Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

MONTIGNAC (198)..STIL DE VIATA NU DIETA

montignac dieta stil de viata

503 raspunsuri la acest subiect

#471
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 02:11

Buna seara,

 

ieri am reusit zic eu sa mananc monti si in oras la egiptean, si seara acasa.

 

azi am calcat pe de laturi cu juma' se shaorma ramasa de fii-meu tot pe la ceva arabi, iar acu seara am facut snitele fara faina, cu salata romaine si muguri de floarea soarelui.

 

pe care azi i-am mancat prima data in viata si sunt dementiali! Si scumpi cu spume, o punguta mica 5$, dar macar acuma zicem ca am incercat-o si asta in viata.

 

am facut joi seara primul cheesecake monti, pana vineri dimineata era dus, asa ca azi am primit ordin iar. Imi e teama doar ca in amestecul acela de branza am pus prea multe fructe inghetate, nu stiu cum au fugit din punga si o sa fie interesant.

 

nu stiu daca ati vazut, am inceput sa pun retete din cartea cu retete minune la topicul celalat, vita cu sos de prosciuto e ceva cu totul deosebit, o recomand! Si se pot gasi scurtaturi la gatit, se face in max 30 min



#472
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 10:17

Buna!
Am mincat monti toata ziua de ieri,pina seara ,cind am facut o vizita si am luat din greseala ceva nemonti,dupa care am calcat numai pe de laturi. Culmea ,dimineata nu s-a cunoscut efectul negativ.
Ieri am facut 30 min sport ,stretching si tonifiere. Putin ,ca am febra musculara,de acu 3 zile.
Azi m-am apucat de baut apa calda cu lamiie. Efectul a fost ,ca nu am mai putut face sport dimineata,ca ma muiase.Sint total lipsita de energie!
Azi totul va fi conform 100%. Ma bate gindul sa incep o detoxifiere ,ca nu ma simt prea grozav.Studiez sa vad ce aleg. Ma tenteza cu sucuri,sau fructe sau salate. Dar salatele-s pline de vchimicale la ora asta si nu vad un beneficiu real.
Am facut acum vreo 3 zile ,slim in 6 weeks si aseara am studiat brazilian butt lift. Daca le-as face la rind ,cred ca as vedea ceva rezultate.
Ar trebui sa fac ceva de mincare ,dar nu ma trage inima. Aseara am ars un sos de penne pt ca am stat de vorba. Mesajul meu pt posteritate:nu faceti 7 lucruri simultan.
O zi buna!

Editat de dulcetica, 19 ianuarie 2014 - 10:22 .


#473
Myhaella

Myhaella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 10:40

Neata,
Am rezolvat capitolul mâncare ieri: ciorbita de curcan, carne de curcan cu sos de roşii şi usturoi, pilaf, câteva snitele neconforme, o negresă monti. Din păcate am mancat si neconforme (mai ales painici....). De asta vreau sa fac chiflele postate de Caress diseară, nu imi e clar cat gluten sa pun. Poate şi pizza monti dacă tot merge cuptorul :)
Dulce, mai posteaza recomandari de filme la TV
:) De la BBL poţi face febră musculara mai mult decât de la Slim in 6, de ex modulul cardio, deşi e de vreo 35 minute, te stoarce de energie, sper ca si de grăsime :))
Dupa un MD copios şi o noapte cam scurtă as merge sa dorm iar... Dar ma strigă vraful de rufe de călcat.

#474
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 11:16

Myhaella,calci duminica? Aceasta zi e de relaxare! Am vazut Blue Jasmine ,Last love si Last Vegas.Toate 3 merita deranjul. Recomand filmul Blue Jasmine , pt actrita Kate Blanchet ,care face un mare rol.

#475
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 11:34

[batcap]  eu pun gluten la greu. Fara el nu ar iesi nimic, ar iesi ceva tare si naspa. Nu stiu ce sa zic, dupa ce ca sunt grasa sa mai fiu si proasta ar fi chiar trist [:-)))]

 

Mie faina slabesti mancand nu-mi place din doua motive: e nesimtit de scumpa si are faina de soia mult peste ce pot eu suporta, nu-mi place deloc cum miroase si de-aia o cam evit.

[:-)))] [:-)))] [:-)))]

Esti bestiala, serios [:-)))] [:-)))]

 

 

Asta cu glutenul e.......stim cu totii ca tigarile nu'S  bune si POT provoca cancer, nu inseamna ca fiecare pacient are asa ceva.

Asa cum la fel de bine poti manca sanatos si sa te trezesti cu un cancer de toata frumusetea sau cu alte boli fara tratament.

Ideea este ca ai o singura viata si pe aia trebuie sa ti-o traiesti la maximum.

Asta nu inseamna sa stam cu cocaina sub nas si gogosile sub perna, dar nici sa ne cramponam la fiecare studiu aparut pe internet, ca daca le adunam pe toate la un loc descoperim ca nu mai putem sa mancam si sa bem nimic, ca toate POT provoca diverse boli.



#476
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 11:48

Big Like , XIO, deja am devenit alergica rau la sintagmele de genul  ,,folosesti x...?Hmm am citit ca nu e bun ca provoaca nu stiu ce.'' sau ,,astia zic ca n-ar trebui sa mancam ca are compusi toxici'' ,, tu mai folosesti cuptorul cu microunde???Vai, dar produce cancer!!!" Ceea ce e mai grav este ca la un nivel subliminal ma influenteaza, si undeva intr un cotlon ascuns al creierasului meu tampit de cerealele si glutenul ingurgitate pana acum, exista niste semne de intrebare...Acum am fixul ca mananc prea multe lactate, gand care deja a iesit in fata, nu mai sta ascuns in cotlon... [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))]



#477
Darling_

Darling_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 11:48

Unde vedeti toate filmele astea??

Dulce zici ca apa cu lamaie te a pleostit :( la mine e invers. Cu sucurile vedeti ca daca puneti prea multe fructe sau morcovi, sfecla rosie se vede la cantar, zic din experienta.

Azi fac cod la tigaie cu mamaliga si usturoi. Seara niste radacinoase la cuptor cu pui si broccoli. Vreau sa fac si salata de broccoli crud. La MD smoothie de afine, mar verde, spanac si castravete.

Aqai sunt scumpi si aici mugurii de tot felul, am incercat alfalfa si s bestiali!

Androix mersi pt retete o sa studiez. Am gasit pe kindle " Get spaghetti thin" a lui monti, mi am luat un sample mi a placut mult, are so retete la sfarsit, o are cineva??

Eu mi am revenit la sport, am executat in fiecare seara programul meu obisnuit, tot imi fac curaj sa incep p90x dar inca nu am inceput.

#478
Darling_

Darling_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 11:55

Si eu de acord cu Xio de ex acum eu citesc Brain Grain si Studiul China, deci in curand ar trebui sa ma las de mancat. Si fac si un curs de nutritie care le contrazice pe amandoua :)))) da mi place sa citesc sa stiu si sa trag concluziile singura.

#479
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 12:21

Darling, si eu aveam aceasta senzatie, ca am discernamant, ca am suficiente cunostinte, ca pot sa aleg intre informatia stiintifica si cea pseudo-docta omniprezenta pe internet.Imi  dau seama cand se fac afirmatii eronate , nedemonstrate, ca premiza a multor altora  care vin dupa, si care sunt cele de speriat.Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa, dau exemplu concret:

Efectele incalzirii altor alimente la microunde

laptele si cerealele incalzite in cuptor sunt nocive prin hidroliza proteinelor care se gasesc in acestea. Microundele folosite pentru dezghetarea alimentelor congelate altereaza catabolismul glucozidelor si galactozidelor care se afla in aceste alimente.

 

Limbajul este foarte stiintific, nu?Dar informatia care este?Ce anume este nociv in hidroliza proteinelor?Si de unde si pana unde microundele produc aceasta hidroliza?Ce inseamna ca ,,altereaza catabolismul glucozidelor''? Altereaza catabolismul in vivo, adica dupa ingestie?Sau daca lasi alimentele sa se strice, se strica intr un mod diferit? Omul normal nu retine decat prima sintagma, laptele si cerealele incalzite in cuptor sunt nocive.Punct.

 

Nu mai vorbim de fragmentul asta:

Efectele asupra organismului uman

1. Tulburari in functionarea sistemului digestiv, prin alterarea substantelor elementare ale alimentelor supuse procesului de incalzire cu microunde.

2. Tulburari si la nivelul sistemului limfatic (datorita modificarilor chimice ale alimentelor), are duc la degenerari in ceea ce priveste capacitatea organismului de a se proteja impotriva aparitiei anumitor celule canceroase.

3. Creste incidenta cancerului de stomac si a celui intestinal, prin substantele chimice eliberate din alimente prin expunerea la microunde

4. Distrugere generalizata in celulele din tesuturile periferice.

5. Degenerare gradata ã functiilor digestive si excretorii

 

 

E ridicol pur si simplu.Ce zici, XIO de punctele 4 si 5?

 

Dar uite ca am citit 2 randuri din studiul china, cele legate de cazeina, si nu m-am mai atins de ea...Imi vine sa ma iau la palme singura, jur...


Editat de caress, 19 ianuarie 2014 - 13:11 .


#480
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 12:23

Hello girls!

 

Aqai, muguri le spui la germeni? Sunt simplu de cultivat si acasa. Bine ca mi-ai reamintit de ei, pun saptamana viitoare de o recolta.

 

Dulce, Carmen, imi recomandati ceva carti faine de citit? Tot ma duc prin librarii dar habar nu am ce sa imi cumpar. Ma pierd printre atatea carti  [:I]  Mi-am salvat cateva titluri de pe sectiunea de carti de pe forum dar as mai vrea recomandari. Nu stiti, oare carti de autori contemporani gasesc la biblioteci? As salva niste bani. Mi-a placut foarte tare Afacerea Spinoza de Yalom si as mai citi ceva tot de el. Scuze de oftopic  [:I]

 

Dulcetico, are misiune huzbandul sa caute diseara Blue Jasmine sa il vizionam [flo]

 

Azi la pranz avem supa de vita cu taitei si http://www.bucatarul...Stroganoff.html .

 

Pt saptamana viitoare am in plan quinoa cu ciuperci pleurotus, http://www.bucatarul...-la-cuptor.html , sarmale cu carne si ciuperci, mermez de curcan cu naut, spaghete cu sos de rosii. Pt pachet la servici cred ca o sa imi fac diseara onion bhaji( pun mai tarziu reteta la topicul de retete) pe care o sa le mananc alaturi de iaurt sau kefir mai bine.

 

Acum, fiecare isi face propriile alegeri in materie de alimentatie. Daca cineva e convins ca glutenul ii face rau va renunta la el, si ce? Ma deranjeaza pe mine cu ceva? 


Editat de puisorul, 19 ianuarie 2014 - 12:26 .




Etichetat si cu montignac, dieta, stil de viata

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -