Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fiecare pinguin pe limba lui traieste

ghetar pinguini madagascar

834 raspunsuri la acest subiect

#31
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 14:40

helbi, cateva idei pentru istanbul - obiective turistice, muzee, cele 2 acvarii, etc.

 

http://forum.softped.../page__st__3132



#32
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 14:47

A fost Ovi la spital azi, au decis medicii sa il pună pe antibiotic, ca era inca rosu in zona aceea cu probleme. Nu pot sa ia proba pt cultura de bacterii ca nu supureaza, dar au decis ca e mai sigur. I-au dat un antibiotic ce a zis in prima faza ca refuza sa il ia, ca da simptome de hepatita, a văzut el câțiva pacienți galbeni :). Dar e singurul valabil cica, așa ca il va lua. Of, parca nu se mai termina...mai sunt 10 zile pana ar putea începe sa pună piciorul jos...daca toate merg bine. 

 

Luni are timp la medic, ii fac radiografie si atunci va afla mai multe in ce privește recuperarea. 

 

Alte noutati nu am...



#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:03

Mihaela, tin pumnii sa fie bine. Of ce ghinion cu infectia!!! 

 

Vivi, nu pui si tu o poza cu parul ala decupat please? Ma bate si pe mine gindul sa ma suvitez, era un kit pe care-l cuparam si ma facea barbatu suvite acasa. Iesea foarte bine, dar nu mai gasesc kitul ala, nu se mai fabrica.



#34
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:08

sunteti un grup tare frumos. va mai citec din cand in cand si tare va "invidiez".



#35
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:14

terminat de lecturat.  intre timp copila  a adormit langa mine. mititica.... va spun eu mai incolo ce-a facut 'mititica mea'  [fri]   (mamele de adolescenti in devenire sa pregateasca carnetelul de notite) 

 

 

mihaela_s, sanatate dl Ovi. 

 

 

admirat copii frumosi, cu gaini si alte oratanii de pe la tara.... pe Silvia am ratat-o, dar sper ca voi avea ocazia alta data pe viu. 

sanatate bolnavilor, mici si mari. 

 

Bella, eu ti-as sugera sa te uit mai bine la partea cu mancarea. poate gasesti un medic sa te ajute in directia asta. sanatate multa. 

 

Aqai, mama micilor raniti,  [flo2]  ce bine ai gestionat situatia. 

 

 

helbi, vacanta faina pe unde va duceti. pana ajunge la tine agent007, se vede cu mine.  [il]  [soricel]

 

 

 

noi in casa vb germano-romana. copii vb 80% in germana, noi 80% in romaneste. ne intelegem f bine. 

cu emigrarea, depinde ce-ti doresti de la emigrare. s-a precizat deja, sunt oameni care pleaca cu traista-n bat pe unde-o fi doar ca sa castige niste bani chinuiti. care din pacate nu se mai castiga asa cum era acum 20 de ani. in Europa nu mai este ce-a fost candva. salariul ce-l castigi dintr-o munca cu traista-n bat il dai la chirie si mancare si eventual telefoanele acasa. de strans bani.... nici vorba. 

cealalta categorie care emigreaza sa inceapa o alta viata, e deja o alta poveste. sunt oameni cu alt nivel de pregatire.  sunt dispusi sa lupte, iar limba este un pion foarte important. 



#36
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:29

ehe..... sa va spun ce-a facut 'mititica' 

ieri ii dau telefon sa-i spun sa faca salata la pranz, sa manance cu tasu..... 

-'nu stii ca sunt la Stuttgart?' 

 

- [alcool]  was?  [fal]  unde? Stuttgart? ce faci mama acolo? am incercat eu sa-mi dreg vocea socata. 

-'la shopping, ai uitat ca ti-am spus.....' 

-io, fara cuvinte..... scormoneam in creieri sa-mi amintesc cand mi-a spus ca pleaca la Stuttgart. nu mi-am amintit, dar de spus mi-a spus.....

 

nu mai erau magazine la noi, erau vandute toate soldurile.... trebuiau atacate alea din Stuttgart, la vre-o 200 km de noi.  [:-)))]

 

aseara, imi arata ce si-a cumparat, mie si lui frate-so. asta micu', suparat ca nu ia luat si lui nimik. asa ceva....  asa ca astazi de dimineata si-a luat bilet la Londra, ptr saptamana viitoare, sa faca si el shopping.  [alcool]

doamne, ce-am gresit oare..... dupa ce mi-a spus ca si-a luat bilet, mi-a precizat, cum face in ultimile luni 'acuma sunt major si pot sa merg unde vreau'  [fal]

serios?  [fri]

 

io unde ar trebui sa ma duc la shopping? la New York? 

 

 

 

 

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

 

 

Simonna, cum mai sa-i faci ordine in sifonier? io dupa ce te-am citit, m-am dus binisor in camera lui si am deschis usa..... e plin pana la tavan, si doar zilele trecute si-a dus in pod o cuite imensa de haine. am trantit-o repede si fuga afara. nu pun mana nici platita sa fac ordine. 



#37
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:31

sunteti un grup tare frumos. va mai citec din cand in cand si tare va "invidiez".

 

 

bine ai venit la noi. spune repede ce culoare are invidia ta sa stim la ce categorie te bagam.  [flo2]



#38
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:34

ah, daca ma gandesc bine cred ca ma duc la Wienna, la Jullia, sa ma plimb pe coclauri cu gasca ei cea vesela.  [il]  Jullia, ai auzit? pune de gogosi. 

 

 

 

vineri ma intalnesc cu agent007.  [pk]



#39
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.251 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:35

Vai de mine Kari! Citi ani are fata? 



#40
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 15:35

Bonjour din pauza,

 

La noi e clima ca la Mariana, ploua dar se face cald...suntem la aceeasi latitudine, cred.

 

Corina, daca erai aproape iti trimiteam in pensiune cei 12 (!) pestisori betta ai nostri, pe timpul vacantei. Acum facem experimente cu ei, am cumparat un bloc de hrana care tine o saptamana si le-am dat-o sa vedem daca le place ca sa repetam figura in vacanta. O ciugulesc ei desi nu-s prea incantati. Bine ca a supravietuit pestisorul. De ce il tineti in bol, nu e mai sigur acvariul?

 

Helbi, ce multe deplasari va asteapta...fain! La Istanbul sa mergeti neaparat la Palatul Topkapi, este superb, cu trepte de marmura ce se continua in apa marii...Si Moscheea albastra si...nu mai stiu. Am fost (tot) cand eram adolescenta, cu parintii, e un oras foarte frumos si pulseaza de viata. Bineinteles ca nu veti rata shoppingul in bazarul din partea asiatica a orasului. Bosforul e o minune.

 

Am descoperit un mic dejun delicios. Iaurt grec cu fructe de padure amestecate si cereale granola. Poate va inspira pentru micii vostri mofturosi.

Apropos de mic dejun si orele de masa, aici copii, la toate scolile unde am fost, asteapta cu mare nerabdare gustarea de la 9- 9.30 (collation) si apoi lunchul  11.15-11.30. Probabil ca acasa nu se prea inghesuie la micul dejun. Al meu cum spuneam mananca bine dimineata, dar el e si un mare mancacios de felul lui.

Intrebare: voi ati dat ceapa (cruda) ceapa verde si usturoi la copiii mici? Al meu vrea sa guste dar taica-su nu-l lasa, eu l-as lasa.

 

Ella, sper sa nu ajungi sa organizezi inmormantari [:I] . Aici nu cred ca exista o meserie propriu zisa de ofiter de stare civila, sau altfel spus sunt si alte persoane ce pot indeplini functia: notari, grefieri, functionari ai primariilor si preoti.

 

Ref. la limbi, ca sa raman in nota capitolului, noi traim deocamadata, acasa, in romana. Deocamdata pt ca probabil,pe masura ce copilul va creste va merge la scoala, va vorbi preponderent in franceza (scolile sunt obligatoriu francofone pana la terminarea liceului, cu unele exceptii la care noi nu ne incadram). Eu traiesc in romana si muncesc in franceza. In viata de zi cu zi folosesc si engleza (la magazine etc. ) Aici e foarte obisnuit sa incepi o fraza in franceza, sa o continui in engleza si sa tot alternezi. Mai ales la tineri. Cei mai in varsta sunt fie preponderent francofoni (quebecosii asa zisi de souche, adica get-beget) fie preponderent anglofoni.

 

Bella, cum te mai simti?

 

MihaelaS, nu iti pierde curajul acum, va fi bine!

 

A iesit soarele si azi am zi scurta. Yupiii!


Editat de Fleurdelise, 12 mai 2015 - 15:38 .




Etichetat si cu ghetar, pinguini, madagascar

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -