Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014) (12)

mamici gravidute septembrie

495 raspunsuri la acest subiect

#471
Lore88

Lore88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 11:33

Buna dimi! Acum ne-am trezit a doua oara:( Poate din cauza ca mi se mareste burtica si mi-e teama ca nu cumva sa o deranjez sau sa o lovesc -eu inainte dormeam mult pe burta si spate- ma trezesc de fiecare data cand ma intorc! Norocul meu ca stau acasa- de la 1 aprilie- si pot dormi cand si cat vreau!
LitlleLulu - oferta o am de la Cord Blod Center si consta intr-o reducere de 999 lei din pretul primelor trei pachete pe care le au! Acum aproximativ o luna cautam carucioare pe net si m-am inscris pr nu mai stiu ce site la un concurs pentru castigarea unuia, si de acolo au avut datele mele su m-au contactat!
Pishkot- felicitari pentru cununie! Stai linistita, sunt sigura ca cu dresuri sau fara vei fi super - sa ne dai poze- pentru ca esti graviduta si toate sunten frumoase:) Ma bucur pentru tine ca stai acasa, e misto, eu tocmai de aceea mi-am luat risc! Eu lucrez ca educatoare la o gradi de stat si imi era cam greu si stresant! Apropo de campionat :((( Al meu oricum e inebunit dupa fotbal si cand mi- a zis aseara ca acest campionat tine o luna:( mi-am luat adio de la serile in doi! Aseara m-am cuibarit langa el si am citit ceva dar din cand in cand sarea in sus vorbea cu televizorul:), si cica doar noi sunt absorbite de televizor!
Maruu - M-am uitat si la ofertele altor firme si intr-adevar sunt cele mai avantajoase la CordBlodCenter, dar sincer as recolta doar daca as fi 51% sigura ca ma voi putea folosi de ele si daca mi-as permite l-as alege pe cel mai scump respectiv 12000 lei. Pentru ca altfel risc sa aleg in pachet si daca Doamne Doamne fereste pe toata lumea se intampla ceva si nu se poate trata ca trebuia alt pachet....
Acum daca m-am lamurit cu acest subiect va convoc la altul care nu-mi da pace! De ce trebuie sa-i dau spaga doctorului dupa ce nasc?! Sunt super nervoasa pe sistemul de sanatate din mult iubita tara! Poate cele care nasc la vreo clinica privata nu mai au aceasta problema, dar daca aleg maternitatea cam asa merg lucrurile. Astept pareri!
Pupiciiii! O zi usoara pentru cele care au treaba!

#472
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 11:47

Gagici referitor la celule stem, nu stiu sa spun nici eu prea multe. Am inteles ca cei de la cord blood si de la biogrnesis congeleaza aici in bucuresti, avand banca aici, si cica ar fi si f seriosi. Eu inca sincer nu stiu ce o sa fac. Eu am
In pachetul de la Medlife recoltarea cu stem sure. Mie dr meu mi/a zis ca pt linistea noastra si daca putem, sa recoltam. Eu una as opta pt banci publice si nu private, dar nu stiu cum sa le contactez . Eu as vrea sa fie bani dati in vant si sa nu am vreodata nevoie de ele, dar as vrea sa fie si folosite si accesate de cine are nevoie de ele. Asa mi se pare normal.
In plus, cand am fost la cursul de puericultura, dr a fost intrebata de celulele stem si a zis ca ar recolta pt ca a avut un caz in familie, si nu au recoltat celule stem la nastere- era vorba de ceva ani in urma, si au ajuns in germania la spital si acolo primul lucru de care au fost intrebati a fost unde sunt celulele stem. Pana la urma fiecare isi doreste copil sanatos si sa nu le foloseasca vreodata. Noi mai mult de 80% vom recolta, dar nu un super pachet ci unul mediu, insa voi cerceta mai mult dupa ce intru in prenatal.

Daena referitor la sutiene, din cate am citit, in sarcina ar fi indicate cele fara sarma pt ca ingreuneaza circulatia sangelui din zona. Eu am unul de alaptat de la fina mea, dar o sa imi mai iau din piata ca sunt mai ieftine. In magazine ajung la 80-100 lei sau mai mult si nu cred ca se merita. Ce am de la fina mea, e bumbac si e ok. Oricum nu le mai suport.
Acum am o rochita cu bretele si port pe sub ea cate un maiou sau tricou si fata sutien si tare bine e :)))

#473
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 11:55

Lore nici eu nu inteleg de ce trebuie sa dai spaga la asistente sa iti faca tratamentul , la pers de curatenie sa iti schimbe lenjeria si sa spele pe jos cu apa mai curata si nu cu aceeasi apa cu care spala de 10 saloane, sau la dr . La particulat in mod normal nu dai. Adica eu sigur nu am dat niciodata de cate ori am ajuns la ei. Dar la stat, da , am dat, si culmea nu la medici- nici macar la cei rezidenti are au niste salarii de rahat pt ca pur si simplu nu au primit- ci la hapsanele de asistente care nu iti fac injectia ca nu sunt medicamente, nu iti dau haine de schimb ca trebuia sa vii cu ele de acasa- ce mai conteaza ca tu esti cu sangerari, ca te-ai ridicat din pat in ce erai si ai venit urgent sa nu mori acasa asteptand salvarea, ca trebuia sa iti iei la pachet ca ei n-au. Sau la neonatologie asistebtelor ca altfel nu oti schimba bebelusii de pampers si nu ii acopera cu paturica ca ele n/au, si dupa ce le dai 5-10 lei hop apare paturica, hop e bebe schimbat pe tura asta si azi ca pe tura cealalta si maine e alta mancare de peste. Dehhh traim la noi in Romanica :(

#474
crisa17

crisa17

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 12:14

Doamne, fetelor, ce mult ati scris!!! Mi-a luat ceva sa recuperez :))

So, hello, dragelor! In sfarsit am terminat si eu de bucatarit! Si azi facem 25 de saptamani, asa ca bebita a si primit un cadou frumos: geanta bebelusului :). Si pentru ca e darnica, va da produse din gentuta ei si lui mami si tati, dar si fratiorului.

 

Sutienele mi-au ramasa si mie mici, mai putin unul, dar e din material sintetic si ma incinge rau. Cel pe care l-am luat acum o luna mi-e fix acum.... Mi-as mai lua si eu, dar nu stiu dc de alaptare sau simple, nu stiu ce masura..... Inca nu am intrat in trimestrul 3, poate se mai maresc sanii si imi vor tb alte sutiene  [batcap]

 

Spaga in spitale.... habar n-am ce sa spun. Eu am intalnit si medici si asistente care nu mi-au luat nici un banut, dar am intalnit si specimene care fara spaga nu miscau. Chiar dc teoretic cadrele medicale nu iau spaga de la colegi/colege, mi s-a intamplat sa nu se tina cont de asta. Motivul principal ar fi salariile mici, in unele locuri chiar de mizerie, credeti-ma. Pe de alta parte si multi romani sunt pe dos, dc nu le ia asistenta/medicul spaga se supara, se sperie ca nu ii sunt luati banii pt ca pacientul nu are nici o sansa (desi bietul om e bine) [alcool] . Clar ma pregatesc si eu cu bani pt nastere, chiar dc sistemul  din spital e cu bebele in camera cu mama. Si ca un bonus, imi voi pregati si sacosa cu materiale medicale si medicamente, pt ca septembrie e mai la sfarsitul anului si spitalul s-ar putea sa ramana fara fonduri, deci fara cele de trebuinta.



#475
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 12:59

cris, la multi ani ptr burtica, sa creasca mare si frumoasa cu tot cu bebelusa:)

 

eu n am mai facut nimic de mancare ca am o tocanita si o ciorbita de dovlecel.

 

mi am cam terminat si eu curatenia, il astept pe iub sa punem lenjeria pe pat si sa stergem praful in sufragerie ca eu n am mai avut chef singura :)

 

mi am facut o baita, am mai bagat cate ceva la spalat si acum cred ca o sa bag un pui mic de somn ca m am trezit de la 6:30.

 

nici eu nu inteleg prea bine treaba cu spaga din spitale, dar sunt constienta ca o sa fie nevoie sa dau bani. eu ma gandeam sa i dau medicului ginecolog banii inainte si nu dupa, am nevoie de el sa ma lase in pace:)) da da , am zis bine, sa ma lase sa mi duc travaliul la sfarsit fara sa ma forteze sa nasc in timpul ala pe care am auzit eu ca il au ei stabilit prin spitalele de stat. asta daca o sa mi accepte bani. am inteles din mai multe surse ca nu e genul de medic care sa astepte spaga si sa te ajute doar ptr bani, eu am mai avut discutii cu el despre nastere si i am cam spus punctul meu de vedere. din fericire , e de acord cu mine si nu sustine cezariana la cerere , lucru care l apreciez enorm la el. pare un om cu suflet si cu capul pe umeri, sper sa nu ma dezamageasca atunci. cat despre asistente, am inteles ca o sa fie nevoie sa mi faca chiar ele toaleta zilnica??!! wtf??? adica sa ma curete ele jos? inteleg sa ma controleze sa vada ca vindecarea decurge ok, dar chiar e nevoie sa mi faca ele toaleta? am tot auzit treaba asta si tare mi se pare ciudata(la cat sunt eu de pudicaaaa)... bebicul sper sa l am cu mine in rezerva .... cel putin lenjerie ptr patutul lui bebe din spital o sa aduc clar de acasa, as vrea sa fac acelasi lucru si ptr mine. mi e teama de bolile pe care le putem lua din spitale de nu aveti idee.stiu ca sunt ciudata , dar sper sa iasa totul bine pana la urma si sa venim acasa caaaat mai repede.



#476
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:15

Pfff, ce incurajator. Eu o sa nasc la Regina Maria tocmai din considerentele spagare. Ai toate sansele sa dai si spaga, si sa te trateze tot cu dosul, sa nu zic altceva. Nici eu nu sunt de acord cu spagile dar.... nu prea ai incotro.

Sutiene de alaptat am spus ca mi-am luat inca de la targul din februarie si mi-am luat la 24 lei bucata din bumbac fara sarme. Dar asta pentru ca nu suport eu sarme sau bureti. Mi-am luat si de la H&M tot de alaptat, tot bumbac, dar sincer alea din targ sunt de 1000 de ori mai bune si au fost si mai ieftine. Sper sa nu mai creasca prea mult, desi acum se mai maresc, asa am auzit, insa mai e un pic de loc. Oricum din martie nu ma mai cuprinde nici unul din cele vechi asa ca, daca tot investesc iau direct cu vedere la tzitzi ca sa nu dau banii degeaba. Poate si regreseaza tot treptat.



#477
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:49

Multumesc din suflet fetelor. Sunteti tare dragute. I-a dat cineva 25 de fiole. Acum astept raspuns daca mai are nevoie din cele pe care le-ati gasit. Astepta de la cineva care a gasit in Sibiu, dar poate ia de acolo, din Bucuresti.



#478
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:54

Piskot, apropo de toaleta zilnica, din spital, iti zic ca nu vei mai gandi asa. Si mie mi se parea ciudat, dupa prima nastere, dar pe urma mi s-a parut in regula. Nu e neaparat. Dar la durerile pe care o sa le ai jos, o sa iti fie foarte greu sa te speli singura. In plus, ele te "spala" cu iod. Te urci pe masa, cu cracii in sus si ele te streg cu o bucata de vata inmuiata in iod. Mie mi-a convenit, cu toata rusinea, caci singura la baie imi era greu. In plus, mai dezinfecteaza locul. :)



#479
arwen_76

arwen_76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 450 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:56

Deci sa sun la farmacie sa anulez oprirea celor 2 cutii?



#480
Adriana288

Adriana288

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 13 iunie 2014 - 13:58

Am intrebat, dar vad ca nu imi raspunde. Nu prea stiu ce sa zic. Multumesc mult, oricum. Mai poti astepta putin? sa imi dea un raspuns? 





Etichetat si cu mamici, gravidute, septembrie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -