Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:28

Androix,parerea mea e ca trebuie sa te rogi ca toata discutzia avuta cu el referitor la invatzatura sa fi porins acolo un coltz si sa ai parte de profesori pe placul copilului!

 

Si ce vrei sa faci daca nu are inclinatzie spre invatzatura,il renegi?Nu ma adresez tzie personal,ci tuturor celor care sunt de parere ca un copil TREBUIE sa invetze!Sau mai bine spus, copii nostri trebuie sa invetze!

 

Dana


Editat de andacos, 16 decembrie 2013 - 20:30 .


#32
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:29

A si tot eu...un parinte nu se resemneaza niciodata insa isi va da seama la un moment dat ca zbaterea lui e inutila,iar copilul isi va urma tot drumul lui si nu cel impus de parinte.

 

Dana



#33
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:32

Eu vorbesc la nivelul meu, cu copil de clasa a III a, nu stiu ce va face dupa ce isi va termina liceul.


Editat de Alizee, 17 decembrie 2013 - 09:01 .


#34
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:44

Imi imaginez cat de stresat trebuie sa fie un copil pe care stau cu gura zilnic doi parinti si invatatoarea . Trebuie sa fie crunt . Vreau sa va intreb daca voi cand ati fost copii ati avut parte de asa ceva .  Eu pot spune cu mana pe inima ca parintii mei m-au intrebat prima oara despre teme in clasa a 9 a. A devenit treaba un pic mai complicata si erau ingrijorati.  Si nici nu a stat nimeni iin spatele meu la teme . Am facut pregatire cand a fost necesar si atat .Viata iti da mari palme uneori . Cei care erau cei mai slabi la  " invatatura " guess what , sunt acum cei mai prosperi oameni de afaceri si cu o viata care ii satisface pe deplin. Nu garanteaza nimeni succesul la cat de multe teme ai facut.



#35
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 16 decembrie 2013 - 20:59

viviana, nu am putut vedea video-ul. poate face un rezumat, pui ideile principale sa vad despre ce e vorba....cum este aceasta parinteala.

#36
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 00:18

Vreau sa descriu o poveste ce a avut loc mai bine de 10ani.Fiind un părinte tradiționalist,aproape de perfectiune,am încercat sa mi educ copilul in direcția asta,de la a saluta oamenii,a nu sta in calea lor,a fi atent cu oamenii din jur,aproape ca L sufocam,daca nu se intampla sa fiu intr un magazin,si cerându i copilului sa stea intr un loc ca sa pot face cumpărăturile.Vazandu ma probabil cat de stresată eram in a mi potoli copilul,un domn bătrân m a apucat duios de mana si mi a spus sa las copilul sa facă ce vrea dar sa fiu mereu in spatele lui.Cuvinte pe care nu o sa le uit niciodată,si pe care le am înțeles perfect,drept pentru care,indiferent de copil,in spatele acestei educații se afla intelegerea fiecărui părinte.



#37
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 08:37

Michelle, pana ajunge Viviana sa faca rezumat, uite cam ce spune aici:

 

http://www.alficohn.org/index.php



#38
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 08:55

Imi imaginez cat de stresat trebuie sa fie un copil pe care stau cu gura zilnic doi parinti si invatatoarea . Trebuie sa fie crunt . Vreau sa va intreb daca voi cand ati fost copii ati avut parte de asa ceva .  Eu pot spune cu mana pe inima ca parintii mei m-au intrebat prima oara despre teme in clasa a 9 a. A devenit treaba un pic mai complicata si erau ingrijorati.  Si nici nu a stat nimeni iin spatele meu la teme . Am facut pregatire cand a fost necesar si atat .Viata iti da mari palme uneori . Cei care erau cei mai slabi la  " invatatura " guess what , sunt acum cei mai prosperi oameni de afaceri si cu o viata care ii satisface pe deplin. Nu garanteaza nimeni succesul la cat de multe teme ai facut.

 

Este o generalizare fff subiectiva.

Asta ar insemna ca absolut toti cei slabi la invatatura sa devina la maturitate prosperi oameni de afaceri, ceea ce este fals. Unii ajung spalatori de vase(...), cu salariul minim pe economie, de nu le va ajunge nici de mancare.

Deasemeni, 2 facultati absolvite cu 10 nu garanteaza un loc bun de munca, dar, ofera un start in viata mult mai bun decat al celor care nu au luat invatatura in serios.

Fiecare cu steaua lui, insa, noi ca parinti, avem datoria de a-i indruma, nu de a le permite copiilor nostri sa faca numai si numai ce vor ei.

Societatea are reguli dupa care functioneaza, iar una dintre ele, este diploma de studii.



#39
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 09:01


 

Mie imi iese conditionarea pe nas, dar sunt satula de teorie pana in gat. Spuneti-mi voi mie cum colaborezi pasnic cu copilul cand vine vorba de teme, de citit, de scris si el nu vrea?

 

Am vazut aseara in reluare doar o bucatica 5-10 minute din interviu si am prins exact secventa in care realizatorul a intrebat despre competita la scoala si teme. Psihologul a spus ca a scris o carte intreaga despre asta, ca sunt studii care arata ca cei care au de facut teme acasa nu au garantia ca sunt mai buni si mai realizati in scoala fata de cei fara teme. ca pana la 15 ani temele sunt doar ucigatoare de creativitate, ca nu sunt de nici un folos copilului.

 

Deci tu ai un baiat destept si creativ care nu vrea sa se lase ingradit de sarcini inutile.



#40
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 09:14

Ma intreb daca in tarile unde nu se dau teme pt acasa copiilor si nu se pun note si nu sunt concursuri la matematica  de la gradinita toti copiii ajung maturatori si spalatori de vase?





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -