Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fiecare pinguin pe limba lui traieste

ghetar pinguini madagascar

834 raspunsuri la acest subiect

#21
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 13:23

Buflea, aici job-urile nu se dau prin relatii. Daca esti bun, obtii jobul fara probleme. 

 

Am intrebat de cursuri si la inceput e doar unul de-o zi la vara, ca sa vezi daca iti place, e o introducere a ceea ce fac ei acolo. Dupa aia, cica se fac cursuri la locul de munca  [fal] presupun insa ca sunt pt cei care lucreaza deja acolo si vor sa ajunga Ofiteri de stare civila...jobul mi se pare interesant, te ocupi de tot ce inseamna certificate, schimbari de nume, oficiezi casatorii...organizezi si inmormantari, dar mai rar  [ups] 

sa vedem acum...oricum e o optiune pt viitor...

joburi multe la stat sunt in Berna, pt ca Berna e capitala administrativa...cea economica ar fi Zurich...


Editat de Ella73, 12 mai 2015 - 13:24 .


#22
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 13:24

Corina, bine ca n-a patit nimic pestisorul  [:)]



#23
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 13:36

Buna ziua si de la noi!

 

E cam inorat dar este cald 22 grade.

 

Ca vorbirati de limbi si importanta cunoasterii lor cand emigrezi. Da, e foarte util sa cunosti limba tarii respective sau macar cel care va munci acolo. Cunosc o familie care a plecat in Austria la sfarsitul anului 2014. El + ea si 2 copii minori de cresa/gradi. El si-a gasit relativ usor dupa o luna cunoscand deja engleza si germana la nivel basic, ea dupa 4 luni, pe copii i-au inscris la gradi si au reusit sa inchirieze o casuta. Anterior au stat la prietenii lor stabiliti deja acolo. Urmeaza amandoi cursuri de germana dar au un impediment...integrarea in colectivitate. Se simt stingheri, se exprima cu retineri cu toate ca ceilalti sunt destul de amabili. Copiii s-au adaptat destul de usor si au inceput sa invete cuvinte in germana. Deci e f. important sa stii macar la nivel de conversatie si sa nu te simti frustrat pentru ca nu te poti exprima...vorba ceea "Atat ce-am conversat de... ma dor mainile!" [:)]

 

Mandruca ia micul dejun in fiecare dimineata, inainte de plecarea la scoala. Ceai si cu o jum. de felie de paine cu sunculita/muschi, unt, sau cascaval. Lapte rarut pana la deloc. La scoala au pauza la 09:30, un sandwich + un fruct sau ceva dulce.

 

E criminal ala cu melodia aia in moldogleza... [:-)))]

 

Corina, bine ca a scapat nevatamat pestisorul [flo2].

 

Gandindu-ma la cate am de rezovat n-am chef de nici unele... [fri]. Pot sa fac greva?



#24
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.606 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 13:47

Buna!

 

Mama ce spor ati avut la scris....am avut de recuperat un capitol intreg aproape!

 

Didi, concursul Ramonei este pe 23 mai...mai avem putin.

 

Am citit tot ce ati scris ...si imi pare rau ca am ratat multe poze.

 

Noi mancam dimineata paine cu unt si salam sibiu/cascaval si lapte cu cacao( Ramona) lapte/iaurt cu cereale (Mihai), dar au si pachet la scoala/gradi care contine de regula un sandwich si un fruct/leguma (a se citi morcov).

 

 

Corina, ce intamplare....bine ca s-a terminat cu bine. Eu anul trecut am stat cu mana in ghips o luna de zile pt ca mi s-a spart un pahar in mana in timp ce il spalam. Asa adanca a fost taietura ca mi-am atins tendonul.



#25
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 14:00

Bore da! 

Unde o fi Ziki sa ne zica neata in gaelic?

 

Corina, o facusi cu pestele ala! Sper sa nu avei probl cu mobila si parchetul!

 

Ella [asia] [asia] cu limbile alea. Eu exersez franceza cu 2 colegi la birou si 2 frantuzoaice cu care suntem prieteni. Germana am uitat-o cred pe toata, din lipsa de exercitiu. Cu sefa mea (englezoaica) mai parlesc in italiana, ea stie mult mai bine ca mine. 



#26
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 14:02

Multa sanatate la toti bolnaviorii, mari si mici!

 

si pentru Goblin Prince!



#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 14:11

draga de fii-mea, aseara, dupa ce a vazut cat am transpirat stergand pe jos, mutand mobila, necajindu-ma de intamplare si facandu-mi griji sa nu se strice mobila/parchetul sau sa-i fi inundat pe vecini, m-a luat in brate (la culcare) si ma mangaia pe cap, spunand "lasa mami, nu te mai gandi, stai linistita si nu te mai supara".

ca mai apoi, peste 3 minute, sa ma "goneasca" de langa ea, spunand "hai ca mi-ai udat si pijamaua pe umar, de la parul tau" (inca era umed de transpiratie, urma sa ma spal dupa ce se culca ea).



#28
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 14:18

Ce frumos... [:)]

Miniaturi atasate

  • il_fullxfull_401026403_37n4.jpg


#29
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 14:21

Buna ziua si de la mine. Aveti un ritm fantastic de a scrie:-).. Vb Marianei: va lasa omul la pagina 17 si va gaseste 2 capiole mai departe

 

Nu stiu cit si ce am retinut....desi rezumatele Ioanei sunt ffff bune. Felicitari!!!

 

Felicitari lui Alex de buflea pt rezultatele frumoase de la scoala. Si tie, ca stai si-i controlezi/ajuti! Tot ot el...am intrebat-o pe Bianca de cartea aia..a citit-o la 14 ani jumate!!! A plins...si-l intelege pe Alex. Mi-a spus ca ar fi bine ca partea a doua sa o mai aminde putin...ca acolo, la inceput, a a plins si mai rau:-(

 

Sanatate bolnavilor! Si noi ne-am plimbat pe la dr saptamina trecuta si la ORl la insistentele Biancai i-a facut teste de alergie,..a iesit alergica la mesteacan si asa si-a explicat de ce la scoala stranuta (au vreo 4 mesteceni in fata scolii) si acasa nu. Urmeaza un tratament 20 zile, cu o pastiluta pe zi...dupa a 4-a zi deja nu mai stranuta, deci isi face efectul.

 

Am mai citit de saltele, flori si un job super interesant al lui Dark

 

Am vazut poze frumoase de prin We, vacante! Sa va fie de bine. Pun si eu imediat de la un lac din jurul Frankfurtului pe marginea caruia e un restaurant demential, unde am fost duminica de ziua Mamei.

 

Asa cum a scris si Ella, ne pregatim de un We lung impreuna si, s-ar putea sa avem o mare surpriza si sa ne mai vedem cu inca o fata draga de pe DC. Apoi, We urmator, iar lung ca sunt Rusaliile aici, mergem la niste prieteni la tara. Doamne,e asa de frumos acolo !!!!

 

In iunie mergem 6 nopti la Istanbul. Cine are sugestii, informatii, va rog sa mi le dati...apoi dau o fuga singura al Geneva sa botez o bbelina. Dupa care ne vine americanca...2 saptamini! Pleaca ea, pleaca si Bianca in excursia de sfarsit de clasa a 9-a, Mittelstufe! Apoi vine imediat vacanta de vara...11 zile la soare in Tunisia, apoi Romania ...ocazie cu care repet ca, sansele de a veni sambata 15 August al intalnire sunt minime. Mama mea, singura persoana pt care eu mai vin in tara, nu locuieste in Bucuresti, ci la 100 km. Eu am avion luni dupa amiaza..,daca vin de sambata, nu am unde sta, nu am ce face 2 zile in Buc, pierd "obiceiul" nostru de cind eram la mama : gratarul de duminica de la prinz. Si anul asta, pt prima data dupa 11 ani de la moartea tatalui meu, ne nimerim la mama, in aceesi periaoa si eu si sora mea...ambele cu copii.Dimineata duminica e zi de mers la tata la cimitir....Pot veni dupa amiaza in Buc duminica, dar nu sambata...Asa ca buflea, probabil ca ne vedem, daca potzi, singure (sau daca mai vrea si altcineva...Strumfi?! Ca tare mult mi-as dori sa va cunosc) cred ca ne vedem noi duminica seara la un sorici. Ce zici?

 

Am scris o gramada,...sa-mi "spal" pacatul,pt ultimele 2-3 capitole si inca 2-3 care vor urma



#30
helbi

helbi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.545 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 14:25

Din pacate, pozele sunt prea mari si n-am idee cum sa le micsorez (le am in telefon)





Etichetat si cu ghetar, pinguini, madagascar

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -