Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

MONTIGNAC (198)..STIL DE VIATA NU DIETA

montignac dieta stil de viata

503 raspunsuri la acest subiect

#481
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 12:50

Puisorule, eu as vrea sa ma apuc acum de Divergent, am mai incercat sa ma apuc o data dar nu m-a impresionat prea tare. Acum am vazut ca o sa apara si filmul si sunt curioasa.

Tocmai am terminat Febra neagra.

Da, stiu sunt intr-o perioada in care citesc tampenii, dar macar sunt relaxante. Am citit si carti serioase la viata mea... dar acum vreau pur si simplu sa ma relaxez cand pun mana pe o carte si daca e si dintr-un spectru oarecum fantastic, cu atat mai bine [:D]

 

Caress, pe mine ma dispera toate studiile astea in urma carora ar trebui sa ne incolonam frumos si sa ne indreptam spre cimitir direct. Da, folosesc cuptorul cu microunde, pentru mine e vital. Nu gatesc la el, doar dezghet si incalzesc la temperaturi acceptabile. Nu intentionez sa renunt la el. Beau lapte si mananc lactate cand simt nevoia. Am citit si eu studiul ala cum ca asiaticii de aia nu fac cancer ca nu mananca lactate. Ma lesi??? Pai si mongolii aia, sau ce or fi care pastoresc turme de reni sau naiba stie ce prin tinuturi pustii si mananca aproape exclusiv lactate??? Ca pe acolo abia creste iarba sa haleasca pascatoarele alea, nicidecum sa se poata cultiva ceva... iar carne... mai rarut ca-i mai dragut. Am vazut eu reportaje la teveu. Si exemple sunt nenumarate.

Aia nu mananci ca nu ii pica bine lu' X popor, aia nu mananci ca nu ii pica bine lu' Y. Si tot asa. Eu cred ca fiecare popor e ok cu stilul lui de a manca. Ia sa luam un eschimos si sa il tinem pe verdetzuri, ierburi si fructe...

In fine...

Eu una recunosc cinstit ca nu cred ca pot manca insecte si larve, desi pentru unii sunt minunate si foarte hranitoare...

Eu am probleme si cu pestele...



#482
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 13:50

Dulce, Carmen[/color], imi recomandati ceva carti faine de citit?

http://www.polirom.r...tia-2011--4110/
http://www.postmoder...ta-fiinta-umana

http://www.polirom.r...era-viata-2238/
Incepe cu asta.
Am plins!

Acum citesc asta:
http://www.libris.ro...5--p373089.html


Dar sint in stadiu incipient. Cica-i f buna.

#483
Mama_lui_Mihai

Mama_lui_Mihai

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 14:36

http://blogs.discove...ts-of-2014.html



#484
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 14:53

Caress,  sunt atat de vag scrise ca nu ai ce spune :)))

Daca mananci dulciuri risti sa faci diabet, daca mananci carne risti sa faci cancer de colon, daca mananci prea sarat si afumaturi cancer gastric, daca bagi hormoni cancer genital, saracii negri cu 15% mai mult testosteron sunt condamnati la cancer prostatic, daca stai in mediu poluat orice tip de cancer, boli autoimune samd, medicii sunt cei mai afectati de bolile cardiovasculare, muncitorii in aer liber se trezesc cu melanoame, mai nou soia e plina de estrogen si e un mare 'no', dar nimeni nu se intreaba cata soia trebuie sa consumi ca sa ajunga sa aiba vreun efect. Daca nu ai copii faci cancer de san, daca faci copii prea tarziu cancer de san, prostituatele cancer de col, daca ai mai multi parteneri sexuali cancer de col. Daca esti slaba inainte de menopauza cancer genital, daca esti grasa dupa menopauza cancer uterin...sa mai spun? Samd :))))

Nu mai spun de toti nemedicii fara studii care scriu tot felul de carti si concluzii luate de f multi de bune, mai ales cand manipularea e fara scrupule.

Am scris la subiectul celalalt de articolul cu nenea dr flipinez care scotea tot din corp doar tinandu-si mana deasupra pielii :)))) m-am intrebat daca in loc de un chist renal scoate din greseala splina, o baga repede la loc ? :)))


Editat de XIO, 19 ianuarie 2014 - 18:31 .


#485
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 15:34

dulce,  vreau sa imi iau si eu hotul de carti :)

Xio, foarte tare rezumatul tau, ca sa o parafrazez pe fi-mea!! :))

 

Meniul meu de azi:

-cafea cu cofeina

MD: o cana de lapte 0.1%, 2 felii de paine cu gem de caise fara zahar

P: ciorbita de perisoare, 2 bucatele de praji monti

G: un ness fara cofeina

C: tocanita de pui cu ciuperci, mult ardei gras si ceapa, mamaliguta de tarate



#486
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 15:39

vad ca o inceput un anumit trend pe forum cum sa nu ascultam nici un studiu si pe nimeni ce ne da o atentionare ca ar fi sanatos de urmat....si sa mergem dupa turma ca tot murim...tare asta [pk]

 

netu e plin in general de  bazaconii mai mult sau mai putin documentate sau medicale (cum spui si tu XIO nemedici isi dau cu parerea si concluzioneaza iar altii iau concluziile de bune...Monti nu a fost medic btw) ...dar cred ca solutia e sa facem ce face si Darling... cetesti din toate si tragi pe urma o concluzie ca daca pleci de la inceput cu principiul ca ce citesti e tampenie si ca toata lumea vb in necunostina de cauza...

 

*cat despre soia si estrogenul e adevarat...chinezii fac cancer..dar de la mancat soia prea mult..incidenta de cancer mamar si de ovare e ff mare la ei...apropo de studii s-o facut unu ..nu mai tin minte insa pe cate femei cu cancer la san si o pondere f mare din numaru ala consuma zilnic produse cu soia:lapte, tofu, soya beans [barfa] daca o sa gasesc studiul o sa-l postez am cetit acu multa vreme cand o venit puisoara cu informatia despre soia si estrogen

 

dulce...mie nu mi-o placut deloc Blue Jasmine  [help]  [help] ...rolul tipei pare a fi tipicul de pitzi aeriana la tinerete care se trezeste cu probleme la batranete [alcool]   [barfa] dar ai dreptate actrita si-o intrat ff bine in rol..after all nu e usor sa joci rolul unui om cu probleme mentale

 

caress e chiar funny paragraful despre microunde.. si ce fac ele alimentelor..dar cu siguranta is gasite pe un blog/revista online...ca daca ar fi undeva de specialitate chiar ar fi de ... [fal]


Editat de brindusik, 19 ianuarie 2014 - 16:27 .


#487
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 15:41

Asa ne gandeam si noi, puisor,trebuie doar sa aflu de unde se cumpara seminte si as pune chiar sa cresc niste floarea soarelui in curte



#488
Darling_

Darling_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 15:55

Caress hahaha incifrat tare textul tau, ai o parere prea buna despre mine. Eu ma rezum la beletristica, moderatie si sport. Mananc lactate, carne si cereale, fructe, legume, beau apa si fac sport. E adevarat ca nu toti fumatorii dezvolta cancer dar incidenta cancerului pulmonar e mai mare in cazul lor. Incerc sa fiu cat mai moderata, nu adaug gluten si l reduc cat se poate, mi se pare ca mananc prea multa carne, lapte oricum nu beau decat la cafea si aia o beau fff rar, mai mult imi fac probleme pt copii. Eu am mancat toate astea cand eram copil si nu am probleme acum, deocamdata, ce o fi nu stie nimeni. Dar sunt datoare sa le dau un exemplu bun si obiceiuri sanatoase, e greu de ales ce i bun sau rau dar incerc sa fac ce i mai bine.

Ai citit "Get spaghetti thin?" Imi place mult sample ul si vreau pareri, merita sa o iau?

Ca tot vorbiti de carti eu ultima oara am citit Cimitirul de Adrian Telespan, daca nu ca deranjeaza limbajul dirty o recomand, am ras cum nu am mai ras de mult la o carte.

Editat de Darling_, 19 ianuarie 2014 - 16:00 .


#489
Myhaella

Myhaella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:17

Probabil ca factorul genetic este cauza determinanta pentru o pondere mai mare de cancere, decâtt alimentatia "nesănătoasa". Acum dacă ai şi predispoziţie genetică, mănânci junk-uri şi mai şi fumezi cred ca riscul e mare. Şi eu pledez pe moderaţie dar nici nu pot sa scot din alimentaţia copilului laptele pe care îl bea zilnic, nici zahărul alb din dulciuri sau sa nu îi permit sa mănânce nimic de cumpărat, de ex mănâncă şi Eugenia şi ar alege-o in fata prajiturilor mele de casă. Dar as vrea sa-i înlocuiesc câteva zile pe săptămână laptele de vacă, sa-i dau de migdale sau de cocos (făcut in casa).
Dulcetica, multumim pentru sugestii. As vrea şi eu sa fie duminica zi de odihnă dar nu sare nimeni sa facă treburile rămase. In timpul săptămânii nu am dispoziţie sa calc. Ieri nu am avut timp etc.
Darling, tu faci Insanity dupa programul inclus?
Printre ultimile cărţi citite a fost "Floare de zăpadă şi evantaiul secret", te transpune in altă lume. Intenţionez sa citesc mai multe de Yalom şi Murakami.
Un început de săptămâna excelent!

Editat de Myhaella, 19 ianuarie 2014 - 18:19 .


#490
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 18:36

Factorii genetici sunt doar 15%, pe primul loc in top cu 33% este alimentatia. :)))

Brindusika, nu am spus sa nu ascultati nimic, am spus doar ca orice este un factor pt deces, chiar si sportul sau o plimbare.

Bineinteles ca ideea este sa mananci sanatos nu ca sa nu faci cancer, ca din pacate nu se stie cine face si de ce, ci ca sa te simti tu bine. Cand duci o viata cat de cat sanatoasa automat calitatea vietii e mai buna. Altfel te simti dupa sport sau cand ai o greutate ok decat atunci cand esti obez si obsesti dupa 5 pasi. Clar ca obezitatea e un factor major al multor boli si afectiuni, de-aia e bine sa mananci sanatos, dar de aici si pana la a ajunge la a roade seminte cultivate in varful muntelui e drum lung. Moderatie, asta e importanta.





Etichetat si cu montignac, dieta, stil de viata

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -