Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghetar de primavara - A la recherche du PrinTemps perdu

pinguini ghetar primavara

951 raspunsuri la acest subiect

#51
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 16:40

La modul general. Sa stiu. Fii-mea are Rh negativ. 

de exemplu daca are vreo pierdere de sarcina pana sa vrea sa faca  copil...

 

Edit: e pur si simplu dorinta de a fi informata dinainte, de a stii ce anume subiecte sa ating cand o fi timpul sa o indrum.

Nu e vorba de vreo sarcina.

cu prima sarcina e ok, asa a explicat si doctorul meu, dar daca partenerul are tot rh negativ e si mai bine, la a doua sarcina e mai greu dar doctorul meu a explicat ca se poate duce, e o injectie care se administreaza parca a fost in luna a 5 a si daca imi amintesc si la travaliu

uite cate info [:)]

 

http://www.pregnancy...ion/rhogam.html

 

http://www.whattoexp...h-negative.aspx

 

Ana are rh pozitiv si a avut jundice a stat o zi in spital in incubatorul cu lumina, pt a doua sarcina nu sa mai pus problema la mine ca intrasem in menopauza

stiu si eu imi fac probleme cu Ana daca va avea si ea probleme hormonale cum am eu , eu ma gandesc ddeja cum sa isi puna ovule la banca pt orce eventualitate

daca mai ai intrabari [:)] intreaba [flo2]



#52
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 16:41

Buna de dimineata mea intunecata,

 

Din urma :

 

Strumphi, ce chestie …parca am fi nascute in aceeasi zi …si eu acasa, proaspat venita de la inmormantare, am rascolit toate pozele maica-mii …si ca si tine, mi-am pozat cu telefonul pe cele mai dragi. Imi pare bine sa-l cunosc pe tatal tau, chiar si asa, acum cand nu mai este … parca-l stiu de-o viata. Si ma uimeste ca nu a slabit spre final …tata a slabit infiorator, avea niste picioare in August cand am fost cu copiii, de schelet efectiv …era foarte fericit la nunta ta.

Cine era in bratele mamei tale, Sophia ???
Mie imi e greu sa cred ca nu mai este …poate e normal sa simtzi asa, poate inca nu mi-e dor …ma uit la poze si parca-l vad vorbindu-mi din ele.

La Multi Ani Sophiei – habar n-am cand e ziua ei, dar vad ca te pregatesti de tort.

 

Urmeaza Carolyne, care m-a ‘nervat [flo2]  … ai luat minus cu M mare, alaturi de Letitiza, Ocebine, Viv, Fleur si cui nu ii mai place de JG  … pentru ca imi puneti la indoiala masculii visurilor mele erotice, sunt deeply hurt … JG si Magic Mike arata tulburator …repet T U L B U R A T O R … dar va multumesc pe aceasta cale ca nu trebuie sa ii impart cu voi …uratelor !!!

 

Si Carolyne, cred ca la “Love and other drugs” ti-a luat fatza drama, ca filmul se focuseaza pe relatia lor si cum se lupta fiecare sa iasa din ea …si cand se hotarasc sa ramana impreuna si sa lupte amandoi impotriva bolii, se termina (filmul) … iti mai readuc aminte, ca inainte de drama si de relatia lor soarece-pisica de dragoste, trebuia sa iti placa de JG, mult, pana la orgasm …(disclaimer: ma refer la JG, masculul cu par pe piept si ochi fermecatori si nu la Dna JG de la care imi cer scuze ca nu ma pot orgasma inca, pana nu o cunosc personal, sa ii vad ochii si pieptul fara par [:-)))] )

 

Am vazut si eu “In her shoes” …dragutz …si mie imi place Toni Collete dar habar nu am avut ca a jucat in “About a Boy”, desi imi amintesc ca am vazut filmul pentru ca este cu Hugh Grant … de care mi-a placut pana la orgasm, pana cand am imbatranit si eu si el si mi-am mutat preferintzele pe tineri musculosi cu par pe piept atat cat trebuie  …

 

Laura78 – te rog sa te uiti la masculii mei, cu grija si admiratzie … primesti “plus” si “verde” la orgasm daca imi place ce scrii despre ei … [:)]

 

Viv, am aruncat vinetele … dar acum sa imi spuna cineva cum sa fac sa nu le mai cumpar data viitoare pe alea amare ? Exista vre-un indiciu sa le identific in piatza ??? ...

 

Alinta, nu, nu le dispare iuteala daca le lasi de pe o zi pe alta …eu vinetele le coc, apoi le curat imediat ca sa nu se inegreasca si le las sa se scurga pana a doua zi …a doua zi le fac salata. Asa am facut si cu alea de au ajuns in cosh … erau iuti si amarui ca naiba, nu se puteau manca, probabil ca nu era numai una asa.

Deci ziceti voi ca o fi fost de la seminte ? Ca eu nu scot semintzele …poate daca le-as fi curatzat semnitele, nu le-as fi aruncat.

 

Leti, la noi se gaseste baba ganoush la supermarket …alaturi de humus. Dupa mine e ca o salata de vinete romaneasca dar fara gustul ala de fum. Nu are usturoi, sau ma rog, in asta de la magazin nu se simte.

 

Rox, asa cum ai gatit tu vinetele pt baba ganoush, asa mi-a spus Ocebine ca face ea salata de vinete …de aia ramane ea impresionata de fiecare data de salata mea de vinete …pentru ca a ei nu are gust de fum …v-am spus, ca Ocebine este un Jamie Olivier local in ale gatitului ? … cand mi-a laudat salata mea de vinete, am crezut ca face misto de mine …

 

Ioana, frumos titlul dar carcotesc … cam lung, nu intra tot pe telefon …plus ca, eu de dimineatza m-am comportat ca magarul la poarta noua … nu am gasit cuvantul “ghetar” in titluri, nu am stiut care imi e ghetarul … cred ca ar trebui sa mentzinem cuvantul de cautare “ghetar” ca sa functioneze si la motoarele mele mentale de cautare. Si sper sa nu se fi "deranjat" Rufus ca a fost asa dat la o parte fara motiv si lasat doar sa inchida "usile" , ca mie imi placeau titlurile dnealui din motivele mai sus enumerate.

 

Mai vroiam sa scriu de Mariana care este ireala, parca ar fi o clona … Soro, cum poti tu sa te (re)produci asa in bucatarie, cu casa in shantier ??? Stiu ca bucataria e o camera separata, dar totusi, ceva moloz, praf pe papuci nu te deranjeaza ? Ceva nervi pe bigudiuri nu iti intra in sutele alea de feluri de mancare pe care le prepari ??? … si vreau retzeta de placinta cu carne tocata … [flo2]


Editat de buflea, 30 martie 2015 - 16:48 .


#53
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 16:50

La orice reteta care cere supa de pui/carne/legume se poate pune apa fara absolut nicio problema.

#54
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 16:58

rufus , cum curatati vinetele de seminte, ca doar nu sunt ardei? eu vinetele le curat doar de coaja.

 Alinta, procedura e cam asa (sa nu razi, nu stiu cum le fac altii). Vanata coapta sta putin la "inmuiat" sub un prosop (si ardeii copti fac la fel), apoi se curata, se desface vanata in suvite, iar suvitele din miez, cele cu samburi, se "piaptana" de samburi. Sau se arunca toata suvita, daca e prea plina de samburi.

Mie nu-mi stau in gat, dar Tora e mai scrupuloasa si ii curata bine.



#55
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 17:06


Ioana, frumos titlul dar carcotesc … cam lung, nu intra tot pe telefon …plus ca, eu de dimineatza m-am comportat ca magarul la poarta noua … nu am gasit cuvantul “ghetar” in titluri, nu am stiut care imi e ghetarul … cred ca ar trebui sa mentzinem cuvantul de cautare “ghetar” ca sa functioneze si la motoarele mele mentale de cautare. Si sper sa nu se fi "deranjat" Rufus ca a fost asa dat la o parte fara motiv si lasat doar sa inchida "usile" , ca mie imi placeau titlurile dnealui din motivele mai sus enumerate.


pai, sa zica el, nu? [:)]
despre nume, pot sa il editez; cand am propus sa mai alternam nu imi amintesc sa fi zis cineva 'nu', dar poate eram eu prea exaltata si nu am bagat de seama.

#56
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 17:09

Cu dedicatie, primavara vine cu muschi, pardon, flori am vrut sa scriu.

 

Miniaturi atasate

  • model-twink-flowers-naked-muscles-gay-hunk-nipples-oil-wet-ribbed.jpg


#57
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 17:16

Si acum sa vorbim din ale condusului ….

 

Didi, sa-ti fie de bine amenda Soro [flo2]  …ce amenda e aia Soro, 30 EUR ? Pai la noi 30 USD e o amenda de parcare …

 

Cat despre condusul sub influentza (nefasta) a partenerului …

Eu ma inscriu in marea multime de shoferitze foarte bune, despre care partenerul are o parere ne-buna [:)] … dupa ce, de cateva ori era sa divortzam, de la capacitatea mea perfecta de a conduce si a lui imperfecta de a ma critica …si dupa ce alte cateva ori s-a dat jos si de buna voie din masina si a venit acasa cu tramvaiul … a decis ca este peste limita lui de suportabilitate mentala sa sta in fatza cu mine [:)]  …si de aceea, cand conduc eu, Dnealui se duce in spate …cica shoseaua pare mai safe si pericolele mai putine de acolo. Eu am fost de acord, in sfarsit a luat si el o decizie buna pentru toata lumea.

 

Acestea fiind spuse, trebuie sa mai adaug, ca eu conduc rare ori cand este dansul prin preajma … daca trebuie sa impartim amandoi aceeasi masina, atunci el sta la volan si eu alaturi … si facem schimb de locuri numai in cazuri de alchoale exagerate sau daca ii e somn.

 

Dar imi aduc aminte de o faza in Romania …cand eu conduceam si el critica … era noapte si pe jos un parbriz spart care in lumina reflectoarelor, mie mi s-a parut a fi …faina [:-)))]  … si am luat-o fix prin mijlocul “fainii” ... la care domnul ingrozit, a inceput sa urle “ceeee faaaaci maaaaiiiiiii, CE FACIIIII ????” … iar eu, speriata ca o caprioara, fara sa stiu ce exact fac, dar estimand ca e ceva ingrozitor …am pus, cu hotarare si putere, o frana brusca, care a lasat o urma de cauciuc prin “faina” sticloasa … sufocat de indignare, absolut s u f o c a t, domnul nu a mai avut aer sa-mi explice nimic …s-a dat jos din masina si eu am plecat repede de acolo, cu scartzait de rotzi (tot prin faina), ca m-am gandit ca daca ma paraseste, macar cu masina sa raman … amin !!! [:)]



#58
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 17:18

Cu dedicatie, primavara vine cu muschi, pardon, flori am vrut sa scriu.

 

Pe asta vi-l las voua ... nu imi place fatza lui, nu imi place ca nu are piept pe par ...si nu imi place ca are cucu-n flori ...zau asa !!! [:)]

 

Asta ca sa intelegeti ca nu orice muschi imi tulbura simtzurile ...


Editat de buflea, 30 martie 2015 - 17:18 .


#59
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 17:23

in romania nu se gaseste chicken broth la cutie sau alt tip de ambalaj (in stare lichida, adica)

uite, asta e inca un produs care lipseste din rafturile noastre (povesteam cu letitia, la subiectul cu trucuri culinare). pentru ca multe retete sunt cu aceasta "supa de pui" si decat sa m-apuc sa confectionez asa ceva pentru a face o alta reteta, mai bine renunt si fac direct supa/ciorba aia de pui.

La noi au aparut stock pot, e practic concetrat de supa, are consistenta gelatinoasa, asa cum se face supa concentrata, e foarte gustos, il folosesc cu succes la toate sosurile pe care le fac

Miniaturi atasate

  • Knorr-Homestyle-Stock-Chicken-Pot-Pie-4.jpg


#60
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 30 martie 2015 - 17:27

Pe asta vi-l las voua ... nu imi place fatza lui, nu imi place ca nu are piept pe par ...si nu imi place ca are cucu-n flori ...zau asa !!! [:)]

Asta ca sa intelegeti ca nu orice muschi imi tulbura simtzurile ...


of, of, mai, mai
cum o dau, nu e bine
nu mai pot sa caut unul paros acu, ca sunt la munca si deja am riscat niste tresariri (daca s-o fi uitat vreun shef/coleg in monitorul meu cand am cautat poza)



Etichetat si cu pinguini, ghetar, primavara

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -