Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre dezbinare si revolutia parintilor la inceput de 2021

parenting dezbinare

2 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 03 ianuarie 2021 - 15:30

Cand am devenit tata viata mea s-a schimbat! Am devenit mai sensibil, mai atent la problemele societatii, la ce se intampla in jurul meu, am invatat sa am mai multa rabdare, sa ascult (mai ales intr-un dialog), sa relativez (sa incerc sa vad lucrurile si din perspectiva celuilalt), mi-a crescut simtul civic, empatia, am inceput sa donez bani la diverse cauze, pe scurt, imi place sa cred ca am devenit un om mai bun.

 

Am crezut mereu ca salvarea si modernizarea Romaniei o sa vina de la parinti. Am crezut in Revolutia Parintilor! Am crezut ca parintii sufera in masa transformari similare cu cele descrise mai sus. si pot da dovada de unitate, de dorinta de implicare. Rezultatele au aparut, deseori pe acest forum: campanii umanitare, donari de sange, legea lui Ionut. Apoi o parte au migrat sau au aparut pe Social Media, s-au format asociatii. Am vazut parintii formand o voce cu privire la relatia cu scoala, legea invatamantului, etc. si apoi.... ceva s-a rupt!

 

Fast forward 2021, inca in plina pandemie! Nu am vazut o societate mai dezbinata ca acum! Daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra a devenit modul standard de gandire! Oamenii (si mai ales parintii) se grupeaza acum dupa preferinte, viziuni si opinii comune. Incercati sa aveti o alta parere intr-un grup de anti-vaccinisti, intr-un grup de parinti care sunt impotriva lockdown-ului, a purtarii mastii, si vedeti ce se intampla! 

 

Te uiti pe net la comentarii la articole si ramai traznit: pana ieri, Arafat era erou national pentru SMURD acum este dusmanul poporului. Primeste numai apelative de gen: "musulmanule", "arafatul" si urari din cele mai grotesti de sarbatori la adresa sa. Faci click pe profilul utilizatorului si te astepti sa vezi un mic Hitler sau un postac platit de Putin, dar surpriza! sunt parinti! 

 

Mi-ar placea sa cred ca este efectul pandemiei. Ca negativismul vine din stirile proaste, din ingradirile impuse dar nu este asa :( Este rezultatul unei indobitociri constante (mai ales prin social media) a promovarii de ura, fals nationalism, dezbinare (atat coordonat cat si voluntar). Si stiti ceva: nu mai are nici un sens sa-i raportezi! Pentru ca indiferent de limbaj, daca este fake news sau nu, raportarea ta este contracarata in algoritm de cateva mii de like-uri primite de la "concetateni de bula" cu convingeri comune care precum maimutele dau LIKE fara sa mai gandeasca, sa verifiice, sau macar sa citeasca: se uita doar la poza si la titlu si le este suficient.

 

La televiziunea Olandeza vezi saptamanal reportaje despre pacienti cu cancer terminal, despre copii handicapati, despre imigranti care incearca sa se integreze, despre familii care se comfrunta cu probleme financiare, despre mame minore. Sunt problemele reale ale societatii si astfel publicul devine mai sensibil, mai empatic, nu se mira daca un copil cu handicap merge la scoala si este integrat in mijlocul colegilor. 

In Romania nu imi amintesc cand am vazut ultima oara un astfel de reportaj. Am asteptati de la TVR in primul rand dar si de la televiziuni comerciale responsabilitatea educarii poporului roman. Dar acesta este subiectul unei alte discutii....

 

Inca ceva, chiar daca focusul meu este pe Romania, multe din problemele de mai sus sunt la nivel mondial.

 

 

 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 ianuarie 2021 - 11:13

Admin, pretentie de la televiziunea nationala nu mai am de mult.

TVR colcaie de imbecili. Atata timp cat TVR isi exercita activitatea sub controlul Parlamemntului, presedintele e numit de Parlament si deciziile interne pot fi blocate politic ce pretentie sa mai ai?

TVR este oglinda fidela a Parlamentului. A ghiolbanilor si mai nou a sosoacilor.

 

Protv, in schimb are seria de reportaje Romania, te iubesc!

Au luat de 3 sau 4 ori premiul Emmy.

Deci se poate.



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 09 ianuarie 2021 - 00:56

Ce e premiul Emmy?





Etichetat si cu parenting, dezbinare

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -