Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghetar de primavara - A la recherche du PrinTemps perdu

pinguini ghetar primavara

951 raspunsuri la acest subiect

#31
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 13:40

Buna ziua si de la noi!

 

Caldut si soare printre nori...zarzarelului din fata geamului de la balcon i-au plesnit mugurii...sa vina primavara si sa se instaleze cum trebuie...prognoza e cam ploioasa pentru urmatoarele zile...

 

Asa ce-mi place cand citesc din urma...fara a fi in ordine cronologica, am memorat... ca Alex a lui Buflea a inceput sa citeasca mai mult ca de obicei, Mihaela_s a aflat de pe fb de suferinta mamei ei, ca Silvia militeaza impotriva celor care maltrateaza animalele, de starea lui Eumada, de durerile lui Rufus, de intoarcerea acasa a Strumphitzei, de somnul in 3 al Vivianei, de reteta de cozonac si coacerea la aparatul de paine, si de vinete iuti si ca in unele tari din indepartare a venit primavera iar in altele e inca zapada...si ceva shortcut-uri la filme pe care sper ca intr-o zi sa le vizionez, macar pentru macho men-ii cu muschi si par pe piept dar cu priviri de puppies... [:)]  Scuze pentru eventualele omisiuni...

 

M-am trezit cam dis de morning...la 05:00...si mi se pare ca trece cam greu timpul...

DH a ramas sef pe santier...am culoare, AC, sina si parchet in sufragerie...faianta si gresie in baie...maine imi instaleaza obiectele sanitare...si incep la dormitorul mic...asa ca maine trebuie sa eliberam camera, iar cutii, cutiute, saci si saculeti... [alcool]

In we am bucatarit: ciorba de vita, ciulama de pui si ciuperci, tocanita de porc, placinta cu carne tocata si cornulete cu rahat...mi-au iesit cam faramicioase...dar s-au mancat pana si firimiturile... [:)]

 

O saptamana buna tuturor [flo2] !



#32
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 14:17

Ioana tu ai RH negativ? daca da, zi-mi si mie pe scurt ce e de facut. Ce trebuie luat in calcul. Ultimile informatii din capul meu au de vreo 15 ani.

Da, am Rh negativ.

Povestea este asa: in sangele bebelului cu Rh pozitiv exista o proteina (D, C, E sunt mai multe, D am impresia ca este cea mai frecventa sau oricum despre ea se fac cel mai des investigatii) care NU exista in sangele mamei. In timpul sarcinii, daca mama intra in contact cu sangele bebelului se pot declansa anticorpii la mama, care recunoaste proteina aceea in plus si o considera corp strain. Anticorpii creati de mama ajung sa atace hematiile bebelusului (pe care este fixata proteina) si se poate ajunge la haemolitic baby disease - boala hemolitica a bebelusului cred ca este traducerea.
Sangele bebelului ajunge la mama fie dupa o trauma in timpul sarcinii (cazatura de ex) care se lasa cu sangerare, fie dupa un chiuretaj la o sarcina oprita in evolutie, fie prin cordonul ombilical, fie la nastere/ cezariana. In Ro se fac teste de sange pentru a depista daca mama face anticorpi, de obicei la inceput si apoi lunar din trimstrul doi. Sunt femei care au 2-3 sarcini fara sa dezvolte anticorpi.

Pentru a preveni formarea de anticorpi se administreaza un vaccin anti D (poate sunt si altele, eu pe asta il stiu si l-am facut) in max 72 de ore de la incident (in cazurile 1,2,4 de mai sus). Vaccinul depisteaza proteina D ajunsa in circulatia mamei si o anihileaza inainte sa apuce mama sa faca anticorpi.

Editat de Ioana_Pos, 30 martie 2015 - 14:17 .


#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 14:21

Apropo de meze runner-ul lui Buflea, barbata-meu mi-a spus ca e pentru adolescenti! I-a luat-o lui fiu-meu, dar ti-ai gasit sa o citeasca! Fiu-meu e in vacanta deja, mi-a venit cu note proaste si e pedepsit pe termen nelimitat, nu are acces la internet. Sper in felul asta sa-i sadesc dragostea de lectura, din lipsa de ocupatie. [clo]



#34
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 14:22

Salut,

Ioana multumim de capitol...interesant ( si lung) titlu. Cred ca ai acos ghetarul ca aa vina primavara, il repui in functiune la vara?


la vara il repun in paharele voastre cu pina colada si mojito!

#35
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 14:25

La modul general. Sa stiu. Fii-mea are Rh negativ.
de exemplu daca are vreo pierdere de sarcina pana sa vrea sa faca copil...

Edit: e pur si simplu dorinta de a fi informata dinainte, de a stii ce anume subiecte sa ating cand o fi timpul sa o indrum.
Nu e vorba de vreo sarcina.


Daca are o pierdere de sarcina va face vaccinul de care zic (Rhophilac) si pentru linistea ei se poate testa de anticorpi peste 6-9 luni cand efectul vaccinului va fi trecut.

#36
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 14:29

In we am bucatarit: ciorba de vita, ciulama de pui si ciuperci, tocanita de porc, placinta cu carne tocata si cornulete cu rahat...mi-au iesit cam faramicioase...dar s-au mancat pana si firimiturile... [:)]

O saptamana buna tuturor [flo2] !


Mariana, cum faci ciulama de pui si ciuperci?

#37
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 14:32

Va las melodia care "m-a urmarit" toata ziua...

http://www.youtube.c...h?v=450p7goxZqg



#38
MarianaPop

MarianaPop

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.884 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 14:47

Mariana, cum faci ciulama de pui si ciuperci?

 

- 500 gr. file de piept de pui

- sare, piper
- 200 gr. ciuperci
- 1 ceapa potrivita
- 2, 3 linguri ulei
- 200 ml. smantana
- 300 ml. supa de pui
- 3 linguri rase faina
 
Pieptul de pui se taie cubulete, se condimenteaza si se caleste in ulei, apoi se adauga ceapa taiata marunt si ciupercile taiate in sferturi, se calesc pana scade zeama ciupercilor. Se adauga supa de pui si se lasa la fiert pana se fierbe puiul. Separat se incorporeaza faina in smantana si se toarna peste pui, apoi se lasa sa dea intr-un clocot. Pofta buna!


#39
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 15:37

Offf, la supa de pui m-ai pierdut! Adica, frate, retetele de genul asta (se adauga 1 litru de supa de pui/ vita/ legume) ar trebui sa inceapa asa: faci o supa de pui si nu o mananci. Apoi faci ciulama [:)]

Editat de Ioana_Pos, 30 martie 2015 - 15:39 .


#40
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 15:39

la vara il repun in paharele voastre cu pina colada si mojito!

Cheers!

 

N-am mai facut demult vinete...semintele se pot curata inlaturand delicat lobii cu seminte. Uneori nu e nevoie, daca se vede alb miezul vinetei, daca e negricios mai bine se inlatura partea cu semintele.

Baba ganoush am mancat de la magazinul arabesc...mie nu imi place din cauza sucului de lamaie, nu agreez combinatia vinete cu lamaie.

Voi incerca ideea de la Letitia salata de vinete cu ardei copti, pun si ceapa ca nu putem fara.

Eu am prestat in weekend supa minestrone, fasole cu ciolan si fasole batuta.

Urmeaza o ciulama de ciuperci, fara carne.

Noi ne-am hotarat sa reducem carnea la 1-2 ori pe saptamana.

 

Am incercat duminica sa vad Nightcrawler dar era prea mult galagie in casa, il voi relua. Despre JG de la cinema, numai de bine...insa nu il vad deloc mascul feroce, mai degraba un tip cu o fatza interesanta, ochii aia dusi in fundul capului ii dau o privire tenebroasa.

Mie imi place mult Eric Bana, daca stiti un titlu recent de film cu el, please.

 

Mihaela_s, ai reusit sa vorbesti cu mama?

 

Sunt in oarece pauza, deci mai bantui pe-aici.





Etichetat si cu pinguini, ghetar, primavara

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -