Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mai bine sa ne fie!

pinguini ghetar

1019 raspunsuri la acest subiect

#991
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 05:36

Hello,

 

cine vrea cafea? Ori preferati ceai negru cu aroma de biscuiti? [:D] 

 

 

Eu am stat putin pe prag la cafea, am admirat natura  [il]  albinutele deja-s la treaba, zumzaie cu spor, pasarelele care mai frumos canta.... mai trece cate un avion din cand in cand, un elicopter... ca la Londra. Ma dezobisnuisem de avioane deasupra casei, acum iar incet incet au inceput. Si nu, nu stau langa aeroport si nici pe vreun culoar... dar cand nu le poate ateriza pe Heathrow pe aici le invarte sa isi astepte randul. Oricum, mai bine decat la Windsor! [:-)))]  Saraca Regina, acolo e acum in carantina si nu-i tihneste, ca acolo chiar ii zboara avioanele deasupra steagurilor castelului.  [fri] Stiti gluma aia cu americanii care au intrebat-o pe Regina de ce si-a facut castel langa aeroport!?  [:-)))]  [:-)))]

 

Michelle, calduri de astea de care zici de 40 grade nu-s ceva obisnuit la voi in California? Will cred ca a termina cu scoala pe anul asta ca asa parca imi aduc aminte ca termina de obicei pe la sfarsit de Mai?l..   [:-)))]

Strumph, ai o memorie fantastica, termina oficial marti. A dat Domnul sa termine cu bine,mi am luat o mare greutate de pe inima.

Un pic ne tine in suspans prof de engineering care parca a dispărut de pe fata pamintului nu dam de el cu nici un chip, i sm trimis emailuri lăsat mesaje. Trebuia sa ii pună rezultatul la un test di nu da nici un semn de viata daca i l pune sau nu...

Fara testul asta ii iese media B ...dar daca il pune testul ii iese A. Astfel termina cu A la 6 materii si gpa 4.0si un pass. E un adolescent tare bun, sunt multumita de el... dar mai sunt situatii cand treb împins de la spate si nu a fost usor anul asta ... 

 

Căldurile f mari sunt oarecum frecvente la noi... dar nu ma pot obisnui ...nici macar eu care iubesc caldura. Imi zic doar ca mai bine asa, decât sa lopatez la zapada.

 

Voi nu aveti irigatii pt plante?

Cum se mai simte sophia ?

 

Chiar de ce au facut aeroport  lângă palat?

 

Vorbeai de telefon vintage , pun pariu ca nimeni pe forum nu are telefon mai vintage ca al meu...iphone5... Abia i am găsit sa ii schimb caseul. 

Azi m am indurat sa l dau sefei sa mi l schimbe cu unul mai nou, ca l am scăpat si se desprinsese un pic ecranul.  Dar tare am iubit telef asta , era mic, imi incapea in portofel, in buzunare...f comod . 


Editat de michelle-usa, 30 mai 2020 - 07:35 .


#992
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 07:22

Neata tuturor

 

Strumph, de care tort? Cioco, fructe?

 

Michelle, de acord cu tine cu telefoanele comod de pus in buzunar. Tare greu le suport pe astea mari...

felicitari lui Will pentru medii. Sper sa ii puna nota aceea la test



#993
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 09:00

Foarte dragut!

 

Un ver vert, dans un verre vert, sur un livre de vers...

 

Cat despre quatre-vingt-dix, are si varianta in franceza elvetiana: nonnante...

Am invatat o cand am inchiriat o camera intr o cabana aici la munte in apropierea Montrealului si proprietarul, de origine elvetiana, mi a cerut nonnante dollars pe noapte. Mi am sucit creierii pana mi am dat seama cat era.

 

Iar daca mai bagam in ecuatie si francexa vorbita in Québec, am incurcat-o...

J'capote, tabarnak! ( Va las sa cautati traducerea...)

Am mai vorbit noi dou despre tabarnak acum cine stie cat timp!

Vazusem un film politist. Politistul din partea engleza, sa-i zic asa, a fost nevoit sa faca echipa cu unul quebecoise care la fiecare fraza trantea cate un tabarnak din asta!



#994
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 09:05

buna dimineata

 

strumphi  [pup]  sunt pe fuga, drumuri, ingropata-n hartii si munca...sper sa fie toate astea cu folos. ma bucur ca esti  si tu si fetita ta mai bine [floare3]

 

am vazut un curcubeu superb si pisi si cutu minunati  [il]

 

nu prea am avut cand sa va citesc. dar va pup  [flo]



#995
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 09:40

J'capote, tabarnak! ( Va las sa cautati traducerea...)

 

As traduce, a la Irina-Margareta Nistor, "renunt, la naiba"  [:D]



#996
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 10:23

Hello,

 

mi-ar trebui niste scobitori daca aveti [:D] m-am trezit la 5 si nu am putut readormi la loc. Am  bagat la spalat si stat la cafea pe prag putin. Ai mei inca dorm, Mr. munceste azi dar incepe la 9.30! Din martie de cand a inceput criza a muncit doar de la 7 chiar si in weekend, acum a ramas de la  7 doar in timpul saptamanii si de la 9.30 in weekend. Nu stiu pentru cine o fi weekend ca eu nu il simt cand el munceste. 

 

Ieri dupa ce a terminat cu munca l-am pus sa ma duca la sere sa imi iau flori. Nici nu am fost o tura duminica.  [fri]  [alcool]  Sa nu ma spuneti mamei ca vine cu batzu` la Londra!  [mai]  [:-)))]  Mi-am mai luat cateva ca mai aveam, inca mai am, loc sa imi pun. La cati bani am cheltuit numai duminica si ieri, mai bine mi-as gasi alb hobby ca ies mai ieftin. Dar precum nu beau, nu fumez, nu ma droghez .. cheltui banii pe flori. Desi as putea sa imi mai iau o rochie ori pantofi? [biz]  

 

Dupa ce am ajuns aseara acasa m-am pus pe plantat, am stat cu fundu-n sus pana pe la 9, apoi am scos furtunul sa le ud. Nu am mai carat la stropitoare ca deja era luna sus pe cer si eu inca plina de noroi.  [batcap]  Chiar si la furtun tot aproape o ora mi-a luat. Am dat si pe iarba putin, desi nu stiu cat ajuta. 

 

Azi nu numai adormita sunt, dar si rupta de spate ca am sapat o groaza de gropi. Nu imi mai trebuie bicla vreo 2 zile, mi-am luat portia de exercitiu  [:-)))]

 

Sophia doarme inca  [nani]  s-a jucat aseara in noroi langa mine, a facut un bug hotel din noroi, caramizi [clo]  cu ceva iarba uscata si alte pietricele. A adunat apoi ceva ganganii si le-a pus in hotel si le urmarea ce fac. Deunazi intr-o galutusa goala de la creta colorata facuse tot un fel de hotel pentru 2 woodlouse. Un el si o ea, Ariana si Miguel!  [hot]  Le-a adus muschi cules de pe un gard, pietricele sa aiba "stepping stones" ca le-a facut si lac, o crenguta in loc de pod... apoi ii antrena si le arata cum se trece podul [:-)))]  le-a adus de mancare niste iarba uscata mucegaita  [fri]  Eu cand o vad cum se joaca si ia in mana toata ramele si ganganiile... cahhh!!! Ii zic numai sa nu mi le bage in casa, in rest sa faca ce vrea cu ele... sa si le bage si-n san daca vrea  [:-)))]

 

Vai ce mi-e somn si obosita sunt! Imi curg ochii in ceasca de cafea...  Cand se trezeste Miss ma ia de noua. Azi nu fac nimic, in afara de mancare. Am scos niste carne din congelator sa fac borsul ala acru de care imi era pofta zilele trecuta ca nu am mai apucat. Azi trebuie neaparat sa tund leusteanul ca prea a crescut, deci bors scrie azi in meniu! [pofticios] Sophia ma bate la cap cu papanasii de o bucata de vreme. Mie nu imi ies niciodata, nu am mai facut de vreo 3-4 ani sa tot fie. Are cineva o reteta buna de papanasi?

 

Deunazi le-am facut clatite cu kefir si au iesit " the best ever" a declarat Miss. Au molfait la ele mormaind amandoi. Nick a dat gata un borcan cu dulceata de capsuni de la mama. E asa comic cum ii zice la capsuna pe romaneste [:-)))]  Mi-e drag de el cum poceste limba romana.  [il]   Ii mai place si gemul de visine, dar acum e indragostit de "capsuna". Acum vreo 2 saptamani am luat un borcan de Cherry bakewell almond butter si e innebunita Sophia dupa el. Toate clatitele le-a mancat cu asta!  [bib]  Din pacate a fost editie limitata si am cotrobait peste tot prin magazine si online, abia am mai gasit si luat vreo 4 borcanele. Scump ca naiba, dar ce nu face daddy pentru fata lui? 

 

Ma duc sa intind rufe, gata trancaneala! Ati scapat usor, nu stiu pana cand!  [soricel]  

 

[spala]  [rufe]



#997
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 11:30

Neata tuturor

 

Strumph, de care tort? Cioco, fructe?

 

 

De care-i mai simplu de facut, ca nemancat sigur nu ramane!   [yum]   [:-)))]



#998
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 11:44

Sophia inca doarmeeee....  [ascuns]

 

Am intins lenjeriile pe sarma afara si tot ma duc sa trag cate un ochi daca nu s-a rupt  [:D]  [:-)))]  Nu stiu de ce nu mi le-a stors bine masina azi, le-am mai bagat odata, dar tot grele-s. Pun baza pe soarele arzator si vant sa mi le usuce rapid pana se rupe sarma. 

 

Deci eu mi-s super obosita si ma hahai singura pe aici. Miss doarme, Mr. in pod munceste... eu trancan  prostii pe forum  [ups]

 

Am citit asta si m-a amuzat  [clo] 

 

https://www.theguard...way-to-find-out

 

Am spus eu bine ca aseara am muncit in gradina pentru fish&chips ul delicios la care salivam de multttttt!!! [pofticios] A comandat Mr. de la un resturant din cartierul vecin, pe deliveroo, in sfarsit l-am inaugurat. Nu am ramas ultimii din Londra  [:-)))]  [:-)))]



#999
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 15:00

invidiez pe toata lumea care se plange de canicula - aici ploua si-i racoare.

 

tare mi-as dori sa fie frumos macar luni, cand in sfarsit ies la terasa - asta chiar imi lipsea.

 

acum am dat o tura la cumparaturi, sa mai fac un bors de salata, care ma ajuta sa mai dau un pic jos, cat inca se mai poate [:)]  (asta daca n-o sa dau iama in cirese, e a treia oara saptamana asta cand cumpar, si-s bune rau [pk]  )

 

macar n-o sa abuzez de terase in urmatoarele doua saptamani, fiindca sambata viitoare plec la mama si stau o saptamana, deci pierd doua week-end-uri de iesit la terase.


Editat de aminna, 30 mai 2020 - 15:05 .


#1000
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 30 mai 2020 - 18:22

Am mai vorbit noi dou despre tabarnak acum cine stie cat timp! Vazusem un film politist. Politistul din partea engleza, sa-i zic asa, a fost nevoit sa faca echipa cu unul quebecoise care la fiecare fraza trantea cate un tabarnak din asta!

Asa e" Bon cop, bad cop"!





Etichetat si cu pinguini, ghetar

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -