie de acum incolo sa fie mai cuminte (cca e mai mare) si sa ajute la cresterea celui mic. Chestiune cu care eu nu sunt de acord. 

 

Sa stii ca si eu am aceeasi tactica, de cate ori am mers la cumparaturi - prin forta imprejurarilor de cumparaturile de bebe m-am ocupat doar eu cu Matei - am avut grija sa ii cumpar ceva si lui. Dupa nastere intentionez ca tuturor celor care vin in vizita - ma rog, cu acele persoane cu care-mi permit asa ceva - sa ii rog sa acorde atentie egala si domnisoarei si fratelui mai mare. Evident ca la bunici, matusi, unchi, etc, am sa le zic pe sleau :)). Daca vor intelege din asta si sa aduca o atentie baiatului, bine. Daca nu, exact cum spui, voi avea grija sa primeasca si el, de fiecare data, mai pe sub mana sau mai de-a dreptul, ceva cadou. Deja caut sa-mi fac o provizie de carti si stilouri, el fiind foarte incantat cand primeste asa ceva. 

 

Iar la capitolul tricotat-crosetat, m-am apucat sa ii fac si lui un fular din aceleasi fire si culori ca botosii si manusitele fetii, sa nu simta ca ma concentrez doar pe garderoba bebelusului. 

 

Iar dupa nastere mi-am planuit - sper sa fiu in stare sa fac asta cat mai curand - sa iesim doar noi doi la cumparaturi, doar pentru noi, sa nu se simta dat la o parte. 

 

La nastere Matei va trebui sa primeasca un cadou mai foarte mare, fiind si foarte aproape de ziua lui de nastere :)). Dar stiu ca nu dau gres cu racheta de tenis ;). 

 

Nici eu nu-l voi mai duce pe Matei la after school anul asta, nu vreau sa simta ca eu raman acasa cu fata si de el au grija altii. La cum il stiu, e in stare sa faca temele langa patutul fetii si sa se incadreze f frumos in noul program. Voi avea nevoie de ajutor cu activitatile extra - tenis, sah, engleza, inot si ce-o sa mai apara - dar sper sa se descurce bunica la dus-adus. Daca nu, tati va avea un program mai .... complicat, insa nimic nu e imposibil. Vedem. 

 

Gata, o tai la dr, va dau de stire cand ma intorc....maimutica mea parca a fost programata, a stat cuminte 3 sapt cat a fost dr in concediu, de ieri de cand s-a intors a inceput cu contractiile dureroase...hmmmmm....



#39
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 august 2013 - 12:21

Victoria, deci pregatim agitatele sa iti facem galerie [majoreta] [majoreta] [majoreta]

 

Arnnia, spor la cumparaturi, macar voi sunteti cu casa aranjata... eu le am pe toate (mai putin cadita de baie, cutia cu sterilizatorul si sacul cu jucarii de bebe/playmat/traznai din astea, care sunt inca in pod, azi nu ca lucreaza omul pana tarziu, dar maine sigur le da tati jos sa vad ce e cu ele) dar inca nu am ajuns sa pregatesc cosuletul, tot zic ca maine-maine... Parca vad ca imi spun astia la control azi ca bebelina e "engaged" - eu o simt tare jos -  si uite asa o sa "bag viteza" sa termin cu toate pregatirile.

 

Mina, problema cu lasatul copilului mai mare "pe undeva" cand va fi momentul de mers la spital o am si eu. Daca jupaneasca mica vrea sa astepte pana joi dupa-masa, cand teoretic apare in peisaj (intai in Glasgow si de vineri in Edinburgh, la o ora distanta cu masina de noi) socru-meu, ar fi o treaba. Ca teoretic (repet, teoretic, practic ... om vedea) ar veni dansul sa il ia pe junior. Altfel, ar ramane sa il "pasam" la un prieten bun, care sa stea cu el cat timp tati sta cu mine la spital si pana apare socrul prin zona (dansul e acum in concediu in nordul Scotiei, si vine in Glasgow joi).  Joi (in timpul zilei) ar fi "available" si o alta amica, ce lucreaza doar luni, miercuri si vineri... si de acolo sa il preia socrul, sau sa chemam pe saracul prieten (om de baza, nu stiu ce ne faceam fara el zilele/saptamanile astea, ne-a ajutat si ne ajuta tare mult)  sa stea la noi  in casa cu cel mic pana vine socrul... deja ma iau durerile de cap asa ca mergem pe "vazand si facand atunci cand e momentul" [batcap] [batcap]



#40
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 august 2013 - 12:27

Noi deja am cumparat cadoul pe care il aduce bebelina fratiorului mai mare - si pe care l-a cerut chiar el, a rugat-o frumos sa faca ea cumva sa primeasca el un telescop [biz]  (e de jucarie, nu cine stie ce sofisticarie, dar lui o sa-i placa) si avem deja o provizie de cutiute cu chestii Lego, tot pentru el, puse bine. Asta cu "acum tu esti cel mare, trebuie sa ai grija de cea mica" ma enerveaza si pe mine, noroc ca aici nu prea se practica. Si lumea e chiar sfatuita, cand vine in vizita la bebe, in primul rand sa salute si sa dea atentie copilului mai mare, apoi sa se duca la bebelus. Si da, daca vine cu cadou pentru bebe, musai sa aiba "ceva" si pentru fratior/surioara.





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -