Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum vorbesti cu copilul tau despre homosexualitate

sexualitate orientare sexuala parenting

47 raspunsuri la acest subiect

#41
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 august 2019 - 22:11

 

In cazull pedofiliei legatura intre penis-oragane sexuale ale copilului e o relatie inumana.

 

voiam doar sa spun ca exista si femei pedofile. rar, dar exista. ceea ce mi se pare cu atat mai cumplit.



#42
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 24 august 2019 - 23:46

indiferent daca este sau nu la moda familia traditionala, merita sa ne invatam copiii sa fie toleranti si sa stim ce sa le raspundem cand intrebari aparent dificile apar. Pana la urma, totul e o chestiune de educatie,

Una e toleranta  cu totul alta e educatia, a incerca sa intelegi si sa explici ce inseamna supa de litere LGBTTQQIAAP+ .... gender fluidity  etc... etc. 

 



#43
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 august 2019 - 15:39

Andacos, feminitatea o avem in gene sau nu. Cochetaria e ceva inascut. Eu am 2 fete,  crescute la fel de mine: cea mica este cochetaria in persoana, asa a fost de cand s-a nascut.

 

Si pe aici este un curent: sa crestem copiii fara diferente de gen. Personal mi se pare o prostie. Femeile si barbatii, sunt diferiti. Nu o sa le zic la fete: nu fa asta ca e de baieti, dar nici nu o sa le imping sa se joace cu chestii de baieti ca asa e moda.

total de acord cu prima parte, a fi femeie nu consta in a iti face unghiile ci in posibilitatea de a face copii , adica ai uter, dar cu a doua parte nu sunt de acord .  nu este o moda, este  normalitatea de  a iti lasi copilul sa se joace cu ce vrea el.  si nu este o prostie doar pentru ca tu nu te comporti asa.  in lumea asta mare nu este vorba doar de noi astia care scriem pe aici.



#44
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 august 2019 - 15:53

 

 

Va duce undeva nasol rau de tot. Unii vor fi confuzi si nefericiti toata viata. Este o adevarata nebunie acest curent. De mii de ani educatia s a facut in baza diferentelor intre sexe. Cum femeile nu erau puternice ci aveau alte calitati, nu erau selectate pentru armata si razboaie. Baietii erau invatati sa se lupte de la varste foarte fragede. M am saturat sa le tot aud pe feministe ca femeia a fost sclava si statea la cratita. Cand de cand e lumea au murit milioane de barbati in razboaie. Femeile astea, inclusiv cele de la noi din tara, au stat "la cratita" in  timp ce barbatii lor isi varsau sangele pe campul de lupta ca sa le protejeze pe ele si pe copiii lor. N am auzit barbatii sa se planga ca s au sacrificat la lupta sau la carat/sapat/etc. Nu stiu, sper ca imi intelegeti punctul de vedere :) 

 

mie una mi se pare ca multi sunt nefericiti astazi.  oameni care nu au curajul sa spuna ceea ce cred si oameni care nu cred nimic in afara de ce li se spune.   si oameni care au curajul sa traiasca asa cum simt.    

 

societatea nu te invata sa fii om, te invata sa ii sustii la putere pe cei care dau legi dupa interesul lor.  de aceea femeile isi asteptau barbatii din razboaiele facute de cei mai de sus.

 

sincer nu iti inteleg punctul de vedere.


Editat de a_alinta, 28 august 2019 - 15:58 .


#45
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 august 2019 - 16:03

Una e toleranta  cu totul alta e educatia, a incerca sa intelegi si sa explici ce inseamna supa de litere LGBTTQQIAAP+ .... gender fluidity  etc... etc. 

depinde foarte mult de ce educatie vorbesti.  a tolera inseamna sa accepti ceva ce nu iti place,  a educa inseama a intelege iar daca educatia  e profund religioasa inseamna ca nu poti intelege  toleranta.  



#46
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 august 2019 - 16:32

Da, corect, daca il inveti sa nu aiba rusine, nu o va avea :). dar rusinea nu se inoculeaza, e ceva innascut, sau mai degraba ceva ce are orice persoana care devine constienta de sine, ca de aia nu umblam goi pe strada. Lipsa rusinii, intradevar, cu putina "educatie" se poate inocula [:D]

nu umblam goi pe strada  din cauza ca ni s-a spus ca e rusinos.  sau poate ca e frig in anumite zone.

 

edit: noi de fapt ne nastem goi!


Editat de a_alinta, 28 august 2019 - 19:07 .


#47
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 28 august 2019 - 17:14

mie una mi se pare ca multi sunt nefericiti astazi. oameni care nu au curajul sa spuna ceea ce cred si oameni care nu cred nimic in afara de ce li se spune. si oameni care au curajul sa traiasca asa cum simt. societatea nu te invata sa fii om, te invata sa ii sustii la putere pe cei care dau legi dupa interesul lor. de aceea femeile isi asteptau barbatii din razboaiele facute de cei mai de sus. sincer nu iti inteleg punctul de vedere.

 

A avea curajul sa traiesti asa cum simti nu inseamna sa traiesti ghidat de instinct, ca un animal. Tocmai asta ne deosebeste de animale, ratiunea si CONSTIINTA.



#48
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 28 august 2019 - 17:23

A avea curajul sa traiesti asa cum simti nu inseamna sa traiesti ghidat de instinct, ca un animal. Tocmai asta ne deosebeste de animale, ratiunea si CONSTIINTA.

suntem nascuti oameni, de aceea putem vorbi si scrie si intelege cateodata, constiinta s-a nascut odata cu noi , zace in noi si ar trebui sa o intelegem dupa ce trecem peste instinct.





Etichetat si cu sexualitate, orientare sexuala, parenting

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -