Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

MONTIGNAC (198)..STIL DE VIATA NU DIETA

montignac dieta stil de viata

503 raspunsuri la acest subiect

#461
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 08:11

Neata, eu sunt la servici, recuperam ziua de 3 ianuarie...mai vine si scadenta cateodata! [fri]

Ieri:

md: branza sarata, rosie

p: ciorba de vita

c: piept de pui afumat, humus, briose cu cacao

 

Pentru zilele astea am niste sarmale fara orez, niste mazare, briose sarate si poate niste papanasi cu dulceata de visine fara zahar!

 

In ce priveste discutia despre paine, eu sunt inca foarte multumita de lipiile de tarate cu 80% tarate de grau si 20% tarate de ovaz - adaug si faina de seminte de in, susan, mac.... mi se par geniale si ma satisfac la maxim!

In rest in briose mai folosesc faina de soia, rar de naut, faina de nuci/migdale si tarate! [:)]

 

Un week placut! [flo2]



#462
Mama_lui_Mihai

Mama_lui_Mihai

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 10:10

Buna dimineata,

 

La raport....-700g la cantar ..... [fiesta] .......concluzia....CONTINUAM!Acum am 59,3 .

MD iaurt ( 0% ) cu fibrele de rigoare

G cafea cu lapte

D sarmale in frunza de vita (curcan+quinoa) + smantana

G un fruct

C branza cu salata (valeriana ,rosii si castraveti).

Acum plec la pilates.

 

O zi cat mai buna tuturor.


Editat de Mama_lui_Mihai, 18 ianuarie 2014 - 10:10 .


#463
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 11:17

La mine cantarul ranjeste in dimineata asta dar nu ma impacientez caci tocmai mi-a venit ciclul iar degetele de la maini imi sunt ca niste carnati asa ca s-ar putea sa fie chiar bine de tot. Sa vad cum ma descurc azi maine cu poftele ca dupa ce ieri am tinut post si am mancat conform cap coada, azi-noapte tarziu m-am infipt in 6 biscuiti glazurati cu ciocolata si ce buni au fost!

 

Azi am asa:

MD fasole batuta, o felie de paine monti

P ciorba de dovlecei, mancare de fasole verde

C ? Habar n-am, ar trebui sa fac ceva care sa ma tina si maine si nu stiu ce, probabil ceva carne cu legume.

G ananas, nuci diverse



#464
Darling_

Darling_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 11:57

Neata fetele :))

Eu m am trezit plina de energie azi. Am facut papanasi, asta am mancat toti la MD. Acu fac sarmale cu hrisca. Hrisca are IG 40 deci sarmalele mele vor fi de F2. Dupa ce termin de rulat sarmalele mergem la o petrecere de pici, e ziua unui prieten de ai baietilor, ar tr sa mi conserv din energie...

Androix SASE biscuiti?? Brandu scoate biciul !!

#465
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 12:05

HRisca eu o fac asa ..... o fierb si apoi arunc apa .... pun in tigaie teflonata tefal boabele la care adaug seminte de floare, in si susan si le perpelesc putin pana devin putin crocante .... mie imi place varianta asta sarata .....
Sau pur si simplu ca si orezul ..... cu ghiveci de legume amestecat

Concluzia la subiectul lapte ....... eu beau lapte cu cafea .... e singura placere care mi-a mai ramas
Concluzia la subiectul pâine ...... eu fac pâine integrala .... faina integrala cu tarate si mănânc doar cu chestii degresate ..... nu ma intereseaza sa mănânc pâine cu chestii grase
Gluten nu am adaugat niciodata .... nici nu stiu cum arata

Si eu am am patit o asa cu deyu si grădinita ...... doar ca noi cu carnea .... pe vremea studentiei si dupa ce am nascut nu mâncăm si nu gâteam carne deloc in casa ..... deci copilul nu prea stia ce e aia .... când a inceput sa meargă la gradi zilnic venea ...... noi de ce nu mâncăm acasa pulpite ..... ficatul e bun mama sa stii .....vai bune erau chiftelele cu carne..... si uite copilul cerea si am inceput sa ii fac lui si incet incet am revenit si noi la carne dar nu in exces .... nu suntem nici acuma carnivori convinsi ....... copilul nu e fan carne dar asta e ..... nici nu mai vreau sa fiu extremista si-asa cu morti asta sunt suficient ca oaie neagra

Offffff .... diseară merg la prieteni .... m-a anuntat ca va fi pizza, gogoşi , praji ..... mi-e groaza pe cuvânt dar o sa rezist

#466
child

child

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 16:30

Salutare!

Azi am avut o zi de încărcătura emotionala puternica, am fost la un workshop de psihodrama, drept urmare ma simt stoarsa nițel de energie. Dar mi-a prins bine.
Unul dintre jocuri era sa ne fixăm obiective pentru 2014, si printre obiectivele mele este sa-mi revin la forma mea optima de sănătate, prin Alimentație si sport.
Așa ca, Meniul de azi este
Apa cu lămâie
Castravete cu smântână, Șuncă, crema de brânza
Câteva caise deshidratate
Mâncare de linte, cascaval la tigaie, ardei
Briose monti.

Mai pe seara, pilates.

#467
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 20:56

Meniul de azi:

-cafea cu cofeina

MD: o cana de lapte 0.1%, 2 felii paine vel pitar grau intreg cu gem de caise fara zahar

(se pare ca devine obsesie)

G: ness fara cofeina

P: ciorbita de perisoare, spanac simplu

G: ness fara cofeina

C: putina toba de casa, putina tocanita de ciuperci cu pui, o bucatica prajitura (reteta de la tortul lui Caress, doar ca turnata in tava de la cuptor si taiata patratele mici)



#468
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 21:18

caress era acel "hmmmm" pe galben(ceva dulce).. nu mai spun nimic cand ma porcesc ca nu vreau sa bag fetele in pacat (androix este binevenita sa faci la fel...cu biscu..adik sa ii pui de alta coloare daca nu erau monti)

 

darling mama mea o pus hrisca la sarmalele de mi le-o dat sa le iau in UK [:D] .. buneee tare...nu s-o simtit diferenta...mama o inceput sa foloseasca hrisca in locul orezului ca o tot cetit prin reviste/net ca e sanatoasa si acu o inlocuit de tot orezu [alcool]

 

andani ar fi fost o ideea sa-ti arunci si tu o pizza monti in cuptor... [bib] ..ca parca mai usor rezisti la toate cand ai si tu ceva din ce mananc ceilalti

 

azi am fost o "lenesa si puturoasa"(vb mamei)....am fost dimi sa-mi iau legume de supa dar cam atat am facut

 

Md: toast integral cu milk

G: cioco calda (avea mai mult lapte decat cioco dar e abatere)

P: omleta cu brinza, salata de rosii cu castra si un cabanos

G:o rodie

C: juma de cana de lapte, cu un baton de cereale

 

 


Editat de brindusik, 18 ianuarie 2014 - 21:21 .


#469
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 18 ianuarie 2014 - 21:38

seara buna! eu cum am inceput cu sala, cum am inceput sa atarn la cantar :). de mancat am mancat super mega conform, chiar am inceput sa imi indesesc mesele, la sfatul lui caress, poate asa mai scap de crizele biliare.

cu sala a mers bine, chiar mai bine decat ma asteptam, pana ieri, cand nu stiu ce m-a apucat sa fortez si sa fac si umeri, piept si picioare in aceeasi sedinta. abia mi se atenuase febra musculara de la picioare si abdomen, ca m-am trezit dimineata exact ca un robot care gemea la fiecare miscare....am o febra musculara la umeri si la pectorali de imi vine sa plang de fiecare data cand imi pun haina pe mine. o sa treaca, dar, uffff, greu mai e! dupa pauza avuta am constatat ca nu mai pot sa ridic la partea de umeri la fel de mult, am luat-o iar de la nivelul de jos, dar ma fac eu mare :)

azi am bagat o ora de sala, dar asa, lejer, niste abdomene, niste picioare, niste banda.

seara am avut invitate 2 prietene ale lui Alex, mama ce distractie s-a incins!!!! insa s-a lasat cu pizza, briose, suc, toate la aceeasi masa :)). eu m-am limitat la juma de felie de pizza si jumatate de briosa, monti amandoua.

fetele au apreciat foarte tare preparatele monti :)

va pup, ma duc sa-mi ling ranile, sa vad cu ce alifii ma dau pe muschi sa nu ma mai doara in halul asta.



#470
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 19 ianuarie 2014 - 01:16

Ariel , we are two...si pe mine ma dor toate cele, si mai urmeaza...Eu ma mai dau cu o crema mentolata, de uz veterinar, care e excelenta, dar doar daca situatia e tragica rau.La mine tragica va fi poimaine, tot la umeri si la trapez

 

De mancat am mancat conform, dar mult...

MD Branza de avci afumata cu o lingura de iaurt

P doua oua cu branza, o chifla, o feliuta mica de cheesecake

G 2 pogacei facuti de Klara, dupa sala, un latte macchiato fara zahar

C peste cu mamaliga de tarate si iaurt cu usturoi

2 felii de cheesecake, 2 guri de sampanie, jumatate de rodie-devreme, in jur de 8 seara

 

Acum cand am ajuns acasa am mai bagat o bucatica de cheesecake si 2 linguri de humus-in ordine inversa.


Editat de caress, 19 ianuarie 2014 - 01:17 .




Etichetat si cu montignac, dieta, stil de viata

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -