Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum vorbesti cu copilul tau despre homosexualitate

sexualitate orientare sexuala parenting

47 raspunsuri la acest subiect

#21
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 13 august 2019 - 08:24

Pepco copilul a auzit afara la copiii mai mari pareri contra vizavi de acest subiect. parerile fiind ale parintilor si bunicilor acelor copii,de altfel.

 

L.E. aaa,uitasem.si acolo unde se vorbeste,copiii mai aud si de la scoala,de la prof de religie,de exemplu.


Editat de velvet, 13 august 2019 - 08:35 .


#22
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 13 august 2019 - 09:44

ai mare dreptate Velvet. Scoala are un rol extrem de mare in educatia de orice fel. 

Pt fetele mele pe primul loc la cine are dreptate sunt invatatoarele, apoi mama, apoi tata :))))



#23
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 august 2019 - 14:57

velvet, f. posibil.

 

pt. mine este important sa aiba curajul si increderea sa discute despre orice inseamna sex. i-am explicat ca intre colegi, intre prieteni pot circula si informatii gresite, care pot da nastere unei imagini gresite asupra relatiilor, sexului, iubirii.

 

stie unele lucruri, despre altele nu doreste sa discute inca.



#24
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 13 august 2019 - 15:02

Un copil are curajul sa discute orice daca nu i se inoculeaza ideea ca e urat/rusinos, tabu.

 

 



#25
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 august 2019 - 16:23

Un copil are curajul sa discute orice daca nu i se inoculeaza ideea ca e urat/rusinos, tabu.

 

sau nu.

 

in cazul nostru (Alex) si nu numai al nostru, copiii sunt cei care aleg sa nu discute, exprimandu-si clar parerea ca este prea devreme sau chiar... prea scarbos. :) azi m-a intrebat ce inseamna masturbare si am inceput sa-i explic si am auzit, gaaataaa, taaacciii, nu vreau sa stiu mai multe.

 

dar cunosc si parinti care tac - e urat/rusinos, tabu... si numai bine nu fac.



#26
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 18 august 2019 - 21:49

Am citit pareri cum ca ideile ca "fetitele trebuie sa se poarte ca niste printese iar baietii sunt puternici si curajosi" sunt invechite si deloc in spiritul "tolerantei". Oare? Eu consider benefic in educatia unui copil sa i se cultive acele trasaturi si inclinatii pe care acesta la are de la natura. Este frumos cand intalnesti o fata cu bun simt care stie ce sa vorbeasca si cum sa spuna o vorba buna si calda precum si atunci cand intalnesti un baiat galant care se ofera sa iti care sacosele, sa te ajute sa scoti masina din parcare sau sa iti ofere o floare. Nu cred ca e placut sa vezi fete injurand ca la usa cortului sau scuipand pe strada ca niste golani. Inoculare nu inseamna oare sa il asaltezi de mic pe copil cu imagini si "sfaturi" total nepotrivite varstei despre cum isi poate el alege ce sa fie? Oare toate astea nu il fac confuz? Aceasta "moda"  cum spunea cineva mai sus a alunecat pe o panta foarte periculoasa, in sensul ca, copilasi la varsta la care nu sunt capabili sa voteze sau sa conduca o masina, sunt tratati hormonal sau mai bine spus mutilati pentru a deveni ceea ce nu s au nascut. Acesti copii sunt luati in serios cand spun ca ei se simt fete si nu baieti sau invers, credeti ca este normal? Eu personal o sa mi educ copiii  "traditional", o sa i spun baiatului sa sa poarte frumos cu fetele, sa nu le raneasca vreodata, precum si daca va veni acasa lovit de un alt baiat ii spun ca daca l a lovit sa se apere:) Eu imi cresc copiii pregatindu i pentru viata si imi doresc ca baiatul meu sa devina un sot de nadejde, puternic si protector, iar fata mea o lady, o fata care sa stie sa se faca iubita si protejata. Nu va dati seama ca este o nebunie sa nu iti inveti copiii sa fie ceea ce sunt defapt? Si dupa cum am spus, treaba asta aluneca spre ceva putred rau de tot.   



#27
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 18 august 2019 - 21:59

Si eu sunt curioasa unde va duce curentul asta , sunt foarte curioasa cum se vor dezvolta psihic, emotional copiii crescuti sub directia asta, sunt curioasa cum se vor integra ca si persoane adulte, cind isi vor gasi (????) identitatea sexuala. (cumva m-a marcat o gluma-nu stiu exact cum s-o numesc, ce a circulat mult timp pe FB cu poze cu bunicii nostri-imagini din armata sau razboi si bunicii nepotilor nostri-deci copii nstri, cu imagini snapchat
 

 

Va duce undeva nasol rau de tot. Unii vor fi confuzi si nefericiti toata viata. Este o adevarata nebunie acest curent. De mii de ani educatia s a facut in baza diferentelor intre sexe. Cum femeile nu erau puternice ci aveau alte calitati, nu erau selectate pentru armata si razboaie. Baietii erau invatati sa se lupte de la varste foarte fragede. M am saturat sa le tot aud pe feministe ca femeia a fost sclava si statea la cratita. Cand de cand e lumea au murit milioane de barbati in razboaie. Femeile astea, inclusiv cele de la noi din tara, au stat "la cratita" in  timp ce barbatii lor isi varsau sangele pe campul de lupta ca sa le protejeze pe ele si pe copiii lor. N am auzit barbatii sa se planga ca s au sacrificat la lupta sau la carat/sapat/etc. Nu stiu, sper ca imi intelegeti punctul de vedere :) 



#28
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 18 august 2019 - 22:02

Un copil are curajul sa discute orice daca nu i se inoculeaza ideea ca e urat/rusinos, tabu.
Da, corect, daca il inveti sa nu aiba rusine, nu o va avea :). dar rusinea nu se inoculeaza, e ceva innascut, sau mai degraba ceva ce are orice persoana care devine constienta de sine, ca de aia nu umblam goi pe strada. Lipsa rusinii, intradevar, cu putina "educatie" se poate inocula [:D]

Editat de Onyoana, 18 august 2019 - 22:03 .


#29
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 august 2019 - 08:57

Eu imi cresc copiii pregatindu i pentru viata si imi doresc ca baiatul meu sa devina un sot de nadejde, puternic si protector, iar fata mea o lady, o fata care sa stie sa se faca iubita si protejata.

 

Baiatul tau de ce nu ar trebui sa fie iubit si protejat?
Si fata ta de ce sa nu fie de nadejde si puternica?



#30
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 19 august 2019 - 09:54

Baiatul tau de ce nu ar trebui sa fie iubit si protejat? Si fata ta de ce sa nu fie de nadejde si puternica?

Normal ca trebuie, de mine ca mama, de familie, este ceva de la sine inteles. Dar ca viitor sot si tata trebuie sa stie ca are niste responsabilitati. Daca vrem barbati adevarati trebuie sa ii crestem. Aici vorbim de educatie, copilul stie, simte ca este iubit, nu trebuie sa il educ in sensul de a cersi iubire si protectie de la altii. Dimpotriva, consider ca un copil trebuie educat in sensul independentei si al sigurantei de sine. Atunci el singur ca adult va tine pe langa el doar persoane care il iubesc si il respecta. Sunt mii de femei care se plang ca barbatii lor nu fac nimic in casa, ca nu stiu sa se comporte, asta din cauza proastei educatii pe care au primit o acasa.

Iar ca fata, tin sa spun ca eu in copilarie eram prima la jucat fotbal, imi petreceam majoritatea timpului cu baietii, m a ajutat miscarea foarte mult si la dezvoltarea fizica si la sanatate. Mi ar placea mie sa iasa si ai mei copii la joaca cum am iesit eu, toata copilaria stateam mai mult afara. 

 





Etichetat si cu sexualitate, orientare sexuala, parenting

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -