Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Felicitari Vi4i si Daniela! Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (17)

gravidute sept2013 oct2013

277 raspunsuri la acest subiect

Miralexia

Miralexia

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 19 august 2013 - 14:18

Mina sper ca vezi mesajul meu, I need your help. Stiu ca tu a scris in alt capitol despre crosetat. O data cu sarcina mi-am gasit si eu pasiunea asta si am facut cate ceva pt bebelina mea - o paturica crosetata de mine special pentru cosul de masina sau carucior. pe paturica am pus un fluturas, flori, fundite, toate crosetate (ca sa aiba copilul cu ce sa se joace in carucior :)) , 2 perechi de botosei modele diferite si acum am facut o caciulita cu urechi de ursulet. Insa, mi se pare ca a iesit foarte mare caciulita mea. Iti trimit mai jos linkul de la tutorialul pe care l-am urmat. Avand experienta ma gandesc ca poate iti dai seama daca ar merge sau nu caciulita asta pentru un bebelus mai mic de un an sau e prea mare. Eu chiar nu ma pricep neavand copii, nici nu prea am avut contact cu bebelusi mai exact.

Multumesc anticipat de ajutor

Editat de Miralexia, 19 august 2013 - 15:16 .

• 0

Roxana Claudia

Roxana Claudia

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 19 august 2013 - 15:12

Tanaion-îmi pare rău de pierderea suferită! Sunt alături de tine sufleteste. Ai grija de tine, copiii tai au nevoie de tine.

Fetelor -eu pentru arsuri va recomand Tums. Puteți sa rontaiti si câte 5 pe zi.

Sapt asta trebuie sa stabilesc o întâlnire cu anestezistul si cu neonatologul de la Regina Maria. Am început sa am emoții când mă gândesc cât de puțin mai e!
  • 0

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 19 august 2013 - 15:46

Eu am citit vestea trista azi-noapte si am dormit tare prost. Nu ma mai stresez acum ca bebelusii amandoi se inghesuie mereu in aceeasi parte a burtii si cand mi se intinde uterul in partea respectiva, provocand un anume disconfort, ma bucur acum pur si simplu ca ii simt activi ( de obicei parca imi venea sa ma catar pe pereti, dar acum chiar pot sa rabd).

Azi peste zi m-am bucurat de prezenta Almei si am facut impreuna curat la ea in camera (eu la inaltime, sa nu fiu nevoita sa ma aplec, ea si-a curatat singura parchetul si a adunat de pe jos jucariile). Am facut ordine s in vitrina ei cu carti, am golit un raft intreg pentru toate suvenirurile ei din Franta ca si-a adus o gramada. Lucrand asa, cot la cot cu ea si povestind verzi si uscate, am constientizat inca o data ce copil deosebit e: pe cat poate fi de nazdravana uneori (si in functie de anturaj), pe atat poate fi de cuminte, inteleapta si intelegatoare..Ieri seara a dormit la cea mai buna prietena a ei, in vecini, careia nu a uitat sa-i aduca un cadou (cercelusi in forma de turnul Eiffel, cum si-a luat si ei). Cand am intrebat-o pentru cine e cadoul respectiv, mi-a spus " pentru BFF a mea" si nu m-am prins imediat ce vrea sa spuna tocmai pt ca ma asteptam la o prescurtare olandeza...Ea spunea de fapt "my Best friend forever"). De altfel, engleza e limba care o intereseaza cel mai mult in momentul de fata...retine de toate ca o sugativa, de la TV...Am si surprins-o comunicand in engleza cu a ei BFF [:)]  de mai multe ori. BFF e  o fetita de origine turca,pe nume Ylaida, insa cel mai special copil cu care Alma a intrat in contact de cand s-a nascut.

Azi am mai facut si business prin Facebook..mai bine zis mi-am gasit carucior de gemeni de rezerva pentru vacantele in Ro in urmatorii doi ani (sa nu fiu nevoita sa car eu), chiar in orasul in care locuiesc ai mei. Am rezolvat problema logistica. Mama mea poate ridica caruciorul respectiv oricand si eu nu mai am nimic de transportat...Ma bate gandul sa-mi iau si doua scoici de rezerva in Ro. Oare pot gasi la careva prin Cluj?

Andra, cunosti oare pe cineva care are are scoici de masina de vanzare? Ca de rezolv si treaba asta, ar fi minunat si pot transporta gemenii in marsupii pe avion. Scoicile mi le poate aduce fratele meu la aeroport, unde o sa ma astepte si masina pe care o voi inchiria...

In perioada 18 decembrie-1 ianuarie vom fi toti cinci in Romania. Abia astept!

Wish42, cu placere! Tu ti-ai luat pana la urma carucior?Nu te intereseaza caruciorul Annei de la topicul cu gemeni?

Editat de danyce, 19 august 2013 - 15:49 .

• 0

mina

mina

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 19 august 2013 - 15:49

Mira, caciulite nu prea am facut. Insa cea mai buna metoda este sa masori dupa ceva ce stii sigur ca e pt new born, Ia o caciulita cumparata si vezi cum e, comparativ. Daca ti se pare mare cea facuta de tine, mai fa una mai mica, n-o strica pe cea facuta, sa o ai pe mai tarziu. 

Din cate am priceput eu din tutorialul acela (recunosc ca nu prea am rabdare sa urmaresc), daca e prea mare cea deja facuta, la urmatoarea faci calota mai mica virgula cu un rand, astfel incat circumferinta sa fie buna. 

Hai ca zilele astea ziceam si eu ca ma apuc de o caciulita, daca reusesc imi voi nota cat de cat ce fac si-ti zic. Eu le fac la inspiratie si de multe ori ma trezesc ca e cam greu sa spun cuiva modelul....

Sper ca ti-am fost de ajutor, daca mai ai intrebari te rog nu ezita. 

• 0

Miralexia

Miralexia

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 19 august 2013 - 16:08

Mina multumesc pentru raspuns. Asa cred ca am sa fac, o las pe cea teminata deja si mai fac una. Am incercat sa masor dupa o caciulita new born dintre cele pe care le-am cumparat (just in case, ca as vrea sa nu exagerez cu pusul caciulii la copil) dar mi s-au parut atat de mici incat am zis sa respect tutorialul intocmai. Oricum, chiar daca aceasta e mare cred ca macar o va purta pitica la gradinita :)) cand vine bebe o sa ii mai fac una pe masurate ;)

Frumoasa pasiunea asta cu crosetatul, ma mir ca am avut eu rabdare sa invat din tutoriale de pe you tube ceva atat de migalos. Pentru ca defel nu fac lucruri minutioase. Probabil de drag ca voi face pt ea ceva cu mana mea.

Apropos de crosetat, Mina tu de unde iti cumperi materia prima pentru crosetat? Eu pana acum am fost in Magazinul Bucur la merceriile de acolo insa nu as spune nu unei surse mai ieftine de materie prima :) Nu de alta dar, paturica mea cred ca a ajuns undeva la 80 de lei in conditiile in care una crosetata cumparata cred ca o luam cu mai putin.

• 0

mina

mina

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 19 august 2013 - 16:18

Eiii, eu pana acum am tot consumat din rezerve. Unele resturi de bobine le aveam de la botoseii facuti pt Matei, iti dai seama.... 

Acum recent am luat niste bobine de bumbac din magazinul Titan (7-9 lei bobina) si de la un magazinas in piata de aici de la Salajan, tot cam pe acolo pretul. 

Iti trimit pe PM link catre albumul unei forumiste de-a noastra care este mare experta in tot ce inseamna lucru de mana. Am mai luat de la ea fire, dar nu din bumbac. 

• 0

dorutzaddd

dorutzaddd

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 19 august 2013 - 18:35

miralexia

eu am materie prima din haine luate de la second hand, pulovere, bluzite luate cu 1-2 lei si apoi desfacute..

mie mi se par tare scumpe cele de la mercerii.

dar daca le vrei de noi sfatul meu e sa mergi pe la Dragoane

• 0

Wish42

Wish42

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 19 august 2013 - 18:35

mina multumesc din suflet draga mea, am fost disperata cu arsurile , acum parca imi e mai bine.De constipatie imi e si mie tare frica , nemaiputand sa mananc fructe (cel putin cate as vrea) pt arsuri.

Am incercat cu lapte dar caldut,ce sa va spun , cand il ingjiteam ma ardea de-a dreptul pe piept.

De ieri parca sunt mai bine si ultimele 2 nopti le-am dormit in cea mai mare parte.

Te astept cu vesti maine in urma vizitei la maternitate.

Vi4i si eu tin pumnii sa reusesti sa vorbesti cu dr-ul si sa vii cu vesti bune.

Roxana Claudia multumesc pentru sfat.

danyce nu mi-am luat carucior inca,am pus ochii pe unul de la Primii Pasi si urma sa-l comand pe net,ies mai ieftin asa decat daca il cumpar din magazin.

Dar nu am vazut anuntul annei , e drept nu am mai intrat nici la gemenasi de cateva zile dar dau fuguta acum!!!

• 0

mina

mina

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 19 august 2013 - 19:00

Da, se pot gasi hainute frumoase si pe la Dragonul Rosu, dar nu stiu cine se mai cara pana acolo cu burta. Ca daca te duci, stai macar jumate de zi. La Matei de acolo am avut garderoba de start pt bebe, dar au mers soacra si cumnata de-au cumparat de toate, eu nu m-am transportat. Acum nici atat. 

• 0

ela_ella2003

ela_ella2003

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 19 august 2013 - 19:10

Tana, sunt fara cuvinte, nu pot crede ca s-a intamplat cand mai aveai atat de putin. Dumnezeu sa iti dea putere sa treci peste cumplita incercare si sa poti fi alaturi de ceilalti 2 copii.

Ajuta-ne Doamne sa nastem copii sanatosi!

Danyce, da-mi pe OM userul tau de pe FB si te invit in grupuri cu lucruri de vanzare din Romania
  • 0

Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Intrebari Panica

• Sarcina

andreiacristina
    - Astăzi, 13:05

• Sperietura

Elly94
    - Astăzi, 08:15

• Sângerare usoara

burlacunicotoma@gmail.com
    - Astăzi, 00:08

• Par pubian

Grigore Anamaria
    - Ieri, 17:58

• Dureri normale la 17 saptamani

Cristina Marcovici
    - Ieri, 16:34

Grupuri

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

• Mamici de Septembrie 2022 (Dovlecei de Septembrie)

Anda08
    - ian 03 2022 08:54

• Mamici de August 2022 (Pepenasi de August)

Anda08
    - dec 17 2021 15:21

• Mamici de Iulie 2022 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 09 2021 09:56

• Mamici de Iunie 2022 (Capsunele de Iunie)

Anda08
    - sep 27 2021 15:42

Bloguri

• Geanta bebelușului

TatianaIV
    - Astăzi, 12:18

• Astăzi te vedem, minune!!!

Bogdanica28
    - Astăzi, 12:10

• Foame, foame si iar foame

Vase
    - Astăzi, 10:45